NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na poplatky v následující situaci. Studuji pětiletý magisterský obor Právo (2015/16 + 2016/17 + 2017/18). V roce 2017/18 jsem začala studovat bakalářský obor na stejné fakultě a tento obor budu končit ve školním roce 2018/19 (Bc. mi tedy bude trvat jen dva roky). Ovšem můj problém je, že bych ráda pětileté magisterské studium ukončila (přerušit to nejde), tudíž bych měla odstudovány roky 2015/16 + 2016/17 + 2017/18. Vím, že Bc lze studovat 3+1 rok, ale je to teda tak, že už teď mám odstudovány 4 roky, když jsem tři roky studovala Mgr. a jeden z těch třech let jsem studovala zároveň i Bc.? Nebo je to tak, že mám odstudovány 3 roky a ten jeden rok můžu pořád studovat zadarmo? Můj další dotaz směřuje k navazujícímu Mgr. studiu. Pokud ukončím pětileté Mgr. a následující rok získám titul z Bc. můžu jít potom na navazující Mgr. bez toho aniž bych platila poplatky? Děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den datum odchodu do důchodu mám 3.7.2019 . Pracovní poměr jsem ukončila 30.6.2018 a od 11.7.2018 jsem vedena na pracovním úřadě . Zadost o důchod zatím nemám . O kolik % se mi zkrátí výpočet důchodu a od kdy jje pro mě nejlepší zažádat o důchod aby zkráceni bylo co nejnižší. Děkuji
Dobrý den, kamarádka nastoupila v srpnu na mateřskou dovolenou. Má hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, kde bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a zároveň v červenci podepsala dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele na úplně jiný druh práce. U zaměstnavatele, kde má DPP, podepsala prohlášení poplatníka. Od kdy je u ní možné u DPP uplatnit slevu na poplatníka ve výši 2070,- ? Část srpna měla ještě u zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr placenou dovolenou, v druhé části měsíce srpna už nastoupila na mateřskou dovolenou a bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Děkuji za odpověď
Dobrý den, vlastním ze 2/3 pozemek, další dva spoluvlastníci mi své podíly převedou - jeden formou kupní smlouvy a druhý formou darovací smlouvy. Můj dotaz zní - jak to mám zahrnout do daňového přiznání? Zda podat jedno přiznání, kde budou uvedeny oba způsoby, nebo podat na každou operaci daňové přiznání zvlášť? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, jsem OSVČ, pobírám rodičovský příspěvek do 4 let věku - dceři jsou dva roky (doposud mám činnost na vedlejší činnost), pobírání rodičovského příspěvku mi bylo rozloženo na 4 roky, jelikož jsem si neplatila nemocenské. Dceři jsou dva roky a chtěla bych ji dávat do mateřské školy. Jak často může dcerka do mateřské školy a můžu podnikat dále jako na vedlejší činnost? Děkuji za odpověď
Při žádosti o příspěvek na bydlení se dokládají i příjmy. Mám příjmy z kapitálového majetku tj. dividendy vyplacené od české společnosti, které jsou zdaňovány podle §8 zákona o dani z příjmu a do daňového přiznání se neuvádějí. Zapisují se tyto příjmy do formuláře „Doklad o výši čtvrtletního příjmu“? Pokud ano, do které kolonky formuláře. Z popisu jednotlivých kolonek to není jasné.
Dobrý den, firma s.r.o. se stala k 1.1.2018 plátcem DPH. Předtím byla neplátce. Spolu s nájmem platí měsíční zálohy na plyn a elektřinu (EE). Do r.2017 si tedy nemohla nárokovat DPH, od r.2018 ano. Z důvodu opatrnosti u těchto záloh na plyn v r.2018 DPH také nenárokovala. v 07/2018 přišla vyúčtovací faktura na plyn, a to sumárně za období 07/2017 - 6/2018, kde je uvedeno, že spotřeba plynu byla menší než zálohy a DPH má z rozdílu odvést (faktura přijatá od pronajímatele, DPH mínusem). Ještě uvedu, že skutečná spotřeba za období 07/2017 - 06/2018 je jednou částkou rozpočítaná na pronájem plochy za m2, nikoli rozdělená na r.2017 a 2018. Otázka č.1: Mohu skutečnou spotřebu plynu rozdělit na přesnou polovinu pro r.2017 a 2018? A to z důvodu vyčíslení DPH pro r.2018 nebo pronajímatel musí na daňovém dokladu vyčíslit sám? Č.2: Jaké DPH odvedu v případě, že firma za celé období nic nenárokovala? Děkuji.
