Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak…

Sekce: Mzdy | Téma: Dovolená na zotavenou

Otázka: 10.09.2013 00:54


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejvýhodněji postupovat v situaci, kdy chci předčasně (tj. dříve než budou dítěti 3 roky) nastoupit zpět do původního zaměstnání. Nechci přijít o možnost čerpání RD (v mém případě 7.600 za měsíc, tj. původně zvolená RD na 3 roky). Zároveň potřebuji hlídat dítě v soukromém zařízení více než 5x v měsíci. 3 roky budou dítěti 13.2.2014. Nastoupit do zaměstnání bych chtěla od příštího měsíce - října 2013. Dítě zatím nechodí do školky (je přijaté, platíme za něj, ale skutečně docházet tam může až od tří let). Péče o dítě by zatím byla zajištěna v soukromém zařízení. Úvazek v původním zaměstnání by měl být poloviční nebo tři dny v týdnu, tudíž potřebuji dávat dítě na hlídání do soukromého zařízení cca na 3-4 dny v týdnu. Je také dost možné, že část úvazku odpracuji z domova. Má místo výkonu pracovní činnosti (tj. doma nebo v zaměstnání) nějaký vliv na omezení možnosti hlídání dítěte v soukromém zařízení? Ještě poddotaz – má význam nějak „špekulovat“ o formě pracovní smlouvy? Ptám se z důvodu, že když dodržím tříletou RD, zaměstnavatel mi má držet pracovní místo. Pokud by ho nedržel, mělo by z toho být nějaké odstupné… Pokud ale nastoupím dříve a budu pokračovat v původní smlouvě (možná v nové - s nižším úvazkem), o toto se nejspíše připravím. Mělo by význam uzavřít třeba do února 2014 např. Dohodu o provedení práce nebo jinou formu smlouvy? Poslední dotaz, ke změně čerpání RD – četla jsem větu „Změna bude výhodná především pro rodiče, z nichž je jeden plátcem nemocenského pojištění a doposud z této skutečnosti nemohli těžit“. Co to prosím znamená? Děkuji moc za odpověď a hezký den. M. Kašpárková

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 17.09.2013 15:41


Dobrý den, z hlediska nároku na rodičovský příspěvek nesmíte překročit limit pro hlídání. Pak je již jedno, zda máte místo výkonu práce doma, když budete mít hlídání v soukromé¨m zařízení v delším rozsahu, než je potřebné. Zaměstnavatel Vám do 3 let věku dítěte drží jen pracovní místo odpovídající Vašemu vzdělání a praxi. Nemusí se jednat o Vaše původní pracovní místo. Na odstupné máte nárok při zrušení zaměstnavatele, nebo při výpovědi z důvodu nadbytečnosti. Stále Vám platí stávající pracovní smlouva. Dodatkem by se upravil pracovní úvazek. Při snížení úvazku by v případě výpovědi a odstupného bylo nižší i to odstupné, které se počítá z aktuálního úvazku. Rodičovský příspěvek je vyplácet v tříleté variantě jen tomu rodiči, který měl nárok na openěžitou pomoc v mateřství. Je-li však matka dítěte např. nezaměstnaná, tak na PPM neměla nárok a musela čerpat 4-letou variantu RP. Když je nově manžel zaměstnán a nárok na PPM by měl, tak bude mít i matka nárok na 3-letou variantu.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Používání služebního vozu pro soukromé účely

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem smlouvu na používání služebního vozu pro soukromé účely. K hrubé mzdě se mi dle zákona připočítává 1% z pořizovací ceny vozu a hradím palivo za soukromé cesty. Jaký je správný postup, když jsem v kalendářním měsíci nepoužil vůz k soukromým účelům? Připočítává se i tak 1% z pořizovací ceny vozu k hrubé mzdě? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doklady k cestovním náhradám

Dobrý den, je možné zúčtovat doklady týkající se pracovních cest (např. jízdné, platba hotelu, půjčovné za auto atd) v jiné aplikaci než samotné vyúčtování cesty? Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou? V cestě by bylo vyúčtované jen stravné. Ostatní výdaje, které vznikly při cestě by byly vyúčtované v jiné aplikaci. Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou, není to v rozporu s něčím? Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při rodičovské

