Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Ukončení jedné ze škol

Dobrý den, minulý rok jsem hned po maturitě začala studovat VŠE, nyní jsem ve druhém ročníku. Tento rok jsem začala studovat ještě ČVUT., tj. teď jsem ve třetím semestru na VŠE v prvním semestru na ČVUT. Mohu se zeptat co se stane, když ve čtvrtém semestru ukončím VŠE a budu nadále studovat už jen ČVUT? Budu muset doplácet bakalářské studium na ČVUT? Popř. co se stane, když zanechám studia na ČVUT po druhém semestru a budu pokračovat do pátého semestru na VŠE? Budu zde platit nějaké poplatky? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše poplatku

Dobrý den, potřebovala bych radu. Po 3 letech jsem neúspěšně ukončila studium Bc. oboru. A teď bych se ráda přihlásila na jinou školu i obor znovu na Bc. Jak to bude s poplatky? Budu studovat zdarma ten +1 rok, který ještě nemám vypotřebovaný z předchozího Bc. studia a poté budu platit? A jak se dozvím výši poplatků? Moc děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Sociální dávky na studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s podporou, když se student odstěhuje v 18ti od rodičů. Momentálně je mi 16 a za ty dva roky se může stát cokoliv, ale přece jen by mě zajímalo, jestli má student střední školy, co bydlí sám nárok na nějakou výpomoc od státu. Pokud se nic nezmění, tak rodiče nebudou mít na to, aby mi ještě platili výživné a s brigádami to asi taky nebude zrovna růžové, když vezmeme v potaz čas strávený ve škole. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za delší studium na dalším studiu

Dobrý den, mám za sebou následující studia: Bc. - 3 roky; neúspěšné Bc. - 3 roky; úspěšně ukončeno nMgr. - 2 roky; úspěšně ukončeno Během druhého Bc. oboru jsem začala platit poplatek za delší studium, tento poplatek jsem opět platila během navazujícího studia. Ráda bych se nyní přihlásila na další Bc., chtěla bych se proto zeptat, zda opět budu muset platit poplatek za delší studium. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení k dani u více zaměstnavatelů

Dobrý den, mám dotaz ohledně prohlášení poplatníka. Jsem studentka a na začátku tohoto roku jsem podepsala "růžový papír" na tento rok u agentury, kam jsem chodila do konce měsíce srpna na brigádu. Plánuji se teď přihlásit do jiné agentury a také tam podepsat prohlášení poplatníka a do konce roku pracovat pouze tam. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné u první agentury prohlášení rušit anebo to v tomto případě, kdy už budu pracovat pouze v agentuře druhé a tudíž nebudu slevu na dani v první uplatňovat, není nutné. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.


odpovídal(a): Redakce

DPP pri registraci na úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych ze zeptat jak vypadá situace z zaměstnáváním na dohodu o provedení práce z nezaměstnanýma, kteří jsou hlášení na ÚP. Jejich odměna z mzdy nesmí překročit částky 4950,-, ale jak je to z hodinovou sazbou? Je nějak omezená horní hranice hodinové mzdy? Předem děkuji Dorota.Z


odpovídal(a): Redakce

Dvě neúspěšně ukončená studia

Dobrý den, můj dotaz se týká dvou souběžných nedokončených magisterských oborů. V roce 2014 jsem začala studovat dva magisterské obory na dvou vysokých školách, studium obou VŠ jsem z osobních důvodů zanechala po roce a 2 měsících. Teď začínám studovat na další už 3. VŠ. Poplatky za delší studium mi budou vyměřeny už během dalšího semestru studia, protože jsem oba předchozí navazující magisterské obory ukončila jinak než řádně? Děkuji Vám za opdověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada diplomu

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia

PŘERUŠENÍ STUDIA Dobrý den, je mi 26 let a jsem ve velmi problematické situaci a žádám Vás prosím o radu. V současné době mám přerušené prezenční navazující magisterské studium Speciální pedagogika na fakultě pedagogické MU a 12. ledna bych měla studium obnovit. Studovala jsem ho 4 semestry a k ukončení mi chybí předmět diplomová práce dokončení. V práci mi onemocněla dlouhodobě kolegyně a mě chybí potřebný čas na výzkum. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, zda je nějaká možnost jak prodloužit přerušení studia nebo jak zjednodušeně získat ještě semestr navíc, zda je možné studium prodloužit nebo nějak rozvolnit, zaplatit si ho. Studijní řád jsem četla,ale moc moudrá z něj nejsem, proto Vás žádám o pomoc. Předem děkuji za odpověď. Markyodpovídal(a): Redakce

Další studium

Dobrý den, ráda bych položila dotaz ohledně poplatků za studium. Jde o to, že jsem neúspěšně ukončila VŠ ve třetím ročníku. Následně jsem se na stejný obor přihlásila znovu a úspěšně dostudovala jak Bc. (během kterého jsem začala platit poplatky za delší studium), tak i Mgr. (kde jsem během celého dvouletého studia poplatky opět platila). Celkem jsem tedy studovala 3 roky neúspěšně + 5 let úspěšně. Nyní uvažuji o studiu dalšího Bc. oboru a chtěla bych se zeptat, zda v tomto studiu budu muset opět platit po celé tři roky poplatky za delší studium (nebo pouze poplatky za studium další). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na VŠ v souvislosti s pomaturitním studie

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a následující věc. Momentálně jsem studentem UP Olomouc ( od 31.8.2016 ) a bohužel zjišťuji, že obor, který jsem si vybral, je zcela mimo mou představu. Jedná se o Bc. studium. Pokud bych přešel např. na pomaturitní studium jazykové ( do jazykové školy, kde bych měl taky statut studenta), bude mi toto studium ( nikoli bakalářské) "ukrajovat" z limitu na dokončení Bc. studia ( 3+1 roků od státu) ? Pokud ne , tak kolik z limitu jsem již spotřeboval ( pokud bych studium na vysoké škole ukončil nyní ) .. nevím jestli se počítá započaté semestry, případně roky, měsíce nebo jak. Případně, která alternativa vzhledem k výše uvedeným zamýšleným krokům je vzhledem k odvodům pro mě jako studenta nejpřijatelnější ? Děkuji mnohokráte za odpověď G.


