Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA
odpovídal(a): | Redakce |
Zdravím, mám otázku. Chci si podat přihlášku na VOŠ ale termín podání je až 14. září. Mám se zapsat na ÚP nebo kontaktovat zdravotní pojišťovnu, že podávám přihlášku až v září?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, měním VŠ a chtěl bych si nechat uznat nějaké předměty. Nechci ještě studium ukončovat, ale pozastavím si ho. Myslím že jsem úspěšně ukončil 1. ročník (chybí mi udělat 1 předmět, ale mám dostatek kreditů na pokračování.) Minulá vysoká škola pro pozastavení studia vyžaduje úspěšné ukončení 1. ročníku. Nová škola pro uznání předmětů také. Pokud mám dosatek kreditů pro postup do dalšího ročníku, považuje se ročník za úspěšně ukončený, nebo musím dodělat i ten poslední předmět? Pokud si pozastavím studium (je zde jedna soutěž které se chci zúčastnit, protože jsem ji již několikrát vyhrál, jinak tam už studovat nechci) jak je to s poplatky za prodloužení studia? První škola byl Bc. 4+1, nová škola je 3+1. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den , ráda bych se zeptala na jednu věc. Studuji bakalářské studium a mám za sebou první pokus státní závěrečné zkoušky ze sedmi předmětů, ze které jsem neudělala tři. Druhý pokus by vycházel na cca druhý tyden v únoru r.21 . Maximální doba studia (5 let) mi vyprší první týden v lednu r.21. Je nějaká šance aktuální situaci zachránit a podstoupit druhý pokus a úspěšně studium dokončit nebo je vše již nenávratně ztraceno? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, právě jsem úspěšně zakončila bakalářské studium, které jsem ukončila v řádném časovém období tří let. Vím, že stát platí 3+1 rok na bakalářské studium. Nevím, jak je to v případě, kdybych opět chtěla nastoupit na bakalářské studium. Zaplatí mi stát alespoň jeden rok nebo budu povinna platit školné/poplatky za studium? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatků za studium. V současnosti již studuji jeden inženýrský obor (prezenčně), předpokládané ukončení tohoto studia je 06/2021. Začala jsem přemýšlet, že bych si k tomuto studiu „přibrala“ od září další obor na jiné fakultě (rovněž inženýrské, ale kombinované). Chtěla bych se zeptat, jestli: 1) V případě, že bych se studium na druhé fakultě rozhodla ukončit po 1. semestru, budu muset doplácet poslední semestr na mé stávající fakultě? 2) V případě, že bych na první fakultě obor ve zmíněném termínu 06/2021 úspěšně dokončila a zároveň pokračovala ve studiu na druhé fakultě, mám nárok dostudovat tento kombinovaný obor bezplatně? Případně jak se počítá doba, od kdy se studium musí platit? Moc děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Studuji na ČZU, obor Veřejná správa a regionální rozvoj. Jsem nyní ve druhém ročníku. V prvním ročníku mám splněné všechny předměty, kromě jednoho, který jsem si přesunula do druhého ročníku, ve kterém jsem předmět znovu nedokončila. Ve druhém ročníku mi chybí méně než polovina předmětů. Chtěla jsem zažádat o opakování ročníku, v čemž by mi prý na základně žádosti vyhověli. V červnu jsem nastoupila do práce na Hpp a měla jsem v plánu požádat zároveň o kombinované studium. Nyní jsou to necelé dva měsíce, co pracuji, ale zjistila jsem, že jsem těhotná, nyní 10tt. Tudíž bych chtěla studium přerušit na dva až tři roky. Nevím ale, zda mi přerušení z tohoto důvodu (jelikož jsem v raném stadiu těhotenství), vyhoví. Můj dotaz zní, zda mohu studium z tohoto důvodu přerušit již nyní a pracovat dokud nenastoupím na mateřskou dovolenou? Za normálních okolností bych chodila do práce, i studovala dálkově, ale nyní v těhotenství toho tolik nezvládnu. