FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Výpočet dostupného

Dobrý den, zaměstnankyně má smlouvu na dobu neurčitou, pracovní pozice manager oddělení (z této pozice odcházela na MD a následně rodičovkou dovolenou), dva měsíce před nástupem na MD měla ale nemocenskou. Termínově - 1. 9. 2017 - nástup na MD, nemocenská od 30.6 do 31.8.2017. Aktuálně by se měla vrátit po 3 letech zpět (díte má 3 roky 13. 10. 2020). V pracovní smlouvě měla sjednaný přímo druh činnosti manager oddělení. K mým dotazům: 1) zaměstnavatel pracovní pozici zrušil, tj. má v termínu návratu nárok na výpověď (2 měsíce - mohou tam být překážky na straně zaměstnavatele a poté 3 x odstupné) nebo na dohodu s nárokem na odstupné. Prosím jak by se v tomto případě počítalo odstupné, když dva měsíce před nástupem na MD byla na nemocenské? 2) Nevím z jakého časového období by se v tomto případě počítalo odstupné, tj. jde mě o to zda by se nějak počítalo z nemocenské nebo z předpokládaného průměrného výdělku (zde se bavíme o fixu i variabilu, tj. z celé hrubé mzdy nebo jen fixu?) 3) Ideálně říct z jakých měsíců se nárok bude počítat Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem prvním rokem na (čtyřleté)…

Dobrý den, jsem prvním rokem na (čtyřleté) rodičovské dovolené a před necelými dvěma měsíci jsem nastoupila na hpp (dítě není v jeslích, ale hlídají členové rodiny). Nyní zaměstnání opouštím z důvodu výpovědi. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek/odstupné? Moc děkuji za odpověď. TJ



odpovídal(a): Redakce

Pravděpodobný průměrný výdělek

Dobrý den, 7. 11. 2012 jsem nastoupila na nemocenskou, která mi skončila vyčerpáním podpůrčí doby 21. 11. 2013. K tomuto dni byl se mnou rozvázán pracovní poměr pro nadbytečnost. Z kterého období se mi bude počítat průměrná mzda pro výpočet výše odstupného a podpory v nezaměstnanosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. U zaměstnavatele jsem ukončil pracovní…

Dobrý den. U zaměstnavatele jsem ukončil pracovní poměr dohodou §49 ZP, kde bylo kromě jiného dohodnuto : "zaměstnavatel a zaměstnanec se dále dohodli na tom, že s ohledem na dobu trvání pracovního poměru a významu pracovní pozice, na které byl zaměstnanec pro zaměstnavatele činný, bude zaměstnanci zaměstnavatelem vyplaceno smluvní odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Odstupné bude vyplaceno po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu." Zaměstnavatel smluvní odstupné vyplatil v dohodnuté výši, strhl však z něj daň jako ze superhrubé mzdy, srazil zdravotní i sociální pojištění. Zaměstnavatel argumentuje tím, že "smluvní odstupné" nemá charakter "běžného odstupného" a jedná se vlastně o odměnu, která je zdaněna jako běžný příjem a je z něj odváděno pojistné. Prosím o odpověď zda zaměstnavatel postupoval v souladu se zákonem a v jakém zákoně je toto řešeno. Děkuji Ing. Václav Živný


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. K 31.10.2013 skoncil pracovní poměr ze…

Dobrý den. K 31.10.2013 skoncil pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Do července byl můj průměrný plat cca 16000,- ( 9000 základ, zbytek premie) V srpnu jsem onemocněla, po dvou týdnech se vrátila do zaměstnání a hned dostala výpověď pro nadbytečnost. Za srpen jsem dostala už jen 11000,- mzdu, v půlce září jsem onemocněla do konce pracovního poměru. Chci se zeptat, jak mi bude počítáno odstupné a kolik teda cca dostanu. Mám nárok na 2 odstupné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, mám dotaz ohledně použití průměru pro výpočet odstupného. PP poměr bude ukončen 31. 10. 2013 s nárokem na odstupné, důvodem byla nadbytečnost s tím, že po dobu trvání výpovědní lhůty (2 měsíce) byl čerpán zůstatek dovolené, za další dny byla vyplácena náhrada mzdy. Správně se má použít průměr za III. čtvrtletí nebo II. čtvrtletí a nebo se musí přepočítat s tím, že se vyloučí doba náhrady ve III. čtvrtletí ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,v listopadu mi končí rodicovska…

