NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, pracuji na částečný úvazek (6 hodin denně) a bylo mi sděleno, že k lékaři musím chodit pouze mimo pracovní dobu, jinak že nemám nárok na náhradu mzdy (buď mi to neproplatí, nebo si to budu muset napracovat). Je to prý interní nařízení firmy. Je to tak, nebo je to nařízení v rozporu se Zákoníkem práce? Děkuji moc za odpověď!!!
Dobrý den, před lety jsme koupili od rodičů dům s věcným břemenem jejich dožití /pomoc v nemoci a stáří, vaření, úklid/. Matka již zemřela, o otce v pokročilém věku se staráme. Mohl by otec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu /stařecká demence, již ani neví, kde je doma, kromě nás s ním není nikdo v kontaktu/být umístěn v domově s pečovatelskou službou nebo jsme nějak vázáni věcným břemenem? Nebo je řešením pouze občasná výpomoc pečovatelky? Nechceme se ho nějak zbavit, bereme na něho příspěvek na péči, o který bychom samozřejmě přišli, ale mu by v domově mezi stejně starými lidmi bylo líp. Děkuji za váš názor.
Dobrý den, v roce 2000 jsem byl trestním příkazem odsouzen za zpronevěru, včetně náhrady škody. Dne 22.8.2017 byl na mně podán exekuční návrh na úhradu této škody. Neměla by tato věc být dávno promlčená? Děkuji za odpověď
Dobrý den, mám dlouhodobý problém se spolumajiteli společné nemovitosti, v níž jeden z členů rodiny spolumajitele podniká. Momentálně z finančních důvodů nemohu toto spoluvlastnictví ukončit soudní cestou, dohoda o vypořádání možná není. Postupně však zjišťuji různé finanční nesrovnalosti ve společném hospodaření. Například absenci mnohaletého neplacení nájemného za užívané prostory zdůvodňuje podnikatel tím, že místo toho realizuje opravy a rekonstrukce budov, které užívá a rozšiřuje tak svou výrobu, ale zapomíná řádně neinformovat spolumajitele o rozsahu či rozpočtu na tyto akce. Nyní jsem navíc zjistila, že na tyto opravy využívá mimo našich společných peněz i peníze z podnikání, protože je plátce DPH, tak některé položky platí ze svého, aby se DPH dalo odečíst. Současně si však ale vložené "svoje" peníze stahuje z našich (peněz) výnosů z pronájmů. Myslím si, že se jedná o daňový podvod. Podotýkám že jde o stotisícové částky. Mám možnost nechat účetnictví jeho firmy v souvislosti s účetnictvím našim prověřit a kde či jak? Ke svému účetnictví mne samozřejmě nepustí.
Děkuji za radu.
Dobrý den. Pokud mi známý daruje větší finanční obnos, a tyto peníze začne po letech chtít nazpět, je nutné je vrátit v případě, že k tomuto daru nebyla sepsána darovací listina? Děkuji, Jan Hauer...
Dobrý den,
od r.99 jsem v plném invalidním důchodu, letos jsem začal pracovat v chráněné dílně s pracovní smlouvou. Začátkem příštího roku bych měl mít nárok na starobní důchod, to bych ale musel ukončit práci v dílně. Mohu o starobní důchod požádat až za 2 roky, s tím, že by mně event. kladný rozdíl doplatili?
Je vůbec možné, že by mi starobní důchod vypočítali vyšší než invalidní, když jsem ho měl tak dlouho. Jinak jsem až do doby přiznání inv.důchodu bez přerušení studoval, byl na vojně, byl zaměstnán.
Díky za názor.
Dobrý den, můj odchod do starobního důchodu je 28.12.2017. Ráda bych věděla, zda je výhodnější jít v tuto dobu anebo až od 1.1.2018. Můj roční příjem je cca 450.000 Kč. Děkuji.
