FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše splátek u hypotéky

Dobrý den, dcera má schválenou hypotéku na bydlení. Tvrdí, že po letech nebude mít finance na splácení vzhledem k tomu, že při změně na trhu se výše splátky může zvyšovat,takže i přes pokutu při nečerpání odmítá nemovitost zakoupit. Má pravdu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na krátkou dobu

Dobrý den, dcera s manželem chtějí koupit dům v hodnotě 6mil.,- Kč. Nyní řeší, jak nejlépe zafinancovat. Mají v hotovosti 2mil.,- Kč a nabízí k prodeji nemovitost (1/2 domu) v hodnotě cca 3,5-4mil. mil.Kč - u stejné realitky. Ale není jisté, kdy se tato nemovitost prodá. Potřebují poradit, jak nejlépe tuto situaci vyřešit. Potřebují 4mil. ke koupi. Jaká je nejkratší lhůta k zaplacení hypotéky? Kdyby se jim např. stávající nemovitost podařila prodat do 1 roku - dá se doplatit hypotéka jednorázově? Děkuji za odpověď. Bajerová



odpovídal(a): Redakce

Financování bydlení

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem je nejvýhodnější v dnešní době financovat byt. Chceme s přítelem koupit byt 3+1 v původním stavu za cenu 900000 Kč. Našetřeno máme 400000 Kč. Na rekonstrukci očekáváme 500000 Kč výdaje. Stavební spoření mám, ale založené až v letošním roce, není tam skoro nic naspořeno. Můžete nám poradit? Děkuji. Lucie Řeháková


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka a dluhy

Dobrý den, prosím o radu. Zajímá mě, jaké je nejvýhodnější možné řešení. Přítel je OSVČ, splácá dluh, ten teď činí ještě cca 300 tisíc. Já jsem na rodičovské dovolené, jiné příjmy nemám a dostali jsme se do situace, kdy se musíme vystěhovat z domu, kde bydlíme. Chtěla bych si vzít společně půjíčku, ale moc tomu nerozumím a proto bych ráda věděla, zda by nám ji vůbec nějaká banka poskytla kvůli již zmíněnému dluhu? Nebo zda by se nedal nejak spojit s novou půjíčkou?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka pro družstva

Dobrý den, chtěla bych založit malé bytové družstvo (o pěti členech) za účelem postavit dům o pěti bytech. Stavbu bych chtěla financovat hypotékou. Chci se zeptat jestli je to vůbec možné a jaké jsou podmínky k jeho založení pokud by to šlo? Děkuji Polenová


odpovídal(a): Redakce

Výběr úvěru na rekonstrukci

Dobrý den, rádi bychom s manželem udělali rekonstrukci bytu. Jelikož jsme v oblasti půjček, hypoték a úvěrů naprosto nepolíbení, máme v tom trochu zmatek. Lze si vzít nějakou, půjčku, hypotéku, a podobně a začít splácet za rok, případně po jejím vyčerpání. Popřípadě kde tuto možnost nabízí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vypovězení hypotečního úvěru

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal a zjistil, jaké jsou(pokud jsou) obecně možnosti vypovědět hypotenční úvěr od banky (v mém případě ČS), pokud: 1.smlouva je podepsana, 2.je již proveden zapis v katastru nemovitostí v prospěch banky, ale za 3.ještě jsem nesplnil všechny podmínky k čerpání (prostavěnost, odhad, atd.) a tedy jsem ještě nezačal s čerpáním. Důvodem zrušení/odstoupení je má nejistota zdali, budu schopen úvěr splácet a tedy nechci přivést toto riziko do rodiny. Samozřejmě vím, že hloupým krokem již bylo upsání se bance, ale teď, po roce (pozdě ale přece), vše vidím jinak a rád bych z tohoto mého kroku nějak slušně, ale správně, vycouval. Doplňkové info: Hypotéka byla podepsána v 03/2014 na sumu 2,0 mil.Kč a dobu 15 let s dobou fixace 5 let. Děkuji za případnou odpověď, S pozdravem Jiří Šesták


odpovídal(a): Redakce

100% hypotéka

Dobry den, moje otazka zni: mam 30 let, trvale bydlim s manzelkou v čr(trvaly pobyt) a chteli bychom 100 %hypoteku. Ja mam čisty prijem od zamestnani10000 kc a jako OSVč takže 22000kč takže 32000kc čisteho a manželka je na materske. Nemame čim ručit a nemame žadne stavebko. Mame šance dostat tuto hypoteku a pripadne v ktere bance. Puvodne jsme chteli od mBank. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zástava a hypotéka

Dobrý den chtěl jsem se zeptat před třemi lety jsem dal sestře svolení k zástavě společné nemovitosti,Nyní se stěhujeme a chtěly bychom postavit a vzít si hypo na dum bude me sestry hypoteka a mnou podepsany souhlas někde uveden nebo započítáván díky


odpovídal(a): Redakce

Volba hypotéky

Dobry den, momentalne uvazujeme o koupi vetsiho bytu cena (4000000Kc). Co se tyka financovani, tak mame 2 moznosti. 1)Stavajici byt prodat cca. 2000000,- a nasledne si vzit hypoteku na 2000000 na 20let. 2)Koupit novy byt,tj. 100% hypoteka na 4mil korun s tim,ze po prodeji stavajiciho bytu bychom ji z poloviny splatili(do jednoho roku). Jak moc je pro nas 2 varianta nevyhodna? Ktera banka v tuto chvili nabizi nejvhodnejsi nabidky pro predcasne splaceni uveru? Dekuji.



