NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, mám dotaz jak je to z danovým přiznáním - co lze uplatnit u cerstvě vyučeného: Syn se vyučil 6/2019 (7 a 8/2019 byl na DPP do 10000,-) takže já uplatnoval slevu na dani do 8/2019. Od 9/2019 je pracující. Z mé strany mám s daněmi jasno, ale jak to bude mít syn - co musí/nemusí uvest do danového přiznání. V 7/2019 pracoval na dpp do 10000,- -podepsal prohlášení, v 8/2019 opět na dpp do 10000, opět podepsal prohlášení, ale potom pracoval pro jiného zam. také na dpp do 10000,- nepodepisoval prohlášení a měl zdaněno (do daní by měl dávat jen toto pokud chce případnou vratku daně? ) Od 9/2019 je už zaměstnaný - tam je to jasné. A ještě jak je to z danovým odpočtem na poplatníka? Za kolik měsíců si může nárokovat? Děkuji.
Dobrý den, mám dotaz ohledně placení daně z nemovitosti? Na konci roku jsme koupili RD a podepsali kupní smlouvu, návrh na vklad vlastictví na katastr nemovitostí bude podán pravděpodobně až v příštím týdnu, tudíž poběží ještě 20-denní ochranná lhůta. Oficiálními vlastníky v katastru nemovitosti tudíž ještě nejsme. Budeme platit daň z nemovitosti již tento rok a nebo až další? Děkuji za odpověď
Dobrý den, rozhodl jsem se přestoupit na jinou vysokou školu a budu muset znovu na prijimacky . Zajímalo by mě, když ukončim 6 léte studium kolik mi tedy pak zbyde let co mi bude platit stát, zároveň by mě zajimalo když bych sel na bakalare jestli budu mít 3+1 let na dokončení. A pokud by mě tento rok nepřijali a ja to zkusil za rok znova ubyde mi ten jeden rok, když bych jen pracoval? Děkuji za odpoved.
Krásný dobrý den Vám přeji, měla bych takový dotaz. Při škole si už více jak dva roky přivydělávám ke studiu formou DPČ smlouvy. Výdělek jsem vždy měla nad 2999,-. Můj problém je takový. Občas se mi stalo, že jsem byla nemocná. Od nás potřebují papír od lékaře, ten jsem dodala a nikdy nebyl problém, jednoduše jsem nepřišla. Ale naposled, co jsem onemocněla stalo se mi, že po mě chtěli nemocenskou (byla tam nová paní co to má na starosti). Já vzhledem k tomu, že jsem studentka, tak žádnou nemocenskou nechci - už jen z důvodu vycházek a toho, že obvodního lékaře nemám v městě, ve kterém studuji, takže kontroly by pro mě byly složitější. Ale paní mi v práci tvrdí, že to mít musím, že odvádím zdravotní a sociální. Chtěla bych se prosím zeptat, jak to teda doopravdy je, jestli musím mít u DPČ opravdu nemocenskou, i když ji nechci. Děkuji S pozdravem
Dobrý den, Studuji magisterský obor (5 let), jsem ve 3. semestru, 2 mám úspěšně za sebou a teď ve 3. jsem se rozhodl studium ukončit. Studium plánuji ukončit bez úspěšného dokončení 3. semestru. V září bych chtěl začít studovat na jiné škole (bakalářské studium na 3 roky), budou se mě nějak týkat poplatky za prodloužené studium? Ať už na novém bakalářském, či potom na případném navazujícím magisterském? Dále bych měl ještě otázku týkající se potvrzení o studia. Teď při studiu mám brigádu, ve které mám odevzdané potvrzení, které trvá do konce února. V případě, že studium ukončím začátkem února, musím to na brigádě okamžitě nahlásit nebo mohu odpracovat zbytek února jako "student"? Ptám se hlavně kvůli případným problémům se zdravotním a soc. pojištěním. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji.
