FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝSTAVBA DOMU

odpovídal(a): Redakce

Stavba domu na pozemku se zástavním právem

Dobrý den, u banky Wustenrot mám na 99 % schválenou hypotéku. Hypotéka je psána na rodiče a zástava je dům rodičů. Já vlastním pozemek, kde chci stavět. Bohužel, v katastru je zapsána plomba, protože jsem si bral půjdu a ručím pozemkem. Banka dnes psala mému finančnímu poradci, že chce doložit papíry o půjčce. Myslíte, že to bude problém v konečném vyřízení hypotéky? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na stavbu svépomocí

Dobrý den, měla bych dotaz k možnosti čerpání hypotéky na výstavbu rodinného domu svépomocí. Chystáme se stavět rodinný dům na vlastním pozemku - cena pozemku byla cca 240.000,- Kč, cena domu dle projektové dokumentace cca 2,7 mil. Kč. Chtěli bychom si požádat o hypotéku ve výši 2 mil a to tak, abychom finanční prostředky dostali k dispozici - tzn. abychom nemuseli dokládat doklady, faktury apod. Po schválení stavebního povolení bychom také chtěli z vlastních prostředků postavit základní desku. Problémem by asi mohlo být, že manžel je od letošního roku živnostník - tudíž nemá jak doložit příjmy, já mám smlouvu na dobu neurčitou, hrubou mzdu 42.000,- Kč, děti nemáme. Myslíte, že v tomto případě nám hypotéku odsouhlasí? A bylo by lepší žádat společně, nebo bych měla být žadatelem jen já? A je možno o hypotéku žádat ještě před samotným vybudováním té základní desky (čekáma na to stavební povolení)? Aby nás pak vyřizování hypotéky nebrzdilo ve stavbě? Předěm děkuji za odpověď. K.



odpovídal(a): Redakce

Pojištění u hypotéky

Dobrý den, řeším hypoteční úvěr na novostavbu RD, který bude jištěn pojištěním (smrt a invalidita). Banka mi nabízí platbu úvěru tzv. navýšením dlužné částky o výši pojištění na dobu fixace a opírá se o to, že je to výhodnější a mě se nezdá platba úroků ze zvýšené částky. Proč platit úroky z pojištění? Jedná se o standardní řešení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku

Dobrý den, mám dotaz ohledně koupi pozemku, máme možnost koupit pozemek, který ale majitel nevlastní 5 let a tudíž by musel uhradit dan z příjmu 15%, dotaz zní jak se tato daň počítá? z celkové prodejní ceny, či rozdílu mezi prodejní a jeho původní kupní a z toho 15%? Chce nám totiž o toto navýšit cenu, nebo máme rok počkat a teď mu zaplatit 50% a pak zbytek, ale pokud nebude pozemek v KN na nás, tak nám žádná banka nedá teď hypotéku na výstavbu, je to tak ?? ( ale až za rok, jakmile budeme na katastru?? )Předem moc děkuji za odpověď. M.H.


odpovídal(a): Redakce

Financování nemovitosti hypotékou

Dobrý den, je mi 26 let a mám již druhou navazující prac. smlouvu na rok na dobu určitou. Plat mám Průměrně 17 000 měs. čistého a chtěl bych koupit pozemek za cca 700 000 Kč a na něm postavit dřevostavbu za cca 1 500 000 Kč. V současné době mám na stavebním spoř. 150 000 Kč a vlastní peníze 350 000 Kč. Je šance získat Hypotéku na pozemek i stavbu?? Nebo jak to nejlépe zafinancovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení hypotéky

Dobrý den, mám takový problém: mám hypotéční úvěr na pozemek. Chtěl jsem začit stavět ale na posledni chvili mi do toho skočila aktuálně nabídka prace v zahraničí na kterou čekám cely život. Na pozemku je předkupní právo obce, která mi ho prodala... Když ho vrátím, dostanu zpět sice peníze, které stáli, ale hypotéka už běží nějaký ten měsíc a tam bych musel vracet více... Navíc je zástavní pravo ještě na jiné nemovitosti.. Jak z toho ven? Nějak kulantně? Dekuji za tipy.


