Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

prodej družstevního bytu

Dobry den, plati se dan pri prodeji/prevodu clenskeho podilu na druzstevni byt? A jake dane platim pri prodeji druzstevniho bytu a jake pri prodeji bytu v OV? Nebo je to prilis slozite a je lepsi zajit na FU a zeptat se rovnou jake vsechny danove povinnosti mi vznikaji (dan z prevodu nemov., dan z prijmu, DPH, aj.? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

soc.pojištění

Dobrý den, dne 1.7.2007 jsem odešel do starobního důchodu. Do tohoto datumu jsem byl v trvalém pracovním poměru a zároveň jsem měl vedlejší pracnovní činnost, kterou jsem ukončil k 31.prosinci 2007. V březnu 2008 jsem podal přiznání k dani z příjmu fyzických osob se základem daně /ř.45/ je 71863,- Kč. Problém nastal při výpočtu vyúčtování záloh na pojistné na důchodové pojištění, kde mi byl vyměřen nedoplatek ve výši 11.923,- Kč. Pro úplnost uvádím, že při podání daňového přiznání za rok 2006 mi bylo pracovnici okresního úřadu sociálního zabezpečení sděleno, že v roce 2007 nemusím platit zálohu na pojistné na důch. pojištění. Děkuji za odpověď - Miloš.odpovídal(a): Redakce

darovaní a hodnota daru

Dobrý den, matka mi bude darovat nemovitost, zajímalo by mě, zda v darovací smlouvě musí být uvedena hodnota nemovitosti?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

příspěvek zaměstnavatele na ŽP

Dobrý den,příspívám zaměstnanci na životní pojištění.Na začátku následujícího roku si uplatním,po oznámení výše odpočtu z pojišťovny, uvedenou částku jako odčitatelnou položku v daňovém příznání. Jak mám ale mé měsíční příspěvky zaměstnanci zaúčtovat v účetnictví, jako daňový nebo nedaňový výdaj? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pronájem bytu

dobrý den, Pronajímám nemovitost podle §9. A) V 1. patře, kde byla vinárna budu provádět opravy (výměna okna, oprava obkladů koupelny, výměna sprchového koutu oprava elektroinstalace-celkem cca 150 000,-Kč), abych tato prostory mohla v budoucnu pronajímat jako byt. Mohu si tyto náklady uplatnit jako výdaj k dosažení příjmu z pronájmu? B) Dále v této nemovitosti plánuji vybudování půdních bytů k dalšímu pronájmu (§9). Mohu tyto začít odepisovat na základě skutečně investovaných nákladů, při uplatnění §9? (celou nemovitost neodepisuji ) C) Mohu u pronájmu podle §9 stanovit cenu za pronájem včetně režií (tj.voda, el, plyn)? D) Mohu si tyto režie uplatnit jako výdaj k dosažení příjmu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ceny pozemků

Dobrý den, mám na dům hypotéku kombinovanou s úvěrem ze stavebního spoření. Vlastním i pozemky a váhám nad tím, zda je ta správná doba na jejich prodej a peníze získané z prodeje použít na zaplacení úvěru. Znepokojila mě v těchto dnech zpráva, že recese na americkém trhu ovlivní i vývoj v Evropě. Anebo to není tak žhavé a mám i nadále čekat až ceny pozemků půjdou ještě nahoru a raději v současné době postupně úvěr splácet a čekat například až na přijetí eura? Děkuji za radu. S pozdravem, Silvie Hušková.


odpovídal(a): Redakce

Pohotovostní úvěr a koupě zastavené nemovitosti

Dobrý den zřídily jsme si pohotovostní úvěr na koupi baráku. Ten již máme schválený a nyní jsme si našli barák který se nám líbí.Barák je v dědickém řízení a je na něm zástavní právo smluvní. Dědické řízení je už skoro vyřízené a teď bych chtěla vědět zda mohu použít pohotovostní úvěr použít na koupi.Majitelé by zbývající hypotéku zaplatili z peněz za prodej. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jaký úvěr na rekonstrukci a jaký na koupi

