FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ hlavní a vedlejší činnost

Dobrý den. Jsem OSVČ a v roce 2019 jsem i na tuto živnost celý rok pracoval. Přihlásil jsem se ke placení zdravotního i sociálního pojištění. Jednalo o celkově druhý rok mé živnosti, ale první celý (2018 - první rok jsem pracoval 3 měsíce). Můj hrubý zisk v roce 2019 představoval něco málo přes 200 000 Kč. V roce 2019 jsem ale také měl v Kanadě hlavní pracovní poměr. Zdravotní pojištění jsem měl na tu dobu sjednané u zahraniční instituce. Zároveň se mi v Kanadě ze mzdy strhávaly poplatky za sociální pojištění. Zálohy za zdravotní a sociální pojištění jsem v roce 2019 neplatil. Chtěl bych se tedy zeptat, jsem vzhledem k tomu, že OSVČ by měla být mou vedlejší činností a práce v Kanadě hlavní, nucen doplácet zálohy za sociální a zdravotní pojištění? Pokud bych i nadále takto pracoval, existuje situace při které bych zálohy platit nemusel? Například odhlášení od zdravotního pojištění v ČR. Také vím, že Kanada a ČR má smlouvu o sociální zabezpečení.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění k hypotéce - diabetik

Dobrý den, Řeším pojištění k hypotečnímu úvěru. Před 2 lety mi diagnostikovali diabetes II. typu. Po rešerši kterou jsem si provedl na internetu jsem k pojištění poněkud skeptický. Některé pojišťovny vůbec diabetiky nepojišťují, jiné jen na úraz a jeho trvalé následky (nevím jak je to v praxi s prokazováním, že úraz nebyl zapříčiněn hypo nebo hyperglikemií), některé pojišťovny pojistí s 200 - 400% příplatkem. Jediná zmínka o pojišťování diabetiků je v článku pod odkazem níže. Chci se zeptat jaký je Váš názor na tuto problematiku? Děkuji za informaci. http://zdravi.doktorka.cz/cesi-s-diabetem-maji-jako-prvni-v-evrope-sanci-se-pojistit/



odpovídal(a): Redakce

Pojišťovák nabízí vylepšená nevýhodné smlouvy

Změna tarifu IŽP u AXA - Dobrý den, mám již 8 let uzavřeno pojištění Comfort Plus u AXA (tarif 100). Nedávno mne navštívil obchodní zástupce AXA, že se chtějí starat o svěřence, kteří uzavřeli staré nevýhodné smlouvy, a že teď mají nový produkt Kumulativ Max a převedou mi moje stávající jednotky v hodnotě odkupného na nový tarif. Ptám se prosím, jestli je tato změna opravdu výhodná? Samozřejmě je odkup menší, než co se celkově nahromadilo, takže nějaký nárůst investice se zatím nekonal. Nicméně, pokud to chápu správně, tak budu podruhé platit vstupní poplatky spojené s novým tarifem (v tomto případě 2 roky). Jsou tam sice nově nějaké bonusy, které pojišťovna vyplácí a ty by měly za celou dobu pojištění postupně pokrýt vstupní poplatek. Tabulky, které mi obchodník ukazoval samozřejmě vypadají mnohem lépe, co do investic, ale nějak těm číslům příliš nevěřím. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důsledky ukončení životního pojištění

Dobrý den. Syn má sjednáno ŽP u jisté pojišťovny. Na pojištění mu přispíval zaměstnavatel do 30.11.2015, od 1.12.2015 má syn nového zaměstnavatele,bez příspěvku zaměstnavatele.Tuto změnu syn ŽP nahlásil,je doloženo písemně.Syn nadále ŽP hradí, avšak jeho úhrada, byť je odesílána ze synova účtu, je zařazena jako příspěvek zaměstnavatele a přebytek pak jako platba zaměstnance(poměrně menší, než byla stanovena).Tím pádem vzniká synovi dluh na platbě ŽP za jeho osobu a pojišťovna se nepochopitelně domáhá úhrady dluhu, který stále narůstá.Syn je v kontaktu s ŽP, ta však není schopna vzniklou situaci pochopit, řešit a změnit nastavení úhrady - bez příspěvku zaměstnavatele. Jaký dopad by měla ta skutečnost, že vzhledem k stálým problémům s ŽP by syn vypověděl u této pojišťovny (NN) smlouvu.ŽP je se státním příspěvkem.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistka pro případ hospitalizace

