Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Finanční vyrovnání

Dobrý den, nejdříve se omlouvám, neboť tento dotaz nepatří do žádné z nabízených kategorií. Jedná se o "finanční vyrovnání"... V srpnu 2015 jsem podepsala kupní smlouvu, kterou jsem koupila od svého ještě manžela. Zaplatila jsem 65% ceny, doplatek do 4 let. Toto bylo učiněno pro to, že chatu, kterou měl bývalý manžel ve svém vlastnictví, chtěl prodat. V prosinci 2015 došlo k rozvodu. V dokumentaci o vyrovnání majetku stojí, že mi manžel daruje chatu.... Nebylo jiné možnosti, nebylo co jiného nabídnout. Jaké mám nyní právo? Musím doplatit zbytek ceny z kupní smlouvy za chatu anebo mi byla ta necelá polovina tedy soudně v rámci rozvodu přenechána? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak převést peníze z s.r.o.

Dobrý den,manžel plánuje nákup stroje na izolování a chce pri tom založit s.r.o., protože by stejně hned spadl do DPH. Kvůli danému stroji už si vzal úvěr. Bude jediný vlastník a jednatel s.r.o. Jak ale dostane vydělané peníze z majetku s.r.o.,aby mohl úvěr splácet jako fyzická osoba? Je to vůbec nějak možné,kromě možnosti,že si stanoví vysoký plat? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ludmila Pernická



odpovídal(a): Redakce

Jaké příjmy se zahrnují do do daňového přiznání

Dobrý den, ráda bych se dotázala, zda pěněžitá pomoc v mateřství a ročicovský příspěvek se započítávají do úhrnu příjmu od všech zaměstnavatelů. Pro rok 2018 chci podat daňové přiznání a mám kombinaci příjmů: část z pronájmu (srpen - prosinec), proplacení dovolené mezi čerpáním MD a RD (půlka dubna až zač. června) , část pěněžité pomoci v mateřství (leden - půlka dubna) a rodičovský příspěvek (zač. června - prosinec).Řeším, jaké příjmy si uvést do úhru příjmů pro provedení daňového přiznání jako FO. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

Dobrý den, koncem roku 2016 jsem začal studovat nastavbové studium MBA, které jsem v březnu 2018 ukončil diplomem. Cena studia převyšovala 120 tis. Kč. Mohu si odečíst částku 10 tis Kč od daňového základu za rok 2018 v rámci úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Vykonání státní závěrečné zkoušky v únoru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V únoru jsem složil úspěšně státní závěrečné zkoušky. Dočetl jsem se někde, že sociální a zdravotní mi ještě bude pojišťovna platit do následujícího měsíce po vykonání státní závěrečné zkoušky. Chtěl bych se zeptat zda to tak opravdu je? Chtěl bych si tedy ještě v rozmezí února a března najít práci, aniž bych musel na úřad práce. Přitom bych si ještě vydělával penízky na DPP.


odpovídal(a): Redakce

Další studium a poplatky

Dobrý den, nejdříve jsem rok studoval magisterské studium, to jsem nedokončil. Poté jsem 3 roky studoval bakalářské (úspěšně ukončení) a následně 2 roky navazující magisterské studium. Když půjdu po úspěšném dokončení tohoto navazujícího magisterského studia dále studovat, budu platit poplatky? Bude tam záležet, jestli půjdu studovat bakalářský/navazující magisterský/magisterský obor? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, od 1.1.2020 dojde k navýšení rodičovského příspěvku o 80 000Kč. Když bych si tento rok 2019 měsíčně rozpočítala dávku tak, že bych v prosinci 2019 dostala celkově již 220 000Kč, tak můžu už v lednu (kdy se vyplácí dávka za prosinec) využít peníze z těch navýšených 80 000Kč, nebo se tyhle "přidané" peníze začnou vyplácet až v únoru? A druhý dotaz: je nejvyšší možný rod. přípěvek skutečně kolem 32 000 Kč, nebo jak někde píší až 36 500Kč? Děkuji za odpovědi. Novotná


odpovídal(a): Redakce

Jak se uvádí pracovní úraz do daňového přiznání?

