Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Obrana proti vyloučení ze studia

Dobrý den, měla jsem letos úspěšně končit studium na Fakultě informatiky v Brně - chyběl mi poslední předmět k zakončení studia, který jsem už podruhé opakovala (jednou jsem totiž dostala výjimku, která se zpravidla uděluje jednou za studium). Bohužel se mi nepodařilo dokončit předmět ani letos - vícero důvodů, ale připravovala jsem se důkladně a zvládla jsem už i horší věci, přesto je tento předmět zřejmě pořád oříšek. Avšak nejsem jediná, kdo má s předmětem problémy od té doby, co se staly změny ve vedení tohoto předmětu. Můj dotaz zní - co mohu v této situaci dělat? Dá se ještě studium nějak zachránit? Mám už i (velmi dobré) posudky na bakalářku, skutečně mi chybí jen jediný předmět a teď budu muset nejspíše zahodit 4 roky studia, které mě stálo hodně času a často taky nervů. Znovu nastoupit by se jevilo jako řešení, ale předměty mi uznají jen do určité známky, takže bych musela spoustu předmětů dělat znovu, navíc bych musela platit obrovské peníze za prodloužené studium (FI je nejdražší fakulta z celé univerzity), proto je tohle pro mě až poslední řešení (uvažuji i o jiné fakultě, kterou bych mohla odstudovat za 2 roky, pokud se mi podaří za tuto dobu splnit všechny předměty a napsat bakalářku - je takto vůbec možné odstudovat za 2 roky Bc. obor?). Dá se s tímto něco dělat? Velmi ocením každou radu. Můj druhý dotaz se týká pětiletých oborů (Mgr.). Pokud jsem vyčerpala bezplatné 4 roky na studium Bc. oboru a chtěla bych nastoupit do pětiletého Mgr - lze takto odstudovat zdarma? Vím, že na navazující Mgr. studium jsou zdarma 3 roky (2 + 1 rok), ale nevím, jak je to u čistě Mgr. oborů na pět let - jsou klasifikovány jako navazující Mgr.? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Včasné ukončení studia

Dobrý den, jsem studentkou VŠ od 1.9.2015 (den zápisu), momentálně chci nastoupit na právnickou fakultu- tedy na magisterské studium (zápis koncem června). Stále se rozhoduji, zda na původní škole zůstat nebo studium ukončit. Proto se chci zeptat do kdy je nejpozději nutné studium ukončit tak, aby mi nevznikla povinnost na PF další studium později platit? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Čtyřleté studium

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně poplatků na VŠ. Hledala jsem na internetu, ale to co jsem hledala jsem nenašla. Mám v plánu se letos zapsat na dvě VŠ na stavárnu a na architekturu, s tím, že bych tu architekturu chtěla jen zkusit třeba na 2-4 měsíce, jen jako takovou zkušenost. Ale bojím se, že když tedy po těch měsících studium ukončím, tak budu muset jeden zbylý rok na stavárně platit. Nevíte jak to je? Chtěla bych to zkusit jako novou zkušenost, ale nevím jestli mi to za to stojí. Platit vysokou se mi zrovna moc nechce. Předem děkuji za rady. Úsměv Jo jen ještě pro informaci, bakalář na stavební fakultě je na 4 roky. A myslím, že se proplácejí jen čtyři roky.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky za další studium. V období od 2007 do 2011 mám odstudovaných celkem pět let neúspěšného studia (z toho 3,5 let v přímém magisterském, přičemž jsem nesložila postupovou zkoušku a 1,5 bakalářského). V letech 2011-2014 jsem studovala úspěšně bakalářské studium na FSV UK, které jsem si celé platila. Letos jsem se dostala na navazující magisterské studium na FSV UK. Chtěla bych se zeptat, zda si i toto studium budu platit? Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Placení poplatku po 26 letech

Dobrý den, v září snad zdárně dokončím Bc. titul (v červnu 2016 mi je 24 let). Pokud bych chtěla nastoupit na rok na VŠ a poté na Mgr. ukončila bych první ročník Mgr. ve 26 letech, což znamená, že poté si budu zbytek studia doplácet (rok u Mgr.). Budu platit něco za nedokončenou VOŠ, pokud bych ji studovala kvůli té překlenovací době? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zbývající počet bezplatných měsíců