Mohu darovat synovi nemovitost (bytový dům) s několika byty a nebytovými prostory a po převodu si jí od něho pronajmout? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, k úspěšnému absolvování studia už mi zbývá pouze obhajoba bakalářské práce, a to 30.8 - jedná se o mimořádný termín (státnice už mám splněné). Chtěl bych se zeptat, dokdy mi v mém případě platí status studenta? Někde jsem se dočetl, že ještě měsíc po absolovoání. Ale zřejmě to platí při absolvování v řádném termínu. V mém případě mi status studenta končí právě toho 30.8., pokud se nepletu. Co to pro mě znamená? Práci hledám a rozeslal jsem několik životopisů. Co když však nebudu do konce tohoto týdne nikde přijat? Hádám, že to pro mě znamená přihlášení se na úřadu práce. Jaká je však lhůta, dokdy tak musím učinit, abych nebyl nějakým způsobem stíhán? Budu velmi vděčný za odpovědi.
Dobry den, v roce 2013 jsem se ze zdravotnich duvodu nedostavila k maturite, reditel moji pisemnou omluvu prijal, ale propasla jsem opravny termin zkousek a pak uz jsem se k maturite nedostala. Nedavno jsem vsak zjistila, ze jsem stale vedena jako student, takze za me pojistne odvadi stat i zamestnavatel. Od skoly jsem nedostala zadne oznameni o ukonceni studia. Pokud ted pozadam o ukonceni studia, zanika mi status studenta ke dni, kdy reditel zadost schvalil, anebo ke dni, kdy jsem (ne)dokoncila studium, tj. 30.6.2013? Budu muset platit nejakou pokutu za to, ze se za me odvadi pojistne dvakrat? A mohu si stale maturitu dodelat, ackoli mi je 25 let? Dekuji za odpovedi.
Dobrý den, jsme firma zabívající se mezinárodní přepravou. Nedávno jsme začali tankovat pohonné hmoty ve Španělsku. Chtěl bych se zeptat co vše je nutné pro žádost o vrácení spotřební daně, popřípadě poradit, kde informace dohledat. Děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem.
Dobrý den, chci si pojistit zrekonstruovaný byt v družstevním vlastnictví, a to kromě domácnosti zejména stavební součásti bytu (rozvody médií, úpravy povrchů, armatury apod.). Pojištění nemovitosti je nelogické, protože byt nevlastním, pouze družstevní podíl, budovu má pojištěnu družstvo. Pokud si byt i přesto pojistím jako nemovitost, předpokládám, že by to při pojistné události vyvolalo kolizi obou pojištění a ve finále bych na to mohla doplatit, nemluvě o několikanásobně vyšším pojistném. Pojištění domácnosti sice zahrnuje pojištění stavebních součástí, ale v nesmyslném limitu cca 20% celkové pojistné částky (navýšení je možné, ale max. do 30%). Zvednutí celk. poj. částky situaci neřeší, protože limit se exponenciálně snižuje, je to početně nesmysl. Je nějaké řešení této situace, tj. jak zajistit odpovídající pojištění stavební investice do bytu, který není ve vašem vlastnictví? Děkuji.
Počítá se do doby důchodového pojištění doba, kdy jsem pracoval již 4 měsíce před dosažením 18ti let? Lze z tohoto důvodu odejít do důchodu o 4 měsíce dříve?
Dobrý den. Neudělala jsem státnice na VŠ a i tak jsem už měla delší studium, takže jsem za studium platila. Uvažuji o studiu na VOŠ a tak mě zajímá, jestli toto studium má stejný systém. Jde mi o to, jestli studium na VOŠ bude bráno jako delší studium a tudíž mi bude vyměřen poplatek za každých 6 započatých měsíců jak tomu bylo na VŠ. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, řeším prodej rodinného domu, který je napsán na moje jméno. Kupovali jsme ho sice jako manželé, ale proto že většinu peněz na koupi jsem dostala od své rodiny, tak jsme se s manželem (nyní už exmanželem) dohodli, také i proto že má dvě děti z předchozího manželství, že jemu se v domě zřídí pro jistotu alespoň věcné břemeno. A to věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu. Nikdy jsme nepředpokládali, že se rozvedeme. Chtěli jsme hlavně chránit naši společnou dceru a její případné dědictví. Nyní je situace taková, že jsme se rozvedli a dům který je můj, už jenom díky tomu, že kdyby nám (mě) rodiče tenkrát nepomohli, tak bysme žádný dům neměli, tak tento dům jsme museli s dcerou opustit, protože mě exmanžel týral a fyzicky napadal. Nyní potřebuji dům prodat abych pro nás zajistila bydlení a taky to finančně lépe zvládala. Exmanžel, když mě z domu vyštval, si tam dál vesele bydlí s tím že má měsíční náklady 2 000,-kč a já jsem na všechno s dcerou sama. Otázka zní jak docílit vymazání věcného břemene. Protože s věcným břemenem dům nikdo nekoupí. Exmanžel mi sice