Dobrý den, měla jsem vloni pracovní úraz, teď si musím udělat danové přiznání sama, i když jsem zaměstnaná, jak se toto propočítává, pojištovna mi vyplatila přes 9000 Kč za 11 dní.


odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dar

Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den chci se zeptat. V říjnu mi skončí rodičovský příspěvek. Potom se budu hlásit na ÚP. Synovi bude v prosinci 2 roky, tudíž bychom měli mít na zvýšení nárok. Mě ale zajímá jak se bude zvýšení vyplácet, jestli jednorázově nebo zase půjdu na rodičovskou dovolenou a bude se mi to vyplácet měsíčně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a kombinované studium

Dobrý den, mám následující problém. Studuji dvě vysoké školy, jednu prezenčně a jednu kombinovaně. Ted jsem v magisterském studiu v prvnim rocniku a je mi 24, tudíž bych měla dokončit přesně do 26 let. Současně s tím ale pobírám sirotčí důchod a to byl jediný důvod proč jsem si dala prezenční studium. Ted ale resim problem, že budu urcite musel KS prodlužovat. Mohla bych se prosím zeptat jestli je lepší v tomto případě studium na PS ukončit a přijít o důchod nebo PS dodelat v terminu a prodloužit KS? Nevím jestli je stejný případ když bych PS dodelala nebo jestli budu muset stejne platit. Plus jsem četla na stránkách ČSSZ že někdy je mozne pobirat duchod i pri studiu na KS. Moc děkuji za odpověd. 


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu - osvobození od daně z příjmů, časový test

Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení spoluvlastníka a daň z nabytí

Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti rozdělené mezi poplatníky

Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výše daně z práce v zahraničí

Dobrý den, mám možnost pracovat v Iráku, která nemá nejspíš s ČR smlouvu o zamez. dvojího zdanění. Jaký je algoritmus na vyjednávání o platu, aby se mi to vůbec vyplatilo. Budu tam pracovat každý měsíc 2 týdny a pak 2 týdny v ČR ( možnost na dobu až 2 let). Jsem zde zaměstnankyně ve své firmě, nemám malé děti, splácím půjčku. Co by mělo být všechno v tzv.benefitech? - zdravotní a cestovní pojištění, bydlení, dopravné, odlučné??diety??., ještě cokoli jiného? Pokud tedy zdaním finance ze zahraničí v ČR - bude se mi z tohoto vypočítávat důchod? Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za nové bakalářské studium v případě neúspěšně ukončeného studia

Dobrý den, mám takovou situaci, že na začátku mého studia na VŠ jsem nastoupila do bakalářského studia, tam jsem měla vystudováno 2 semestry, poté jsem studium přerušila a nastoupila na magisterské studium, které mi bylo po 2 letech ukončeno. Poté jsem se vrátila na původní bakalářské studium, kde jsem studovala ještě 3 semestry, ale díky zdravotním a rodinným problémům mi bylo taky ukončeno. Chtěla bych se hlásit na další bakalářské studium, tak se chci zeptat, jestli mi tomto případě budou uděleny poplatky za celé studium. Popřípadě jestli bude mít i nějaký vliv, že ono další studium bude na jiné univerzitě. Mockrát děkuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat. Od roku 2013 mám investiční životní pojištění ve společnosti Metlife v programu Easylife, dostal jsem nabídku přejít na program vision 6.2. téže společnosti, ale musel bych vypovědět Easylife. Kdybych zrušil smlouvu v Easylife a nahradil ji novou smlouvou a převed tam veškeré odkupné. Musel bych dodaňovat i když starou smlouvu nahrazuji novou ? Děkuji moc a s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění a ukončení studia

Dobrý den, v současné době studuji obor, který mě nebaví a budu se hlásit na obor jiný, zároveň mám brigádu na DPP. Zvažuji teď několik možností jak postupovat a mám k tomu spoustu otázek, na které je těžké najít odpovědi. Je mi jasné, že jakmile přestanu být studentem, musím platit sociální a zdravotní pojištění. Studentem přestanu být buď ihned, pokud sama ukončím studium. Nebo až mě sama škola vyhodí. A to může být v březnu, nebo klidně až v květnu. V červnu už mě čeká zápis do nového oboru (pokud budu přijata). Ocitám se teď v situaci, kdy nevím, jak "rychle" chci "ztratit" status studenta. Čím déle zůstanu studentem, tím méně dní mi zbývá na bezplatné bakalářské studium. Svou současnou brigádu mám moc ráda a nerada bych o ni přišla. Hodlám v ní tedy pokračovat. Myslím ale, že mi firma smlouvu nezmění. Přišla jsem s nápadem najít si ještě poloviční úvazek (abych měla čas jak na brigádu, tak na přípravu na přijímačky). Ale okolí přišlo s tím, že když přestanu být studentem a budu mít "jen" brigádu a poloviční úvazek, nebude se mi to počítat na důchod... Ze všeho jsem zmatená, naštvaná, že se takové věci neučí nebo se o nich nemluví na školách a chvílemi se začínám bát, co se mnou teda bude. Hlavní otázka: Na co všechno se má student, který zanechává studia, ale plánuje studovat za určitou dobu dál, připravit? Co všechno si musí zařídit, kam zajít, kde se ptát, kde hledat, jak se z toho všeho nezbláznit?