Dobry den, pokud chci pri pronajmu bytu jako fyzicka osoba uplatnovat dopravni pausal, musim byt schopna nejak dolozit/prokazat, ze jsem v danem mesici cestu autem za ucelem najmu opravdu uskutecnila? Pokud ano, jak se toto v praxi prokazuje? Napr. navsteva bytu, navsteva banky v souvislosti s hypotekou, navsteva financniho uradu - pochybuju, ze mi budou davat nejake potvrzeni, ze jsem tam skutecne byla. Dekuji
Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. S manželem plánujeme založit rodinu (pomocí reprodukční kliniky). Pracuji ve firmě, která má problémy a je možné, že zkrachuje (proběhne likvidace). Prosím, jak je to s mateřskou, pokud budu těhotná a firma půjde do likvidace a skončí? Mám nárok na mateřskou? Děkuji moc za informace. Přeji pěkný den.
Dobrý den, syn měl v roce 2016 vedlejší podnikatelskou činnost jako řidič pro firmu UBER. Odváděl DPH z provizí, které si účtovala firma UBER a jako fyzická osoba nevedl daňovou evidenci a vykazoval výdaje procentem z dosažených příjmů. Jako příjmy uvedl veškeré přijaté částky od firmy UBER, které mu byly poukazovány na bankovní účet. Finanční úřad jej nyní vyzval k podání dodatečného daňového přiznání, protože údajně uvedl příjmy nižší než má k dispozici finanční úřad. Pravděpodobný důvod spočívá zřejmě v tom, že finanční úřad považuje za příjmy hrubou tržbu firmy Uber za jízdy, které syn uskutečnil. Jeho příjmy ovšem obsahovaly čásky, které od firmy Uber obdržel, tj. hrubá tržba bez provizí pro firmu Uber. Tržby od zákazníků inkasovala firma Uber a synovi poukázala vždy za týden částku, sníženou o provizi. Je postup finančního úřadu správný, když požaduje, aby zdanil i částky, které neobdržel a tudíž nejsou jeho příjmem? Děkuji za radu.
Dobry den, s partnerem se chystame pronajimat byt, který mame v podilovem spoluvlastnictvi. Chceme mezi sebou uzavrit dohodu, ze prijmy z najmu poplynou pouze jednomu z nas a danove priznani bude tedy podavat také pouze jeden z nas, je to tak? Dale se chci zeptat, zda najem muze chodit na ucet kohokoli, nebo musí chodit na ucet prave toho, kdo bude podavat danove priznani? A to same s vydaji – pokud budeme uplatnovat skutecne vydaje, musí napr, dan z nemovitosti byt zaplacena z uctu toho kdo najem dani nebo je to jedno? Dekuji
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a zároveň mám vedlejší podnikatelskou činnost. Díky mírnému překročení limitu pro neplacení záloh na důchod.pojištění v roce 2018, jsem musela v roce 2019 platit minimální zálohu ve výši 955 Kč/měsíčně. Letos mám však příjmy podstatně nižší, v roce 2020 se již do limitu bez problémů vejdu a platit zálohy nebudu. Nyní se snažím vyplnit přehled o příjmech a výdajích 2019 pro ČSSZ a trochu si nevím rady s těmi zaplacenými zálohami. Jakmile je vyplním do formuláře, hlásí mi to přeplatek 11460Kč (12*955kč). Do teď jsem žila v domění, že mnou placené zálohy mi nikdo vracet nebude, přestože jsem měla letos nakonec velmi nízké příjmy. Můžete mi, prosím, tedy osvětlit, zda mám počítat s nějakým přeplatkem či nikoliv? Vrací se při vedlejší činnosti zálohy (byť byly na hranici minimálních záloh)? Děkuji.
Dobry den, od roku 2014 jsem na Jihoceske univerzite (zdravotne socialni fakulta) studovala 3 lety baklarsky obor ochranu obyvatelstva se zamerenim na CBRNE, rok jsem prodluzovala a pote jsem nezvladla slozit statni zaverecnou zkousku. O rok pozdeji (letosni rok 2019/2020) jsem se na tento obor prihlasila znova s tim, ze jsem si nechala uznat predmety a chtela jsem si casem dodelat bakalare, ale na konci prosince mi prisel vymereny polatek na dalsich 6 mesici studia. Nyni je ma sitauce takova, ze studia chci zanechat uplne.... Proti rozhodnuti vymereni polatku se chci odvolat.... Chci se proto zeptat, jak je to s vymerenym polatkem - je mozne, abych ho musela zaplatit cely, i kdyz skolu ukoncim k novemu semestru? Co by se stalo kdybych polatek nezaplatila? (v dopise o rozhodnuti poplatku pisi, ze kdyz se poplatek nezaplati, muze mi studium ukoncit sama fakulta, zminka o sankcich zadna neni.... ) Dekuji
Měl bych otázku, založil jsem si Google adsense, který mám připojený k YouTube kanálu. Vydělává to nějakou tu korunu tak by mě zajímalo jestli se musí danit, nebo se bere jako příležitostný příjem. V případě , že zaplaceno dostávám nepravidelně (někdy za dva měsíce někdy za 4). Nyní mám na AdSense něco okolo 3000 tak bych i teoreticky mohl vybrat tyto peníze (příležitostný příjem), poté adsense zrušit a znovu vytvořit společně s živnostenskakem atd.
