Paušální výdaje a sleva na děti.

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 14.02.2018 08:57


Dobrý den, musím jako OSVČ v DP krátit paušální výdaje na polovinu, abych si mohl uplatnit slevu na dítě, když se mně daňový základ skládá ze dvou položek a sice: z řemeslnné činnosti (výdaje paušálem, příloha 1) a Příloha 2 ostatní čínnosti (prodej z nemovitosti, skutečné výdaje). Příjmy ze samostatné činnosti jsou nižší než příjmy z prodeje. Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 14.02.2018 10:49


Dobrý den, zákon říká, že pokud u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže uplatnit daňové zvýhodnění. Tedy ve vašem případě záleží na tom kolik procent z celkového základu daně spadá do paušálu. Pokud procento nesplníte je pro rok 2017 možnost volby, o které píšete výše.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Příjem z nájmu a sleva na manželku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost uplatnění slevy na manželku v daňovém přiznání manžela v situaci, kdy manželka je na rodičovské a má příjem z pronájmu 90 000 Kč za rok. Bohužel v daném roce výdaje z pronájmu přesáhly těchto 90 000 Kč (měsíční náklady+byt byl zničen nájemníky). Předpokládám, že manželka musí daňové přiznání podat, i když prakticky vykáže ztrátu a nic danit nebude, je to tak? Může si pak manžel uplatnit slevu na manželku ve svém daňovém přiznání, když v daňovém přiznání manželky tato sleva uplatněna nebyla? Vím, že se v této souvislosti uvažuje částka 68 000 Kč jako příjem manželky, ale nevím, zda se vztahuje k částkám vypisovaným v příloze 2 daňového přiznání či k řádku 39 na 2.straně daňového přiznání? Předem děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Samoživitelka se 3 děti na rodičáku

Dobrý den jsem rozvedená, v prosinci 2017 se mi narodilo 3 dítě, v roce 2018 jsem byla na mateřské, čerpala dovolenou ze zaměstnání ve výši 43077 hrubého, bonus na 2 děti ve výši 4328. Od září 2018 pobírám rodičák. Chtěla bych uplatnit bonus na 3 děti v daňovém přiznání. Současný partner podniká, manželé nejsme. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší OSVČ při zaměstnání

Dobrý den, jsem zaměstnán dlouhodobě, kdy můj vyměřovací základ za rok 2016 činí 234.094,- (zjištěno z evidenčního listu důchodového pojištění) chtěl jsem při zaměstnání provozovat ubytovací služby. O sezóně bych pronajímal chatku. Na to bych měl tedy živnost. Příjem by byl 60.000,- Kč za rok. Výdeje bych zvolil paušálem 60 % procent, tedy výdaje by byly 36.000,- . Zisk tedy 24.000,- Kč. Vím že budu muset podat společné daňové přiznání, kdy mě zajímá zda se vyplatí vůbec živnost otevírat a začít podnikat v ubytování. Proto jsem Vás chtěl požádat, zda by bylo možné z uvedených údajů spočítat výši daně kterou budu platit, výši ZP a SP (to by snad platit nemusel do výše 71850). Daňovou slevu na poplatníka mám zahrnutou ve výplatě již od zaměstnavatele a slevu na dítě má manželka ve výplatě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z prodeje zděděné nemovitosti (bez časového testu)

Dobrý den, s bratrem jsme napůl zdědili nemovitost po otci. Otec v ní dva roky nebydlel a ani ji pět let nevlastnil, takže bychom měli zaplatit daň z příjmu. Cena v notářském usnesení je 650000 a prodali jsme ji za 800000. Daň by tedy měla vyjít na 22500. Nicméně bych se rád zeptal, zda lze základ daně snížit např. o zděděný dluh, který jsme uhradili nebo o odměnu notáři. Dluh byl relativně vysoký a základ daně by pak vyšel dokonce záporně. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy z pronájmu bytu.

Dobrý den, loni v únoru 2018 jste radili v článku: Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?, jaké skutečné náklady je možné použít. Byla tam i možnost použít paušál na auto 4.000,-/měsíc. Jen by mne zajímalo, jestli musím také v tomto případě platit silniční daň za auto (nejsem OSVČ, jen obyčejný zaměstnanec). Ptám se proto, že OSVČ, kteří si takto dávají auto do nákladů, jsou povinni platit silniční daň (musí se k ní nejdříve přihlásit a pak zálohově platit, zpětně to nejde). Na finančáku mi nejsou schopni odpovědět nebo mi řeknou, že mám platit sil. daň. Pak by ale ta vaše rada byla k ničemu (pokud bych ji chtěl využít za uplynulý rok, leda do budoucna). Moc děkuji za odpověď, jak to tedy je. 


odpovídal(a): Redakce

Platba zdravotního pojištění

Dobrý den, právě jsem odešla z vysoké školy a potřebuji na tři měsíce jít někam pracovat, než si udělám účetnický kurz a budu moci dělat účetní. Z důvodu kurzu, ale potřebuji nastoupit na zkrácený úvazek na Dohodu o pracovní činnosti. Zajímala by mě přesná částka, kolik měsíčně se bude z mojí výplaty odvádět za zdravotní a sociální pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění finančních darů

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku?


odpovídal(a): Redakce

Musím danit/podávat daňové přiznání?

Zdravím vás, v loňském roce jsem vypomáhal u známého na prodejně a měsíčně jsem si přišel na něco kolem 9.000 Kč (dpp). Jinak jsem OBZP. Nepodepsal jsem žádné růžové prohlášení a neměl bych tedy nic danit (dle toho, co jsem z různých zdrojů pochopil). Ptám se tedy, zda jsem to pochopil správně a opravdu není nutné nic danit a nebo bych měl danit a případně kolik by to bylo procent. A také se chci zeptat, zda jsem pak povinen podávat daňové přiznání i když nic nedaním. Předem děkuji za odpověd a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat přiznání daně z nemovitých věcí při dědění?

Dobrý den, zdědili jsme s bratrem dům po mámě ,kde jsme již předtím byli po otci vlastníky každý 1/3 z 1/2 domu.Musíme nyní podávat přiznání, nebo to máme řešit jinak (pouze zaplatit)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu ohledně školkovného. Zda na něj máme nárok nebo ne. Dcerka v období 9/2017 - 6/2018 chodila do soukromé školky. Jednalo se o druh školky od 8 do 12 hodin, samozřejmě bez rodičů. Kapacita cca 18 dětí, 2 učitelky. Ráda bych vás poprosila o informaci, jestli existuje nějaký registr školek a zařízení pro péči o děti, kde bych mohla zjistit, zda se řadí mezi ně a jestli máme nárok na uplatnění školkovného do daní. Nebo zda není nutné vyžadovat registr, ale zda se prostě i Sovička řadí mezi "školky", které mohou být uplatněny do daní. Cena každý měsíc byla 1700,- , čili 10 x 1700 - 17 tis za školní rok. Děkuji vám moc a přeji pěkný den. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.