Dobrý den, zjistila jsem, že mě čeká plánovaná hospitalizace a následná pracovní neschopnost. Je možné se někde připojistit a zajistit si tak náhradu ušlé mzdy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění nutné k hypotéce. Nekalé praktiky?

Dobrý den, mám následující dotaz ohledně pojištění. Bratr si chtěl žádat o hypotéku, sjednal si tedy na doporučení schůzku s paní Švarcovou. Ta mu na schůzce sdělila, že si k hypotéce musí sjednat ještě životní pojištění od ní resp. firmy, kterou zastupuje, že je to podmínkou získání hypotéky. Bratr ale již životní pojištění měl a to na více rizik i vyšší pojistnou částku na smrt. Paní Švarcová mu však sdělila, že toto je nedostačující a smlouva se musí vypovědět. Bratrovi tedy připravila výpověď, ta ale bohužel byla napsaná špatně a stávající pojišťovna ji neakceptovala a smlouvy mu tedy teď běží 2. Na nové smlouvě od paní Švarcové má bratr limit na smrt 100.000 Kč + invaliditu, hypotéka byla na 1.000.000. Kč a o vinkulaci zde není ani zmínka, měla jsem za to, že pro vinkulaci je rozhodující pojistná částka na smrt. Za další má na smlouvě nově pojistné 1400 Kč, ale když sečtu částky za rizika na smlouvě dělá to cca 900 Kč. Za další jsme si na smlouvě nového životního pojištění všimli, že jako zprostředkovatel tam nefiguruje paní Švarcová, ale její syn pan Švarc. Paní Švarcové se bratr na tento fakt dotazoval a dostal pouze odpověď, že sice registraci u ČNB nemá, ale je dostatečně proškolena. Nevím nějak se mi celá situace nezdá, můžete mi sdělit, jestli vůbec paní Švarcová byla oprávněna sjednávat pojištění mého bratra. Děkuji za Váš čas a názor


odpovídal(a): Redakce

"Převod" pojištění k jiné pojišťovně

Dobrý den, dovolím se zeptat. Mám u pojišťovny poskytující ŽP sjednané životní pojištění typu investiční, zejména za účelem daňových odpočtů a tvoření finanční rezervy. Počátek 2005, přerušení plateb 2013 - osobní nepříznivá finanční situace. Mám snahu si v pojišťovně obnovit placení, zatím bez výsledku z jejich strany. Chtěla bych se dotázat. Mám ze zákona nárok na to, převést si "životní pojištění" k jinému subjektu, pokračovat v něm, aniž by tím u mne došlo k nějaké ztrátě plynoucí z jejího vedení? Tzn. zaplatím pouze (předpokládám) storno poplatky u dané pojišťovny? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění Dynamik

V roce 2004 mi bylo převedena životní pojistka kterou jsem platil od r.1969 po dohodě s pojišťovnou na pojištění Dynamik s převedením prostředků jako mimořádné pojistné,smlouva mi končí v r.2017 ale již dnes jsem byl kontaktován telefonicky zástupcem pojišťovny ohledně nových obchodních podmínek zdá se mi to podzřelé a nevím jak se zachovat vždy jsem řádně platil pokud mi poradíte budu rád a mockrát vám děkuji.Co kdybych dal výpověď?


