FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Výplata podpory v nezaměstnanosti

Kamarád je zaevidován od 30. září na ÚP a obdržel rozhodnutí o podpoře v nezaměstnanosti. Na účet mu přišla dávka za 1 den měsíce září a 30 dnů měsíce října ve výši 65 %. Jelikož si přesně nedovedeme vysvětlit zákon o podpoře, tak by nás zajímalo, zda dostane za listopad zaplaceno 29 dnů ve výši 65 % a 1 den ve výši 50 % anebo ten 1 den v měsíci září bude brán jako 1. měsíc výplaty podpory? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den, jsem student a toto léto pracuji v Rakousku (pracovní smlouva). Zajímalo by mě, pokud mám nárok na vrácení daní, když odvádím soc. a zdrav. poj. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím podávat dan.přiznaní v CR, kde mám trvalé bydliště, pokud jsem zaměstnaná na Slovensku na Dohodu o provedení práce, za cely rok byla moje čistá mzda asi 600 Euro, a dalších asi 7600 Euro tvoří cestovní náhrady, k tomu pobírám v ČR vdovský důchod. Jak se přepočítávají Euro na Kč, když se v průběhu roku měnil kurz. Děkuji za odpověď, s pozdravem M. Nováková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o kontrolu výpočtu mzdy …

Dobrý den, prosím o kontrolu výpočtu mzdy (výplatnici ještě nemám).Byla jsem v novém zaměstnání od 10. do 31. 10. 2013. Pracovní smlouvu mám na 34 h týdně (po, st - 5 h, út, čt, pá - 8 h). Mzdový výměr 12 600,- Kč měsíčně. V tomto období byl 1 svátek. Odpracovala jsem 14 dní, 1 den jsem čerpala volno na výkon funkce (refundace). Slevu na dani uplatňuji pouze na sebe. Na účet mi přišlo 6030,- Kč - což mi připadá málo. Dle mého laického propočtu mi vychází zhruba o 1600,- Kč čistého více. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli…

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli zaměstnanec, který má zdravotní postižení třetího stupně a pobírá starobní důchod, má nárok na slevu na dani na invaliditu. děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Formuláře

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňových bonusů - mám např. jenom dva zaměstnance mají daňový bonus (měsíční) ohledně vyrovnání těchto bonů se podává nějaká žádost na FU o vrácení peněz. A druhý dotaz, při ročním vyúčtování daně za zaměstnance mi vyjdou samé přeplatky na dani u zaměstnanců, jak se v takovém případě postupuje, to se podá žádost o vrácení daně na účet zaměstnavatele, když ten jim přeplatky na daní vrátil ve mzdě při vyúčtování. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, mam 23 tis.…

Dobry den, chtela bych se zeptat, mam 23 tis. hrubeho, takze kalkulacka mi spocetla, ze mam 17 900,/ cistou mzdu. V realu mam vsak na vyplatni pasce necelych 16 000,- kc. ? Mohu se zeptat, s jakymi udaji kalkulacka nepracuje? Predem dekuji


odpovídal(a): Redakce

Budu zaměstnávat na zkrácený pracovní poměr ženu,…

Budu zaměstnávat na zkrácený pracovní poměr ženu, která se stará o syna který je osobou závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II a ve věku 16-ti let. Jak se vypočítává ZP a SP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění 2 DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odvádění daní v případě souběhu dvou DPP. U jednoho zaměstnavatele si vydělám v průměru 7000Kč, u něj mám podepsané prohlášení, včetně slev na dani pro studenta. U druhého zaměstnavatele mám též DPP, někdy je můj výdělek pod 5000Kč, někdy více. Chtěla bych se zeptat, jak je to v takovém případě s daněmi z příjmu, příp. se zdravotním a sociálním? Budu si moct v dalším roce zažádat o vrácení daně, kterou zaplatím u druhého zaměstnavatele, u kterého nemohu uplatňovat slevy na dani? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Můj dotaz je ohledně vyučtování daně zarok 2013, Leden až září jsem byla registrována na úřadu práce, zbytek roku budu pracovat. Za kolik měsíců mohu uplatnit slevu na dani na syna - studenta žíjícího ve společné domácnosti, věk 23 denní studium vysoké školy. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus na děti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dosud jsem uplatňovala nárok na daňové zvýhodnění na dvě děti. V listopadu mi končí smlouva (sml. na dobu určitou), do října mám neschopenku. Mohu i po dobu neschopenky, i když budu na neschopence déle než do listopadu uplatnit tento nárok a nebo je výhodnější,když tento nárok uplatní manžel, který zaměstnání má? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus na děti