odpovídal(a): Redakce

Cena pozemku v zátopové oblasti

Hezký den, ráda bych se zeptala, jak se to s cenou nemovitostí v zátopové oblasti. Moje matka mi chce darovat pozemek s chatou, moje sestra chce vyplatit. Tak zní dohoda. Nechala jsem si vypracovat předběžný odhad (přes internet), kde ovšem cena vychází z pozemku jako stavební parcela. Je ovšem v zátopové oblasti 3. stupně. Podle zatím neověřených informací se zde nové domy stavět nesmí. Nerada bych sestru přeplácela ve vyšší částce za něco, co není asi prodejné. Takže moje otázka zní, zda cena pozemku v zátopové oblasti se řídí stejnými podmínkami jako pozemek v nezátopové oblasti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Novomanželská půjčka na bydlení

Dobrý den, prosím o informaci, zda lze použít novomanželskou půjčku na rekunstrukci či přístavbu u stávajícího bydlení. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zástava nemovitosti

Dobrý den, můj dotaz se týká hypotéky na dostavbu rodinného domu, který byl pořizován také na hypotéční úvěr a je stále v zástavě banky. Je možné, že by jiná banka poskytla hypotéční úvěr na dostavbu domu i v případě, že jiná banka má na tuto nemovitost zástavní právo? Fixace hypotéky vyprší až za 3 roky, tudíž by refinancování hypotéky nebylo výhodné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Získání hypotéky

Dobrý dem, mám dotaz, přítel si usmyslel že za pár let budeme stavět nový dům. A moje otázka se týká toho, zda je to vůbec reálné za těchto skutečností. Bydlíme zatím s rodiči v rodinném domku, máme spolu jedno dítě. Náklady na bydlení monetálně mizivé. Máme založená stavební spoření. Za předpokladu že by měl přítel příjem 20 tisíc a já 10Tisíc, je možné stavět dům, když nemáme vlastní pozemek a byli bychom schopni našetřit řekněme 400tisíc? Kolik můžeme dostat hypotéku na stavění domu?( řekněme že dům s pozemkem by nás vyšel cca na 3 000 000) Pokud je to vubec možné...(myslím si že to není reálné, ale příteli to nemohu vysvětlit)



odpovídal(a): Redakce

Financování výstavby RD

Chci stavět RD, mám stavební pozemek a byt, který v budoucnu prodám, finanční prostředky z prodeje bytu použiji buď k dokončení stavby RD nebo k umoření splátky hypotéky. Bude mi poskytnuta hypotéka na stavbu RD bez jiného jištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci: vlastním pozemek…

Dobrý den, prosím o informaci: vlastním pozemek se starším domkem,který chci částečně zbourat a upravit na garáž a kůlnu.Potřebuji k tomu nějaké povolení a jaké? Děkuji za odpověď Mila


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti

Dobrý den, před měsícem jsem koupila rodinný dům se zahradou na úvěr od rEIFF. STAV. SPOŘITELNY. Já a můj přítel jsme se po koupi následně do domu přestěhovali a máme tam oba trvalé bydliště. Vlastníkem nemovitosti jsem jenom já, ale chci, aby se i můj lpřítel stal vlastníkem tohoto domu (polovina domu moje, polovina domu přítele), jelikož mi bude přispívat finančně na splacení úvěru na tuto nemovitost. Před koupí této nemovitosti, jsme oba sdíleli společnou domácnost v jeho minulém rodinném domku, kde jsme oba měli trvalé bydliště. Přítel pak jeho dům prodal a já koupila novou nemovitost. Prosím o radu, jak právnicky dořešit, aby nám obou patřila nemovitost, která zatím spadá pod moje jméno. Pokud bych přítelovi polovinu domu darovala, musela bych platit daň státu? Chceme toto vyřešit bez dalších poplatků a daní pro stát. Zatím manželé nejsme. Před tím jsme spolu bydleli ve stejné domácnosti rok a půl. S pozdravem Hana Vinická


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jmenuji se Roman Tulis a rád bych si…

