Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den, umřel mi otec a já pobiram sirotčí důchod , ale žiju sama nebydlíme ani s matkou, takže jsem musela studium ukončit. Je to půl roku, ale já důchod pobiram nadále , protože bych jinak nevyzila, stálou práci sem pořádně neměla a nikde jsem nebyla víc jak 2 měsíce ,prototo by mě zajímalo , jak se bude řešit navrácení částky a jestli mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení atd. Dekuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální pojištění

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat jsem studentkou na vysoké škole a chtěla bych přecházet na kombinované studium. Chtěla bych vědět jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění, když budu pracovat na částečný úvazek, je mi 22 let tak zda budu mít pořád všechny studentské výhody. Děkujiodpovídal(a): Redakce

Studium dvou škol a poplatky

Poplatky při magisterském studiu: Dobrý den, v červnu jsem udělala bakaláře na Mendelově univerzitě v Brně - bez prodlužování, klasicky 3 roky. Nyní od září budu pokračovat dále na magisterském, ovšem byla jsem přijata na více škol a nyní se nedokážu rozhodnout, zda na VUT či na Masarykovu univerzitu. Proto by mě zajímalo, jak je to s poplatky za studium? Chtěla bych nejspíše studovat obě zároveň a vybrat si až po půl roce studování. Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Výživné při HPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to budu mít s daněmi. Jsem studentka a od 1.10. nastupuji na HPP. Budu mít nějaké úlevy na dani? A také ještě pobírám výživné - je tedy rozhodující statut studenta nebo o nárok na výživné přijdu díky smlouvě na hlavní pracovní poměr? Předem děkuji za odpověď. EN


odpovídal(a): Redakce

Dvě neúspěšná studia

Dobrý den mám dotaz. Je mi 25 a chtěl bych se přihlasit na VŠ. Jsou tu však nějaké háčky a to, že už jsem dříve studoval. Nejdříve jsem studoval jeden obor rok tam jsem skončil a přihlasil jsem se na druhej tam jsem v prubehu druhého ročníku také skončil. Tak se chci zeptat jak by to vypadalo tedka kdybych šel znova na VŠ musel bych si platit školné atd. Předem děkuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Jeden rok navíc na bakalářském i magisterském stud

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně ukončila bakalářské studium a jsem přijata na navazující, kde jsem žádala o předčasný zápis ke studiu, abych mohla vyjet na Erasmus, kde výuka začíná už poslední týden v srpnu. Poslední rok bakalářského studia jsem platila poplatky za prodloužene studium, a z toho důvodu, když bych byla zapsána v srpnu předčasně do mag. studia tak mně je výměří znovu na dva roky, i když bych měla mít studium už zase řádně 2+1 rok. Jak je to mozne a jestli to plati jen na Mé univerzitě v Pardubicích nebo obecně. Děkuji za odpověď. Vagnerová


odpovídal(a): Redakce

Delší studium na jiné škole.

Dobrý den, jsem studentkou bakalářského oboru na OSU a v červenci jsem započala čtvrtý rok studia, tedy překročila jsem standardní dobu tří let, po kterou se obor studuje, ale ještě celý další rok poplatek za studium platit nemusím. Jelikož mi k úspěšnému dokončení studia chybí pouze SZZ, bude mi od 1. září studium přerušeno až do doby, dokud nebude vypsán lednový termín SZZ, na který se budu moci přihlásit. Chtěla jsem se zeptat, zda budu platit poplatek za delší studium, zapíši-li se v září do DALŠÍHO bakalářského oboru jiné univerzity (VŠB), respektive může-li tato univerzita poplatek za delší studium vyžadovat už teď, a nebo až příští rok. Nejsem si jistá, zda ten bezplatný čtvrtý rok studia je i v případě VŠB bez poplatků. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Další studium po magisterském

Dobrý den, po SŠ jsem studovala jeden rok bakalářské studium na UPOL. Po roce jsem ale studium ukončila a začala studovat jinou fakultu (magisterský obor), který jsem za 5 let úspěšně absolvovala. Letos jsem přijata na další bakalářský obor na Univerzitě Palackého. Budou se mě týkat nějaké poplatky za studium v rámci tohoto roku, či dalších let? Platí také, že do 26 let (v mém případě do dubna) platí zdrav. pojištění stát? Moc děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Delší studium na ČZU

