Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení penzijního pojištění

Končí mi penzijní pojištění, na které mi přispíval zaměstnavatel i stát. Chci jej ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených peněz. Budu povinna něco dodanit, či jen přijmu částku, kterou mi pojišťovna pošle?



odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru - dodatek

Dobrý den, reaguji na odpověď (https://poradna.finance.cz/pravo/68752-dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru/). A pokud by se prokázalo, že je tedy neplatná, můžu po zaměstnavateli požadovat náhradu za ušlý výdělek do doby, než bude dohoda správně sepsána a mnou podepsána. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přechod z VŠ na VOŠ a poplatky za studium

Dobrý den, donedávna jsem neúspěšně studoval rok a půl vysokou školu, ale již jsem skončil. Tento rok bych chtěl nastoupit na VOŠ v prezenční formě studia, ale nevím zda mohu, když jsem si už vyčerpal na VŠ 1,5 roku ze 4 let hrazených státem. Nevím totiž, jestli toto “pravidlo” platí i u VOŠek. Je v tom problém? Rád bych se vyhnul doplácení za ten půl rok, který by mi přebýval. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli bych měl nárok na sirotčí důchod i v případě že bych si pořídil licenci na smluvní přepravu pro přepravu jídla u Uber Eats. Přitom bych studoval na Jazykové škole Spěváček a poté na VUT Brno. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na co mám nárok při prodeji spoluvlastněné nemovitosti?

Dobrý den, jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového areálu. Máme zřízen společný účet, na který přichází peníze za nájemné od firem, které zde podnikají a ze kterého se následně financují opravy, platí daň apod. Po dohodě budu svůj podíl prodávat jednomu ze spolumajitelů, který zde podniká. Mám dotaz ohledně účtu, kde jsou naše společné peníze. Po prodeji podílu mám nárok na vyplacení 1/4 částky ze společného účtu, která tam bude ke dni podpisu kupní smlouvy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vína jako dárky pro zákazníky z pohledu daně z příjmů a DPH

Dobrý den, Mám dotaz ohledně odpočtu DPH u vína, které je zákazníkům věnováno jako dar při nákupu. účetnictvím. Pomáhám mému kamarádovi s daňovou evidencí, protože jeho účetní šla do důchodu. Podniká s desinfekčními prostředky, ale jako dárky dává svým zákazníkům víno. Může se toto víno odečíst v DPH? Popřípadě musí mít přesně dohledatelné počet vín= počet nálepek? Kupuje si normálně láhve, a pak na ně lepí nálepky s logem firmy a poděkováním. Jedná se o tiché víno, nikoli šumivé. Ta bývalá paní účetní toto v DPH uplatňovala, ale já si nejsem úplně jistá, a nechci se moc opírat o to jak dělala věci ona, protože jsme museli i některé věci opravovat....., a z toho co jsem našla na internetu mi to taky není úplně jasné. Ďekuji moc předem za každou dobrou radu a odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

DPP zdravotní a sociální pojištění, daňové přiznání

Zdravím, měl bych dotaz. Na konci dubna mi končí smlouva na HPP a od května chci na pár měsíců nastoupit jenom na DPP k jinému zaměstnavateli. Co jsem se dočetl tak se zdravotní a sociální pojištění platí, když mzda bude vyšší než 10000 Kč, chtěl bych se ale zeptat, kdyby se stalo, že nějaký měsíc neodpracuji celý, tedy nebudu mít více než 10000 ale budu chtít/potřebovat zaplatit zdravotní a sociální, jak to mám udělat? U HPP jsem podepisoval takový papír, že pokud vydělám méně než 10000 tak mi zdravotní a sociální strhnou i tak, je u DPP možnost něčeho takového? Nebo se budu muset přihlásit jako OBZP a zaplatit si zdravotní sám? Rovnou bych se i zeptal na další otázku ohledně daňového přiznání. Dočetl jsem se, že daňově přiznání mají povinnost podávat osoby, které pracují pro více než jednoho zaměstnavatele. Je tím myšleno pokud pracuji pro oba současně (například jdu na ranní do 1.zaměstnání a na odpolední do 2.) nebo pokud budu třeba do půlky měsíce pracovat v jednom zaměstnání, tam skončím třeba 15. a od 16. nastoupím do 2., tedy budu v 1 měsíci ve 2 zaměstnaních a nebo i pokud k poslednímu dni v měsíci ukončím pracovní poměr a od 1. dne dalšího měsíce nastupuji do nového?


odpovídal(a): Redakce

Má česká firma fakturovat DPH slovenské firmě parkovné v Čechách s DPH?