nabízel, že mě vyplatí a dům si nechá, ale to samozřejmě nemůžu připustit, navíc částka kterou mi nabízel je směšná. Je možná nějaká právní opora v případě, že nepřistoupí na výmaz (samozřejmě za adekvátní úplatu) dobrovolně?? Moc děkuji Jelínková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam se obrátit s podáním stížnosti na chování a přetěžování ze strany zaměstnavatele. Dva roky pracuji ve firmě, jako vedoucí kuchyně. Když mě paní ředitelka lákala do firmy, tak mi slíbila cestovné. Po uplynutí tříměsíční doby jsem se přihlásila o příspěvek na dopravu a paní ředitelka se mi vysmála, že mi nic nedá, její slova " víte kolika lidem bych musela platit za dopravu ? " Na to jsem jí řekla, že mě to slíbila a když mě přijímala, tak přeci musela vědět co komu může slíbit. Vysmála se mi. Postupně z její strany lží přibývalo, ale já to neřěšila. Situace se vyhrotila na jaře, když jsem za ní byla v dobré víře, že s kolegyní už naší práci ve dvouch nezvládáme. Jsme dvě kuchařky, vaříme kolem 150-160 obědu, z toho je 100 jídlo nosičů, které si sami musíme pootvírat naplnit, opět zavřít a zkontrolovat, jestli jsme poslaly obědy všem. Sami si škrabeme zeleninu,brambory, veškerou přípravu děláme sami, myjeme černé, bílé nádobí, vše po sobě uklízíme,myjeme si sami kotle, prodáváme v kantýně, která je součástí kuchyně, svačiny, vaříme kávu, čaj a ve žních děláme svačiny pro zaměstnance. A to nemluvím o víkendový směnách. Do toho já, jako vedoucí kuchyně dělám veškeré papíry, co se týká kuchyně i kantýny, objednávky, EET, příjemky, výdejky a tak dále. Máme mnoho přesčasů,, které nám neproplácí, nepředvádí a vybrat si je také nemůžeme.Chtěla jsem aby nám přidaly třetí sílu, ale bylo mi řečeno, že zase tak moc práce nemáme. S kolegyní jsme opravdu obě hodně unavené a přetížené. Kolikrát v týdnu si nestihneme dát ani oběd. Před týdnem jsme obě podaly výpověď, už jsme to nevydržely. Chtěla bych, aby to jen tak ředitelce neprošlo a někdo jí srazil její povýšenost. Děkuji, už jen za to, že jsem se s vámi mohla podělit o svojí zkušenost.
Dobry den, v zari lonskeho roku k nam prisli od My energy s tim,ze nam mohou najit levnejsiho dodavatele energii. Ukazali jsme jim smlouvu kterou mame u PRE. Je psana na meho otce,ktery u nas jiz ale nebydli. Nikdo krom me a meho manzela s nimi nejednal. Muj otec ma jiz vice nez 10let trvale bydliste na uplne jine adrese. Nikdo nas pak nekontaktoval a tak jsme na vse zapomneli. Prisel nam nedavno dopis od Rodinne energie,ktery jsme bohuzel ani neotevreli s tim,ze vime ze s nimi nemame nic spolecneho a je to zase jen nejaka reklamni nabidka na energie,ktere nam casto chodi... Bohuzel jsme pak byli prekvapeni,kdyz nam od PRE prisla slozenka na zaplaceni pokuty pro predcasne ukonceni smlouvy. Bohuzel bylo jiz pozde prevedeni zastavit,protoze jsme jiz mesic bez naseho vedomi odebirali energii od Rodinne energie. Spolecnost PRE nam rekla,ze si to musime vyresit s my energy,ale ti s nami nechteji jednat,protoze smlouva je pry psana na meho otce s trvalym bydlistem na nasi adrese coz neni mozne. Ja s manzelem jsme vlastniky nemovitosti a muj otec ma trvale bydliste uplne jinde.Poradte nam prosim jak dale postupovat. Nevime si rady a je jiste,ze zfalsovali otcuv podpis. Pokud je ve smlouve na otcovo jmeno napsana adresa trvaleho pobytu nespravne,je smlouva neplatna nebo ne? Predem dekuji za odpoved
Dobrý den, před rokem jsem refinancoval stavební spoření (ss) a díky nabídce lepšího úroku přešel k jiné stavební spořitelně. Mám za sebou první rok (ze dvou) překlenovacího úvěru. Nyní mám k dispozici cca 350000,- a zvažuji, že je v tuto chvíli vložím na spořící účet vázaný ke zmíněnému překlenovacímu úvěru. Můj dotaz zní: vyplatí se to anebo mám tyto volné prostředky na ten rok uložit někam jinam, přičemž prioritou je pro mě splacení ss. Děkuji.
Dobrý den, u banky Wustenrot mám na 99 % schválenou hypotéku. Hypotéka je psána na rodiče a zástava je dům rodičů. Já vlastním pozemek, kde chci stavět. Bohužel, v katastru je zapsána plomba, protože jsem si bral půjdu a ručím pozemkem. Banka dnes psala mému finančnímu poradci, že chce doložit papíry o půjčce. Myslíte, že to bude problém v konečném vyřízení hypotéky? Děkuji.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat od jakého měsíčního příjmu z brigády musím odvádět daně (resp. kolik si můžu za měsíc maximálně vydělat, abych to nemusel danit)???