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na zdánlivou maličkost, ale pro moje rozhodnutí důležitou. Kupuji nemovitost a je tam nutná rekonstrukce. Váhám jestli použít hypoteční úvěr na koupi a stavební spoření na rekonstrukci nebo obráceně. Zajímá mne nejen finanční stránka, ale i složitost a rychlost obojích variant. Děkuji za vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Refinancování předhypotečního úvěru

Dobrý den,Muj dotaz, nebo problem bude trosku delaší a obsáhlejsi,proto se omlouvám. Vloni jsem si sjednal pres finančního poradce z Fincentra Hypoteku klasik u KB na 1,795M na 30 let splácení s 5-letou fixaci 5,5.Mesiční splátka cini cca 10350Kč. Tato hypotéka byla sjednana na nove budovaný developerský dum a tím pádem jsem si musel vzit u KB tzv predhypoteční uver a to na celou částku 1,795M s urokem 7,2 procenta.Ve smluove o smnlouve budoucí s developerem mám napsáno ze budu castku mit rozlozenu na cca 5 etap podle toho jak bude pokračovat výstavba. V tuhle chvíli mi odešla z banky první splátka a to cca320k Kč. A ted k memu dotazu... Moc se mi líbí hypotéka od Mbank, která nabizi kdykoliv jakékoliv splaceni.Myslíte ze mohu přejít od KB k Mbank? Kdyz to tak vezmu, tak hypotéku od KB stále jeste necerpám, protože to je spotrebitelský uver.Hypotéka nabehne az po dostavbe bytu, který je plánován nekdy na konec rijna a prevodu zastavního prava na banku.Bude me KB za toto nejak sankcionovat? co tech 320K Kc? budu je muset zaplatit hned? Vezme me Mbank jako klienta? Díky za odpovědi Navíc mám stavební spoření na kterém mám cca 100k, spořím kazdý mesic 2500 a financní poradce to nevzal v potaz. Ted kdyz vidím ze Hypo(u které mám stavební spoření) nabízi hypotéku za 3,5 procenta, tak je mi z toho fakt blbe. Chápu ze bych si asi nemohl vzit celou hypotéku na 3,5 procenta, ale proc ne aspon nejakou cast... Díky za rady Martin Minář


odpovídal(a): Redakce

jak nejlépe investovat

Dobry den, chtel bych se dotazat, jak v densni dobe nejepe investovat. Tedy konkretneji. Ziskal jsem nyni jisty obnos ktery cini necelych 1 500 000. Chtel bych penize nejak zurocit a z mnoha stran slysim rozchazejici se rady. Mnoho lidi mi doporucilo jako nejlepsi a nejvice rostouci investici koupit nejaky lukrativni byt. Dalsi zase investici do akcii a podilovych fondu. Avsak ja sam nevim jak presne vyhledat onen lukrativni byt, podel ceho se ridit a jestli je to vubec ta spravna cesta. V akciich a podobnych papirovych investice v odstate vubec nuc nevim a jak jsem se snazil o nich neco docist tak jsem je v podstate moc nepochopil. -Je teda nutne v tomto pripade najit si soukromeho financniho poradce ktery by se mi o moje finance staral? A kolik v tom pripade berou tito poradci nebo jak to vlastne chodi? Dekuji za jakoukoli pomoc. S pozdravem Ondra Wojoczek.odpovídal(a): Redakce

Kde si půjčit na rekonstrukci?

Dobrý den, jsem majitelem bytu, který potřebuje rekonstrukci, ale nevím si rady,jak financovat. Který produkt by byl pravděpodobně nejvhodnější? Částka na rekonstrukci by se měla pohybovat kolem 250 tis., můj čístý příjem je cca 11 tis. měsíčně. Vztahují se úvěry na bydlení i na zařízení (myšleno na spotřebiče?) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce domu SVJ

