FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,moc prosím o radu.Pracovala jsem ve firmě kde jsem po 28 letech musela skončit ze zdravotních důvodu.Poté jsem se nahlásila na pracovní úřad a evidovala jsem se.Byla jsem tam asi měsíc a našla jsem si práci na poloviční úvazek v dm drogérii kde jsem odpracovala pouze 3 týdny,byla tam smlouva na dpč.Vedoucí jsem se zřejmě nezamlouvala tak jsme se dohodli na výpovědi dohodou.Po té jsem se opět zaevidovala na úřad práce,podpora mi byla vypočítaná z dm drogérie která činí 5000.kč Je tohle normální aby mi to bylo vypočítané z 3 tydnů?Nevím co mám dělat,tohle nemám ani na zaplacení bytu,jsem samoživitelka.Kam se obrátit?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u více DPČ

Dobrý den, jsem studentka a mám uzavřené dvě dohody o pracovní činnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak je to se SP a ZP. V jednom zaměstnání mám podepsané prohlášení o dani, u druhého uz samozřejmě ne. U obou má mzda přesahuje 2499 Kč. Tudíž mi odvádí SP a ZP a ja se ptám, je správné, že k odvodu dochází u obou zaměstnavatelů? Nemělo by být SP a ZP odvedeno jen jedenkrát a podruhé by to mělo být osvobozeno? Moc tomu nerozumím, ale jakožto student mi to ve výsledku dává hodně velkou částku, kterou musím odvést. Predem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podnikání, vedlejší činnost

Dobrý den, prosím o zodpovězení těchto dotazů: 1. pokud zažádám a získám ŽL v měsíci květnu ale začnu podnikat až v měsíci srpnu, mám mezi touto dobou nějaké podnikatelské povinnosti? O ŽL žádám už teď protože musím projít konkurzním řízením ve kterém už bych ráda uvedla že ŽL vlastním. Moje situace je taková že mi teď poběží 2 měsíční výpovědní lhůta v zaměstnání do konce června a pak počítám s tím že budu červenec vedena na ÚP. 2. Lze přejít s hlavní podnikatelské činnosti na vedlejší, pokud bych zjistila že toto podnikání neuživí? A jak to ohlásit, popřípadě co se pak děje se zálohami na sociální pojištění děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ a rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPČ ale zároveň ještě stále pobírám rodičovský příspěvek. Bude se mi ze mzdy kromě daní strhávat i zdravotní a sociální pojištění? Nebo ho za mě dokud pobírám rodič. příspěvek stále hradí stát? A já odvádím pouze daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Neschopenka ve výpovědní lhůtě

Dobry den, Žena podala výpověď a běžela ji výpovědní lhůta, její cista mzda byla v zamestnani 18 000 Kč. Během výpovědní lhůty se dozvěděla, že je těhotná a paní doktorka ji hned od prvního měsíce poslala na neschopeknu. Teď je cca měsíc na neschopence a koncem měsíce ji končí výpovědní lhůta. Jak dale pokračovat? Případně by nás zajímalo kolik bude žena dostávat peněz stávající měsíce a potom po porodu. Zatim žádné dítě nemáme, ja jsem zaměstnán a moje čistá mzda činní 18 000 Kč. Jeste doplním, že ve stávající práci byla žena něco málo přes rok. Předtím byla zaměstnaná také rok po dokončení vysoké školy. Takže má dohromady opracované lehce přes 2 roky. Žádné jiné přídavky, podpory... nepobirame. Mnohokrát děkuji za odpověď. Nedaří se mi dotaz vložit do jiné sekce, proto je v této.


odpovídal(a): Redakce

Povinná účast na důchodovém pojištění v roce 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám jako OSVČ povinnou účast na důchodovém pojištění v roce 2017. V minulém roce jsem pracovala 3 měsíce jako OSVČ na hlavní činnost, hrubá mzda činila 75 740,- Kč. Od ledna 2017 jsem již zaměstnanec s hrubou mzdou 18.000 Kč a nadále pracuji jako OSVČ na vedlejší činnost. Na základě daň. přiznání mi byla vypočtena měsíční záloha 1 475,- Kč za soc. pojištění. Jako zaměstnanec platím soc. pojištění ze svého platu z HPP, a navíc mám ještě odvádět 1 475,- jako OSVČ - pojištění tak mám platit dvakrát? Děkuji za ujasnění. TS


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotnípojištění při práci na Slovens

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním v případě, že bych zaměstnaná na Slovensku? Musela bych platit sociální a zdravotní pojištění v ČR nebo to platí zaměstnavatel na Slovensku? S pozdravem Monika


odpovídal(a): Redakce

Mohu si doplatit chybějící dobu pojištění?

