Daň z příjmů při prodeji bytu

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.02.2018 00:11


Dobrý den, v srpnu minulého roku jsem dostala DAREM od rodičů byt, který koupili před 6 lety. Já v něm mám od dubna minulého roku trvalé bydliště. Bydlela jsem v něm i předtím, ale trvalé bydliště jsem měla hlášené v jiném bytě. Darovaný byt bych teď ráda prodala a za peníze si koupila jiné bydlení v zahraničí. Musím u prodeje bytu platit daň z příjmu nebo existuje způsob jak od této daně být osvobozena? Předem děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 23.02.2018 14:49


Dobrý den, zákon o daních z příjmů říká, že od daně z příjmů se osvobozuje příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem nebo po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby. Tedy pokud některou z těchto podmínek splňujete je příjem osvobozen od daně. Pokud máte bydliště v bytě kratší než dva roky je pro osvobození od daně třeba, abyste prostředky z prodeje použila na uspokojení vlastní bytové potřeby.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Elena Ondrová

Zdanění příjmu nerezidenta

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď předchozího dotazu. Náš zaměstnanec (občan a profesor ve Švýcarsku) švýcarský rezident který vykoná práce pro Českou univerzitu ve Švýcarsku……podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, jeho české příjmy „mohou“ byt zdanění v ČR. Můj dotaz je, - pokud budeme odvádět daň v ČR, může on podepsat prohlášení na daně - sleva na poplatníka? - A pokud zdaníme ve Švýcarsku, co a kdy musí zaměstnanec nám doložit? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Zdanění příjmu ze zahraničí

Dobrý den, moc prosím o rádu a nebo o sdílení informaci. Profesor na univerzitě, občan Švýcarska bude mít uzavřenou smlouvu s Českou univerzitu. Práce bude vykonat ve Švýcarsku. Kde se musejí zdanit jeho české příjmy? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Stanovení nabývací hodnoty u koupě domu

Dobrý den, prosím o radu ohledně koupě nemovitosti. S partnerem plánujeme koupi rodinného domku, který není nový. Nevíme, zda bude koupě realizována ještě v době partnerského vztahu či v manželském. V tomto případě, by se daň 4% v manželství platila pouze 1x a v případě partnerského vztahu by to byla daň za každého z nás? Prosím také o informaci, v případě podání daň. přiznání se podává toto spolu s vyplněnou dokumentací ohledně směrné hodnoty, KS a kopie o vkladu do katastru? Pokud ano, prosím o informaci nebo radu, jaké formuláře se podávají. Kupovali bychom rod.dům s pozemkem a na FÚ je jich uvedeno několik typů. Prosím také o infromaci, zda je následně po tomto podání částka vyčíslena FÚ nebo si ji máme sami vypočítat a uhradi? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Nejlepší studentský účet

Ahoj, celkem se v tomhle nevyznám a tak bych potřeboval pomoct s výběrem studentského účtu (abych měl debetní kartu), bydlím v Praze takže nemám problém zajít do nějaké banky, a asi moc nebudu vybírat z bankomatů jiných banek (ale možná by se to hodilo). Je mi více než 18. Za pár let ho stejně asi zruším protože nejspíš potom už bude nějaká konkurence. Tak kdyby někdo věděl co bude nejlepší, tak ať napíše. Děkuji


