FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA AKCIOVÉ TRHY

odpovídal(a): Redakce

Dividenda Kofola

Dobrý den, chtěl by jsem nakoupit nějaké dlouhodobé akcie pro zisk z dividentu. Nejsem si však jistý zda-li to chápu dobře. Například u kofoly, která nyní prodává akcie v rozmezí 500-650 kč. Dividenda za rok 2014 byla 11,1kč. Jestli to dobře chápu tak tuto částku nutno ještě zdanit tudíž 11,1*0,85 což je 9,435 kč za rok. Návratnost investice je tudíž až za 53 let?


odpovídal(a): Redakce

Akcie Slov-air

Dobrý den, mám akcie v firmě Slov-air, která už podle všeho neexistuje, jak se dopátrám, zda nějaká jiná firma tuto společnost převzala ?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Poplatek SCP

Máme jednu zapomenutou akcii Chirana na Slovensku.Zjistili jsme že SCP zavedlo roční poplatek za vedení účtu.Je nutné ho hradit a to i zpětně.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej akcií

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli s touhle situací někdo má zkušenost nebo neví jestli to jde nějak vyřešit. Otec, který zemřel v roce 2009 vlastnil dlouhou dobu akcie jedné společnosti v hodnotě 350 000 Kč. Doteď jsme to nějak neřešili. Tak teď uvažujeme jestli se s tím dá něco dělat? Hledám na internetu jestli je stále v seznamu akcionářů, ale ten firma nikde zveřejněný nemá, vůbec ani nevíme jestli pořád je akcionářem, popřípadě jestli ty akci nějak nepropadli té společnosti. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Darování akcií nadačnímu fondu

Dobrý den, po manželovi mi zůstaly zaknihované akcie a ty jdou do dědického řízení.S akciemi údajně nijak obchodovat,jenom je prý můžu nějaké nadaci darovat.Chci se zeptat,když je budu někomu darovat jestli i z tohoto daru budu ještě platit nějaké poplatky. Děkuji Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Telefonica O2

Dobrý den, jak nejlépe bych prosím měla naložit s akciemi Telefonica O2? Mám jich 900. Lze očekávat ještě další pokles ceny, nebo mám vsadit na růst? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Investice do akcií

Zdravím.Chtěl bych vložit část svých peněz do investice.Nejlépe se mi jeví akciový trh.Nejde ale o žádnou velkou částku,jen do 10 000kč.Chtěl bych se zeptat,zda se tato investice vyplatí,asi je to hloupá otázka,ale hodlám jen investovat tuto nižší částku,v domnění,že akcie trhu porostou a v horizontu měsíců ji jednoduše prodám dráž.Počítám s rizikem,hlavně protože se na tomto trhu moc neorientuju.Chtěl bych si to ale jak se říká "zkusit" a získat určité zkušenosti.Nechci,ale jednat přes makléře a platit tak další poplatky.Mám na mysli jen nákup určitých akcií na burze,a následný prodej až se mi to bude zdát vhodné.Vím,že je to možná směšná otázka,ale rád bych nějak začal.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kuponová knížka

Dobrýden,našel jsem doma výpis z účtu majitele cenných papírů z kuponové privatizace - BAZ Bratislava a.s. Kde mohu zjistit, zda mají nějakou cenu, popřipaď? je prodat. S pozdravem Josef Hrdlička


odpovídal(a): Redakce

Akcie společnosti v likvidaci

Dobrý den, v šuplíku jsme našli akcie na majitele emitované v roce 1999 společností DEW-H, a.s. v celkové hodnotě 6000,- Kč. Podle obchodního rejstříku je tato společnost od konce roku 2012 v likvidaci. V akciích se skoro vůbec nevyznám. Jsou mi tyto akcie vůbec k něčemu nebo můžu se nějak ucházet o podíl na likvidaci? Děkuji mnohokrát za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Investice v Rusku

Dobrý den, myslíte, že v tuto dobu je výhodné investovat do Rublu popřípadě do ETF Rusko? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den vlastním akcie z 2.vlny kuponové…

Dobrý den vlastním akcie z 2.vlny kuponové privatizace fondu:EKOAGROFOND IF KDE JE MOHU UPLATNIT PO PŘÍPADĚ PRODAT?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a…

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a zajímalo by mne, jestli mohu žádat o dotace pro začínající podnikatele od úřadu práce? Chtěla bych začít podnikat jako kosmetička v Ústeckém kraji, kde je velká nezaměstnanost. A pokud ano, co k tomu budu potřebovat? Děkuji D.


odpovídal(a): Redakce

Obchodování s CZ akcií

Dobrý den. Dle posledního výpisu SCP vlastním 60ks akcií Apollón holding.Lze s nimi nějak obchodovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,pred rokem tango invest s.r.o.…

Dobry den,pred rokem tango invest s.r.o. odkoupila od banky moji pohledavku na byte vuci zastave,chtel bych se zeptat jak se situace bude resit,jelikoz jsem o pulku bytu prisel v drazbe a druha pulka je vedena na jinou osobu ale zastava byla na cely byt.nikdo me nekontaktuje nic neposila a ja nemohu dohledat jejich kontakt atd..