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou škol

Dobrý den, velice by mi pomohlo objasnění principu výměry poplatků v mém případě. Ihned po SŠ jsem nastoupila do tříletého bc programu fakulty umění (FU) v Ostravě. V červnu 2016, po třech letech, jsem studium úspěšně ukončila. V tom samém měsíci jsem byla přijata jak na magisterské navazující studium téhož oboru na téže fakultě, tak na bakalářský stupeň psychologie v Brně. Toto září jsem se zapsala jak do Ostravy (mgA program) tak do Brna (bc program). V obou případech jde o studium prezenční. Mou prioritou je studium psychologie, avšak měla jsem v plánu zkusit zvládnout dostudovat i umělecký obor. Mé konkrétní dotazy zní: 1) Týká se mě placení poplatků ve 2. a 3. ročníku bc stupně psychologie (překračujících 3+1 roky bc studia hrazeného státem), přestože jsem prvního "bakaláře" zakončila diplomem? 2) Jak nejvýhodněji postupovat, kdybych zjistila, že studium obou škol nezvládám a musím své mgA studium v Ostravě ukončit? -Chápu správně, že přerušení studia na dva povolené roky mi nepomůže, protože za dva roky budu v Brně stále ještě v bakalářském stupni? -Projeví se na poplatcích, zda studium v Ostravě ukončím po třech týdnech či po celém prvním semestru či dokonce po celém prvním akademickém roce? (Nevím, jestli se mám snažit rozhodnutí uspíšit, nebo si - vzhledem k tomu, že jsem již v Ostravě stejně nevratně zapsaná do tohoto akademického roku - můžu dopřát čas na vyzkoušení studia obou škol.) 3) Pokud oslavím v posledním ročníku studia 27 let v lednu, tedy na konci zimního semestru, jak se to odrazí na poplatcích? Platím dny, kdy mi již není 26 let, oba dva semestry daného akademického roku nebo jen semestr, který započnu již jako sedmadvacetiletá? Mnohokrát děkuji, Tereza U.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální poplatky

Dobrý den, prosím o radu. Chystám se nyní si přerušit čtvrtý ročník právnické fakulty v Praze, ale pouze na jeden semestr. Nebudu tedy studentem přibližně 4 měsíce. Z hlediska financí a budoucího navázání na studium práv (únor 2017), vyplatí se mi více nyní zaplatit si zdravotní a sociální poplatky nebo se ještě přihlásit do bakalářského studijního programu na vysoké škole kde ještě přijímají studenty? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat na radu ohledně daňového přiznání. Celý rok, kromě 3 měsíců, pracuji na dohodu o provedení práce, kde mám podepsané i ,,růžové prohlášení", . Ty 3 měsíce jsem pracoval jinde a to na DPP, kde jsem již prohlášení podepsat nemohl (jelikož jsem ho měl podepsané v 1.práci),tudíž sem měl menší plat a bylo mi řečeno, že si o to můžu později požádat formou danového přiznání. Jak mám postupovat a mám nárok abych dostal slevu na studenta apod. zpátky? Záleží na výši výdělku ? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po studiu na soukromé škole

Dobrý den, zaujíma ma , či sa v ČR doba studia na súkromnej škole, kde si platím školné, započítava do štandartnej doby štúdia na verejnej škole, hľadal som na viacerých zdrojoch, žiaľ sa mi nepodarilo nájsť smysluplnú odpoveď. Ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Poplatek po ukončení studia

Dobrý den, letos nastupuji do 1. ročníku bakalářského studia a jsem zapsána na 2 bakalářská studia najednou. Po zveřejnění rozvrhu jsem zjistila, že časově obě studia najednou nezvládnu. jedno z nich chci tudíž ukončit. Když stihnu žádost o ukončení donést do školy ještě před začátkem zimního semestru, mohu i tak očekávat nějaké poplatky? (žádost nemusí být vyřízena hned a proto bych chvíli byla vedena jako student dvou bakalářských studií najednou) Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, mám vystudovaného bakaláře na pedf UK. studium mi trvalo 7 semestrů. Teď se po dvou letech vracím o školy a ideálně bych chtěla začít souběžně bakaláře na FSV UK a magistra na FHS (navaz. mag.). Jaké poplatky mohu očekávat? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Půjčka kamarádce

Dobrý den, chystám se poskytnout kamarádce půjčku ve výši 2000,- Kč splatnou do konce měsíce srpna 2016 s tím, že se podepíše smlouva. Lze to takto provést když je kamarádce 17 let? mě je 19 let. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Student na HPP

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně práce studenta na hpp, totiž jsem student a 1.6. jsem uzavřel smlouvu na hlavní pracovní poměr, nicméně zaměstnavatel mě jako studenta nikde nenahlásil musel jsem tuto povinnost hlásit já?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.