Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

přiznání PO

Dobrý den, prosím o informaci ohledně prominutí daňového přiznání u právnické osoby (s. r.o). Je možné požádat FÚ o prominutí podání daňového přiznání, pokud má společnost s.r.o pozastavenou činnost ve všech svých bodech podnikání (pozastaveny živnostenské listy) nebo se musí podat alespoň tzv. nulové dańové přiznání ? Děkuji za Vaši odpověď. Mourek


odpovídal(a): Redakce

daň z příjmů zaměstnance

Dobrý den, existuje nějaký druh závislé činnosti dle §6, z níž není plátce příjmu povinen za "zaměstnance" odvádět daň z příjmu(srážkovou nebo zálohovou)? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Investiční životní pojištění vs. spořící účet

Ráda bych uložila cca 100.000 korun tak, aby se mi alespoň minimálně zhodnocovaly. Dobu uložení předpokládám 5 let. Nevyznám se v investování, takže nemůžu sledovat pohyby akcií atd. Existuje nějaký produkt, díky kterému bych nebyla po pěti letech alespoň ve ztrátě? U ING mi nabízejí jejich Investiční životní pojištění GARANT INVEST 2. Je to výhodné nebo mám zvolit jinou společnost i produkt?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme družstevní byt, který pronajímáme…

Dobrý den, máme družstevní byt, který pronajímáme. Chtela bych se zeptat, zda je možné, abychom my uzavřeli pojistku proti škodám, které způsobí naši nájemníci jiným osobám (např. vytopí byt pod námi). Liší se situace v případě, že bychom byt měli v osobním vlastnictví? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Vazni poradci, rada bych se dozvedela jak postupovat v souladu se zakonem v nasl. situaci:byl ukoncen pracovni pomer se zamestnancem z duvodu snizovani stavu. Zamestnanci tedy nalezi odstupne ve vysi 3 prumernych platu. Na zamestnance byl ale uvalen exekucni prikaz, ktery jeste nenabyl pravni moci.Ma zamestnanec narok na vyplaceni cele castky? nebo jeji casti -jake? nebo by zamestnavatel mel celou castku zadrzet az do doby kdy rozhodnuti nabyde pravni moci... predem diky za odpoved. S pozdravem Lenka P.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Mám pevnou měsíční mzdu.Podle účetní pro tento typ mzdy platí jiné podmínky,tzn. svátek se neproplácí náhradou,ale platí se jako prac.den.Náhrada se nevypočítává jako hrubá mzda za čtvrtletí děleno prac.dny,ale pomocí nějakého koeficientu,takže vždy vychází menší.Ptala jsem se jiné mzdové účetní a ta s tímto postupem nesouhlasí.Která účetní má pravdu?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, jak mám postupovat v…

Dobrý den, prosím Vás, jak mám postupovat v případě, že jsem zapomněla u důchodce na DPP(výdělek do 5000,-Kč-srážková daň) odečíst v lednu a únoru slevu na poplatníka-podepsané prohlášení.Je možné nějaké dodatečné dorovnání?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, od 1.3.2008 jsem zaměstnána v HPP a mzdu mám 60Kč/hod hrubého. 7.4.2008 jsem onemocněla a PN bude trvat zřejmě do 28.4.2008. Chci se zeptat, jak budu placena. Zda-li dostanu nemocenské dávky + mzdu za odpracované dny nebo zda dostanu nem. dávky + mzdu za odprac.dny + dorovnání do výše minimální mzdy? Pokud za ten měsíc nedosáhnu výše minimální mzdy, mohu se někam obrátit o dorovnání? Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, manžel bude od května pracovat na zkrácený úvazek 30 hodin v týdnu, bude mít krácený i nárok na dovolenou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Jakým způsobem a v jakém časovém horizontu vyplácí finanční úřad bonus (na děti) malé organizaci? Děkuji Stránská



odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet minimální mzdy pokud je zaměstnanec zaměstnán na zkrácený úvazek (7hod.). Děkuji Stránská


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den! Pracuji na poloviční úvazek, v harmonogramu sněm, mám měsiční plat a vyrovnávací období je čtvrtletí. Podle zaměstnavatele musím za první čtvrteltí tohoto roku odpracovat 65 pracovních dnů x 4 hod = 260 hodin, abych měla nárok na měsiční mzdu. Ale dle mého bych měla odpracovat 63 prac dnů x 4 hod = 252 hod. Skutečně jsem odpracovala 260 hod - dle mého bych 8 hodin měla mít proplaceno jako hodiny navíc. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ovlivňující výši PPM

Dobrý den. Mám hodně nevybrané dovolené (50 dní). Ke konci roku budu nastupovat na mateřskou dovolenou, poté bych chtěla čerpat dovolenou na zotavenou a následně bych ráda na poloviční úvazek. Během tohoto roku vyberu asi 20-25 dní, takže cca 25 dní v roce 2008 stále zbyde. Nebude mít zbylá dovolená následek na krácení nějakých dávek?? Je výhodnější vzít si třeba 14 dní před nástupem na MD vzhledem k výši PPM? Jak je financováno čerpání dovolené na zotavenou, jako nemocenská nebo jako klasická dovolená, tudíž stejně, jako bych byla v práci na plný úvazek a dostala bych tedy celý plat?


odpovídal(a): Redakce

pomoc při užívání programu

Prosím, může mi někdo poradit ohledně vedení účta Tichý & spol. ? Nemohu se v programu zorientovat, nevím, jak vystavit fakturu, nabrat přijatou fakturu atd. Děkuji Jaroslava


odpovídal(a): Redakce

záznam o provozu vozidla a silniční daň

Dobrý den, jsem soukr.zemědělec a pořídil jsem si traktor do obchodního majetku. Jak je to s placením silniční daně? Jak bych měl, prosím, vést evidenci spotřeby nafty, když je při každé činnosti jiná a nejde ji zprůměrovat podle ujetých kilometrů. Děkuji. Pokorný


odpovídal(a): Redakce

oprávnění řídit auto

dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může firemní automobil kategorie N1 řídit i jiná osoba než majitel (živnostník bez zaměstnanců). Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP a ZP

Jsem od brezna zamestnana v Irsku a CR jsem vedena jako pojistovaci agent na vedlejsi cinnost bez zivn. listu. Z teto cinnosti mi byla vymerena mes.castka na CSSZ. Tu radne platim. Krome oznameni meho noveho zamestnavatele VZP a CSSZ jsem povinna platit min. platby zdravotniho i socialniho pojisteni jako OSVC?


odpovídal(a): Redakce

promlčení závazku

Dobrý den, chci se zeptat, po jaké době od splatnosti může být závazková faktura promlčena. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobrý den Chtěl bych se zeptat jakým způsobem se zdaňuje příjem ze zahraničí, na který není žádný doklad a neexistuje ani žádná pracovní smlouva - prostě pouze dorazí peníze na účet. Jde o příjem od společností podnikajících na internetu a platících za sledování reklamy. Mluvím o přijmech větších než 100 000,- ročne. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

nákup PHM v EU

Dobrý den, prosíme o návod, jak správně zaúčtovat: nakoupené PHM za hotové v SR, tzn. vč.19% Sk 2195,50 Nemáme žádnou cizoměnnou pokladnu, pouze v Kč. Doklad je ze dne 10.3.2008. Jsme SRO, plátci DPH. Děkujeme za odpověď.