Dobrý den, celý rok si platím zdravotní pojištění v režimu OBZP, pouze v měsíci červenci jsem pracoval na DPP, kde prohlášení nepodepsáno, příjem nad 10000 tis. Kč, zaplacena daň, zdravotní i sociální pojištění. Je v tomto případě nutné podat daňové přiznání? Děkuji S pozdravem.
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, když jsem zaměstnaný na HPP a chtěl bych si ke stávajícímu zaměstnání občas přivydělat nějakou brigádou, jako je např. úklid sněhu, sečení trávy atd., kde by brigády byli příležitostní a ne pravidelné. Jaká je prosím pro tento typ brigády potřeba smlouva ( smlouva o dílo ..) a jak je to ohledně placení pojištění a daní a jaké jsou limity pro výdělek, jako je maximální výdělek za rok atd příklad: v létě bude brigáda na sečení trávy, kde bude dohodnuto, že za toto práci dostanu finanční odměnu 10000,-
Dobrý den, jelikož jsem zjistila, že obor, který nyní studuji nebyl šťastnou volbou, tak bych se chtěla hlásit na jinou VŠ a připravovat se na příjmačky. Rozhodla jsem se tak během zkouškového období (zimní semestr) a nyní chci studium ukončit a zdravotní pojištění si hradit sama. Když studium ukončím v lednu budu platit zdravotní pojištění i za leden a nebo až od února ? Zdravotní pojištění za mě bude znovu hradit stát po zapsání do dalšího studia, tj. většina VŠ v červenu?
Dobrý den,v roce 2017 jsem vyměnil kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo vzduch-voda. FÚ sdělil,že uplatnění nároku na osvobození od daně z nemovitosti se mě netýká ,neboť zákon platí pouze pro nemovitosti využívající geotermální energii.(některé FÚ zákon uznávají). Děkuji za odpověď.
V případě, že by zaměstnavatel poskytoval zaměstnanci (nebo členu statutárního orgánu) jako benefit bydlení (byt zaměstnavatel nevlastní - ale za tímto účelem by ho pronajal, jak se to potom z daňového hlediska (je to uznatelný náklad pro zaměstnavatele?) a co u zaměstnance, bude to nějak danit? A změní se to nějak v případě, že je zaměstnanec v insolvenci? Děkuji
Dobrý den, chtěla jsem se dotázat ohledně daně z příjmů nebo daně z nabytí nemovitých věcí. Jedná se o dva pozemky. První pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Druhý pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Na prvním pozemku stojí levá polovina dvojdomku v podílovém vlastnictví - 1/2 já a 1/2 manžel. Na druhém pozemku stojí pravá polovina dvojdomku ve výlučném vlastnictví manželova bratra. Chceme provést narovnání vlastnictví pozemku. Jak to provést co nejefektivněji? Dar či směna či jinak? Bude se muset platit daň z příjmů či daň z nabytí nemovitých věci? Bylo by možné provést to v několika krocích, např. takto? První pozemek - 1. krok manželův bratr 1/2 daruje manželovi, 2. krok manžel 1/4 daruje mě. Druhý pozemek - 1. krok já daruju 1/4 manželovi, 2. krok manžel daruje 1/2 bratrovi. Je tam nějaký časový test na dobu vlastnictví pozemku před tím než se může darovat, aby se neplatila dan z příjmů? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je se statusem studenta, pokud bych se úspěšně dostala do letního semestru a do školy bych potom až do června nechodila, ale zároveň bych studium nijak neukončila. Jak dlouho mi zůstane status studenta? A když by mě vyhodili, tak status ihned ztrácím i když už jsem se dostala do druhého semestru? Děkuji za odpověď