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění v cizině

Mám ŽP ,, Flexi, od pojišťovny České spořitelny. Pracuji v Anglii. Dotáz: platí smlouvní podminky,,Flexi,, když pojistnik fizický není na územi České republiky? Když se stané třeba nějaký úraz mi tady, v Anglii, vyplatí mi pojišťovna odškodné? Můžu uplatnit daňový odpočetz ŽP v Ahglii? Pokud to ne platí, jak můžu zrušit ŽP?


odpovídal(a): Redakce

Více pojistek a pojistné od všech pojišťoven

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat pokud mám uzavřeno více životních pojištění vč. úrazového připojištění, tak v případě úrazu mám nárok čerpat pojistné od všech pojišťoven? Jak tuto věc říká zákon? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nepravdivé údaje ve zdravotním dotazníku

Dobrý den,přítel chce zrušit investiční životní pojištění u Axy.založeno 3/2015,z důvodu poskytnutí nepravdivých údajů/o zdrav.stavu/.jak máme postupovat?mám totiž za to,že po letech splácení by nemusel nic dostat,pokud si pojišťovna vyžádá lékařské zprávy a zjistí že tam přece určité problémy byly.děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňový odpočet u ŽP

Dobrý den, ukončila jsem pojistnou smlouvu s výplatou odkupného, v potvrzení o zániku smlouvy je poznámka: V případě, že jste využila odpočet od základu daně, upozorňujeme Vás, že je Vaší povinností podle §15, odst. 13 ve znění novel zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, uvést ve Vašem daňovém při-znání jako příjem částky, o které Vám byl v příslušných letech základ daně snížen. Chci se zeptat, zda se platí daň z příjmů i když jsem po dobu trvání pojistné smlouvy studovala a daňové přiznání nepodávala, Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Zrušení životního pojištění

Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně zrušení životního pojištění DIAMANT u České Pojišťovny. V květnu uplyne 3 letá doba trvání pojištění, kdy měsíční splátky byly 650,- Kč. Tato smlouvala byla následná na již předtím trvající smlouvě o životním pojištění. Děkuji za odpověď. Ráda bych se trošku více informovala, než navštívím pobočku a paní do mě bude házet informace zleva-zprava.


odpovídal(a): Redakce

ŽP ve stavu bez placení pojistného

Zdravím, je nutné dodaňovat daňové odpočty z minulých let při uvedení smlouvy životního pojištění do splaceného stavu (zmražení smlouvy) ? Tedy zda-li klient, když uvede smlouvu do stavu bez placení a nechá ji dožít do sjednané pojistné doby bude muset dodanit, to co si odečetl v letech před uvedením smlouvy do redukce?


odpovídal(a): Redakce

Výpověď pojistné smlouvy

Dobrý den, pokud je pojistná smlouva uzavřena 15. 5. 2014 a chci ji ukončit ke konci pojistného období, dokdy je nutné výpověď doručit pojišťovně? Domnívám se, že 2. 4. 2015 (6 týdnů před koncem poj. odb., které končí 14. 5. 2015), ale na internetu se většinou uvádí nejpozdější datum 3. 4. 2015 - 6 týdnů před výročím, což už je dle mého názoru pozdě. Podobný problém je s výpovědí do 2 měsíců od sjednání pojištění s výpovědní dobou 8 dnů. Jestliže požádám o ukončení dne 18. 2. 2015, pojištění zanikne uplynutím dne 26. 2. 2015, tedy 27. 2. 2015 již nebudu pojištěný. Počítám to správně? Děkuji, Martin.