Dobrý den, jmenuji se Roman Tulis a rád bych si nechal poradit ohledně financování stavby rodinného domu který s manželkou plánujeme zahájit na jaře příštího roku. Nejdříve bych rád věděl zda je lepší vzít si úvěr nebo hypotéku ještě v tomto roce nebo až příští rok na jaře? Budou se měnit úrokové sazby nebo i třeba rušit odpočet z daní aby se vyplatilo ještě vše začít tento rok? Předběžně jsme uvažovaly tak že si vezmeme úvěr ze stavebního spoření kde oba s manželkou máme již něco naspořeno. Manželka má ještě tu starší výhodnější smlouvu ale na nižší cílovou částku. Zatímco já mám novější smlouvu ale na cílovou částku 2 mil. Já v únoru ukončím 6 rok spoření. Manželka to má ještě déle. Podle mého názoru by bylo nejvýhodnější spojit obě naše částky a vzít si řádný úvěr podle toho na kolik nám to společně vyjde dohromady. Nevím však jestli to tak lze udělat. Řekněme pro příklad který že dohromady máme naspořeno 570 tisíc což by byla hodnota 38% nutná k řádnému úvěru a z toho by pak vycházelo vzít si řádný úvěr na 1,5 mil. Je možné takto si vzít řádný úvěr tím že si snížím svoji cílovou částku ze 2mil na 1,5mil? Dále bych se chtěl zeptat jestli je možné jednorázově vložit částku k tomuto spoření tak aby jsme si mohly půjčit případně více? No a naposledy bych se rád zeptal co by nám šlo doporučit za formu půjčky? Zda nebude výhodnější úplně jiná forma půjčky? Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Roman Tulis


odpovídal(a): Redakce

Chtěli bychom s manželkou stavět malý RD tak v…

Chtěli bychom s manželkou stavět malý RD tak v ceně cca max 2 000 000 Kč. Nevíme si ale rady s financováním. Nemáme našetřenou hotovost vyšší jak 50 000 Kč, ovšem máme v družstevním vlastnictví byt 4+kk v poměrně atraktivní lokalitě P9 v hodnotě dle cenové kalkulačky kolem 2,2mil. a stavební pozemek, který bude splacen definitivně za 2 roky v hodnotě kolem 750 tis, takže splácíme 3tis. měs. Měsíční společný příjem je stabilní, s manželkou dohromady to dělá 40 000. Mohli by jste , prosím, nastínit,jakými cestami se můžeme dostat ke kýženému domku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chystáme se s partnerkou koupit…

Dobrý den, chystáme se s partnerkou koupit pozemek a zvažujeme možnosti financování jeho koupě. Na pozemku bychom v horizontu 2-3 let rádi začali stavět. cena pozemku je 400 000,- na Lišce mám 250 000,- hotovost 150 000,- byt v osobním vlastnictví : cca 1 200 000,- (bude se prodávat) předpokládaný rozpočet na dům cca 3 000 000,- jaká varianta financování pro nás byla nejoptimálnější ? úvěr z lišky na 400 000? nebo úvěr či hypotéku rovnou na celou stavbu(mínus cena za byt)? díky za rady, vladimir


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit, jak nejlépe…

Dobrý den, potřebuji poradit, jak nejlépe vyřešit naši situaci s hypotékou. Nyní máme hypotéku ve výši 1,8 mil.Kč na byt v OV. Byt prodáváme přes realitku za cenu cca 2,3-2,4 mil. Kč. V bytě stále bydlíme a nevíme, kdy se objeví nějaký zájemce. Rádi bychom koupili rozestavěný dům, který stojí cca 1.100.000,-, vč. pozemku. Volné peníze nemáme. A chtěli bychom si na něj vzít také hypotéku. Tu bychom podle banky dostat měli i nyní (se současným finančním zatížením). Tržní hodnota samotného pozemku (beze stavby) je v našem městě min. 1,3mil. Dům má hrubou stavbu suterénu a patra. Dle hypoteční banky nyní dosáhneme na celkovou výše hypotéky - asi 3.500.000,-Kč. Na dostavění domu o velikosti cca 200m2 potřebujeme další 2,4 mil. Kč. Na tuto část bychom použili zisk z prodeje bytu – cca 500.000,- Kč a na zbytek opět čerpali hypotéku. Dostavbu provede stavební firma „na klíč“. Je možné vzít 100% hypotéku na pozemek s rozestavěným domem, následně prodat byt a pak požádat o další hypotéku cca 2 mil.? Jaký je postup a co doporučujete? Existuje nějaká možnost vše zjednodušit a urychlit? Vzít rovnou hypotéku na pozemek, rozestavěný dům i dostavbu – i se současným zatížením? Potřebujeme co nejrychlejší řešení. Pokud prodáme byt, budeme si muset po dobu dostavby najít nějaký podnájem… Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. Předem děkuji. KarinJ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. Rozhodl jsem…