Dobrý den, na základě snahy řešení příprav rekonstrukce našeho domu zasílám a žádám o doporučení návrhu možného řešení získání finančního krytí . Údaje : - Dům společenství vlastníků domu… - Nemovitost = 1-vchod a 20-bytů… - Hodnota nemovitosti cca 17,0 mil.Kč - Úvaha rekonstrukce domu… (střecha, zateplení stěn, výtah) - Hotovostní stav před zahájením cca 800 tis.Kč - Úvaha čerpání úvěru ve výši 4,0 mil.Kč - Splatnost a) 10-let, b) 15-let Prosím o návrh - Forma úvěru… - Úroky… - Splátky… - Doba splatnosti – doporučení… V případě potřeby dalších informací jsem k dispozici na telefonu, mailu. Adresáta žádám o laskavé potvrzení převzetí mailu a příloh! Za spolupráci předem děkuji. S pozdravem Martin Doležel Přerov E-mail: dolezel@moravainvest.cz


odpovídal(a): Redakce

pojištění podílových fondů

Dobrý den. Prosil bych Vás, zda byste mi nemohli podat jednu informaci, týkající se podílových fondů. Vím, že např. vklady v bankách jsou pojištěny a vím, že na podílové fondy (akciové, dluhopisové, měnové,....) se pojištění nevztahuje. Nikde se ale nemohu dočíst, jak tomu je, pakliže přestane existovat finanční instituce (banka), které tyto fondy zřídila a které tyto fondy spravuje. Chtěl bych tedy vědět, zda byste mi mohli říci, zda při krachu banky přijdu i o své peníze ve fondech?


odpovídal(a): Redakce

vývoj akcií ECM

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na dlouhodobý, předpokládaný vývoj akcií ECM .... a předpokládaná výše ceny uvedených akcií v průběhu roku 2008. Děkuji, s pozdravem Michal Krása.


odpovídal(a): Redakce

investice na 5 let

dobrý den, mám k dispozici cca 400.000,-, mužete mi poradit do čeho investovat. za 5 let mi končí fixace u hypotéky a já bych chtěl zaplatit poměrnou část. Napadlo mě koupit stavební pozemek, a za 5 let prodat?


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu zastaveného nemovitostí

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při koupi bytu. Prodávající má na byt hypotéku, na bytě tedy vázne zástavní právo hypoteční banky. Já, kupující, budu čerpat úvěr ze stavebního spoření, kde budu ručit tímto kupovaným bytem. Smluvená cena je vyšší než zůstatek hypotéky prodávajícího. V jakém pořadí mají proběhnout jednotlivé kroky - smlouva o bud.sml.kupní, kupní smlouva, zrušení zástavního práva hypoteční banky a zřízení zást.pr. stavební spořitelny, čerpání mého úvěru - splacení hypotéky prodávajícího a převod zbylé části kupní ceny na jeho účet, zápis vlastnictví do KN? Je vůbec možné, aby u obou finančních ústavů bylo zástavní právo na stejný byt? Vyřídí si tuto záležitost mezi sebou samy? Kdy bude možné provést na KN vklad vlastnického práva? Jaký byste mi doporučili postup při této koupi, aby byl spolehlivý pro mě i pro prodávajícího? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

investice pro studenty

Dobrý den jsem student a rád bych investoval, ale nemám v tomto směru žádné zkušenosti , aproto bych se chtěl zeptat jaká je pro mě jako pro srudenta vyhodná investice,která by třeba přinášela ňáke měsíční obraty.


odpovídal(a): Redakce

krátkodobé investice

Kam investovat? Dobrý den,mám k dispozici 100.000,-Kč, které bych ráda krátkodobě (cca do konce tohoto roku) investovala, s možností dalšího vkladu v průběhu roku. Prosím o radu, týkající se nejlepšího zhodnocení s minimálním rizikem. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

výdaje porcentem a odpočet DPH

Dobrý den. Jsem OSVČ, plátce DPH, uplatňuji paušální výdaje ve výši 50%. Můžu si uplatnit odpočet DPH při nákupu auta nebo PC i přesto že mám paušál? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dodatečné přiznání k dani

Dobrý den, prosím Vás o radu, 6.února jsem podala řádné daňové přiznání za rok 2007 a dnes jsem zjistila, že jsem zdanila fakturu (daňová evidence), která byla zaplacena až v roce 2008 a danit jsem jí měla až letos. Můžů už teď podat dodatečné DAP nebo je nějaká lhůta? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.