Dobrý den.Narodil jsem se 23.10.1954.Nárok na odchod do penze mi vzniká 23.12.2017.Na pracovišti mne požádali,abych odešel od 1.února 2O18.Bude mi v tomto případě přiznáno navýšení důchodu,které má nabýt platnosti 1.1.2018? Nebo bude výhodnější skončit k 1.1.2018?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
má senior pobírající klasický důchod nějaké ztráty na příjmové složce důchodu, pokud se stane jednatelem společnosti (sro)? Byl by pouze jednatel, nebyl by u společnosti zaměstnán.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, je mi přes 61 let a právě žádám o obměnu řidičského průkazu po 10 letech.
Kromě OP a fotografie potřebuji ještě nějaký doklad o zdravotním stavu?
Děkuji za odpověď. V
Dobrý den, jsem zaměstnaná na střední škole. Moje pracovní náplň je zásobovač. Zároveň vykrývám volné hodiny prodeje našich vyrobených produktů na prodejně, která je součástí střediska, které zásobuji. Problém nastal se dnem 29.9.2017. Dne 28.9.2017 byl státní svátek. Vedoucí mi nařídila dovolenou na den 29.9.2017- toto mi oznámila 26.9.2017. Důvodem uvedla, že prodejna bude uzavřena.
Můj dotaz je ten, jestli bylo postupováno podle Zákoníku práce a jak se můžu příště bránit, protože děti mají větší počet dnů prázdniny, jež já - mám stanový počet 25 dnů dovolené. Jestli mi každé prázdniny můžou nařídit dovolenou, ale pak stejně se nevejdu do počtu dnů prázdnin, či mi můžou nařídit neplacené volno, nebo je řešením zkrácení denního pracovního výdělku např. na 80%, popřípadě náhradní práce?? Nevím, jestli je toto správné, protože nejsem na 100% pracovním úvazku na prodejně, pouze vykrývám cca polovinu své směny prodejnu.
Děkuji za radu a přeji hezký den. Chlupová Magda
Dobrý den,Koupili jsme letenky přes AirBerlin, která je nyní v insolvenci a letenky nám byly zrušeny. Kde můžu žádat o navrácení peněz za zrušené letenky? Dostala jsem informaci, že tuto náhradu můžu žádat po své bance,že v těchto případech to jde na bedra kartovních společností.
Děkuji za radu
Raszková V.
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně čerpání řádné dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou.
Mám uzavřenu smlouvu na HPP na 6 hodin denně, na dobu určitou, která skončí dne 28.2.2019. Jsem těhotná a termín porodu mám stanovený na 17.3.2018. Od zaměstnavatele mám nárok na 20 dní řádné dovolené za rok. Na kolik dní dovolené za rok 2018 budu mít nárok před nástupem na mateřskou dovolenou?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem hronoval
Dobrý den, dne 12 a 13.10.2017 bude firma bez elektrické energie od 7hod. až do 16hod. V tuto dobu máme ranní směnu s pevnou pracovní dobou v třísměnném provozu. Zaměstnavatel nám oznámil, že v uvedené dny zůstaneme doma bez nároku na 80% náhrady mzdy. Tyto dva dny si musíme napracovat v sobotu, kdy nám nařídí noční směnu navíc a to jako šestou směnu v týdnu ve dnech 21.10 a 11.11.2017. Podle mého názoru se jedná o překážku v práci ze strany zaměstnavatele a za dva pracovní dny nám náleží náhrada mzdy 80% průměru platu. Nařízenou dovolenou nestihne dát v zákonné lhůtě 14 dnů. A jestli potřebuje uvedené dny napracovat, tak to musí být jako nařízený přesčas s příplatky, jestli se nepletu. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda existuje někde nějaký formulář, popř. jak by mělo vypadat písemné udělení důtky zaměstnance při porušení docházky? Děkuji za odpověď
Dobry den, sestra si vzala na mamku po operaci paragraf devět dnů. Zaměstnavatel neměl problém, ale sociálka tuto žádost zamítla s opodstatněním, že nebydlí ve společné domácnosti. Dle zákona se skutečně uvádí že musí být ve společné domácnosti. Já když jsem si přečetl příslušný zákon a související paragrafy, tak jsem usoudil, že pokud bydlím ve dvougeneračním domě tak taky nemám nárok na dávku. Ze všeho vyplývá, že 90 procent starých lidí má bohužel smůlu, nebo je to jinak existuje nějaká klauzule která toto řeší např. doložením dokumentů? Děkuji za jakoukoliv reakci.