Dobrý den, 16.7.2013 jsem nastoupila na ČZU(PEF), ze studia jsem byla vyloučena 21.10.2013. Mezitím jsem nastoupila na ČZU(FAPPZ) od 16.7.2013 do 9.10.2015, bohužel kvůli 1 předmětu zase neúspěšně. Podala jsem si přihlášku na FAPPZ znovu a chtěla bych studium dokončit. Kolik mi ještě zbývá bezplatných měsíců? Předtím jsem byla na prezenčním studiu, ted nastoupím na kombinované. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rozpočítání poplatku

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat, pokud by mi lhůta překročila např. 1 měsíc, platím poplatek za 6 měsíců nebo se částka rozpočítá? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nevydání diplomu

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně složila bakalářské státnice a na magisterské studium jsem podmínečně přijata na zahraniční univerzitu. Poslední podmínkou je zaslat kopii diplomu s dodatky do konce července. Nicméně na mé současné univerzitě jsou promoce až v listopadu a bylo mi řečeno, že diplom nemohu dostat dříve než na konci sprna, dodatky pak až během promocí. Chci se zeptat, zda je tento postup standardní, nebo zda existuje nějaká lhůta, do které by mi měl být diplom na mé požádání vydán. Pokud diplom nedodám do zahraničí ve stanoveném termínu, bude mi znemožněno na danou univerzitu nastoupit, takže nutně potřebuji diplom dostat do konce července. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pro absolventy slovenských škol

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či by som musela platiť poplatok za školné v prípade, že by som začala navštevovať dennú formu štúdia na území Českej Republiky. Ale, mam trvalé bydlisko na Slovensku, kde som už študovala a štandardnú dĺžku štúdia (na SR) mám teda vyčerpanú. Zaujímalo by ma teda či sa toto štúdium vzťahuje aj na Českú Republiku alebo by som mohla mať nárok na bezplatné štúdium. Ďakujem za Vašu odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Student a podnikání na vedlejšák

Dobrý den, Jsem studentem posledního ročníku SŠ a statut studenta mi zůstane, až do konce srpna. Na prázdniny jsem si našel práci pro kterou musím mít živnostenský list. Rád bych se Vás optal, zda informace na přiloženém odkazu jsou relevantní či nikoliv? Tj. že pokud mi zisk nepřesáhne 63 865 Kč, tak nemusím odvádět sociální a že v prvním roce živnosti nebudu odvádět zdravotní. A následná absence zdanění. Je to pravda? Zde je posuzovaný odkaz: http://chudystudent.cz/chudy-student-zarizuje-zivnostensky-list-krok-za-krokem/ Dále bych se Vás chtěl zeptat jakou živnost bych si měl založit, práce bude spojená s IT. Moje hodinová sazba bude 160 Kč, což za pracovní měsíc vychází 26 880 Kč. Jednoduše bych rád věděl, zda přes prázdniny nemusím odvádět nic státu. Děkuji za odpovědi, Michal Nováček



odpovídal(a): Redakce

DPČ a placení sociálního a zdravotního pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPČ a placením sociálního a zdravotního pojištění. Jsem student VŠ a mám smlouvu na DPČ s hodinovou sazbou 110/hod. Za měsíc duben jsem odpracoval 35 hodin, tudíž za měsíc 3850. Do kalkulačky (http://student.finance.cz/prace-dane/dpc-dpp-kalkulator/) jsem zadal jako vstupní hodnotu tuto sumu: 3850. Je to správně? Další dotaz souvisí s platbou samotnou. Do které kategorie se jako studen VŠ s DPČ řadím dle tohoto seznamu (http://www.cpzp.cz/clanek/3410-0-Platba-pojistneho.html). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Individuální plán a přerušení studia

