Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

přeúčtování nákladů

Dobrý den, mám dotaz ohledně dph při přefakturování energií: Bytové družstvo (neplátce dph) fakturuje energie nájemci prostor (plátce dph). Tento nájemce je dále přefakturovává dalšímu podnájemci (neplátce dph). Je správné, pokud na fakturách nájemce podnájemci započte dph? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské a rodičovského příspěvku. Pře nástupem na RD jsem byla OSVČ. Z neznalosti jsem si neplatila nemocenské (270 dní), tudíš jsem neměla nárok na to pobírat mateřskou a možnost vybrat si variantu RD (automaticky jsem na 4- leté variantě). Nenabídli mi ani možnost platit si nemocenské zkrácenou dobu, abych alespoň 6 týdnů před a po porodu na mateřskou nárok měla. Nyní zvažuji druhého potomka a abych měla nárok zvolit si variantu je řešení znovu obnovit ŽL na VPP a začít si platit nemocenské poj.? Je tam ale podmínka být pojištěná 270 dní před nástupem na mateřskou v posledních dvou letech. Je možné se pojistit nyní a pokud bych rodila až příští rok a stihla si těch 270 dní platit nemocenské tj. tenhle rok část a následující rok min. 180 dní, měla bych nárok na výběr varianty? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

nerozdělený zisk

Dobrý den. Zajímalo by mne, zda může být po rozdělení hospodářského výsledku v rozvaze účet 428 - nerozdělený zisk minulých let i účet 429 - neuhrazená ztráta minulých let


odpovídal(a): Redakce

rezervy na opravy majetku

Dobrý den, máme vytvořenou rezervu Kč 1 mil účty MD55/45DAL. Provedli jsme opravu, na kterou byla rezerva vytvořena. Skutečné náklady 2,5 mil. Jak účtovat? Rozpustit rezervu MD45/55DAL na Kč 1 mil? Technicky zhodnotit majetek ve výši Kč 1,5 mil a postupně odepisovat?


odpovídal(a): Redakce

Start-up projekt

Mám zpracovaný zajímavý startup projekt a hledám investora. Jaké jsou možnosti (pominu-li investiční skupiny, se kterými jsem již v kontaktu. Vidím u nich obecně problém, že se zajímají jen o specifické projkety)? Více o projektu viz http://adv.irbisinvest.eu Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Je reálný výnos 10% p.a.?

Dobrý den, mám volný 1 mil.korun na 5 let.Chtěl bych poradit kam nejlépe investovat aby výše uvedený obnos vydělával 10% ročně je li to reálné.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za škodu

dobrý den,minulý týden se mi stal úraz.jednalo se o uklouznutí na čerstvě umyté chodbě(úklid provádí soukromá firma).po vyšetření u lékaře mi byla potvrzena pracovní neschopnost(přetržené vazy v koleni a poškození menisku),která potrvá určitě déle než 14dnů.jsem samoživitelka s malou dcerou a po finanční stránce je to pro nás velký problém.existuje možnost nějakým způsobem požadovat po úklidové firmě náhradu škody?děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, bydlel jsem s maminkou v rodinném…

Dobrý den, bydlel jsem s maminkou v rodinném domě, na který měla maminka dekret a v roce 1994 jí bylo nabídnuto odkoupení domu, které jsem celé zafinancoval já. Protože dekret byl na maminku, bylo to přepsáno na ni. Mám ještě dva sourozence, kteří v dnešní době, i když je dům přepsán na mě, chtějí každý po odečtení kupní ceny třetinový podíl. Potřebuji zjistit jestli sourozenci mají právní nárok na tyto podíly nebo ne a jak nejlépe tuto situaci vyřešit. Děkuji za odpověď. Soňa O.


odpovídal(a): Redakce

Investovat do nemovitosí nebo do akcií?

Dobry den, rada bych investovala castku 3 mil. Kc nyni, dalsi 2 mil. za rok a pak dalsi rok jeste 2 mil. Kc. Penize nebudu nejmene 5 - 10 let potrebovat, asi i dele. Vlastni dum jiz mam. Idealne by mi investice mela generovat providelny prijem. Puvodne jsem chtela koupit dum k pronajmu, event. byty, ale uz si tim nejsem tak jista. Ted zvazuji za 3 mil. koupit dividendove akcie (CEZ, KB, O2, PM) a za dalsi 4 mil. pak byt. Mozna je to ale moc rizikove. Co byste mi prosim poradili? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

oprava přiznání

Dobrý den.Koupila jsem dne26.8.2009 zahradu o výměře 531m2 s chatkou na pozemku.Nikdy jsem pozemek nevlastnila, proto jsem zapomela na dan z nemovitosti.Chtela jsem se zeptat jestli mohu dan zaplatit zpetne a jestli nebudu mit za ten ubehli rok nejake velke uroky.Dekujiodpovídal(a): Redakce

nárok na odpočet

Dobrý den, Naše firma poskytuje cestovní služby, které spadají pod zvláštní režim §89, zak. Č 235/2004 Sb. Prodáváme exkurze v baličku, baliček služeb se skládá z dopravy, průvodce, stravovaní + zábavný program, doprava zpět. Dotaz: máme li nárok na odpočet daně ze zakoupených jednotlivých služeb cestovního ruchu od plátců registrovaných v ČR, které jsou součásti baličku poskytované cestovní služby. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

