DOTAZY V SEKCI: DANĚ
Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje budu uplatňovat paušálem. Pro výpočet celkových příjmů se bere částka z faktur bez DPH nebo i s DPH?
Děkuji
Dobrý den, mám dotaz na řešení následujícího případu z hlediska daně z příjmu :
Dárce (rodiče) darují obdarovanému (dcera) byt. V darovací smlouvě je ustanovení, že obdarovaný je povinen se finančně vyrovnat s vedlejším účastníkem smlouvy (zase dcera) stanovenou částkou. Je toto finanční vyrovnání osvobozeno od daně z příjmu, protože se jedná o osoby blízké ?
Děkuji za odpoveď.
Dobrý den, v srpnu minulého roku jsem dostala DAREM od rodičů byt, který koupili před 6 lety. Já v něm mám od dubna minulého roku trvalé bydliště. Bydlela jsem v něm i předtím, ale trvalé bydliště jsem měla hlášené v jiném bytě. Darovaný byt bych teď ráda prodala a za peníze si koupila jiné bydlení v zahraničí. Musím u prodeje bytu platit daň z příjmu nebo existuje způsob jak od této daně být osvobozena? Předem děkuji.
Firemní Investice do rod.domu , který bude v budoucnu využit k pronájmu
Opravujeme rodinný dům z firemního účtu.( Faktury jsou vystavovány na firmu a jméno jednatelky).
Tento rodinný dům , ve kterém má firma sídlo , patří 3 společníkům firmy.
1 .Jednatel, společník firmy a majitel opravovaného rod. domu zemřel. 2 společník firmy a majitel domu ještě žije.
Já 3 společník , 2 jednatelka firmy, jsem začala investovat do oprav tohoto rod.domu a sídla společnosti.( tato společnost nemá nájemní smlouvu , aspoň jsem žádnou nenašla, ani nebyl prokazován ).
Dědické řízení sice ještě není uzavřeno, ale paní notářka nám k informaci o rekonstrukci našeho domu z peněz ,, naší“ společnosti , odpověděla , že utrácíme ,, naše peníze“ Společnost přece může investovat do čeho chce?
Všechny vyložené náklady mohu doložit doklady.
Investovat jsme začaly nejen z důvodů katastrofálního stavu domu , kde má naše firma spol. s r.o. sídlo , ale i , že až odejde 2 . společník firmy , bude dům využit k podnikání jako penzion
. Dnes, ale účetní tvrdí , že je vše špatně. Má pravdu?
Dále :
z fir. Účtu byly proplaceny náklady na pohřeb 1. Jedatele a společníka firmy spol. s r.o., můžeme toto vykázat jako osobní spotřeba?
Později v době rekonstrukce , bylo již málo peněz na fir. Účtu, po poradě z účetní jsem nechala vystavit fakturaci nadále na firmu ( hlavička dle ob.rejstříku ) , ale peníze poukázala z jiného konta. Takzvaně zapůjčila. Je toto v souladu?
Děkuji za odpověď
Prosím o radu - v r. 2017 byl OSVČ na vedlejší činnost a výdaje dával 80% paušálu. Od ledna 2018 je OSVČ na hlavní činnost a je plátcem DPH. Jak zaúčtovat závazky z r. 2017, DUZP 12/2017 a placené až v 01/2018?. Výdaje půjdou do letošního roku, ale co s DPH? Děkuji.
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat na věci týkající se daňového přiznání FO. V současnosti jsem na rodičovské dovolené, v loňském roce jsem si založila s.r.o. v níž jsem jednatelem a součástí podnikání bylo i zřízení živnosti. Nevyplácela jsem si žádné příjmy a jsem ve ztrátě. Od mého zaměstnavatele jsem obdržela potvrzení o příjmech s tím, že si mám přiznání vyhotovit sama,poté co jsem mzdové účetní oznámila, že jsem v loňském roce podnikala. Velice děkuji za odpověď.
Dobrý den, manžel je od 12.9.2016! na nemocenské. Současné má uzavřenou DPP (3.000,-Kč měsíčně hrubého, z tohoto platí 15% daň). Bude mít za rok 2017 nárok na nějakou daňovou vratku? Děkuji
Dobrý den,
Jsem účetní a ráda bych se zeptala, zda uvažuji správně. Nemám zkušenost s účtováním zvířat. Nyní mám nového klienta, který je zemědělec OSVČ a vede daňovou evidenci.
V roce 2017 nakoupil jalovice 30. Dvě z jalovic se otelily, čili se z nich staly dospělé krávy. Tyto jalovice zaúčtuji jako dlouhodobý hmotný majetek – odpisová skupina 1. Tady první otázka, zda je eviduji jako jeden majetek, nebo každou krávu zvlášť. Jalovice, které nejsou dospělé, zaúčtuji do daňově účinných výdajů. K 31.12.2017 uděláme inventuru zásob. Pokud by se v dalším období jalovice otelily a staly se z nich krávy, pak to zaznamenám do evidence zásob (V jaké ceně je budu evidovat? Stále v pořizovací?). Do dlouhodobého hmotného majetku je nijak „nezařazuji“. Je to tak? Stejně tak bych postupovala u vlastních přírůstků?(Pouze v evidenci zásob? Opět, v jaké ceně?) A kdybychom v dalším období další dospělé krávy přikoupili, pak bych je evidovala jako technické zhodnocení již zařazených krav nebo jako samostatný nový dlouhodobý hmotný majetek?