Dobrý den. Nastoupila jsem do práce a stále pobírám rodičovský příspěvek tudíž nemohu doložit ukončení rodičovské dovolené. Můj zaměstnavatel má problém s mou původní pracovní smlouvou. Prý za mě nemůže z této původní pracovní smlouvy odvádět sociální pojištění, protože na ní nemám ukončenou rodičovskou dovolenou. Je to tak? Na základě tohoto problému, chce abych uzavřela dohodu o provedení práce, která je pro mě nevýhodná. Už nevím na koho se obrátit. Je opravdu takový problém nastoupit na původní místo ještě před vyčerpáním rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,moc prosím o radu.Pracovala jsem ve firmě kde jsem po 28 letech musela skončit ze zdravotních důvodu.Poté jsem se nahlásila na pracovní úřad a evidovala jsem se.Byla jsem tam asi měsíc a našla jsem si práci na poloviční úvazek v dm drogérii kde jsem odpracovala pouze 3 týdny,byla tam smlouva na dpč.Vedoucí jsem se zřejmě nezamlouvala tak jsme se dohodli na výpovědi dohodou.Po té jsem se opět zaevidovala na úřad práce,podpora mi byla vypočítaná z dm drogérie která činí 5000.kč Je tohle normální aby mi to bylo vypočítané z 3 tydnů?Nevím co mám dělat,tohle nemám ani na zaplacení bytu,jsem samoživitelka.Kam se obrátit?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na minimální mzdu na rok 2020

Dobrý den, chci se zeptat od kdy přesně se minimální mzda zvýší? Od února, tedy za leden, nebo už od ledna, tedy za prosinec? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výplata podpory v nezaměstnanosti

Kamarád je zaevidován od 30. září na ÚP a obdržel rozhodnutí o podpoře v nezaměstnanosti. Na účet mu přišla dávka za 1 den měsíce září a 30 dnů měsíce října ve výši 65 %. Jelikož si přesně nedovedeme vysvětlit zákon o podpoře, tak by nás zajímalo, zda dostane za listopad zaplaceno 29 dnů ve výši 65 % a 1 den ve výši 50 % anebo ten 1 den v měsíci září bude brán jako 1. měsíc výplaty podpory? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mateřské. Od 3.listopadu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná na HPP u svého zaměstnavatele od 1. června 2019. Do ledna 2019 jsem byla zaměstnaná v jiné firmě,poté jsem byla vedena na ÚP. Bylo mi řečeno, že se mi výše mateřské bude počítat z průměrné hrubé mzdy výdělku za poslední rok. Tam by tedy měla spadat i ta firma, ve které jsem byla do toho ledna 2019. Teď mi ale bylo řečeno, že se mi bude počítat pouze výdělek z posledního zaměstnání a to je od toho června 2019. Chci se jen zeptat, jak to tedy doopravdy je. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Peněžitý příspěvek v mateřství

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu peněžitého příspěvku v mateřství. Jsem momentálně na RD a ráda bych nastoupila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli na původní smlouvu. CCa na rok, něž otěhotním podruhé. Předpokládám, že z rodičovské dovolené bych plynule přešla na druhou mateřskou dovolenou. Z jakého základu by se mi případný druhý peněžitý příspěvek v mateřství vypočítával? Z původního úvazku před prvním těhotenstvím, nebo ze zkráceného, na který bych pracovala během rodičovské dovolené? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zápočet DPČ nad 3000Kč do odpracované doby pro výpočet výše důchodu

Dobrý den, jsou odpracované měsíce na DPČ s výdělkem nad 3000 Kč( tj. s placením soc.pojištění) započítávány do odpracované doby pro výpočet výše důchodu? Je tato doba také započítávána do odpracované při žádosti o podporu v nezaměstnanosti na ÚP? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské dávky - OSVČ, zaměstnanec

Dobrý den, měla bych dotaz k vyplácení nemocenských dávek - zda mám nárok na nějaké vůbec. Jsem poslední 1,5 měsíce v zaměstnaneckém poměru - HPP, ale předtím jsem 1 rok pracovala jako OSVČ a platila jsem si 287,- kč nad rámec povinného pojištění. Nyní se mi stal úraz a budu zřejmě na neschopence 6-8 týdnů. Dostanu vůbec vyplacenu nějakou nemocenskou po dobu nemoci? Děkuji předem za laskavou odpověď. OlgaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.