Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz: Bytové družstvo vyplácí v roce 2008 odměny členům představenstva a revizní komise. Jaké jsou odvody z těchto odměn? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Navýšení za posjištění po vzniku nároku na důchod

Manžel dovrší 18.9.2008 věk pro odchod do důchodu. V této souvislosti nás zajímají odpovědi na tyto otázky: 1. Pokud požádá o přiznání důchodu od 31.12.2008, bude mu započítán celý rok (bez 31.12.), protože splní podmínku 365 dnů - je přestupný rok? 2. Bude mu v tomto případě důchod od 1.1.2009 valorizován, pokud bude valorizace prováděna? 3. Bude mu důchod navýšen o 1,5 % za odpracování min. 90 dnů po dosažení věku pro přiznání starobního důchodu?odpovídal(a): Elena Ondrová

Nedokončené studium a důchod

Dobrý den, má vliv na výpočet důchodu i doba neukončeného studia na VŠ, konkretně 1 rok bez dokončení ročníku a další 2 roky s dokončením ročníků (v letech 1968 až 1971)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jake jsou podminky k vyrizeni…

Dobry den, jake jsou podminky k vyrizeni povinneho ruceni pro osobu, ktera neni obcanem s trvalym pobytem v CR? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla…

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych začít podnikat. Chtěla jsem se zeptat zda musím platit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla…

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla bych s přítelem odjet(řidič kamionu)do zemí EU. Rozumím, že si sjednám připojištění, ale chtěla bych vědět, jak si budu platit zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat na program daňových úlev…

Dobrý den,chci se zeptat na program daňových úlev. Nerozumím moc,co to znamená. Vím jen,že když si založím životní nebo penzijní, tak k tomu si mohu založit tento program. Ale popravdě nevidím v tom velké výhody. Spořit si chci na životním pojištění asi 500+500můj zaměstnavatel a na penzijním připojištění zatím jen 200. Zajímá mě, jestli se mi tento program vůbec vyplatí,když si na něj budu dávat měsíčně 200kč.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prodej osobního auta a DPH

Dobrý den, prosím o radu: Fyzická osoba plátce DPH (vede účetnictví)prodává osob.automobil zařazený v majetku.Při pořízení v roce 2007 nebyl uplatněn odpočet DPH. Ve smlouvě o prodeji je uvedeno, že ho prodává na základě vystavené faktury včetně DPH. Má být vystavena faktura a vyčísleno DPH když nebude toto DPH přiznávat na výstupu? V jakém řádku daňového přiznání má uvést toto plnění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

pořízení zboží před zahájení podnikání

Dobrý den. Začínám podnikat jako OSVČ a vedu DE. Některé zboží jsem už nakoupila před datem zahájení podnikatelské činnosti, které mám uvedené na ŽL. Můžu nějak dostat do DE tyto náklady?


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Přeji hezký den a žádám Vás touto cestou o informaci.Můj syn ukončil v roce 2007 v září středoškolské studium a zaregistroval se na úřadu práce,kde je veden dosud.Je přijat od září 2008 ke studiu na vysoké škole.Pobírá částečný invalidní důchod a je tělesně postižený.Mohu uplatnit slevu na dani,když začne studovat?Děkuji Lenka T.odpovídal(a): Redakce

danění příjmů ze zahraničí

Dobry Den, cely lonsky rok jsem odparcoval ve Spanelsku a zde take platil dane jako zamestnanec.Musim podavat danove priznani v Cechach, nebo jen staci dolozit,ze jsem dane platil zde?Co je k tomu pripadne potreba? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

minimální základ daně u důchodce

Pane doktore, děkuji za promptní reakci na můj včerejší dotaz ohledně min. zákl. daně a starobního důch. Jedná se samozřejmě o zdaň. období 2007. Přiznání za 07 bylo podáno v březnu 08, teď přišlo vyzvání k uplatnění min. zákl. daně v měsících, kdy důchod ještě nebyl pobírán. Což mi přijde poněkud v rozporu s již včera citovanými ustanoveními zákona. Chtěl jsem znát Váš názor ještě před pondělním jednáním na FÚ. Vaše mínění, i když se na ně nebudu odvolávat, má pro mne velký význam. A i když se nejedná o velké dodanění, z principu bych rád znal správné řešení. Ještě jednou díky. Sýkora


