Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Nárok na kompenzační bonus

Dobrý den, vlastním malý penzion a provozuji ubytovací služby. V únoru 2021jsem vystavila zálohové faktury na letní sezónu a tyto faktury mi byly přes bankovní účet v únoru uhrazeny. Tím pádem nesplňuji 50% pokles příjmů a nemohu žádat o bonus. I když třeba budu muset v případě nemoci nebo zrušení pobytu zálohy vrátit. Je to tak? Předem děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

Příplatky ke mzdě a zátěž

Dobrý den,pracují jako ostraha objektu u Security ve 12ti hodinových směnách v nepřetržitém provozu.Práce dle zaměstnavatele je zařazená do 1 skupiny zátěže s tím že do 2 skupiny je zařazená psychická zátěž.Jde o to že za tuto zátěž zaměstnavatel nevyplácí příspěvek s odůvodněním že mi nenaleží.Jsem invalidní důchodce,zaměstnavatel na mě pobírá štědré dotace od státu a určitě i EU.Přesto není ochoten tuto práci náležitě finančně ocenit.Děkují



odpovídal(a): Redakce

Minimální vyměřovací základ

Dobrý den, bude se zaměstnankyni, která pracuje na 1/2 úvazek s hrubou mzdou 12 000,- Kč měsíčně dopočítávat ZP do minimálního vyměřovacího základu? Má tři děti ve věku 4,6 a 8 let. Vyplácení rodičovského příspěvku jí skončilo v červenci 2020. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na kompenzační bonus

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o pomoc, protože se v těchto věcech vůbec neorientuji. Jsem student vysoké školy, který pracuje na dohody v kině. Kvůli koronaviru se ale kina musely zavřít a od října se stále neotevřelo. V kině pracujeme střídavě na DPP a DPČ a já poslední měsíce před nucením zavřením měla bohužel DPP a kvůli opatřením, jsem nedosáhla na částku 10 000 Kč a tím. Znamená to tím pádem, že nemám nárok na vůbec žádný kompenzační bonus, když nesplňuji tu jejich podmínku? (minimálně 3 ze 4 měsíců odvádět nemocenské pojištění, tj. DPČ nad 3000 Kč a DPP nad 10 000 Kč). Jsem od listopadu tím pádem úplně bez příjmu, kvůli vládě a ani nedostanu žádný kompenzační bonus, kvůli téhle podmínce. Je prosím nějaká jiná možnost, jak bych mohla od státu něco dostat? Žiju v nájmu s přítelem, nájem mi dá za měsíc 5 500 Kč, a příjmy mám kvůli koronavirové situaci 0 Kč. Moc Vám děkuji a mějte se hezky.


odpovídal(a): Redakce

Rozdělená zahrada.

Děda si v roce 1947 pořídil dům se zahradou který v roce 1976 zdědil můj táta a v roce 2007 zdědil já. Teď jsem se dozvěděl že půl zahrady patří obci a výčnělek z ní zasahuje do mé garáže. Podle katastru došlo po roce 1950 k oplocení a zakreslení jako jedna a při revizi po roce 1970 protože se nenašlo nic o převodu rozdělila na dvě poloviny obecní a soukromou. Obec ji chce prodat a já bych se nedostal do garáže a přišel o kus zahrady kde žiju přes 30 let.


odpovídal(a): Redakce

obecní zahrada

Děda si v roce 1947 pořídil dům se zahradou který v roce 1976 zdědil můj táta a v roce 2007 zdědil já. Teď jsem se dozvěděl že půl zahrady patří obci a výčnělek z ní zasahuje do mé garáže. Podle katastru doslo po roce 1950 k oplocení a zakreslení jako jedna a při revizi po roce 1970 protože se nenašlo nic o převodu rozdělila na dvě poloviny obecní a soukromou. Obec ji chce prodat a já bych se nedostal do garáže a přišel o kus zahrady kde žiju přes 30 let.