Mohu si doplatit chybějící dobu pojištění? V roce 2002 jsem měl HPP, který skončil 10.12.2002. Souběžně jsem měl jako VČ podnikání OSVČ po celý rok, z této aktivity jsem neměl povinnost být pojištěn, proto jsem za tento rok pojištění nehradil. Od 7.1.2003 jsem byl v pracovní neschopnosti po 35 dnů a současně od 1.1.2003 jsem byl řádně pojištěn. Při vyčíslení odpracované doby pro výpočet důchodu podle výměru ČSSZ mi chybí za rok 2002 celkem 20 dnů (je uvedeno pouze 344 dnů doba pojištění). Podotýkám, že celkovou dobu pro vzniku nároku na důchod z pohledu účasti na pojištění splňuji (46 roků a 359 dnů). 1. Je možné dodatečně tuto dobu za "přetržku" doplatit? 2. Jakou formou to lze případně provést - za VČ jako OSVČ nebo za HČ? 3. V jaké výši by tento případný chybějící doplatek byl?


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost a smlouva na dobu určitou

Dobrý den,mužete mi prosim poradit,jsem v prac.neschopnosti od 3.2/2016 a k dnešnímu 19.5/2016 prac.nesch.stále přetrvává, prac.smlouva na dobu určitou a to do 31.3/2016 mi ale vypršela už před 3týdny,znamená to tedy že od 31.3 nemám nárok na nemocenskou dávku??ze zaměstnání mi zatím nic nepřišlo a ani mě nekontaktovali,poradíte?Dvořák



odpovídal(a): Redakce

Dálkové studium

Dobrý den. Je mi 19 let a jsem studentka střední školy. Od září přecházím na dálkovou formu studia SŠ. Chtěla bych se zeptat jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním a zda i nadále budu moci mít brigádu DPP do 10 tisíc bez odvádění daní. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doplacení zdravotního pojištění

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně doplacení zdravotního pojištění. Dočetla jsem, že minimální mzda pro rok 2016 je 9 900 Kč. Nastupuji do práce po rodičovské dovolené na zkrácený úvazek 0,5, kdy moje měsíční mzda bude činit 9 300 Kč. Pokud je mzda nižší než minimální mzda je nutné si doplatit zdravotní pojištění. Ptala jsem se na to na personálním odděnení u mého zaměstnavatele a tam mi tvrdili, že minimální mzda je 9 200 Kč, proto si nic doplácet nemusím. Všude se ale dočítám, že minimální mzda od r. 2016 je 9 900 Kč. Zajímalo by mě teda, jak to je správně a jestli si musím tedy zdravotní pojištění doplácet sama? Děkuji za odpověď. Ospálková Petra


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší příjem studenta

Dobrý den, v červenci 2014 jsem dostal Neamatérskou smlouvu s jedním nejmenovaným fotbalovým klubem, kde jsem uveden jako OSVČ. Byl jsem ten rok student a můj příjem za tento rok činil 20 000 Kč. V lednu 2015 jsem ukončil studium a nahlásil to na zdravotní pojišťovnu, podle které jsem měl každý měsíc odvádět cca 1200 Kč. V roce 2015 jsem měl příjem již 78 000 Kč, ale nic jsem nenahlásil na Sociálním úřadu. Teď mě však začali známí strašit ohledně placení záloh sociálnímu úřadu. Od kterého roku se mě to týká? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost - placení záloh na pojištění

Dobrý den, měl bych dotaz. S kamarádem chceme založit s.r.o. On pracuje a já studuji. Jak to budu mít já s placením záloh na pojištění, když to budu mít jako vedlejší činnost? Na internetu jsem nenašel informaci o studentovi a zároveň spolumajiteli firmy. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na mateřský příspěvek a porodné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. A pokud ano, co vše v mém případě musím doložit při žádosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podnikání studentů - sociální pojištění

Zdravím, jsem 18 letý student střední školy.Chtěl bych si vydělávat pomocí programu Google Adsense.Na to si musím zařídit živnostenský list.Od získání živnostenského listu ale prý budu muset měsíčně platit sociální a zdravotní pojištění.Co tedy kromě daní bych musel ještě dál platit a jak zjistím kolik by to bylo ?


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní - kombinované vs. prezenční

Dobrý den, mám povinnost platit sociální pojištění, pokud studuji kombinované studium (se statusem studenta a fakulta za mě platí zdravotní pojištění), ale nepracuji ani nejsem registrovaná na úřadu práce? Prosím, neodpovídejte formou "je to stejné jako u prezenčního studia", jak už se mi stalo, protože s jistotou vím, že to stejné není. (U prezenčního studia přece platí sociální fakulta.) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kombinované studium a SZP

Dobrý den, jsem studentka prezenčního studia VŠ, ale chtěla bych přestoupit na kombinovanou formu studia. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění, pokud zaměstnání ještě nemám?


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění u kombinovaného studia

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního pojištění. Jsem absolventkou VŠ a nyní studuji další vysokou školu kombinovanou formou - tedy už nemám status studenta. Nejsem registrovaná na úřadu práce a právě jsem si našla brigádu. Jsem povinna platit si z výdělku z brigády sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Práce na dohodu a pojistné

Dobrý den, měl bych dotaz, mám možnost dostat práci u České pojišťovny , ale byla by to Práce na dohodu. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, odvádím si ho sám? Vidíte nějaká úskalí této formy práce?