odpovídal(a): Redakce

povinnost registrace plátce

Dobrý den.Prosím o radu.Příjmy za uplynulých 12 měsíců činily 1050000 a výdaje 800000.Stávám se plátcem DPH?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

slevy na dani u důchodce

Dobrý den pane Doktore. Reaguji na Vaši odpověď ze dne 5.5. na můj dotaz ze 4.5.08 k práci starobního důchodce na "Dohodu o provedení práce".Odpověď zněla: "Přiznání podávat nebude muset, protože příjem mu bude zdaněn přímo u zdroje, tedy daň mu strhne zaměstnavatel a odvede ji státu. Pokud by chtěl provést roční zúčtování daně z příjmů, má dvě možnosti. Buď požádá o zúčtování zaměstnavatele, nebo si podá přiznání sám".Mám to chápat tak, že pokud není odměna za práci na Dohodu o provedení práce za měsíc vyšší než 13 800,-Kč nebude zaměstnavatel srážet žádnou daň (bez ohledu na výši důchodu) a starobní důchodce nemusí příjem danit? Důchodce má na měsíce, kdy pracuje na "Dohodu o provedení práce" podepsané "Prohlášení k dani".Viz informace uvedené v Právu ze dne 3.5.2008 - "Rodinné finance". Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

úklidové práce a sazba DPH

Dobrý den, jsem OSVČ,plátce DPH.Začínám provozovat úklidovou činnost v bytových domech.Jedná se o úklidy jak v bytech,tak i ve sklepích-spol.prostorách těchto domů. Účtuji správně DPH ve výši 9 %? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

převod práv k družstvu a daně

Dobrý den plánujeme prodat družstevní byt (převést práva) a neměli jsme zde trvalé bydliště déle než 5 let. Plánujeme investici do nového bydlení. - do kdy musíme investovat? a kdyby jsme stavěli stačí povolení? nebo musí být do určité doby postaveno? - jaké daně budeme muset zaplatit? Děkuji Blanka


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

V letošním roce pracuji na dohodu o provedení práce. Jaký je základ pro výpočet daně z příjmu, pokud částka odměny činí 2655,- Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, mám dotaz: Máme dopravní firmu, cca 16zaměstnanců, manžel je majitelem a já účetní, momentálně na mateřské dovolené s dvojčátky a bohužel se neproškolující v novinkách účetnictví a mezd.Při vyplňování formuláře "Vyúčtování daně z příjmu fyzických osob" mě přišlo zvláštní, že v loňském roce jsme měli daňové bonusy a to v každém měsíci kolem 1000Kč,letošním mi bylo sděleno naším programátorem, že když je tam v sestavě nemám, tak je nemohu uplatňovat.Je to logické, ale zaměstnanci zůstali stejní, pakliže je to na děti tak manžel má 3děti při hrubé mzdě 24000,--, dispečer 2 děti pří téže HM + asi 3řidiči ... Nerada bych se připravila o úlevu na kterou máme možná nárok a nemám se kde zeptat. S formulářem mi na FÚ ještě paní počká a já Vám velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zaměstnanec V HPP od 17.3.2008, HM 14.500,-(pokud pracuje celý měsíc).Za 3/08 odpracoval 11 dní, HM 7.601,-Kč. V 4/08 čerpal 4 dny dovolené. Jak vypočítat průměr na dovolenou za 4/08? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

minimální základ daně a důchodce

Starobní důchod od 5.11.2007. Vztahuje se v tomto případě na poplatníka - podnikatele minimální základ daně? FÚ jej chce uplatnit za předcházející měsíce. Proč je tedy v zákoně v par.7c, odst.3, písm.d, cituji ...a to i po část zdaňovacího období? Děkuji za odpověď. SýkoraPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.