odpovídal(a): Redakce

Bývalá OSVČ s dluhy na zdr. a soc. pojištění

Dobrý den, předem se omlouvám za vložení dotazu nejspíše do nesprávné kategorie, ale nevím, kam můj dotaz zařadit. Prosím o radu ve velmi těžké finanční situaci. Od r. 2011 žiji prakticky v zahraničí (EU; dále jako X). V ČR jsem byl OSVČ od r. 2007 do října 2020 (kdy jsem se zaregistroval v X). Vždy jsem vydělával velmi málo a měl jsem proto problém s placením zdravotního a sociálního pojistného. Prakticky neustále jsem něco splácel, několikrát jsem měl povolené splátkové kalendáře u ZP i u ČSSZ (které jsem vždy dodržel), po splacení jsem pak vždy opět upadl do dluhu. Velmi hrozivá situace nastala v červenci r. 2019, kdy mi sociálka poslala obrovský výměr a nepovolila mi (z mně neznámých důvodů) splátkový kalendář. Abych dluh splatil, musel jsem zrušit stavební spoření, které mi po mnoho let platili rodiče. Poté jsem ale opět upadl do dluhu a v současnosti mám nezaplacený celý rok 2019 a 2020. Na zdravotním pojistném mám dluh ještě větší, netroufám si ani zjistit, jak vysoký. Moje už tak nízké přímy se od března 2020 doslova propadly, v důsledku čehož jsem m.j. přišel o byt (pozdní placení nájemného). Teď se situace zlepšila alespoň do té míry, že jakž takž platím nájem (jsem ve výpovědní lhůtě), i když zpoždění jsem samozřejmě nedohnal. Z pojistného (které platím v X) a všech dalších plateb (elektřina atd.) mám ale velké obavy. V této situaci nedokážu vyčíslit částku, kterou bych eventuálně byl schopen splácet, pokud by mi ČSSZ a ZP povolily splátkové kalendáře, a velmi pochybuji, že bych byl schopen splátky dodržet. Proto jsem je zatím ani nekontaktoval se žádostí. Jelikož jsem se koncem minulého roku odhlásil jako OSVČ v ČR (a z pojištění už v srpnu), hrozím se, že mi od ZP i od sociálky přijdou platební výměry. Chtěl jsem se proto zeptat, zda neexistuje nějaké jiné, sociálnější řešení, třeba odklad dluhu. V současnosti studuji na vysoké škole v X a mám v úmyslu úplně změnit povolání. Počítám, že nejpozději v létě 2023 nastoupím do zaměstnání se slušným X-kým platem, ze kterého bych pak dluhy mohl rychle a bez problémů splatit. Nebylo by možné sjednání odkladu splácení dluhu např. do června 2023, s tím že toho v současnosti nejsem schopný? Nebo vyjednat s ČSSZ a ZP nějaké jiné řešení? Pokud ne, za jakých podmínek mi ČSSZ nebo ZP můžou zamítnout žádost o splátkový kalendář? Podotýkám, že předchozí splátkové kalendáře jsem vždy vzorně dodržoval. Velmi vás prosím o radu, jak by v této situaci bylo nejlepší postupovat.


