NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, zaměstnavatel mi předal vytýkací dopis za:
"za neplnění povinností zaměstnance-chování vůči spoluzaměstnancům, které odporuje zásadám slušného chování a dobrým mravům" dle §52 ZP. Bližší vysvětlení prohřešku tam není a ani jej nevysvětlil při předávání. Já sám si nejsem vědom, žádného porušení z mé strany. Jak se mám k takovému trestu ze strany zaměstnavatele bránit?
Dobrý den, jsem studentem bakalářského programu, který má standardní dobu studia 4 roky. Studium se mi protáhne o rok. V průběhu studia jsem byl přihlášený půl roku na jiné vysoké škole a řádně jí neukončil (standardní doba studia 3 roky). Jak je to prosím s poplatky? Budou mi nějaké vyměřeny?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala ohledně studia na více VŠ najednou. Loni jsem studovala na ČVUT FJFI a studium jsem zatím neukončila, ale pokračovat nemám v plánu.
Letos bych chtěla studovat zároveň na MatFyzu prezenčně a zároveň na Peďáku a FELu kombinovaně. Je to takto možné? Jsou nějaké poplatky za studium na více školách? Nebo poplatek za ukončení studia na té FJFI? A jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním kdybych nakonec studovala jen kombinovaně?
Předem děkuji. JH
Dobrý den,
v roce 2011 jsem ihned po maturitě začala studovat 5letý magisterský obor, zjistila jsem, že ho nezvládnu, tudíž jsem od září roku 2012 šla studovat jiný obor (bakalářský), ten jsem bohužel (prosím, neodsuzuje mě nikdo), také nedostudovala, tak jsem v září 2013 šla na ještě jiný obor (opět Bc.), ten jsem vystudovala, ale bohužel až na 2. pokus státnic, čili místo klasického května 2016 jsem dostudovala o půl roku později (započala jsem další semestr 4. ročníku) a to v lednu 2017. Nyní se hlásím do Prahy na UK na NMgr. a chci se vás zeptat, zda budu něco platit či ne, když na navazujícím magistrovi jsem ještě nikdy nebyla. Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Dobry den,
mam dotaz ohledne poplatku za studium. V lednu 2017 mi bylo 24 let. Mam dokoncene bakalarske studium na FSV (4 roky mi to trvalo). Ted studuji prvnim rokem Navazujici magistersky program. Pokud vim, tak zdarma mam 2+1 na Magisterskem studiu. Ja jsem ale v roce 2014 (behem bakalarskeho studia na FSV) studovala 1 rok magistersky program na PF UK. Pak jsem studium ukoncila, takze jsem jeden rok magistra vycerpala tam. Co se tyka meho momentalniho studia, za dva roky dohromady budu mit sice dokoncene vsechny predmety, ale chtela jsem o semestr prodlouzit kvuli diplomce a statnicim (tedy dohromady by mi navazujici magisterske trvalo 2,5 roku). Budu neco za ten semestr platit? Ptam se proto, ze mi bylo receno, ze Navazujici 2 lete Magisterske studium a Magisterske pravnicke 5 lete studium jsou dve rozdilne veci a ja bych tedy nemela nic platit, a ze se porad vejdu do 2+1 na Navazujicim. Ale nejsem si jista. Take jsem slysela, ze si jde zazadat o prominuti poplatku, pokud zadam dobry duvod - je to take mozne? Dekuji
Dobrý večer,
potřeboval bych nutně pomoc s odvoláním, přijímačky na VŠE (fakulta FPH) jsem dal, ale opakuji v září maturitu.. nevím, jaký důvod mám napsat děkanovi ohledně přesunutí zápisu na září.
Vážené dámy, vážení pánové,
obracím se na Vás s žádostí o radu. Co se mého bakalářského studia týče, studoval jsem 1 rok neúspěšně, poté jsem nastoupil na jinou veřejnou školu a bakalářské studium jsem dokončil ve standardní době, tj. za 3 roky.
Poté jsem nastoupil na studium magisterské, které jsem k 6.6.2017 ve standardní době studia, tj. za 2 roky úspěšně ukončil.
Můj dotaz zní, mohu začít studovat bakalářský studijní program aniž bych musel platit školné? Popřípadě od jaké doby jej budu muset platit?
Poslední dotaz se týká zápisu do studia na druhé bakalářská studium - jak již jsem zmínil magisterské studium jsem ukončil k 6.6.2017, ale zápis do druhého bakalářského studia je až v půli měsíce září. Tuším správně, že je celá věc posuzována podle toho, zda souvisle přecházím z jednoho studia do druhého, nebo se k měsíci září budu muset přihlásit na Úřad práce?
Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Vážím si Vaší pomoci.
Michal
Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Můj manžel je podnikatl, fyzická osoba, plátce DPH a má živnost na poskytování technických služeb. Provádí vysušování nemovitostí, odstraňování dřevokazného hmyzu a plísní na nemovitostech apod.Řešíme, jakou smlouvu použít se zákazníkem,je-li zákazník fyzická osoba-nepodnikatel(občan), zda-li Smlouvu o poskytování služeb dle §1746 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , nebo Smlouvu o dílo dle §2582 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Použila by se stejná smlouva i v případě smluvních stran podnikatel-podnikatel ? Děkuji moc za odpovězení mého dotazu.