Dobry den,v listopadu mi končí rodicovska dovolená.ZAMESTNAVATEL PRO MNE BOHUZEL NEMA MISTO A TAK MI BUDE VYPLACENO ODSTUPNE.CHCI SE ZEPTAT ZDA MAM NAROK NA 5 VYPLATNYCH MESICU NEBO JEN NA TRI.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně okamžitého…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem. Dne 16.9.2013 mi nebyla vyplacena celá mzda za měsíc červenec, pouze její část ... podle všeho mi tedy tímto dnem vznikl nárok na podání okamžité výpovědi s nárokem na 2 měsíční odstupné. V minulém týdnu mi zaměstnavatel mzdu doplatil a dostala jsem i zálohu za měsíc srpen. Mám i v tomto případě pořád nárok na to podat okamžitou výpověď? Dočetla jsem se, že tento důvod je možné uvést ještě 2 měsíce po vzniku této situace, ale já si nejsem jistá tím, jestli to platí i v případě, že mi již mzda byla doplacena. A také bych chtěla vědět, jak je to s odstupným, když firma nemá peníze. Jsou povinni mi ho vyplatit? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměr pro odstupné

Dobrý den prosím o informaci. K 1.10.2013 jsem dostala výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost po 34 letech zaměstnání u firmy. Výpovědní lhůta mi končí k poslednímu listopadu. Jsem částečně invalidní a pracovala jsem posledních osm let na poloviční úvazek. Dvacátého třetího října nastupuji na operaci koleního kloubu na dlouhodobě plánovanou operaci. Chtěla bych vědět jak se mi vypočte odstupné když budu posledních pět týdnů výpovědi v pracovní neschopnosti a zda mi bude odstupné sníženo z důvodu nemocenských dávek.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, manžel dostal od zaměstnavatele výpověď § 52, písm c zákoníku práce( organizační důvody). Pracovní poměr skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby 31.10. 2013, dostane odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku( pracoval ve firmě 6 let). To je v pořádku. Přímo v pracovní smlouvě má: měsíční mzda je stanovena ve výši 22.000 + 30% prémie( žádní jiné ustanovení ke mzdě tam není) - tuto mzdu celých šest let dostával 22.000 + 6.600 Kč. Nyní ve výplatě za srpen mu zaměstnavatel prémie nevyplatil( bez důvodu), v září a říjnu určitě také nevyplatí a tím bude mít i nižší odstupné. Je možné se tomuto jednání nějak bránit? Může zaměstnavatel sebrat prémie, které jsou stanovené přímo v pracovní smlouvě? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Naše společnost přijala od zaměstnance výpověď z prac. poměru dohodou. Může se společnost se zaměstnancem dohodnout na výši odstupného, např. 10000,- korun? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné po rodičovské Dobrý den, 7.10.2013 mi…

Odstupné po rodičovské Dobrý den, 7.10.2013 mi končí MD. Chtěla bych se zeptat z jakého průměru se počítá výše odstupného. Za posledních 12odpracovaných měsíců???


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 17.7.2013 jsem písemně zažádal…

Dobrý den, 17.7.2013 jsem písemně zažádal zaměstnavatele (Nemocnice -akciová společnost) o zkrácení úvazku na 0,6 od 1.9.2013. Dodnes - 30.8.2013 - zaměstnavatel nereagoval. Prý na to má 15 dní, pak může dát zaměstnanec výpověď s nárokem na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních platů? Myslí se tím jen základní plat nebo také odměny za přesčasy, výkonnostní odměny a další příplatky? S díky Jiří Seidl


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 8.12.2013 mi končí rodičovská dovolená…