Dobry den moja, firma je platcom DPH na Slovensku a chcem si prenajat od firmy, ktora je platcom DPH v CZ , v Cechach miesto na parkovanie mojich, vozidiel c Cechach. Chcem sa spytat, kedze som platca DPH na Slovensku, ma mi ceska firma fakturovat parkovne + DPH, alebo bez DPH podla paragrafu 102, odstavec 1, pismeno d? Dakujem S.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu při práci v zahraničí

Mám nastoupit do zaměstnání v zahraničí, kam budu dojíždět každý den. Je to nedaleko. Proto se chci zeptat jak to je s odvodem daní? Zda z příjmu u německé firmy musím odvádět daně v Německu a nebo zde v ČR? Tento rok (Leden 2019) jsem ukončila zaměstnání u posledního zaměstnavatele v ČR a nyní jsem na ÚP. Tento měsíc (Duben 2019) budu podepisovat pracovní smlouvu u německé firmy v Německu, kde bude i místo výkonu zaměstnání. Na internetu lze najít spoustu informací. Ale není možné věřit všemu co kde píší. Například že se daně odvádí současně v Německu a zároveň ještě jednou v ČR. Nebo že někdo pracoval v zahraničí a musel zaplatit v ČR vyměřovací daň za dva odpracované měsíce ve výši deset tisíc korun. Také jsem se setkala s názorem že v Německu mají pro fyzické osoby několik typů daní v rámci běžného zaměstnání, a stačí si jen vybrat to nejlepší.



odpovídal(a): Redakce

Je dohoda o rozvázání pracovního poměru neplatná?

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně dohody o rozvázání PP. Dne 1. února 2019 jsem podepsal pracovní smlouvu u jedné společnosti a po dvou měsících mi můj vedoucí oznámil, že se mnou rozvazují HPP. Proto mi byla dne 1. dubna 2019 předložena dohoda o rozvázání pracovního poměru s účinností k datu 31. března 2019. Tuto dohodu jsem podepsal, ale až zpětně jsem si všiml, že můj zaměstnavatel prohodil podpisy. Tudíž místo podpisu zaměstnance dal razítko společnosti, ovšem bez svého podpisu a na místo podpisu zástupce společnosti zaměstnavatele jsem se podepsal já na jeho pokyn. Dále jsem si všiml, že je špatně napsáno jméno jednatele společnosti a také špatně napsáno datum podepsání moji pracovní smlouvy, kde mám napsáno 1. 3. 2019 a já ji podepsal k 1. 2. 2019. Proto dle mého názoru je tato dohoda neplatná, když nesplňuje všechny podmínky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď a nátlak v práci

Dobrý den, dne 1.4. jsem podala výpověď v práci. Bylo to v mé pracovní neschopnosti. Datum ukončení pracovního poměru je tedy 30.6. Dnes jsem mluvila s ředitelkou, která za mě po dobu mé nemoci (1 týden) našla zástup. Oznámila jsem, že v pondělí přijdu do práce. Odpovědí mi bylo, že čekala, že budu marodit déle a že na moje místo má někoho jiného. Prý jestli nechci skončit hned, když tak běhám po doktorech, že není zvědavá na to, že bude paní volat např. na tři dny. Bránila jsem se, že jsem dala řádnou výpověď a že přeci neovlivním svůj zdravotní stav nebo to zda mi onemocní dítě a že trvám na výpovědi tak, jak jsem jí sepsala. Následně mi odsekla a položila telefon, mám strach z šikany na pracovišti. Jak se mohu bránit? Nevím, zda je to tak ,ale pokud by mě chtěla propustit ihned, mám nárok na vyplacení odstupného? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro držitele ZTP