odpovídal(a): Redakce

zvyšení nájmu o míru inflace

Dobrý den, níže opsaná doložka: Pronajímatel je oprávněn zvýšit nájemné o míru inflace vyhlašovanou ČSU vždy, když míra inflace přesáhne 5% ode dne posledně dohodnutého či stanoveného nájemného, a to počínaje měsícem následujícím po měsíci, kdy míra inflace přesáhne 5%. poslední domluvené nájemné v r.2017 nevím tedy zda je tedy ten výpočet (viz níže) správný nebo nikoli děkuji moc za vaši předchozí odpověď Dobrý den, omluvám se za pravděpodobně špatně zvolené téma, ale nevím kde bych to zařadila. dotaz je ohledně zvýšení nájmu kvůli inflaci. V nájemní smlouvě je uvedeno, že se nájem může zvýšit když míra inflace přesáhne 5 procent. Majitel bytu poslal svou tabulku s výpočtem. Ale ten výpočet mi nepřijde logicky správný. Ekonomika není úplně má silná stránka. v tabulce míra inflace 2017 ....1,7 míra inflace 2018 ....2,1 míra inflace 2019 ....2,8 míra inflace 2020 ....3,2 míra celkem............9,8 tudíž zvýšení o 9,8% logicky bych čekala že to bude rozdíl mezi 2017 a 2020, nebo průměrná míra inflace od 2017 až 2020. Můžete mi prosím poradit zda je ten výpočet správný nebo se to počítá jinak? moc děkuji Odpověď:odpovídal(a): Redakce , 25.01.2021 10:36 Vážená paní, obvykle se možnost zvýšení nájmu o inflaci (tzv. inflační doložka) váže v nájemní smlouvě na míru inflace za předchozí kalendářní rok. Samozřejmě neznám přesné znění celé nájemní smlouvy, Vámi citované ustanovení je velmi neurčité a nelze z něho jednoznačně dovodit, co smluvní strany tímto ustanovením ve skutečnosti zamýšleli. S ohledem na obvyklou praxi by však, jak jsem již uvedl výše, mělo být možné nájemné zvýšit pouze v případě, kdy by míra inflace vyhlášená Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok dosáhla minimálně 5%.


odpovídal(a): Redakce

nárok n odstupné

Dobrý den. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď pro nadbytečnost. Tvrdí mi, že v tomto případě nemám nárok na odstupné. Mám smlovu na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby

Zamšstnavatel mi chce od února změnit pracovní dobu z 8 hodin na 4 hodiny do května. Od červba do října bych měl pracovat zase na 8 hodin. To mi nevyhovuje. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Prosím o radu, jak mám postupovat. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

zvyšení nájmu o míru inflace

Dobrý den, omluvám se za pravděpodobně špatně zvolené téma, ale nevím kde bych to zařadila. dotaz je ohledně zvýšení nájmu kvůli inflaci. V nájemní smlouvě je uvedeno, že se nájem může zvýšit když míra inflace přesáhne 5 procent. Majitel bytu poslal svou tabulku s výpočtem. Ale ten výpočet mi nepřijde logicky správný. Ekonomika není úplně má silná stránka. v tabulce míra inflace 2017 ....1,7 míra inflace 2018 ....2,1 míra inflace 2019 ....2,8 míra inflace 2020 ....3,2 míra celkem............9,8 tudíž zvýšení o 9,8% logicky bych čekala že to bude rozdíl mezi 2017 a 2020, nebo průměrná míra inflace od 2017 až 2020. Můžete mi prosím poradit zda je ten výpočet správný nebo se to počítá jinak? moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotaz kde se dá žádat o náhradu za dočasné uzavření provozovny

Dobrý den, potřeboval bych poradit kde podat žádost o náhradu(nebo kompenzaci) škody způsobenou uzavřením provozovny z nařízení vlády podle krizového zákona. Moje manželka má otevřenou malou restauraci na vesnici. Živnostenský list si otevřela 30.9.2020. protože dříve to nešlo (teprve končila předešlá nájemkyně), která na jaře na dotační program "25" nárok měla. finanční úřad jí řekl že nárok na kompenzační bonus nemá nárok protože nepodnikala v minulém čtvrtletí, na úřadu práce jí řekli že také na žádný COVID program nedosáhne. Podnikání má jako přivýdělek protože má č invalidní důchod cca 8000 a z toho není schopna zaplatit 10000 nezbytné výdaje (energie) nájem má za korunu. Už jsem psal i na ministerstvo obchodu přikládám dopis a odpověď ministra Karla Havlíčka. Vladimír Rath tel.601526420 vladimir.rath@seznam.cz Dobrý den, děkuji za odpověď, ale o kompenzační bonus 500/den žádala na FÚ Louny, kde jí bylo sděleno, že nemá nárok protože v rozhodném období ( červenec, srpen, září) neměla příjem z podnikání. -- Vladimír Rath tel.601526420 vladimir.rath@seznam.cz ---------- Původní e-mail ---------- Od: Havlíček Karel Komu: Vladimír Rath Datum: 7. 1. 2021 22:54:09 Předmět: RE: Dotaz na dotační COVIDOVÝ program Dobrý den, děkuji, podle mě má šanci na kompenzační bonus 500/den. Prosím o reakci p. ředitele Vinklera. Děkuji. KH Odesláno ze smartphonu Sony Xperia ---- Vladimír Rath napsal/a ---- Vážený pane ministře, potřeboval bych od Vás poradit o jaký dotační COVIDOVÝ program si má zažádat moje manželka. V televizi na tiskových konferencích tvrdíte, že každý podnikatel něco dostane, ale finanční úřad i úřad práce jí tvrdí, že na žádnou dávku nemá nárok. Stačilo by jí na pokrytí nezbytných výdajů (energií) což je cca 10000/měsíc. Má otevřenou malou restauraci na vesnici. Živnostenský list si otevřela 30.9.2020. protože dříve to nešlo (teprve končila předešlá nájemkyně), která na jaře dotační program "25" nárok měla. Má č invalidní důchod cca 8000 a z toho a mé výplaty nejsme schopni platit energie. S úctou a pozdravem Vladimír Rath tel.601526420 vladimir.rath@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Odmítnutí dědictví nezletilého

