Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení (2)

Sekce: Daně | Téma: Student a daně

Otázka: 04.04.2019 09:51


Dobrý den, omlouvám se za další dotaz ale myslím si, že můj nebyl správně pochopen. Dnes jsem se ptal, zda mi vzniká povinnost podepisovat daňové přiznání za rok 2018, pokud jsem pracoval pouze u jednoho zaměstnavatele (DPČ- výdělek nepřesáhl 2500kč), u kterého jsem MĚL podepsané prohlášení po celou dobu, ale nežádal jsem o roční zúčtování. Jde mi o to, zda ze zákona MUSÍM podat daňové přiznání a pokud nepodám, jestli mi hrozí sankce, nebo už řešit nic nemusím (Je pro mě podání povinné ze zákona, nebo je to moje volba)? Popřípadě pokud bych prohlášení podepsané neměl, zajímá mne stejná otázka. Bylo by podání přiznání povinné, nebo jen moje volba? A případný menší výdělek jen moje blbost? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 08.04.2019 08:32


Dobrý den, pokud jste měl během roku jen jednoho zaměstnavatele, u kterého jste podepsal prohlášení k dani, potom vám zaměstnavatel mohl uplatňovat slevy na dani. Vzhledem k částce, kterou jste si na DPČ měsíčně vydělával, jste neplatil ani sociální ani zdravotní pojištění, a také vaše zálohy na daň byly nulové. Zákon o daních z příjmů stanoví, že daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 (ze zaměstnání) pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně (zaměstnavatelů).  Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani. Z vámi popisované situace, spadáte přesně do této kategorie a tudíž nemusíte daňové přiznání podávat. Pokud byste prohlášení podepsané neměl potom, pokud by vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly částku 15 tis. Kč, byste musel podat daňové přiznání. V prvním případě je na vás zda přiznání podáte nebo ne, ve druhém potom, pokud přesáhnete limit, tak jste povinen přiznání podat.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti a koupi jiné

Dobrý den, před dvěma lety jsem si koupil pozemek s ruinou. Ruinu jsem zboural a nechal smazat z katastru, takže je teď pozemek veden na katastru jako jiná plocha, ostatní plocha. Zbytek pozemku je veden jako zahrada. Nyní se na pozemku nenachází žádný objekt k bydlení. Pozemek se stavebním povolením prodávám a získané peníze chci využít pro financování bytu. Chci se zeptat, jestli se na mě vztahuje daň z příjmu z kladného rozdílu prodeje pozemku? Pozemek se prodává teď a byt se bude kupovat do půl roku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Směna bytů, daň z příjmů z darovaného bytu?

Dobrý den. Usiluji o získání bytu 3+1 směnou. Jako protihodnotu chci nabídnout menší byt, který ale momentálně patří mé sestře + doplatek. Kdyby mi sestra byt darovala a následně obratem došlo ke směně bytů, platila bych daň z příjmu z toho směněného darovaného bytu? Mám zkušenost, že i při darování bytu a následném prodeji lze na vstupu použít odhad ceny v době darování jako fiktivní náklad proti ceně při prodeji. Což by však bylo v tomto případě totéž, protože by šlo o krátký časový rozestup. (Předpokládali jsme, že kupní cena bytů ve směnné smlouvě by odpovídala plus minus 75% směrné hodnoty, spočítané na daňovém portálu MFCR .) Předpokládám, že k té ceně menšího bytu podle směnné smlouvy by se jako základ pro výpočet daně z nabytí musel přičíst ten doplatek? Děkujeme za radu! 


odpovídal(a): Redakce

Daňové prohlášení a invalidita 3. stupně.

Dobrý den, k 8. 11. je pozastaven invalidní důchod 3. stupně. Invalidita 3. stupně zůstává. Je pouze pozastaven invalidní důchod. Pokud by tato osoba chtěla při nástupu do zaměstnání podepsat daňové prohlášení a využít slevu na poplatníka, ale nechtěla by využít slevu na dani týkající se invalidity, musela by v daňovém prohlášení evidovat, že má invaliditu 3. stupně? Je povinností v daňovém prohlášení uvádět invaliditu nebo pobírání invalidního důchodu? Při ročním zúčtovávání daně je povinné informovat účtárnu o invaliditě nebo pobírání invalidního důchodu a doložit případné dokumenty, i když by se nechtěla využít sleva na "invaliditu"? Jde o to se vyhnout evidenci invalidity, protože nechcete, aby o tom zaměstnavatel věděl, pokud to není nutné. Slevy na dani na "invaliditu" může využít jen ten, kdo pobírá invalidní důchod anebo i ten, jenž má pouze přiznanou invaliditu bez pobírání invalidního důchodu? Děkuji, přeji Vám vše dobré.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů při prodeji nemovitosti