Dobrý den, jsem pracujicí invalidní důchodce 3st-držitel průkazu ZTP, hrubá mzda 17564,- Kč, social. pojištěni 1142,- Kč, zdrav. 791,- Kč záloha na dan 1470,- Kč, pojistné do fondu 1933,- Kč, čistý příjem 14161,- Kč. Mám nárok na slevu na průkaz ZTP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám následující dotaz, jde mi vlastně o to, zda-li mám povinnost podávat daňové přiznání. V roce 2016 jsem koupil 1/2 nemovitosti, měsíc poté odcestoval do zahraničí. Po celou dobu v zahraničí jsem byl odhlášen ze zdravotního systému ČR. Od ledna 2018 jsem ze zahraničí zpátky, a od té doby jsem přihlášen jako OBZP. V červenci roku 2018 jsem mou 1/2 nemovitosti prodal, za cenu o cca 200 000,- nižší než byla cena pořizovací. Jsem povinen podávat daňové přiznání, i když daň k zaplacení bude nulová? Děkuji, s přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení (2)

Dobrý den, omlouvám se za další dotaz ale myslím si, že můj nebyl správně pochopen. Dnes jsem se ptal, zda mi vzniká povinnost podepisovat daňové přiznání za rok 2018, pokud jsem pracoval pouze u jednoho zaměstnavatele (DPČ- výdělek nepřesáhl 2500kč), u kterého jsem MĚL podepsané prohlášení po celou dobu, ale nežádal jsem o roční zúčtování. Jde mi o to, zda ze zákona MUSÍM podat daňové přiznání a pokud nepodám, jestli mi hrozí sankce, nebo už řešit nic nemusím (Je pro mě podání povinné ze zákona, nebo je to moje volba)? Popřípadě pokud bych prohlášení podepsané neměl, zajímá mne stejná otázka. Bylo by podání přiznání povinné, nebo jen moje volba? A případný menší výdělek jen moje blbost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium na VŠ v 29 letech

Dobrý den, od 2009 do 2012 jsem studovala bakalářský studijní obor v prezenční formě, který jsem úspěšně dokončila. Následně jsem pokračovala magisterským studiem (od 2012 do 2015) v prezenční formě téhož oboru na stejné škole, který jsem taktéž úspěšně zakončila. Souběžně s magisterským studiem jsem v roce 2012 nastoupila na další bakalářský studijní obor v prezenční formě na jiné škole. Setrvala jsem tam pouze jeden měsíc, protože obě prezenční studia byla tak časově náročná (lékařská fakulta a přírodovědecká fakulta), že nešla skloubit. V současné chvíli je mi 29 let a pracuji. Ráda bych se opět vrátila ke studiu přírodovědy, a to na jiné vysoké škole, než bylo původní nedokončené studium, jde však o stejný obor. Šlo by o bakalářské studium v kombinované formě. Chtěla bych se informovat, jestli se na mě budou vztahovat nějaké poplatky nebo budu mít k dispozici k vystudování bakaláře 3+1 rok zdarma mínus ten měsíc popř. semestr? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studium a práce na HPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné po řádném ukončení studia Bc. a Ing. (dohromady 5 let) a následně dalším neúspěšném magisterském studiu, znovu nastoupit do magisterského studia i v tom případě, že pracuji na základě pracovní smlouvy na hlavní pracovní poměr? Pro doplnění mi je 25 let, tedy jestli budu mít status student, i když pracuji na HPP? Zároveň, jestli nehrozí nějaké poplatky? A jak by to chodilo se zdravotním a sociálním pojištěním, případně i s daněmi? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení

Dobrý den, jako student jsem pracoval rok na dohodu o pracovní činnosti. U nikoho jiného jsem za celý tento rok nepracoval, DPČ a peníze jsem měl jen od jednoho zaměstnavatele. Vzniká mi POVINNOST vypsat daňové přiznání, nebo ho vypisovat nemusím, pokud nechci? A popřípadě za jakých okolností by mi daná povinnost vznikla? Děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Zpětné žádání slevy na studující dítě

Dobrý den, jsem studentka na vysoké škole a chtěla bych se zeptat, zda je možné u rodičů požádat o vrácení daní za me zpětně. Moje matka byla vdaná za mého otcima několik let a po rozvodu jsem zůstala bydlet se sestrou s nim. Může on jako manžel moji matky zažádat zpětně o slevu na dani u me jako studentky? Nebo je potřeba souhlasu matky. Pokud ano kolik let zpětně je možné zažádat? Děkuji předem za odpověď.