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně financování studia. Na CZU jsem studovala řádně v délce 3 let bakalářský obor. Ihned poté jsme byla na navazující studium zapsána na CZU 14.7.2014 (prezenčně) a současně na VSE 11. 7. 2014 (distančně). Obě tyto školy jsem studovala současně až do 29.12. 2014 (před koncem 1. semestru), kdy jsem podala žádost o ukončení studia na VŠE formou zanechání studia. CZU studuji dále, ale byla jsem tento rok nucena odložit státní závěrečné zkoušky místo května 2016 na únor 2017. Chtěla bych se tedy zeptat a ujistit, zda mi bude či nebude vyměřen nějaký finanční postih za mé studium na VŠE v kombinaci s odkladem státní závěrečné zkoušky. Předem děkuji za odpověď. (Věk 24 let)


odpovídal(a): Redakce

Další studium

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně placení poplatků za studium - je mi 22 let a momentálně studuji druhý ročník bakalářského, tříletého studia. Jelikož jsem ale přišel na to, že škola není pro mne, chtěl bych hned příští rok po státnicích začít studovat jiný obor, který je ovšem rovnou magisterský a studuje se 6 let. Měl tedy ještě nějaký nárok na proplacení některých semestrů, nebo bych si školu musel platit už od prváku? Předem děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Poplatky po přerušení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost, platit školné na ČZU kvůli překročené době standartního studia (3+1) v bakalářském programu,potom např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Placení školného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost platit školné, např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšné ukončení studia.

Dobrý den, dnes mi prisel dopis z VŠ o ukončení studia(neúspěšně). Dopis byl poslán 8.7.2016 a je v něm uvedeno, že mám na odvolání 30 dní a po nabytí právní moci se mám dostavit do 10 dní na studijní oddělení k vyřešení všech formalit a vyzvednuti potvrzení o studiu(vyzvednutí potvrzení proč??). Nabytí právní moci znamená tedy po uplynutí těch 30 dní, tedy 8.8.2016? A do kdy jsem tedy student? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u zaměstnaného stud

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odvádění sociálního a zdravotního pojištění ze mzdy. Jsem student a v měsíci červen jsem s nejmenovanou firmou uzavřela smlouvu na HPP (během zkouškového období). Tentýž měsíc jsem u firmy skončila, vzhledem k tomu, že jsem nebyla spokojená s podmínkami. Ze mzdy (ač jsem student) mi bylo strženo sociální a zdravotní pojištění. Můj dotaz tedy zní, zda je možné mi ze mzdy strhávat pojištění, i když v té době ho za mě hradí stát (statut student). Není to pak za mě placeno duplicitně? Jak státem, tak i firmou?


odpovídal(a): Redakce

Výsledky zkoušky

Dobrý den, požádala jsem profesorku z mé vysoké školy o správná řešení písemné zkoušky, která se mi moc nepovedla. Ani po druhé žádosti mi však nevyhověla a ani nijak nezdůvodnila proč mi správná řešení nechce sdělit. Komunikace probíhala mailem, protože bydlím daleko od místa školy. Můj dotaz zní: má učitel povinnost sdělit na požádání řešení zkoušky (i když žádám jen přes mail a nemohu se dostavit na osobní konzultaci)? Děkuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na TUL

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatek za překročení doby bakalářského studia. Studovala jsem jeden rok na uzs tul, další jeden semestr jsem studovala na ft tul, nyní jsem přijata na fp tul. Standartní doba studia jsou tři roky, proplacená délka studia jsou čtyři. Tak mě zajímá, jestli budu muset platit dva semestry navíc nebo jen jeden, jelikož jsem skončila po prvním semestru na ft tul. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Tři roky jsem studoval bakalářský obor, který jsem nedokončil a následně jej ukončil. V rámci té samé univerzity jsem prešel na jiný obor, jehož absolvování se mi s největší pravděpodobností povede za 1,5 roku. To znamená, že celková doba bakalářského pogramu se mi protahne na 4,5 roku, přičemž za ten půl rok už budu muset uhradit poplatek za překročení standardní doby studia. Můj dotaz ale smeřuje k tomu, jaké poplatky budu muset uhradit na magisterském studiu, ve kterém bych rád pokračoval na stejné univerzitě. Děkuji za odpověd´.


odpovídal(a): Redakce

Studenti a DPČ

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pár otázok ohľadom študentskej brigády v ČR, pokiaľ sa jedná o slovenských študentov. Sú tam nejaké obmedzenia, ktoré treba dodržiavať? Napr. nejaký finančný limit? Koľko Dohôd o pracovnej činnosti je možné naraz podpísať, čiže koľko zamestnávateľov je možné mať? V akej miere sa potom tá mzda bude daniť? Vopred ďakujem sa odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Student a zdravotní pojištění

Dobrý den, mam dotaz, tento rok jsem navštěvovala jednoletý pomaturitní jazykový kurz a zjistila jsem že status studenta byl jen do 30.6. Od 1.9. Nastupujj na VŠ, jak by se tato situace měla resit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění věčného studenta

Dobrý den, studuji bakalářský obor již 5.rok a je mi 24 let. Zajímalo by mě,jak je to se zdravotním pojištěním? Platí ho za mě stát do 26 let, nebo platí stát zdravotní pojištění při bakalářském studiu pouze 4 roky? Děkuji