Dobrý den, jak prosím im řešit situaci, kdy je muž - majitel X nemovitostí a současně X hypoték, tento muž má přítelkyni a s ní dítě. Když by se s mužem něco stalo, dědit bude ono dítě. Hypotéky ale tvoří cca 1/4 hodnoty nemovitostí. Presto jsou splátky hodně vysoké a žena by neměla šanci tyto splátky pokrýt. Lze se zříct dědictví proto, že jsou vysoké splátky hypotéky? Protože o předlužené dědictví rozhodně nejde. Přechází takto odmítnuté dědictví na bratra či rodiče onoho muže? Jak řešit takovou situaci za života, třeba pojistkou, která by pokryla dluhy?


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Děkuji za zodpovězení dotazu. (Jsem zaměstnaná u TS, které spadají pod město .Mám nárok na 22 dní dovolené a při první vlně covidu nám zaměstnavatel sebral dovolenou a nechal nám všem 13dní.(Byl vyhlášený nouzový stav)Po otevření jsme si nějakou dovolenou vybraly a ta co nám zůstala , tak nám opět sebral zaměstnavatel, když se v prosinci opět všechno zavřelo. Ještě dodám, že nás nepropustili a že pobíráme 100% platu. Chci se zeptat, jestli nám takhle zaměstnavatel může manipulovat s dovolenou??Určitě je v nějakém covidovém programu od státu. Taky už zaznělo, že pokud budeme nadále zavřeni, tak nám opět každý měsíc vezme nějakou dovolenou. Děkuji Strnadová) odp. Vážená paní, z Vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, na základě jaké konkrétní skutečnosti Vás zaměstnavatel přistoupil ke krácení dovolené. Zákoník práce totiž v ustanovení § 223 odst. 1 stanoví, že: "Zaměstnavatel může dovolenou krátit jen za neomluveně zameškanou směnu, a to o počet neomluveně zameškaných hodin; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn lze sčítat." Nedomnívám se však, že toto by byl Vámi popsaný případ. Zaměstnavatel nám to ani nijak nezdůvodnil ,jen že je coronavirus, těžká doba i pro firmu, že nás chápe a mi máme pochopit jeho. Propouštět nás prý nechce ,ale dovolenou nám nějakou vezme. Asi jsme to měli brát tak, že když si necháme vzít nějakou dovolenou ,tak nás za to nepropustí. Děkuji Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Jsem zaměstnaná u TS, které spadají pod město .Mám nárok na 22 dní dovolené a při první vlně covidu nám zaměstnavatel sebral dovolenou a nechal nám všem 13dní.(Byl vyhlášený nouzový stav)Po otevření jsme si nějakou dovolenou vybraly a ta co nám zůstala , tak nám opět sebral zaměstnavatel, když se v prosinci opět všechno zavřelo. Ještě dodám, že nás nepropustili a že pobíráme 100% platu. Chci se zeptat, jestli nám takhle zaměstnavatel může manipulovat s dovolenou??Určitě je v nějakém covidovém programu od státu. Taky už zaznělo, že pokud budeme nadále zavřeni, tak nám opět každý měsíc vezme nějakou dovolenou. Děkuji Strnadová