Dobrý den, potřeboval bych poradit.
Sousedovi jsem v dobre víře dovolil napojeni odtoku z jeho ČOV na kanalizací vedoucí z me ČOV.
Sepsali jsme smlouvu o zřízení věcného břemene.Jeho ČOV není zkolaudována a on se o ni nestará podle předpisu a z mě kanalizace vytéká zapáchající voda. Sousedé si stěžovali a po kontrole odboru Životního prostředí
me bude čekat finanční postih. Bylo mi řečeno, ze já zodpovidam za to co z potrubí vytéká.
Co mám udělat, abych mohl souseda odpojit ze svého potrubí.
On mi vyhrožuje, ze mu budu muset hradit fekální vozy a ze na me bude volat policii
A budu mu muset uhradit vybudování žumpy. Mám strach, ze soudně se to bude táhnout hodně dlouho a já budu muset hradit pokuty za nesprávně vyčištění odpadních vod. Děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.
Dobrý den jsem vlastníkem pozemku o výměře 8058 m2 a to společně s bývalou manželkou.V katastru je psáno takto: Josef ..........................1/2
SJM Josef .........a Marie..........1/2
Prosím o radu kolik patří (manželce)????
Děkuji..
Dobrý den,
Obracím se vás v naléhavé záležitosti, která souvisí s novelou ZP, kterou podepsal pan prezident. Zprostředkovatelkou na ÚP jsem se o podpisu dozvěděla, ale neznám jeho datum. V této souvislosti se vyskytly otázky, i další, na které neznám odpověď, a nechci se jen domnívat, nebo čerpat volně z internetu. Prosím vás tedy o odbornou pomoc v níže položených otázkách. Na začátku uvádím svoji pracovní historii, pro jistotu.
• Od 9/1976 do 5/1994, včetně placené MD na HPP (syn se narodil 29/5/1991)
• Od 6/1994 do 5/1995 MD neplacená (možnost dalšího roku, avšak neplacené MD, kvůli nemoci syna)
• Od 6/1995 do 1/2014 DPP
• Od 2/1996 do 3/2014 DPP HPP
• Od 5/2014 dosud na ÚP
• Od 9/1998 dosud DPP
• Od 5/2015 do 10/2015 HPP (z projektu na ÚP)
Je mně známo, bohužel, až příliš pozdě, že finance z DPP se mně nepočítají na důchod, nikdo vám to totiž neřekne, dozvěděla jsem se to, paradoxně, právě až v roce, kdy mně nečekaně zrušili pracovní místo, na kterém jsem pracovala dobře a dlouhodobě na HPP. Tehdy jsem se začala zajímat o Zákoník práce. Také jsem zaregistrovala, že peníze, které jste si vydělali prací na HPP, se Vám budou pro výpočet důchodu počítat až od roku 1986, ale že se doba, odkdy jste pracovali, bude započítávat jako doba důchodového pojištění. Je to tak?
Jsem, bohužel, na ÚP, a mohla jsem si, až dosud, vydělal v nekolidujícím zaměstnání na DPP, což ovšem i nyní mizí, je podepsána novela ZP, v níž nekolidující zaměstnání může být jen DPČ, a já nevím, zda mně tuto dohodu zaměstnavatel přepíše. Na DPČ se prý musí vydělat nejméně 2 500 Kč, aby se vám to počítalo na důchod, sdělila mně zprostředkovatelka na ÚP. Je to tak?
Navíc se mně doba na ÚP nepočítá do doby pojištění na důchod. Nikdy jsem se neulévala z práce, v oboru práci nemohu sehnat, museli by mně započítat délku praxe, a tak jsem naprosto nevýhodná. Nejsem totiž ani důchodce, ani ZTP. Rok narození 1957.
Nevíte, prosím, kdy nabude právní moci novela ZP, kterou podepsal pan prezident? Pro mě aktuálně o tom, že na ÚP mohu být registrována jen, pokud budu vykonávat nekolidující zaměstnání na DPČ
Samozřejmě, mohu se této DPP, již od července vzdát, ale ještě bych ráda v červenci na DPP pracovala. Proto je pro mě tato informace důležitá, a naléhavá pro zodpovězení.
Zprostředkovatelka na ÚP mně informaci o podpisu novely sdělila před třemi dny pouze ústně, a datum nabytí právní moci nezná, prý by to ještě v červenci mohlo platit po staru. Jenže to její „prý“ mě děsí. Přitom je to pro mě velmi důležité vědět, protože bych byla velmi nerada, kdybych v červenci ještě pracovala na DPP, a přitom už platila, třeba od poloviny července novela, byla bych z ÚP následně automaticky vyřazena, a musela bych si zpětně doplatit zdravotní pojištění.