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké jsou mé možnosti v situaci která může nastat. Aktuálně mám statut studenta střední školy s individuálním studijním plánem(1 rok) přičemž mám stoprocentní absenci a žádné známky. 3tí ročník jsem dokončil standartně,do 4tého (aktuální) jsem však vůbec nenastoupil (po dohodě s vedením). Chtěl jsem na rok přerušení studia , oni mi navrhli í že indv. stud. plán se mi vyplatí víc . Původní plán byl dát si rok pauzu (osobní důvody) a potom si nakonci léta doplnit klasifikaci a v září případně maturovat.Nebo zopakovat čtvrtý ročník opět s indivuálem ,ale tentokrát za mého reálného studia (kdy bych na školu musel přijet na několik dní v měsíci ). Tento rok jsem strávil ve světě popř v česku a rozběhl slušnou kariéru. Teď se objevila velmi,velmi lukrativní nabídka ,boužel mimo evropu tudíž se studiem nekombinovatelná a ještě ke všemu minimálně na 12 měsíců. Maturita (vzhledem k tomu že jsem na gymnáziu) a následná Vš jsou nutnost a rozhodně nezvažuju vykašlat se na to napořád. Jde mi teď o situaci , kdy bych na 12 měsíců odjel,takže se dá předokládat že bych se vrátil příští červen. Jaké bych měl možnosti jak to udělat se studiem prosím? Byla by možnost například teď od září regulérně přerušit studium na 12 měsíců s tím že po návratu bych navázal? Děsím se toho abych nemusel chodit celou střední školu znovu . Případně existuje nějaká varianta kterou by jste mi Vy doporučila v mé situaci ? Vím že většina lidí mě od tohohle odrazuje,ale ti tu šanci nemají a jenom tak se k ní nedostanou dělat práci která člověka velice baví,je v ní dobrej a zároven je výborně placená. Když je vám 20 ,nemáte nikoho kdo vám cpe prachy horem dolem a chcete mít určitý životní standart,peníze člověk prostě potřebuje a je velká škoda zahodit šanci.Stejně si absolutně neumím představit z čeho bych chtěl žít na VŠ protože možnosti mých rodičů nejsou na takové úrovni aby dokázaly pokrýt mé potřeby ,natož přání . Ten rok práce mi může zajistit v podstatě na minimálně 2 roky pohodlného života + slušné auto a tonepočítám že bych byl po návratu úplně bez příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Cashback portály

Chci se zeptat, jsetli někdo máte zkušenosti s cashback portály ? Našel jsem jeden článek o tom tady http://www.usetrito.cz/jak-usetrit-penize-pri-online-nakupovani/ ale zajímalo by mne jestli s tím máte někdo zkušenost případně jak to funguje ? Oni tvrdí , že vám vrátí peníze z nákupu na internetu a ještě k tomu je to zdarma a dostenete 50kč bonus ? Není to nějaký fejk, moc se mi tomu nechce věřit, co z toho ti lidi mají ? Díky za info..


odpovídal(a): Redakce

Přídavky na děti pro studenta

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na otázku přídavků na děti. Jsem 20letá studentka vysoké školy, moji rodiče se momentálně hodně pohádali, že začali žít samostatně. Oba dva jsou již v důchodu a rozvádět se nechtějí. Jelikož nemám moc dobrý vztah se svým tátou a nechci si od něj brát peníze, protože mi je pak vyčítá, tak bych chtěla vědět pokud si můžu zažádat o přídavky na dítě já. A pokud na ně budu mít nárok i bez doložení výdělků rodičů, když s nimi teď momentálně nežiji i když trvalé bydliště mám pořád stejné jako oba moji rodiče. Děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Tereza


odpovídal(a): Redakce

Dva kombinované obory

Dobrý den, chtěla bych studovat dva bakalářské obory současně, oba kombinované studium na stejné VŠ. Pokud bych jeden dokončila v řádném termínu a druhý až později, musela bych platit tedy platit za delší studium? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pro mladší 26 let také existují

Dobrý den, je mi 23 let a dokončila jsem úspěšně bakalářské studium. Studium jsem absolvovala 4 roky, o jeden rok jsem si ho prodloužila. Po bakalářském studiu jsem se rozhodla pro další studium na veřejné VOŠ. Chci se zeptat, jak je to s poplatky za studium? Je pravda, že do 26 let poplatky neplatím? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium

Dobrý den, aktuálně jsem ukončila bakalářské studium - za 3 řádné roky. Chtěla bych se zeptat, jaké poplatky bych platila, kdybych se rozhodla pro studium ještě jednoho bakalářského tříletého studia. Platila bych i první rok studia (jelikož mám nárok na 4 bezplatné roky na bc. programu) nebo až následující? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vliv přerušení studia na poplatky

