Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně srážky zaměstnanci, kde přišel výkon rozhodnutí ze soudu. Chápu výpočet nepostižitelné částky a pod., ale není jasný výklad znění usnesení:"Z čisté mzdy, která zbývá po odečtení základní nepostižitelné částky a která se zaokrouhlí ....., lze srazit k vydobytí pohledávky oprávn. dvě třetiny, k vydobytí pohled. se provádí srážky nejprve z druhé třetiny a nestači-li tato třetina k její úhradě, i z první třetiny zbytku čisté mzdy. Zvláštní předpis stanoví částku, nad kterou se srazí zbytek čisté mzdy bez omezení, tato částka se přičlení k první třetině zbytku čisté mzdy. Co mám tedy sráže. Jen tu druhou třetinu, nebo raději hned obě třetiny plus tu částku bez omezení? Moc děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Dobrovolné placení pojištění

Dobrý den, mám 53 let a chtěla bych přerušit do této doby souvislé zaměstnání a 2 roky se starat o malého vnoučka a umožnit tak dceři návrat se do zaměstnání.Prosím o radu, zda je pro budoucí výpočet důchodu výhodnější požádat na tuto dobu o neplacené volno, nebo zda dát výpověď. Dcera mně bude platit zdravotní a sociální pojištění. Za odpověď děkujiodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Narodila jsem se 29.3.1955. Od října…

Dobrý den. Narodila jsem se 29.3.1955. Od října 1996 jsem vdova, vychovávám dceru, která se připravuje na budoucí povolání (v říjnu 2007 dosáhla věku 18 let), dcera pobírá sirotčí důchod, já vdovský. Za jakých podmínek mě zůstane vdovský důchod po ukončení studia dcery nebo na něj vznikne znova nárok? Jakým způsobem se mě dotkne důchodová reforma? Děkuji Kokošková


odpovídal(a): Elena Ondrová

Odpracované roky do plnoletosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně důchodu.Jsem ročník 53,mám 4 děti.Začala jsem pracovat již od 15ti let a vzdělání mám pouze základní.Chtěla bych proto vědět,jestli při počtu odpracovaných let se započítávají všechna má léta nebo až od plnoletosti,děkuji


odpovídal(a): Elena Ondrová

Důchod a živnostenské podnikání

Jsem ve starobním důchodu. Chtěla bych pracovat na ŽL. Potřebovala bych vědět, jaké minimální měsíční platby mě čekají a v jaké výši. Neznám zatím výši mého případného výdělku.


odpovídal(a): Redakce

Odměna z DPP

Dobrý den. Je nutno dodržet nějaký minimální hodinový základ odměny při práci na dohodu o provedení práce? Když je např. odměna 500,- Kč (po zdanění srážkovou daní 425,- Kč) a doba provedení byla 20 hod., tj. že průměrný hodinový výdělek je jen 25,- Kč ...? Je to možné? Děkuji, N.Semmlerová


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den,prosím o radu.Máme zaměstnance,který má exekuci z platu,(1 nepřednostní a 3 přednostní exekuce). Zajímalo by mě,jak je to v případě,že se setká nepřednostní exekuce(doručená jako úplně první) a 3 přednostní exekuce (doručeny až po první nepřednostní exekuci).Je možné srážet třetinu na nepřednostní exekuci když jsou za ní v pořadí tři další a všechny přednostní?Nebo nezáleží na pořadí a nejprve se sráží přednostní exekuce i když jsou později doručené ? Když se sejdou 3 PŘEDNOSTNÍ exekuce, jejich posloupnost splácení je určena datumem jejich doručení? Tj.,že splácím jednu po druhé,nikoliv že mezi ně rozděluji vypočtené třetiny????


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. Zaměstanec nastoupil do práce na hl.pracovní poměr 21.4.08. Nárok na dovolenou za rok je 20 dní. Na kolik dní má tento zaměstnanec nárok do konce roku, jak se to rozpočítává, když nemá odpracován celý měsíc... ? Děkuji moc, N.Semmlerová


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den! Jsem zaměstnaná. Cca od druhého měsíce těhotenství jsem v pracovní neschopnosti. Nemocenská činí 69% ze mzdy (pokud se nepletu). Pokud zůstanu až do nároku na PPM stále v PN, bude se mně PPM vypočítávat z výše nemocenské?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz: dne 23.5.2008 mi končí…

dobrý den, mám dotaz: dne 23.5.2008 mi končí mateřská dovolená jenže čekám druhé dítě a jsem v 6 měsíci těhotenství.Mám se přihlásit na pracovní úřad než nastoupím znovu na mateřskou?A ještě jsem sse chtěla zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství když jsem nikdy nepracovala ze školy jsem šla hned na mateřskou. děkujiodpovídal(a): Redakce

Mám prosím ještě dotaz k Vyúčtování daně z příjmu…

Mám prosím ještě dotaz k Vyúčtování daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, ale jedná se o rok 2007 /daňové bonusy - jestli na ně máme nárok a na čem jsou závislé/, to jsem nenapsala, jinak ostatní souhlasí, HM 24000,- 3děti nebo u řidiče 14500,- 2děti Moc Vám děkuji za odpověď i co se týká letošního roku.