Dobrý den.
Zlehka nastíním situaci. Měl jsem jako OSVČ v pronájmu kavárnu (sportbar)v Brně. Ta se nacházela v objektu jiné firmy, která tu provozovala hernu. Platili mi provizi za to, že jsem se jim o to staral. Přišel zákaz hazardu, firma chtěla skončit a tak i já se musel baru od 1.4.2016 zbavit. Bez herny by se neuživila. Managerka té firmy mi přivedla zájemce o bar, se kterými jsme se domluvili, oni bar převzali i se zařízením a zbytkem zásob. Nechali si ode mne vystavit fakturu, kterou si nechali zaslat e-mailem přímo na sídlo firmy. Splatnost faktury je 20.4.2016. K zaplacení ovšem nedošlo. Po upozornění e-mailem se mi omluvili, že došlo k nedorozumění, a že sjednají nápravu. Nesjednali. Od té doby jen zapírání a výmluvy. Mám k dispozici fakturu, která ovšem není podepsaná, jelikož jsem ji zasílal e-mailem, podepsaný seznam zásob a zařízení při předání na místě (žádné razítko), sms s výmluvami a hlavně i jejich přímé uznání dluhu, tj. e-mail z jejich firmy s omluvou a slibem nápravy. Jedná se o částku cca 23943,46 Kč včetně DPH. Mám dva dotazy:
1/ Mám šanci na soudní vymožení dlužné částky?
2/ Jaká je výše uroku z této faktury na které bych měl mít nárok, případně jak tuto částku vypočítat. Jelikož dlužná firma pravděpodobně měnila majitele, chtěl bych jim znovu zaslat dopis a tam tuto dlužnou částku uvést.
Děkuji a zdravím. Dušan Stehlík
Dobrý den,
studovala jsem 4 roky na FF UPOL (3 roky standartní studium + 1 rok prodloužení). Nepodařilo se mi ale složit státní závěrečné zkoušky - nyní jsem si podala oznámení o ukončení studia. Pokud bych se v příštím roce chtěla přihlásit na jinou VŠ školu, musela bych platit poplatky za studium? Je mi 23 let.
Děkuji předem.
Dobrý den, na jaře 2017 jsem se přihlásila na dálkové studium jedné střední školy.
Školné činí 15 000 na rok. Domluvila jsem si splátkový kalendář,zbývá zaplatit 3336 kč. Bohužel ke studiu nemohu nastoupit,z důvodu těhotenství. Vedení školy mi sdělilo,že vzhledem k tomu,že začal školní rok,musím částku doplatit a žádné peníze mi nevrátí. Z toho jsem celkem v šoku,protože ani v podkladech ani na stránkách školy,jsem se nic takového nedočetla. Opravdu nemám nárok na vrácení peněz ?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den. Prosím o radu. Dne 10.12.2013 jsem sám ukonči zimní semestr a přestoupil na roční jazykovou školu. Od září 2014 do srpna 2017 studium na UPOL. Bohužel jsem nezvládl opakovaně zkoušku z genetiky a děkan mi zamítl žádost o třetí zápis tohoto přemětu. Lze po neúspěšném studiu 3+1 BC nastoupit na studium VOŠ ? Budu muset platit poplatky za studium a zdravotní pojištění. Pokud bych nastoupil na VŠ dálkové studium, jak by to bylo z poplatky. Moc děkuji.