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. Rozhodl jsem se postavit si svépomoci rodinný dům. Můj známý, vyučený zedník, který má živnost na zednické práce se mi nabídl, že mi vyhotoví hrubou stavbu za pomocí dalších jeho pracovníků, kteří pracují pod ním (které mimochodem zaměstnává na černo). Byli jsme dohodnuti na celkové částce za hrubou stavbu a na tom že hrubá stavba bude hotová za 3 týdny. Nesepsali jsme žádnou smlouvu, dohoda byla pouze ústní. Během výstavby hrubé stavby jsem mu navíc dal finanční zálohu, za kterou mi ani nedal fakturu. Ve výsledku to dopadlo tak, že hrubá stavba byla vystavěna až za 2,5 měsíce. Navíc tam bylo spousta nedodělávek a mnoho věcí, které naschvál ošidil a neudělal tak jak mají být. Hned poté začal po mě požadovat, abych mu doplatil dlužnou částku, kterou si ještě nesmyslně navýšil o částku, na které jsme vůbec nebyli dohodnuti. Když jsem mu písemně předložil chyby a nedodělávky na hrubé stavbě, které vyhotovil projektant stavby a dal jsem mu ultimátum, že chyby na hrubé stavbě musí být do týdne odstraněny jinak mu už nedám ani korunu, tak pak se mi měsíc vůbec neozval a po měsíci mi začal vyhrožovat, že mě dá k soudu a bude peníze po mě vymáhat soudně nebo mi alespoň pozastaví stavbu. Navíc bych já mohl být ten, kdo by se s ním mohl soudit, jelikož mi stavbu nedodělal v termínu tak jak měl a navíc po mě požaduje nesmyslnou částku, na které jsme nebyli dohodnuti. Je možné, že tento člověk může mít u soudu nějakou šanci uspět, když nebyla sepsána žádná smlouva, ve všem byla dohoda pouze ústní a vše je vlastně jak se říká slovo proti slovu? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Michal Potměšil.


odpovídal(a): Redakce

Plán na 2 roky

Dobrý den, s přítelem jsme začali plánovat bydlení. Zdědím dům i s velkým pozemkem po babičce a následně po otci. Dům je starý, proto plánujeme celý ho zbourat a vystavět nový. Prozatím mám naspořeno jen cca 60 tis. (cíl 80.000), přítel nic (stavební spoření si založí letos). Celkový čistý příjem máme cca 26 tis. Příští rok plánujeme svatbu. Jak velká hypotéka by pro nás byla reálná a kolik by bylo vhodné ještě naspořit (chápu, že čím víc tím líp, ale alespoň přibližně) - očekávám, že hypotéku nebudeme potřebovat dříve než za 2 roky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dostavbu domu

Dobrý den,budu mít od firmy Welfast postavenou hrubou stavbu+pozemek,to vše přes jejích firmu na splátky,které budou činit cca 7500kč,jelikož mám známé zedníky budu dům dokončovat svépomocí,bude mě poskytnut ůvěr nebo hypotéka na dostavění ve výši 800000kč?jde mě o to,zda s tím budu moct počítat,asi tak za půl roku než firma dostaví hrubou stavbu.Je možné se při této částce vejít do 4000kč měsíčně na 30let? a ještě bych chtěl požádat o ůvěr SFRB,bude to vůbec možné,vše tohle skonbinovat,můj příjem je 20000kč a manželka na MD,děkuji všem za rady