Dobrý den.Jsem studentka FSV UK od září 2014, kdy jsem nastoupila na obor X, který jsem ke konci semestru tedy podzim 2015 přerušila a současně začala studovat další dva obory Y a Z. Zajímá mě, zda na vystudováni těchto oborů Y a Z mám nárok na studium 3 roky či jestli mi předchozí studium X odečítá státem placené roky a tudíž od září 2016 si je budu muset financovat sama. A jak to pote bude se studiem magisterským?Přenášejí se mi tam už některé z těchto studii?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení střední školy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké jsou mé možnosti v situaci která může nastat. Aktuálně mám statut studenta střední školy s individuálním studijním plánem(1 rok) přičemž mám stoprocentní absenci a žádné známky. 3tí ročník jsem dokončil standartně,do 4tého (aktuální) jsem však vůbec nenastoupil (po dohodě s vedením). Chtěl jsem na rok přerušení studia , oni mi navrhli í že indv. stud. plán se mi vyplatí víc . Původní plán byl dát si rok pauzu (osobní důvody) a potom si nakonci léta doplnit klasifikaci a v září případně maturovat.Nebo zopakovat čtvrtý ročník opět s indivuálem ,ale tentokrát za mého reálného studia (kdy bych na školu musel přijet na několik dní v měsíci ). Tento rok jsem strávil ve světě popř v česku a rozběhl slušnou kariéru. Teď se objevila velmi,velmi lukrativní nabídka ,boužel mimo evropu tudíž se studiem nekombinovatelná a ještě ke všemu minimálně na 12 měsíců. Maturita (vzhledem k tomu že jsem na gymnáziu) a následná Vš jsou nutnost a rozhodně nezvažuju vykašlat se na to napořád. Jde mi teď o situaci , kdy bych na 12 měsíců odjel,takže se dá předokládat že bych se vrátil příští červen. Jaké bych měl možnosti jak to udělat se studiem prosím? Byla by možnost například teď od září regulérně přerušit studium na 12 měsíců s tím že po návratu bych navázal? Děsím se toho abych nemusel chodit celou střední školu znovu . Případně existuje nějaká varianta kterou by jste mi Vy doporučila v mé situaci ? Vím že většina lidí mě od tohohle odrazuje,ale ti tu šanci nemají a jenom tak se k ní nedostanou dělat práci která člověka velice baví,je v ní dobrej a zároven je výborně placená. Když je vám 20 ,nemáte nikoho kdo vám cpe prachy horem dolem a chcete mít určitý životní standart,peníze člověk prostě potřebuje a je velká škoda zahodit šanci.Stejně si absolutně neumím představit z čeho bych chtěl žít na VŠ protože možnosti mých rodičů nejsou na takové úrovni aby dokázaly pokrýt mé potřeby ,natož přání . Ten rok práce mi může zajistit v podstatě na minimálně 2 roky pohodlného života + slušné auto a tonepočítám že bych byl po návratu úplně bez příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Zápis ke studiu na dvou školách

Dobrý den, v roce 2015 jsem úspěšně ukončila studium tříletého bakalářského oboru. Následně jsem nastoupila studium na dvouletý navazující magisterský obor na VŠE. Studovaný obor však nesplňuje moje očekávání a proto ho v letošním akademickém roce ukončuji. Od příštího akademického roku bych chtěla nastoupit na jinou univerzitu, pětiletý magisterský obor. Zajímaly by mě proto dvě věci: 1) Jestliže jsem předchozí bakalářské studium řádně ukončila, budu platit pouze poplatek za další studium? Z doby, která je na studium magisterského studia (5+2) se mi odečte pouze neukončený rok na VŠE? Samozřejmě počítám s tím, že si od 26 let budu muset hradit zdravotní pojištění. Kromě poplatku za další studium však ve škole nic jiného platit nebudu? 2) Je možné být zapsaná zároveň na dvou různých prezenčních oborech na různých univerzitách? Není s tím spojen nějaký poplatek? Zápis na jednu VŠ je totiž dříve než budu vědět, zda jsem byla přijata na druhý, mnou preferovanější obor. Je tedy možné, abych se zapsala na jednu VŠ již v červenci a pokud bych byla přijata, zapsat se v září na druhou VŠ a studium na předchozí ukončit? Děkuji.