odpovídal(a): Redakce

Jak se bránit nekalým praktikám poradců

Dobrý den, dne 01.02.2014 jsem uzavřel zivotni pojištěn.í Při následné letošní změně zákona a kdy jsem se o tuto smlouvu více dopodrobna zajímal jsem zjistil, že byla uzavřena jen pro co nejlepší a nejvyšší provizi pro prostředkovatele firmu OVB potažmo jejich zaměstnance. Domnívám se, že tímto byl porušen eticky kodex pojišťoven, kdy byla smlouva sepsána výhodně jen pro jednu stranu a ne pro klienta, který vůbec netušil kolik činí provize a byl v tomto oklamán jak je to výhodné. Dá se proti tomu bojovat? Kam by se měl člověk obrátit? Na polici nebo na danou pojišťovnu nebo na zprostředkovatele? Jen pro informaci na pojistném od daného data bylo zaplaceno celkem 116 600 Kč platba za pojistné byla 19270 Kč. Naspořená suma bez ročních odměn kapitálového pojištěni by měla činit 97330 Kč, Bohužel jsem ale zjistil, že naspořená částka je něco málo přes 10 tisíc Kč. Ztráta je tedy něco kolem 87330 Kč. Chápu, že se platí něco za zřízení pojištění poplatky atd... ale tohle je nehorázná suma. Děkuji za více informaci jak nadále postupovat.


odpovídal(a): Redakce

Rozdíl mezi IŽP a KŽP

Dobrý den, potřebovala bych vysvětlit rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním. Mám investiční životní pojištění, v dotazníku pro úřad mám kolonku kapitálové pojištení, mám tedy tohle pojištění nebo ne? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové odpočty za životní pojištění

Jsem pojištěn u Pojišťovny České spořitelny. Během minulých let jsem dostával od pojišťovny Potvrzení o pojistném zaplaceném pojistníkem daně z příjmu na soukromé pojištění, které se odečítalo od daně z příjmu. Ve změna zákona č.586/1992 sb upravují podmínky pro daňové zvýhodnění životního pojištění. Jelikož jsem nechtěl, abych měl zablokován účet (možnost výběru hotovosti) životního pojištění,tak mi bylo oznámeno, že tato položka se již nebude z daně odpočítávat. Dotaz: Budu mít ještě možnost tuto odpočitatelnou částku za rok 2014 uplatnit v dani z příjmu? Děkuji Pavel Pospíšil


odpovídal(a): Redakce

Nekalé praktiky finančních "poradců"

Dobrý den, asi bych začal tím, že se omlouvám, ale opravdu nevím kam toto téma zadat. Můj problém se týká toho, že sem měl začít dělat v OVB jako pozice R1 - podmínky pro přijetí - Živnostenský list, výpis z trestního rejstříku a poplatek za registraci cca 1500,- Jde o to, že mi manažer OVB dal papíry na jejich doplnění a následně do pár dní přinést, aby je mohl na centrále odevzdat a zaregistrovat mě. Jenže kvůli škole a následné maturitě jsem si to rozmyslel a dělat to při škole určitě nebudu. Jde o to, že manažer OVB prý zaplatil registrační poplatek za jakési číslo nemyslím IČ, ale nějaké číslo za mě, které mi bylo přiděleno 1500,- . ale otázka je v tom je to možné platit nějakej registrační poplatek, když jsem papíry na registraci se svými vlastními informaci nepodal ani mu nějak nepředložil ? Když jsem řekl, že tu práci momentáln! ě neberu tak mi bylo řečeno, že je to zaplacený a budou se chtít peníze zpátky . Předem děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Změna podmínek u výběru kapitálové hodnoty

Dobrý den, mám dotaz ohledně investičního životního pojištění založenou v roce 2008, u které jsem uplatňoval daňové zvýhodnění. S nastávajícími změnami podmínek jsem využil možnosti vybrání z podílového účtu do konce roku 2014. (Smlouva je dále platná, po novu, s možností uplatňovat daňové zvýhodnění bez možnosti výběru do sjednaného konce pojištění.) Vzhledem k novým podmínkám ale nevím, jestli budu muset dodaňovat vyplacenou částku. Na pojišťovně mě ujišťovali, že vyplacenou částku dodaňovat nemusím. Jak to tedy je? Předem děkuji za Váš názor.