odpovídal(a): Elena Ondrová

Převod domů financovaných z dotací

Dobrý den, v roce 2003 byla na několik domů využita dotace od MMR: "Program podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury pro rok 2003 – dotační titul Podpora výstavby nájemních bytů pro příjmově vymezené osoby (317420)." Podmínka pro čeprání bylo, že po dobu 20 let má být vlastnít 49% družstvo a 51% obec. Má otázka je, budu nyní platit daň za převod, pokud ve smlouvě je napsané, že podíl (100%) bude převeden bezúplatně? Pokud ano, z čeho se daň vypočítá (z jaké hodnoty - jak?). Technicky vzato jsem již dům koupil od realitky a pokud mám platit daň, nedává mi to moc smysl... Jedná se o RD a MMR po změně zákona v roce 2016 umožnilo převod dříve, než-li po 20 letech. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Dobrý den, mohl byste mi poradit s níže popsaným problémem? Týká se toho, zda je nutné platit daň z příjmu z prostředků získaných prodejem nemovitosti za následujících okolností. Nemovitost je vlastněna na základě nabývacího titulu – kupní smlouvy uzavřené u notáře už dne 11.10.1979 bohužel s tím, že nemovitost byla zapsána kvůli lajdáctví nabyvatele do katastru nemovitostí s právními účinky zápisu až ke dni 9.6.2014, ale v katastru nemovitostí je jako nabývací titul uvedena právě kupní smlouva z 11.10.1979. Domnívám se, že na tuto nemovitost se vztahuje osvobození od daně z příjmu, neboť nabyvatel je podle mne vlastníkem již od 11.10.1979, protože dle tehdejšího občanského zákoníku se (jak jsem snad správně zjistil) vlastnictví k nemovitosti nabývalo registrací smlouvy státním notářstvím, podle mne by tedy měl být nabyvatel vlastníkem nemovitosti nezapsané v katastru od toho 11.10.1979, tedy mnohem více, než 5 let. Pro jistotu jsem se na tuto věc ještě zeptal na Finančním úřadu, k mému překvapení mi však jeho pracovníkem bylo sděleno, že je v tomto případě rozhodně nutné zaplatit daň z příjmu, neboť nemovitost byla zapsána do katastru nemovitostí až dne 9. 6. 2014. Jsem laik, ale podle mne je v Zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, § 4 odst. 1) písm. b) uvedeno, že: "příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let"………………, tedy není stanoveno, že by rozhodným okamžikem měl být zápis do katastru nemovitostí nebo že by se daň týkala jen prodeje nemovitostí zapsaných do katastru. Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Musí se dobírka evidovat v účetnictví?

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Zakoupil jsem přes eshop vrtačku na dobírku. Doručovací í fakturační údaje jsem vyplnil na firmu. Jsme plátci DPH. Chci se zeptat zda musí být tento doklad evidovaný v účetnictví Kvůli kontrolnímu hlášení nebo něčemu jinému? Děkuji


odpovídal(a): Elena Ondrová

Parkovací místo

Dobrý den, v dubnu tohoto roku, jsem koupila od developera parkovací místo. Budu platit daň z nabytí nemovitých věcí? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Stanovení nabývací hodnoty u koupě domu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na informace ohledně daně z nabytí nemovité věci. S partnerem máme letos svatbu a plánujeme koupi domku. Prosím o informaci, zda je podstatné, zda v kupní smlouvě budeme s partnerem uvedeni rozličně nebo už jako manželé. V případě, že bychom manželé ještě nebyly, tak bychom po koupi nemovitosti museli oba podávat daňové přiznání každý ke svému podílu a z toho bychom následně každý hradili 4% z té kupní ceny? Prosím také o informaci ohledně znaleckého posudku či směrné hodnoty, jak to přesně funguje, co je povinné apod.? Př. když bychom posudek neměli, tak ta směrná hodnota se počítá nebo zjišťuje jak prosím? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Vrácení preplatku na dani

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda je ještě nyní možné požádat na FU o vrácení přeplatku na dani za rok 2015 a 2016? Nebo už je pozdě a mohu až za rok znovu? Ptám se, protože za jistý rok když jsem byl žádat kdysi, jsem přišel asi až v srpnu a paní mi nic neřekla, že jdu pozdě nebo něco takového. Čtu na internetu že se dá požádat nejpozději tuším 31.3. ale z vlastních zkušeností si tímto nejsem jist. Děkuji za případnou odpověď a vysvětlení.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.