Za odpověď vám děkuji
Olga Černá
Dobrý den, zaměstnankyni končí pracovní smlouva na dobu určitou dne 31.7.2017. Od 23.5. je na neschopence, protože je těhotná. Smlouva s ní nebude prodloužena. Můžeme s ní k 31.7. ukončit pracovní poměr a jakým způsobem? Jak naložit s neschopenkou, která jí určitě ukončena nebude? Má ještě zbylých 11 dnů nevyčerpané dovolené, můžeme ji proplatit a kdy? Děkuji Marta J.
Dobrý den, zaměstnankyni končí pracovní smlouva na dobu určitou dne 31.7.2017. Od 23.5. je na neschopence, protože je těhotná. Smlouva s ní nebude prodloužena. Můžeme s ní k 31.7. ukončit pracovní poměr a jakým způsobem? Jak naložit s neschopenkou, která jí určitě ukončena nebude? Má ještě zbylých 11 dnů nevyčerpané dovolené, můžeme ji proplatit a kdy? Děkuji Marta J.
Moje matka dostala od své matky před 2 lety darem družstevní byt. Chce teď byt prodat a trochu tápeme jak je to s daní z příjmu z takového prodeje.
1) Podle mé analýzy zákonů zde není nárok na osvobození od daně z příjmu, jelikož neuplynul časový test 5 let vlastnictví, tzn. že je povinna platit daň z přijmu...
2) Teď je otázka, v jaké výši se má daň zaplatit... v zákoně o Dani z příjmu 586/1992 Sb. - §10 je -
U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí.
Otázkou je, jestli družstevní byt spadá pod 1 b) daného zákona (b) příjmy z převodu
1. nemovité věci,
2. cenného papíru a
3. jiné věci,
ale jestli spíše není pod c)
příjmy z převodu účasti na společnosti s ručením omezeným, komanditisty na komanditní společnosti nebo z převodu družstevního podílu,
kde jsem tento nabývací výdaj u bezúplatné věci nenašel.. ?
Jakou daň je tedy potřeba zaplatit (jestli vůbec) a v jaké výši? Mohu započítat odhadní cenu v době převodu jako výdaj ke snížení daňového základu?
Děkuji
Dobrý den, můj dotaz zní: může mít právnická osoba podnikající veden účet v zahraničí, i když má sídlo v ČR? Pokud ano, je okruh těchto zemí omezen? Nebo je to na uvážení podnikatele? A ještě podotázka: jakým způsobem je pak řešena komunkace s FÚ a dalšími institucemi, např. sociální správou a zdravotními pojišťovnami? Je tam možno také účetnictví vést ve zvolené měně? Daně jsou pak placeny také v této měně? Existují příklady pro takové podnikání? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Zaměstnavatel, bez jakéhokoliv předchozího upozornění, nechal sledovat zaměstnance, externí firmou po dobu jednoho měsíce,24 hodin denně, využívání Internetu u všech zaměstnanců. Nikdy jsme nebyli písemně upozorněni, že nesmíme využívat Internet,i pro soukromé účely, ani není nikde v příkazech zaměstnavatele zmíňka o zákazu využívání Internetu i pro soukromé účely a jeho využití pro soukromé účely jsme brali i jako benefit. Zaměstnavatel po obdržení výsledků od externí firmy (průměrná doba strávená na Internetu) si stanovil kritéria a na základě těchto kritérií zatím nepřiznává odměny a chystá i další sankce. Zaměstnavatel ale má konkrétní údaje o osobním využívání Internetu a domníváme se, že má i údaje osobního charakteru - čísla účtů, vstup do internetového bankovnictví, osobní, diskrétní korespondenci, apod. Je možné se ze strany zaměstnanců účinně bránit, nevíme zda firma je povinna mlčenlivostí, a zda nedojde v budoucnosti ke zneužití získaných informací? Děkuji Ivan.
Dobry den, s pritelem jsme koupili pozemek. Chci se zeptat, az budeme platit dan z nabyti nemovitosti, zaplati se ze souctu kupni ceny plus DPH 21% nebo pouze z ceny bez DPH. Dekuji
Dobry den, s pritelem jsme koupili pozemek. Chci se zeptat, az budeme platit dan z nabyti nemovitosti, zaplati se ze souctu kupni ceny plus DPH 21% nebo pouze z ceny bez DPH. Dekuji
Daň z nabytí nemovitosti. Dobrý den. Koupili jsme s přítelkyní nemovitost. Nejsme manželé. Přiznání k dani z nabytí nemovitosti musíme podat oba, nebo stačí pouze jeden a ten také celou daň zaplatí? Děkuji Vám
Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu s následujícím problémem. Podnikám jako fyzická osoba. Toto podnikání chci rozdělit na dvě části – služby A a služby B. Službu A chci vložit formou „prodeje závodu“ do nově vzniklého s.r.o., tedy právnické osoby. Budu jediným společníkem, budu tedy držet veškerý obchodní podíl. Jakmile bude s.r.o. připraveno k podnikání, chci prodat tento svůj obchodní podíl. Stane se příjem z prodeje obchodního podílu nově vzniklého s.r.o. součástí všech dosud dosažených příjmů z podnikání za rok 2017? Jak se bude tento příjem danit? Musí se z tohoto příjmu také odvádět zdravotní a sociální pojištění?
Moc děkuji za odpověď!