Dobrý den, 8.12.2013 mi končí rodičovská dovolená. Jsem znovu těhotná a termín porodu mám 16.1.2014. Tudíž budu nastupovat na mateřskou 5.12.2013. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď. Může mi jí dát, pokud vůbec nenastoupím? A je povinnen mi držet další 3 roky místo? Kdyby mi poté dal výpověd, musí mi dát odstupné? V zaměstnáni jsem pracovala 5 let. Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, naše firma se…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, naše firma se ruší a v srpnu dostaneme výpověď. Chtěla bych se zeptat na kolik mám nárok odstupných platů, když ve firmě pracuji 12let a také zda mám nárok na odstupné, když přijdu za zaměstnavatelem,že bych chtěla skončit dříve. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, dne 30.05.2013 jsem dala výpověď podle §56ost.1písm b) ZP pro nevyplacení mzdy do 15 dní po uplynutí období splatnosti.Od 16.05.2011-31.08.2011 jsem byla u této firmy na DPČ a pak od 01.09.2011-30.05.2013 na HPP, na kolika násobek odstupného mám nárok na 2násobek nebo na 3násobek.Děkuji Šimandlová


odpovídal(a): Redakce

Dne 30.6.2013 skončí pracovní poměr dle § 52.…

Dne 30.6.2013 skončí pracovní poměr dle § 52. Dostanu odstupné. Jak mám dále postupovat při evidenci na úřadě práce? Kdy se mám hlásit na pracovním úřadě? Od kdy a jakou dobu mi bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dovoluji obrátit se na Vás s dotazem…

Dobrý den. Dovoluji obrátit se na Vás s dotazem, který se týká výpočtu (resp. pravidel) průměrného měs. čistého výdělku pro Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Zajímá mě, z jak dlouhého období se sčítají platy, z nichž se vypočítá průměrný čistý výdělek. Moje nově nabytá zkušenost je odlišná od faktů, která jsem se dozvěděla z veřejných informací, a tak bych ráda znala názor odborný. Dostala jsem po 8 letech výpověď z organizačních důvodů a býv. zaměstnavatel mi vypočítal prům. čistý výdělek z pouze posledních 3 měsíců v zaměstnání. Problém vidím v tom, že v té době mi zaměstnavatel během posledních 4 měsíců nadvakrát snížil plat o jednu třetinu a tudíž se domnívám, že údaj o průměrné mzdě je poněkud zkreslený. Nebyl mi nyní také započítán menší druhý úvazek (u téhož zaměstnavatele), který jsem po dobu cca 6 let předtím vykonávala (tento úvazek mi byl skončen 5 měsíců před výpovědí a do výpočtu se tak nezobrazil vůbec - domnívám se, že by měl být také zahrnut do výpočtu průměrného výdělku v daných měsících dle skutečnosti). Dále mám také nejasnost ohledně přiznané výše podpory (%)– byla jsem nucena podepsat Dohodu o rozvázání prac. poměru na návrh zaměstnavatele par. 52 písm. c).(Dostala jsem 3měsíční odstupné.)Děkuji za odpověď, Alice


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného. Dobry den. …

Výpočet odstupného. Dobry den. Chtěl jsem se zeptat jak přesně se vypočítává odstupné. K 31.1.2013 jsem dostal výpověď z důvodu §52 (c) s dvouměsíční výpovědní lhůtou která skončila 31.3.2013, náleží mne odstupné v souladu s §67 odst. 1 (c). Od 29.5.2012 po 31.01.2013 jsem byl na nemocenské. Mam mzdový výměr 17000 / měs. V roce 2012 měl hrubou mzdu 22000 / měs. Únor, březen 2013: hrubá mzda jenom zaklad - 17000. Pro účely odstupného se počítají skutečně poslední tri měsíce a to leden až březen 2013, nebo skutečně odpracovaný poslední tri měsíce – březen, duben, květen 2012 r. nebo první čtvrtletí 2012 r.? Pro výplatu podpory v nezaměstnanosti má byt stejný vypočet? Děkují.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz - z jakého období se…

Dobrý den, mám dotaz - z jakého období se vypočítává odstupné? Zajímalo by mě, jestli se vypočítává z několika měsíců před výpovědí, nebo jestli se vypočítává z tříměsíční výpovědní lhůty. Jedná se o výpověď ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Při výpovědi zaměstnavatel změnil platový výměr, takže plat před a po výpovědi je odlišný. Děkuji za odpověď.