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, může šestnáctiletá dívka s trvalým pobytem v Čr (ukrajinské občanství) vykonávat Minijob v Německu? Co je k tomu potřeba? Jsem studentkou gymnázia.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ve školním roce 2019/20 jsem studoval první ročník VOŠ, ale rozhodl jsem se jít od září na VŠ. Jsem již přijatý, ale nevím zda se musí něco vyřešit ohledně předchozí školy, kde již nebudu studovat. A nebo se nic řešit nemusí?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Nastupuji do třetího ročníku bak. studia, ale zároveň jsem se zapsala do prvního ročníku na jiné VŠ v červnu. Jenže toho už lituji a chtěla bych místo toho po dokončení bakaláře na první škole (doufám, že na jaře 2021) nastoupit na jiný obor zase do prváku, přičemž mám v plánu od druhého či třetího roku začít s magisterským studiem na první škole. Takze první školu dostuduji během 3 let a započítá se k tomu 2 měsíce neúspěšného studia (což se vejdu bohatě do 3+1). Budu platit, když poté začnu další bak. studium, který doufám, dostuduji během 3+1? Podle nového zákona a příspěvků níže, bych řekla že ne, že se mi úspěšná studia započítají zvlášť, ale člověk je rád, když si je jistý. Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, studovala jsem 3 roky bez úspěšného ukončení státní VŠ a následně získala bakalářský titul na soukromé VŠ. Nyní uvažuji nad studiem dalšího kombinovaného bakalářského oboru na Karlově univerzitě. Chtěla bych se prosím zeptat, jak by to bylo s poplatky za studium. Jsem starší 26 let a pracuji. Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, dnes jsem na vyplatni pásce zjistil, že mi už 3 měsíce prichazi bonus za studenta 335 Kč, když už jsem studium před 3 měsíci ukoncil. Stala se tam zrejme nějaká chyba, jelikož jsem mel ve stejné praci brigadu a pak hpp a zřejmě mi prevedli status studenta i do hpp. V tomhle se vubec nevyznam. Je mi jasné že ty penize budu muset odevzdat zpět. Jen nevim koho kontaktovat abych peníze odevzdal, jestli zdravotni pojistovnu, zamestnavatele nebo muzu pockat az do danoveho přiznání. U zamestnavatele si samozřejme ten neplatny status studenta hned zruším. Dekuji predem za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, potřeboval bych se zeptat. Bude mi za týden 26 ale ještě nemám dokončené zkoušky (absolutorium). Tak sem se chtěl prosím zeptat na co vše si mám dát pozor když už budu i pracovat ?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s daňami pri DPP ak môj príjem presiahne mesačne 10 000kč, ale zároveň nemám poistenie ani pobyt v ČR, ale študujem tu na VŠ. Chápem správne, že príjem na 10 000kč sa musí daniť - odvádza sa sociálne a zdravotné, ale kam sa odvádza ak som poistenec SR? Uplatňuje sa mi formulár na zľavu (zľava na dani a zľava na študenta) aj keď prekročím hranicu 10 000kč? Ďakujem za objasnenie
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Od září 2019 jsem studentem kombinovaného studia. V květnu 2020 jsem uzavřela smlouvu na DPP a podepsala jsem tzv. "růžový papír". Za tu dobu můj měsíční příjem nikdy nepřekročil 10 000,- a já neřešila žádné poplatky, daně. Každopádně včera mě kamarád upozornil, že jakožto student kombinovaného studia si musím hradit pojistné, což jsem netušila. Jak to tedy je? Pokud musím pojistné platit, tak jak zjistím, kolik dlužím, a komu to mám splatit? A nepřijdu tím o sirotčí důchod? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v minulých letech jsem studovala bakalářský stupeň na veřejné VŠ , celkově 4 roky, bez řádného ukončení, takže v případě dalšího studia na veřejné VŠ by mě od začátku čekala povinnost platit poplatky za delší studium. Aktuálně studuji soukromou VŠ. Zajímá mě, zda až úspěšně ukončím bakalářské studium na soukromé škole , budu moci studovat opět bezplatně na veřejné škole znovu bakalářský stupeň(jiný obor)- tzn. za řádné ukončení studia ve stejném programu se považuje i ukončení soukromé VŠ? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, 8.3.2021 mi bude 26 let. Od září studuji poslední ročník na VŠE, možná poté budu prodlužovat. Kvůli koronaviru se prý poslední semestr nebude počítat, a tak všichni máme o 6 měsíců zdarma navíc. Od jakého dne tedy musím platit zdravotní pojištění/přihlásit se na úřad práce a platit školné? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, potřebuji se zeptat (a ani pořádně nevím kam se obrátit), zda a jaké povinnosti mi vznikají v následující situaci. Jsem student (23 let), nemám OSVČ. Překladem jsem si na smlouvu o dílo (ve které stojí "zhotovitel není plátcem DPH", jestli to něčemu pomůže) vydělal jednorázově 78 tisíc. Co komu kam musím poslat, ať se jedná o formuláře či peníze? Dočetl jsem se věci jako že od 30 000 musím i jako student z příjmu platit daň, zdravotní i sociální pojištění. Podle jiných je to nesmysl. Někdo mi tvrdí, že budu muset podávat daňové přiznání (které jsem v životě neviděl), jiní zase tvrdí, že ne. Prosím o radu, děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, studoval jsem VŠ na Přírodovědecké fakultě, avšak studium se mi zdálo těžké, tak jsem si podal přihlášku na obor na Filozofické fakultě stejné univerzity, kam jsem byl přijat, byl jsem i na zápise. Studium na Přf jsem však nevzdal a pokračoval jsem v něm, zatímco studium na filozofické jsem ignoroval a ani jsem tam neměl zapsané předměty. Téměř celý můj druhý ročník na Přf jsem byl evidován i jako student prvního ročníku na Fif, zde jsem studium ukončil někdy v půli června, měl jsem za to, že jsem tímto ztratil ten 4. rok studia zdarma navíc, avšak ve STAGu se mi u průběhu studia vyznačuje moje aktuální studium na Přf, které stále probíhá a studium, souběžně s ním od druhého ročníku tam je i studium na Fif, avšak u něj je napsáno "neúspěšné nezapočtené" a v legendě je psáno: "Studium S2: Nezapočítává se, protože studium započalo a skončilo v průběhu zkoumaného studia. Toto neúspěšné studium započalo až po datumu zápisu studenta do zkoumaného studia a bylo ukončeno před ukončením zkoumaného studia a tak se jeho doba do celkové doby zkoumaného studia nezapočítává". Dole v legendě mám stále 3 roky a SD+1. Chtěl bych se tedy zeptat, co znamená to "neúspěšné nezapočtené"? Ve mně to evokuje dojem, že jsem o ten rok navíc nepřišel a jsem na tom stejně jako bych ten druhý obor vůbec nestudoval. Omlouvám se za takto složitě podanou otázku a děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mi v budoucnu na nMgr nevznikne nějaký poplatek za studium a kolik roků mám na dostudování. Studoval jsem jeden rok Bc. obor a poté ukončil a nastoupil na jeden rok na studium medicíny (6ti letý Mgr. obor) po roce jsem studium ukončil a teď za dva roky dostudoval bakaláře v úplně jiného oboru, než byl ten původní. Mám po statnicích a jsem zapsán ke studiu nMgr oboru. Neměl bych mít tedy překročenou standardní dobu studia. Chci se zeptat, kolik roků mi tedy ještě zbývá na dodělání nMgr? Je to pořád 2+1 nebo je to nějak sníženo o neúspěšná studia? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v září budu obhajovat závěrečnou práci. Dnem, kdy ji obhájím, ztratím status studenta. Zároveň budu od září nebo možná už od konce srpna pracovat v jiném státě, konkrétně v Polsku. Co všechno je potřeba zařídit? Je potřeba oznámit tuto skutečnost FÚ/OSSZ/zdravotní pojišťovně, příp. do kdy? Jak mám postupovat při změně trvalého bydliště? Kdy se mám odhlásit např. z poplatků za svoz odpadu? Nevadí, že se bude několik dní či týdnů překrývat můj status studenta v Česku s prací v Polsku? Děkuji za odpověď.