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěli bychom poskytnout odběrateli…

Dobrý den, chtěli bychom poskytnout odběrateli ze Slovenska zboží do komise, můžete mi prosím říct, zda to lze a jak z hlediska DPH a účetnictví postupovat? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak správě…

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak správě vyřešit tento příklad: Kupujete si na finanční leasing osobní automobil Škoda Octavia v pořizovací ceně 500.000 Kč. Leasingová společnost nabízí 3-letý finanční pronájem, přičemž požaduje 30% akontaci z pořizovací ceny, zbytek požaduje platit jako pravidelné konstantní roční splátky po 160 000 Kč. Daňová sazba je 24%, diskontní míra (nezdaněná) je 10%. Odkup po třech letech předpokládejme za 0 Kč. Úkol: Vypočítejte současnou hodnotu výdajů spojenou s leasingem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, podnikám již 10 let jako…

Dobrý den, jsem OSVČ, podnikám již 10 let jako konstruktér přípravků a jednoúčelových zařízení (zpravidla Automotive). Přibližně do roku 2017 bych chtěl na úvěr koupit, nebo postavit nějaký objekt a do něho instalovat CNC frézku. Plus vytvořit jedno pracovní místo. Celková investice okolo 3 až 3,5 mil.Kč. Jsem z vesnice Skuhrov okres Jablonec nad Nisou. Investice by byla reálná jen s nějakou formou dotace. Existují nějaké programy, v kterých bych mohl o dotaci žádat? Děkuji, Šikola


odpovídal(a): Redakce

Dotace EU

Dobrý den, Chci se zeptat, zda-li v mém případě má vůbec cenu žádat o nějakou dotaci z ČR nebo EU ? Jsem OSVČ od r. 2012, neplátce DPH a mým oborem je počítačová grafika - 3D vizualizace, grafika a animace. Ve skutečnosti ale(ne)podnikám už delší dobu - před založením živnosti zhruba ještě 2 roky - na dohodu o provedení práce. Začal jsem však bohužel s podnikáním bez jakéhokoliv vstupního kapitálu či půjčky z banky a tudíž jsem si nemohl pořídit adekvátní a také i dost drahé profesionální vybavení (počítač+programy), které jsou zkrátka nezbytné pro tento druh činnosti. Posunulo by to tak rychlost a efektivitu mé práce do úplně jiných rovin než se současným běžným kancelářským či herním vybavením, které mám k dispozici. I když se mi po těch letech v podnikání nadále daří, roste i okruh mých zákazníků a vydělám si i více, tak si stále nemohu dovolit nakoupit drahou počítačovou techniku a programy a rozvoj podnikání se tak díky tomu znatelně protahuje. Pak si ani nemohu dovolit mít třeba tolik zakázek a nebo rovnou zkoušet štěstí v zahraničí. Dotace by mi určitě hodně pomohla ve snadnějším rozjezdu v podnikání. Zkušenost nabytá během těch 4-5 let, hovoří za vše :) Děkuji za Vaši odpověď Tom Z Brna


odpovídal(a): Redakce

Živnost

Dobrý den,od 1.5. 2014 jsem nezaměstnaná,je mi 22 let. Chtěla bych začít podnikat v činnosti - maloobchod. Při evidenci na pracovním úřadě v karlovarském kraji jsem požádala o informace ohledně příspěvku pro začínající podnikatele. Odborný pracovník PÚ mi sdělil informaci, že mám nárok o příspěvek do částky 40.000 Kč. Podle jiných informací, bych mohla mít nárok o příspěvek ve výšce až 150.000 Kč. V jakém případě? Při odevzdání všech dokladů k žádosti o podporu musím doložit nájemní smlouvu k prostoru ve kterém chci maloobchod provozovat,založit si živnostenský list který ještě ten den musím okamžitě pozastavit atd.. Je opravdu nutné žádat o smlouvu za pronájem prostoru, když ještě ani nevím, zda mi dotaci povolí? Na každém úřadu se ke mně dostávají různé informace a začínám se v nich ztrácet. Dotaz jsem chtěla vložit do poradny o podporách EU, ale je dočasně nedostupný. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Helena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý Den. Chci začít podnikat v autodopravě.…

Dobrý Den. Chci začít podnikat v autodopravě. Jedná se o provoz v začátcích jednoho vozidla, u kterého mám ovšem smluvně potvrzeno každodenní vytížení. Jenže problémem jsou finance. Hlavně tedy na koncesní listinu kdy musím prokázat určitý obnos abych ji získal. Jako začínajícímu podnikateli banky nepůjčí ani korunu, proto mne zajímá jestli jsou v tomto oboru nějaké dotace, které je možné získat. Děkuji za možnou radu a přeji pěkný den.