likvidace zboží v DE

Dobrý den,při vedení daňové evidence v květinářství je možné si dát do nákladů odepsané uvadlé květiny? A jak dokladovat? Děkuji,s pozdravem M.Benešová


odpovídal(a): Redakce

provoz auta

Dobrý den, v pátek jsem zasílala dotaz, ale asi jsem ho poslala špatně, proto ještě jednou. Jednatelka v s.r.o., mající 100% podíl ve firmě, nemá smlouvu na výkon funkce ani pracovní smlouvu a používá firemní automobil( pouze k firemním účelům). Může veškeré výdaje s automobilem spojené použít jako daňové( nafta, parkovné, opravy)?. Souvisí daňová uznatelnost těchto výdajů se sepsáním smlouvy( pracovní nebo o výkonu funkce?)


odpovídal(a): Redakce

oprava přiznání

Dobrý den, nedávno jsem zjistila, že manžel měl nárok na odpočet, v ročním vyúčtování daně z příjmu, na mě, jako na manželku, která si vydělala méně než 68 tis. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné podat nové opravné daňové přiznání. Manžel měl daně dělané u svého zaměstnavatele. A pokud ano, co vše k tomu potřebuji. Děkuji Balounová


odpovídal(a): Redakce

prodej domu a daně

Vlasnim dum, ktery mi daroval dedecek. Jakou dan zaplatim pri prodeji nemovitosti, jsem vlastnikem rok.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych radu, zda existuje…

Dobrý den, potřebovala bych radu, zda existuje nějaké schůdné řešení. Svou hloupostí jsem se dostala do těžké finanční situace, kterou bych ráda nějakým přijatelným způsobem vyřešila. Abych trochu přiblížila situaci. S přítelem jsme stavěli rodinný dům. Bohužel vše bylo psané na něj a já si vzala nějaké půjčky, abychom vůbec dostavěli. Nyní jsem bez přítele, domu a pouze s dluhy. Potřebovala bych nějakým způsobem snížit splátky. Měsíčně platím okolo 9000,-. Ideálním řešením pro mně by byly nižší splátky, dejme tomu cca do 4000,- rozložených na 15-20 let. Tedy vzít si jednu větší půjčku, zaplatit všechny ostatní a platit pouze jednu a menší. Bohužel co jsem nalezla, všude se u takových půjček musí ručit nemovitostí, kterou bohužel já nemám. Existuje nějaká možnost, či produkt, který by moji situaci vyřešil? Předem děkuji za odpověď. Budete-li potřebovat něco upřesnit, ráda doplním.


odpovídal(a): Redakce

přídavky na studium

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na určitou věc. Je mi 19 let, od říjnu budu chodit na univerzitu a nebydlím s rodiči. Chtěla bych pobírat přídavky. Ale vůbec nevím kam mám jít nebo na koho se obrátit. Ani nevím jestli mám na tyto přídavky vůbec nárok. Předem vám moc děkuji za odpověď. Brno


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych začala podnikat. Chtěla…

Dobrý den, ráda bych začala podnikat. Chtěla bych zajišťovat pobyty pro školy v přírodě, lyžařské výcviky,.. především určené pro dětí, ale i s možností ubytování pro dospělé, asi pro 30 osob. Nejraději bych postavila vlastní objekt, případně využila starší a rekonstruovala. Jednalo by se o o zlínský, případně moravskoslezský kraj. Prosím, jaké jsou moje šance na získání půjčky, hypotéy a dotací z EU? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sháněl jsem, kde bych mohl získat bezplatnou…

Sháněl jsem, kde bych mohl získat bezplatnou odpověď na moje dotazy. Nedělní odeslání se asi nezdařilo, tak to zkouším znovu. Jsme řadoví členové SVJ a rádi bychom získali vysvětlení od odborníka k části nabidky Stavební spořitelny pod názvem " Zajištění úvěru": Text: " U SVJ při průměrném úvěrovém zatížení bytové jednotky do 300 000,-Kč stačí na zajištění úvěru pouze vinkulace z pojištění nemovitosti, do 400 000 Kč je možný výběr mezi ručitelským prohlášením nebo zárukou od ČMZRB, nad 400 000 vždy ručitelské prohlášení " Z tohoto textu bychom rádi věděli, jaký je význam věty "vinkulace z pojištění nemovitosti". Výbor SVJ i Stavební spořitelna nám tvrdí, že nebudeme za ůvěr ručit bytem, že smlouva bude uzavřena s SVJ, jako právnickou osobou. My se domníváme, že když SVJ nemá nic než dům, ve kterém jsou naše bytové jednotky, tak vlastně budeme ručit našimi byty. Je to pravda? Dále prosíme o vysvětlení použitého pojmu "ručitelské prohlášení" a "záruka od ČMZRB" -kdo to je? Srdečné díky Jan Češek


odpovídal(a): Redakce

valuty vs. devizy

Dobrý den, mám dotaz ohledně kursu, respektive kursovního lístku. Devizový a valutový kurs Koruna/Euro bývá stejný nebo odlišný? Něco jsem četl, že bývá mezi valutovým a devizovým kursem rozdíl ač pár haléřů a není mi jasné proč? Děkuji za odpověď.