Ještě bych se ráda zeptala na účtování dotace PGRLF – kde jsme dostali podporu na snížení jistiny úvěru na nákup pozemku (zemědělské půdy). Jedná se o daňově účinný příjem, či nikoli (vzhledem k tomu, že se týká nákupu pozemku)?
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
musím jako OSVČ v DP krátit paušální výdaje na polovinu, abych si mohl uplatnit slevu na dítě, když se mně daňový základ skládá ze dvou položek a sice: z řemeslnné činnosti (výdaje paušálem, příloha 1) a Příloha 2 ostatní čínnosti (prodej z nemovitosti, skutečné výdaje). Příjmy ze samostatné činnosti jsou nižší než příjmy z prodeje.
Děkuji.
Dobrý den, pokud jsem samostatná osvč, neplátce dph, nemusím evidovat výdaje, pokud je uplatňuji paušálem? /výroba vlastních výrobků, přeprodej zboží/ Stačí mi v takovém případě pouze vystavovat paragony? Jako neplátce dph, nemusím rozepisovat na paragon dph a cenu bez dph? Uvádí se na paragon celková cena tzn. cena výrobku plus poštovné? Děkuji.
Dobrý den,
roky dělám tchánovi daňové přiznání,loni poprvé byl však celý rok ve starobním důchodu a já nevím, jak na to. Tchán má starobní důchod a příjem cca 33 tis Kč za pronájem. Vím,že musí odevzdat daňové přiznání, ale bude něco platit? Mně vyšla částka cca 3,5 tis Kč. Žije ve společné domácnosti s manželkou též ve starobním důchodu.
Děkuji předem za Váš čas a odpověď.
Dobrý den, jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH. Vložil jsem do podnikání soukromé auto a uplatním si vrácení DPH. Jak ale toto uvést v kontrolním hlášení k DPH, aby to souhlasilo s přiznáním k DPH (částku uvedu na ř. 40 a pak ř. 47).Děkuji.
Dobrý den. Prosím o radu se stravenkami.. Restaurace vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH. Zákazníci často platí stravenkami, proto firma uzavřela smlouvu se Sodexo. Nyní stravenky využívá hlavně při nákupu v Makro. TZN, firma složí stravenky v Makro, dostane výčetku poukázek. Následně na fa za nákup je uvedena také částka hrazená poukázkami. 1x týdně přijde fa od firmy Sodexo, kde je vyčíslení poplatků a provize firmě Sodexo za složené stravenky a výčetka hodnoty složených stravenek k proplacení. Tuto částku pak Sodexo skládá k proplacení Makru, u kterého firma složila stravenky.
Můžete mi, prosím, poradit, jak v DE toto zaúčtovat? Je potřeba vést pokladnu zvlášť se stravenkami? Jakým způsobem zaúčtuji rozdíl mezi přijatými a odevzdanými stravenkami? V tomto případě má část provize firma Makro, část Sodexo...
Děkuji.
Dobrý den, prosím o radu - jedna zaměstnankyně u nás začala pracovat v 9/2017 a nyní jí budeme dělat roční zúčtování. Nárok na daňové zvýhodnění na děti činí 10.936 Kč (za období 4 měsíců, které u nás pracuje), nebo 32.808 Kč? V období 01-08/2017 byla na rodičovské dovolené. Děkuji.
Dobrý den, je možné uplatit daňové zvýhodnění na dítě, když má poplatník trvalé bydliště na Slovensku, ale po celý rok pobývá na území ČR, kde také pracuje a žije s dítětem v jedné domácnosti. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
přítelkyně kupuje od strýce jejího otce byt. Je levnější než aktuální tržní hodnota. Musíme s přítelkyní platit daň z nabytí nemovitosti, když jde o rodinu?
Děkuji.
Dobrý den, je možné při doložení potvrzení o studiu uplatnit daňové zvýhodnění zpětně od 1. ledna, když jsem jej celý loňský rok ve mzdách neuplatňoval, neboť mi tím vznikne nadměrný přeplatek? Děkuji.
Dobrý den,
v r. 2013 jsem uzavřela životní pojištění, které si odepisuji z daní. Jsem zaměstnanec.Bohužel až nyní jsem zjistila, že pojistka je do roku 2036. Nejpozději v lednu 2024 půjdu do důchodu a chci pojištění ukončit.Budu muset vracet odpočet, který se mi vracel z daní v letech 2013 - 2023?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem student VŠ a od června do prosince 2017 jsem pracoval na DPP. Můj měsíční příjem se pohyboval okolo 5 000 Kč a žádné jiné příjmy jsem nikde neměl. Nepodepsal jsem „Prohlášení“, takže se mi ze mzdy strhávala 15% srážková daň.
Chtěl bych, aby mi byla sražená daň vrácena. Musím u zaměstnavatele podepsat dodatečné prohlášení, nebo stačí, když si u zaměstnavatele vyžádám „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ a poté sám podám daňové přiznání? Jde mi o to, zda si mohu v daňovém přiznání uplatnit slevy, i když jsem nikde nepodepsal „Prohlášení“? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s nárokem na vrácení daně u studentů. V roce 2017 jsem byla zaměstnána po dobu 3 měsíců, růžový papír jsem nepodepsala. Nevím však, jestli si můžu uplatit nějaké slevy či vrácení podáním daňového přiznání.
Děkuji za odpověď.