odpovídal(a): Redakce

odmítnutí testování na COVID V ZAMĚSTNÁNÍ

PROSÍM, MOHU JAKO ZAMĚSTNANEC DOMOVA PRO SENIORY ODMÍTNOUT TESTOVÁNÍ VÝTĚRU Z NOSU, TEDY TOUTO METODOU? JAKÝ JE POSTUP? MŮŽE MNE ZAMĚSTNAVATEL PROPUSTIT?


odpovídal(a): Redakce

kompenzační bonus OSVČ

Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda mám nárok na kompenzační bonus když pracuji jako číšník na živnostenský list ale nemám svoji provozovnu dále mě byl omezen stánkový prodej a pořádání kultůrních akcí


odpovídal(a): Redakce

Dobrovolné vstupné formou daru

Dobrý den, místo normálního koncertu organizujeme letos "online koncert". Organizátor je s.r.o. Můj dotaz zní, jestli můžeme pod video (online koncert) napsat, že diváci mohou zasílat dobrovolné vstupné formou daru, a jestli můžeme tyto dary přijímat na bankovní účet s.r.o., nebo jestli k tomuto účelu musíme zřídit jiný účet. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzacni bonus rijen 2020

Dobry den, mam zivnost -maserske a relaxacni sluzby a prijmy z nich mi tvori vic nez 80% celkovych prijmu. Pozadala jsem v dubnu o Kompenzacni bonusy tak jak to bylo mozne a bonusy mi byly vyplaceny. Kdyz jsem o bonus pozadala v listopaddu za obd. od 22.10. do 21.11. tak mi fin. urad nejdrive poslal 15 tis. Kc na ucet. vzapeti druhy den mi sdelil , ze mi bonus nenalezi, protoze nemam pro svoji cinnost registrovanou provozovnu. Coz je pravda, masaze provadim doma u klientu ...ovsem ted od 22.10. jsem narizeni vlady pochopila opet jako omezeni ve stavu nouze tak, ze nemohu vykonavat cinnost. Ale bylo mi fin.uradem sdeleno, ze cinnost nejspis mohu vykonavat jen nesmim mit otevrenou provozovnu. A protoze ji nemam, tak mi nenalezi kompenzacni bonus. Mohu tedy jezdit po klientech a masirovat jak za normalnich okolnosti ? Nalezi mi kompenzacni bonus? Prosim tedy o radu, co s tim? Protoze soc. a zdrav. pojisteni radne odvadim...a popravde jsem se zacala obavat, jestli po mne stat nebude -na zaklade stejneho faktu o provozovne- vymahat i komp.bonus z jara 2020. Dekuji za radu a pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Změna živnosti z vedlejší na hlavní a zpět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké budou moje povinnosti v následující situaci. V současné době vykonávám vedlejší živnostenskou činnost z důvodu zaměstnání. Moje zaměstnání ale skončí ke dni 30.11. a dočetla jsem se, že pokud živnost nepozastavím, automaticky se k tomuto dni změní na hlavní. Jaké budou mé povinnosti? Musím změnu ještě někde nahlašovat? A musím okamžitě v prosinci uhradit zálohu na SP a ZP, nebo tu doplatím až při ročním vyúčtování? Aktivně si hledám práci, takže je pravděpodobné, že nejpozději v lednu už budu zase zaměstnaná a budu měnit živnost zpět na živnost vedlejší. Také jsem se chtěla zeptat, jaká by byla situace, pokud bych nastoupila do zaměstnání třeba v půlce prosince? Můžu tímto dnem změnit živnost zpět na vedlejší, nebo to už je zbytečné? Přemýšlím zda má smysl si živnost ponechat, nebo bude lepší ji teď ke konci měsíce přerušit a pak až budu zaměstnaná ji znovu zahájit. Moc děkuji za radu