odpovídal(a): Redakce

Chceme vlastní bydlení

Dobrý den! Chtěli bychom si s přítelkyní pořídit byt v Brně, buď 2+kk (do cca 2 000 000 Kč), kde by jsme bydleli sami, nebo 2+1 (popř. 3+1) (do cca 3 000 000 Kč) a jeden pokoj pronajímat nejlépe dvou studentům (v ideálním případě známým), což by nám ušetřilo nějakých 6000Kč ze splátky měsíčně. Přítelkyni rodiče platí stavební spoření 2 500 Kč měsíčně, kde má přes 100 000 Kč. Pracuje již víc než dva roky a čistý příjem má 18 000 Kč. Já pracuji teprve 4 měsíce. Smlouvu mám na dobu neurčitou s čistým příjmem 17 000 Kč. Děti neplánujeme ještě minimálně 5 let. Doufám, že jsem uvedl všechno potřebné a Vy nám pomůžete vybrat nejlepší řešení. Díky


odpovídal(a): Redakce

Půjčí nám ještě?

Dodrý den,s manželkou bychom si chtěly vzít hypotéku na nákup rodiného domku v hodnotě max. 1 mil,ale bohužel máme půjčky.Schází nám doplatit cca 590tis.Zajímalo by mne zda je nějaká možnost získání hypotečního úvěru.Bohužel nemáme čím ručit a manželka je na mateřské dovolené.


odpovídal(a): Redakce

Odkup bytu

Dobrý den.Mám dotaz.Měla bych možnost odkoupení bytu od majitele,rsp.koupi smlouvy nad dobu neurčitou.V bytě nebydlím,nemám trv. ani přech.bydliště.Je-li možné si vzít úvěr,prosím poraďte.Děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně z převodu nemovitostí

Dobrý den. Prosím o radu k následující věci.Prodáváme lesní pozemky Lesům ČR s.p.,tedy potažmo do vlastnictví státu.Lesy ČR tvrdí že jsme v tomto případě osvobozeni od 3% daně z převodu nemovitosti,ovšem finanční úřad tvrdí že od daně z převodu nemovitosti osvobozeni nejsme a trvá na zaplacení této daně.Můžete mi poradit jak dál postupovat a jak to vlastně s osvobozením od této daně v případě převodu/prodeje nemovitostí na stát je?Případně prosím které zákony tuto problematiku řeší. Děkuji,pěkný den.Ivar.


odpovídal(a): Redakce

dodanění při změně režimu

Dobrý den, při ukončení registrace k DPH z důvodu nízkého obratu bude potřeba vypořádat DPH uplatněné u majetku. V jaké částce bude DPH zpětně dpocitano z drobného majetku koupeného v roce 2007? Musim dodanit v te same vysi v jake byl nárok na odpocet uplatnen? A jak postupovat u leasingového majetku? Zpetne se dodani pouze castka DPH uplatnena z faktury na odkup, tj.napr. z 1000,--Kc? DPH uplatnene ze splatek se dodanovat nemusi? Dekuji za objasneni.


odpovídal(a): Redakce

daně při prodeji bytu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké daně musím zaplatit při prodeji svého bytu v osobním vlastnictví bez využití služeb realitní kanceláře. Finanční prostředky z prodeje bytu využiji poté ke koupi staršího domu od původního majitele taky bez využití služeb RK.


odpovídal(a): Redakce

pořízení zboží z EU

Dobrý deň. Prosím o radu ohľadne nakúpeného zboží. Objednali sme si vzorky obuvi v číne. BOli nám zaslané spolu s faktúrou - na základe ktorej sme boty preclili. Poštou mi prišla originál faktúra - na ktorej bol uvedený dodávateľ majúci sídlo v Itálii aj s platným VAT - italským. Neviem ako sa mám teraz na transakciu dívať. Či to bol dovoz zboží, alebo pořízení zboží v rámci únie. Či to mám uvádzať v intrastate... Ďakujem Vám za pomoc. Saxová


odpovídal(a): Redakce

den ocenění nemovitosti při jejím převodu

Dobrý den, prosím o informaci, ke kterému datu mají být údaje o cenách ve znaleckém posudku, který bude podkladem pro výpočet daně z převodu nemovitosti. Datum podpisu kupní smlouvy nebo datum podání této smlouvy na katastrální úřad (právní účinky vkladu)?. Kupní smlouva byla uzavřena v r. 2007, ale podána na KÚ v březnu 2008. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně z příjmů při prodeji bytu

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmů vztahující se k prodeji bytu. Byt mám v osobním vlastnictví 2,5 roku. Peníze z prodeje bytu použiji částečně na úhradu hypotečního úvěru a částečně na rekonsturkci RD, který vlastní rodiče a kde také budu bydlet. Můj dotaz zní, jak vysokou daň mám očekávat? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.