odpovídal(a): Redakce

Získání hypotéky

Dobrý den, je mi 26 let, rok zaměstnán na dobu určitou, aktuálně řeším prodloužení pracovní smlouvy, opět na dobu určitou. Potřebuji řešit vlastní bydlení a proto uvažuji o koupi nemovitosti s kupní cenou 1.500.000,- plus náklady na nejnutnější rekonstrukci (kuchyň, koupelna, obytné podkroví, zateplení) cca 300.000,-; celková nutná částka cca 1.800.000,- Plat mám 20.000,- hrubého, aktuální půjčky nebo úvěry nejsou, na stavebním spoření mám "drobné", cca 15.000,- Mám reálnou šanci získat takovouto hypotéku? Nebo jaké je Vaše doporučení na financování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Navýšení hypotéky

Dobrý den, chceme si navýšit hypotéku, aby jsme mohli vyplatit sourozence z darovací smlouvy, mezi sebou máme dohodu, na 260tisíc, najdeme někde vzor dodatku k hypoteční smlouvě, a jde to vůbec?


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka a trvalé bydliště

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda si mohu vzít hypotéku na nemovitost kde bych neměl hlášené trvalé bydliště?


odpovídal(a): Redakce

Žádost o hypotéku

Dobrý den, s teď již bývalou přítelkyní sme si před lety vzali stavební spoření s překlenovacím úvěrem na dům mé matky,ve kterém doposud bydlím.Tato půjčka je napsaná na expřítelkyni a já jsem vedený jako spoludlužník. Po rozchodu s ní úvěr řádně platím z mého účtu a peníze,které zaplatila ze začátku jsem jí vrátil. Ona si po dvou letech od našeho rozchodu chce vzít hypotéku a prý ji kvůli tomuto úvěru potřebnou částku nedají. Chce,abych úvěr doplatil,ale já tolik financí najednou nemám a další půjčkou to řešit nechci-zaplatil bych 100000 navíc na dalších úrocích!!! Je nějaká možnost,jak by se dal ten úvěr přepsat na mou osobu nebo nějaké jiné řešení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Volba hypotéky

Dobrý den, chci se zeptat jestli je opravdu výhodnější zařídit si hypotéku přes firmu, u které kupuji byt (viz http://www.kotihostivar.cz/financovani-novych-bytu-praha/ ) nebo je rozumnější vyřídit to v bance. Hrozí mi nějaká rizika? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ručitel v registru dlužníků

Dobrý den.Chci se zeptat,může být uznán ručitel k úvěru,kterého si vyžádá banka ,který je na úřadu práce a ještě k tomu v registru dlužníků


odpovídal(a): Redakce

Překlenovací úvěr

Dobrý den, ráda bych znala možnosti přúvěrování/výhodnějšího/.Nedávno jsme zakoupili družstevní byt, na který jsme si půjčili u ČSOB 600 tis,- při 12 l. splácení úrok 7,9%. Z vlastních zdrojů byt rekonstruujeme, ovšem náklady jsou o dost vyšší než se zprvu předpokládalo. Ráda bych si nechala poradit, zda na trhu existuje nějaký výhodnější produkt na refinancování stávajícího úvěru od ČSOB a současně navýšení částky o cca 150 000 na dokončení rekonstrukce družst. bytu ,kterým nelze ručit a zastavit nemáme co,ručitelé také nepřicházejí v úvahu. Máme ještě možnost čerpat meziúvěr ze SS u Wusten., ovšem s úrokem 5,1 a 3,7 po doplacení meziúvěru úvěr přidělený.Jenže i zde je nutný ručitel. Děkuji Z.L.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na domek

Dobrý den, rád bych požádal někoho v oboru financí a úvěrů o radu. S manželkou vlastníme byt 3+1. Financujeme ho hypotéčním úvěrem, kde máme 5 letou fixaci, která končí v červnu 2015. Úvěr je ve výši 1 227 tis. Uvažujeme o koupě domku a rád bych zjistil, jaké máme vůbec možnosti a jaká varianta by pro nás byla nejvýhodnější, pokud bychom domek opravdu chtěli koupit. Tuším, že bychom mohli prodat byt včetně hypotéky. Existuje také varianta, že bychom hypotéku převedli na nový domek? Moc děkuji za informace...


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na nástavbu domu

Dobrý den, moji rodiče vlastní rodinný dům a s přítelem bychom chtěli na tento dům přistavit patro. Tuto nástavbu bychom chtěli financovat formou hypotéky cca 500.000. Jako zástava by sloužil právě tento rodinný dům (pokud by banka vyžadovala). Můj dotaz zní, jestli bychom museli ručit celým domem vč.přistaveného patra nebo by stačilo bez něj. A pokud by se muselo ručit celým domem, dalo by se přepsat vlastnické právo na nástavbu? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka u pracovní smlouvy na dobu určitou

Dobrý den, platí pravidlo, že banky neposkytují hypotéku osobám ve zkušební době i v případě, že jedná o smlouvu na dobu neurčitou na stejnou pozici, kterou ta osoba vykonávala doposud na smlouvu na dobu určitou? Tedy, pokud po skončení smlouvy na dobu určitou dostanu novou smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou, mám šanci získat hypotéku nebo je lépe počkat ty tři měsíce.