Dobrý den, jsem rozvedená a mám 3 děti. Jsem evidovaná na úřadu práce, nyní již bez podpory. Mám možnost přivýdělku na dohodu o provedení práce do 4 tis. Kč. Mohu si u zaměstnavatele podepsat prohlášení a nechat vyplácet bonusy na děti? Děkuji Radka


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka

Dobrý den. Máme zaměstnance, kterému bude 26.10.2013 přiznán starobní důchod. Jak to bude s jeho slevou na dani od měsíce října 2013.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, dne 31.8. mi skončila rodičovská dovolená a k tomuto datu jsem uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu §52 písm. (c). Z vyplaceného odstupného zaměstanvatel odvedl pouze daň 15%, strženo cca 11 tisíc, žádné zdravotní ani sociální. Od 1.9. do 31.10. budu evidována na ÚP a pobírat podporu z minimální mzdy (3100 nebo tak nějak) Od 1.11. Budu zamestněná s platem 8800 hrubého. Chci se zeptat jak to pak bude při ročním zůčtování příjmů, zda mohu očekávat, že se mi ještě na jaře příštího roku nějaké daně vrátí děkuji. žádné další příjmy nejsou a ani nebudu uplatnovat jiné slevy než na poplatníka. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké potvrzení je třeba předložit…

Dobrý den, jaké potvrzení je třeba předložit zaměstnavateli po ukončení studia dcery zaměstnance na VŠ v ČR na měsíc 06/2013 - státní zkouška v měsíci 05/2013 /na účel daňového zvýhodnění na dítě/? Ďekuji Jaja


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, syn nastoupil ke studiu na vysoké škole, den zápisu 23. září 2013. Mám jako matka už od září nárok na daňové zvýhodnění na dítě? Rok před tím pracoval, tak jsem ho neuplatňovala. Děkuji za odpověď Křepelková


odpovídal(a): Redakce

Solidární daň

Můj dotaz se týká tzv. solidární daně, která platí od 1.1.2013. Když jsem v srpnu 2013 dostala dle pravomocného rozsudku (spor o náhradu za ztrátu výdělku) plnění od pojišťovny za svého zaměstnavatele jako náhrady za ztrátu na výdělku. Jednalo se o jednorázovou výplatu částky 708.021,- Kč a částky 334.679,- na úrocích z prodlení. V žalobě jsem se domáhala po žalovaném náhrady za ztrátu na výdělku, která mi vznikla v důsledku pracovního úrazu, který jsem utrpěla při plnění pracovních povinností pro žalovanou. (nyní cituji odůvodnění rozsudku). Z těchto dvou částek – tedy dohromady ze základu daně 1,1,042.700,- Kč mi strhli tyto daně: základní daň 15 % ve výši 156.405 Kč solidární daň 7 % ve výši 65.740 Kč Celkem tedy částku 222.145,- Kč Můj dotaz tedy zní, zda mají právo mi tuto tzv. solidární daň strhnout, když se jedná o náhradu za ztrátu na výdělku za několikaleté plnění? Díky H


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu... jsem student, v…

Dobrý den, prosím o radu... jsem student, v červenci jsem podepsala dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele + prohlášení poplatníka pouze na měsíc červenec (brigáda pouze na červenec). V tomto měsíci jsem také podepsala dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele - zde jsem prohlášení podepsala až od srpna (+ přiložila potvrzení o studiu). Nyní mi přišla výplata, kde bylo strženo 15 % - stejně tak jako v červenci, kdy jsem prohlášení podepsané neměla... + SP a ZP (HM 5880 Kč, mzda k výplatě 4010 Kč) - jak mohu nyní postupovat? Myslím, že mi daň neměla být srážena. Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení, zda má zaměstnanec…

Dobrý den, prosím o sdělení, zda má zaměstnanec nárok ještě na slevu na dítě, když v únoru letošního roku dovršilo dítě 18ti let, školu ukončil 30.6.2013 a v dalším studiu nepokračuje. Lze uplatnit slevu na dítě v měsíci 7 a 8 r. 2013 (školní rok 2012/2013)? Děkuji Vám¨. Adamcová


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, převzala jsem mzdovou agendu. V roce 2012 si zaměstnanec odečítal studující dceru na vyšší odborné škole, studium ukončila 12.6.12. V období 1.7.-31.8.12 nebyla vedena na ÚP a měla brigádu. Jak je to s nárokem na daňové zvýhodnění o prázdninách? Ve vyúčtování dostal 8měsíců-je to dobře? Jestli ne jak to napravit? Díky kadlecová