Dobrý den, ráda bych prodala zemědělský pozemek, který jsem měla před třemi lety v obchodním majetku jako OSVČ. Pokud jej nyní prodám a koupím za tyto peníze dům k bydlení nebo pozemek a postavím si dům k bydlení. Pozemek vlastním již 12 let.Budu osvobozena od daně z příjmu z prodaného pozemku do výše pořízení domu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení z dědictví versus přenechání práva nájmu

Dobrý den. Bratr mě měl vyplatit z domu po rodičích, ale ty peníze neměl, tak jsme se domluvili na tom, že mi místo toho v RD přenechá k užívání na 20 let bytovou jednotku 1+1 . Zajímá mě, zda se u mě nebo u něj má něco danit? A druhá polovina problému: Kdybych já tu BJ sama užívat nechtěla a podnajímala ji, bude to pro mě zdanitelný příjem? Je to zapeklité. Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení rodičovského příspěvku a práce

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Jsem na RD se 3. dítětem, kterému právě byly 3 roky a nastoupilo do školky. Vzhledem k možnosti navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč jsem si protáhla RD do září 2020, kdy bude mít dítě 4 roky. Nyní ale pobírám pouze 630 Kč/měsíc. Do své práce se zatím vrátit nemohu, kvůli vzdálenosti dojíždění, i tak mi dali vědět, že se mnou moc nepočítají, ale výpověď jsem zatím nepodala. Pokud pošlu výpověď již nyní, budu si moci následně v lednu zdvihnout výši mateřské na max. částku (ne jen na minimum, jako když jste na ÚP), abych vyčerpala celý příspěvek? Mohu nastoupit někde na částečný úvazek nebo na brigádu? Jak je to s odvodem sociálního a zdravotního pojištění? Je zde nějaké omezení, kolik si mohu vydělat? Mám nárok na paragraf nebo neschopenku v případě onemocnění, když pobírám byť jen nepatrný rodičovský příspěvek? Děkuji moc za váš čas 


odpovídal(a): Redakce

Vstupní náklady na podnikání

Dobrý den, manželka začala podnikat v oboru fotografka. Před zahájení činnosti jsem ji zakoupil fotoaparát a další techniku. Otázka zní, zda si může dát do nákladů fakturu která je psaná na mě jako na manžela? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů při prodeji nemovitosti

Koupili jsme dům v havarijním stavu v dubnu 2018, nákladně jej opravili a chceme jej prodat o cca 2 mil dráž. Doklady na práci a materiál máme na cca 500 000 Kč, většinu jsme dělali za "svépomoci" široké rodiny a známých. Ze zákona bychom nemuseli platit 15% daně ze zisku, když jej prodáme po dubnu 2020, kdybychom tam bydleli. Bydliště máme cca 6 km odtud, do domu jsme dojížděli na opravy a občas tam někdo přespal. Bude se na nás vztahovat osvobození, když tam platíme elektřinu a sousedi nás tam téměř denně vídají? Děkuji předem za odpověď a zdravím.


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu FO při spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím o radu ohledně danění příjmu z pronájmu. Vlastním 50% nemovitosti, s druhým majitelem 50% jsem dohodnutý, které části nemovitosti užíváme, máme spolu trvale výborné korektní vztahy. Nyní bych, po dohodě se spolumajitelem, chtěl pronajmout nebytové prostory, které jsou v části nemovitosti užívané mnou. Spolumajitel je zcela srozuměn s tím, že nájem bude vyplácen mně a já si ho celý ponechám a také zdaním. Je možné naše vztahy v tomto smyslu smluvně upravit? Nejde o vzájemnou nedůvěru nebo obavu z nějakého problému mezi námi, jde čistě jen o to, jestli z hlediska danění příjmu je vůbec možné naše vztahy upravit tak, abych byl poplatníkem daně jen já, abychom se nedostali do problémů s FÚ. Děkuji za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účtování dodatečného DPFO

Dobrý den, prosím o radu...v březnu 2019 jsme podali DPFO (vyšel přeplatek na dani 32.000) a v dubnu jsme podávali dodatečné DPFO z důvodu nižší částky přeplatku, (pouze 15.000), jak účtovat toto dodatečné daňové přiznání, na částku 17.000? Předpisem 426 a 341? Musím použít účet Jiný výsledek hospodaření minulých let? Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.