NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, v roce 2007 jsem vynaložila výdaje na zařízení podniku, ale podnikat jsem začala až od ledna 2008. Mám možnost si uplatnit (odepsat) veškeré výdaje spojené se zařízením podniku?
Ještě prosím o zodpovězení jednoho dotazu. Vyplatí se být plátcem či neplátcem DPH (provozuji hudební club)? Děkuji za odpověď, s pozdravem Neubauerová
Prosím o radu: Za pronájem bytu dostávám měsíčně 11000 Kč + 2000 Kč na inkaso, které zaplatím já, jak je uvedeno i ve smlouvě o pronájmu. Do příjmů z pronájmu v daňovém přiznání mám uvádět příjem 13000 a do výdajů zahrnout 2000, nebo je příjem 11000 a 2000 se neuvádějí v příjmech ani výdajích ? V případě výdajů procentem se počítá výdej ze 13000 nebo 11000 ?
Druhý dotaz: Doplatek za pojištění za r. 2007 již není daňovým výdajem, pokud mi budou vracet přeplatek, je to daňový příjem ? Děkuji.
Dobrý den,
podnikatel (starobní důchodce) má dle ŽL zařazení: Činnost technických poradců v oblasti chemie. Může uplatnit výdaje procentem z příjmu a v jaké výši?
Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den,chtěla bych se ujistit,zda postupuji správně,výpočet daní je 6000,-Kč,odpočit.položka 7200,-Kč,to znamená,vyjde mi mínusový odvod daně. Ale protože jsem žádnou zálohu na daně neplatila,podnikám prvním rokem,tak nic platit nebudu,ale ani nebudu žádat o žádné vrácení daně? Moc děkuji a přeji příjemný den Jana
Odpocet dane
Jsem zamestnanec a mimo to pracuji na zivnost. Jako OSVC jsem mel cisty zisk cca 15.000 Kc, a zakoupil jsem PC za 25.000 Kc. Muzu jej dat do odpoctu?
Dekuji za odpoved.
Prosím o pomoc při orientaci:
Jsem dědic ze zákona, synovec zůstavitele.
1.) Dle odůvodnění usnesení okresního soudu z roku 2007, jsem byl jako dědic zařazen do III. dědické skupiny dle ustanovení § 475 občanského zákoníku.
Ovšem dle § 11 zákona 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací, z převodu nemovitostí, kde jsou rozděleny osoby do skupin pro účely výpočtu daně dědické, patřím do II. skupiny (sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety).
Ptám se, pro jaké účely jsem jako synovec zařazen do III. dědické skupiny dle ustanovení § 475 občanského zákoníku ?
Předpokládám, že dědickou daň budu platit ve výší, která je určená zákonem 357/1992 Sb. o dani dědické, pro osoby zařazené do II. skupiny.
2.) Dle § 8 odst. č. 1 zákona 357/1992 Sb. o dani dědické …, jsem povinen platbu dědické daně uskutečnit do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru.
Dotaz č.1, platbu dědické daně je nutno uskutečnit přesto, že Usnesení soudu nenabylo právní moci?
Dotaz č.2, je možno Usnesení soudu, ve kterém je schválená dohoda o vypořádání dědictví ( jedná se o více dědiců, u kterých je přesně vypočtená částka dědictví v Kč) považovat za platební výměr? Pak je nutno počkat na nabytí právní moci a pak začne běžet lhůta 30 dnů pro zaplacení dědické daně.
Za poskytnutou pomoc děkuji,
Josef Czepiec
Dobrý den,
zaměstnanec má u nás za rok 2007 dohodu o provedení činnosti 1600,-/měsíčně. Bylo mu sráženo ZP i SP a srážková daň 15%.
Přinesl si potvrzení o zaplaceném životním pojištění a chce, abychom mu provedli zúčtování daně. Je vůbec možné za nějakých podmínek udělat mu vyúčtování srážkové daně?
Děkuji
Dotaz pro paní SEdláčkovou:
za období od 1.1.2008-31.5.2008 čerpá mateřskou od 1.6.2008 bude pobírat PPM. Na kolik dnů dovolené má nárok a kolik ji musím proplatit, pokud si o proplacení požádá po skončneí mateřské. Musí o tyto dny posunout pobírání PPM.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně odvodu pojistného z odměn členům statutárních orgánů. Zda-li je rozdíl, pokud má člen současně uzavřen pracovní poměr k téže organizaci, či jestli je pouze členem bez uzavřeného pracovního poměru. Zdravotní pojištění se odvádí každopádně, ale jak je to se sociálním pojištěním? Neodvádí se z odměn vůbec, nebo jen členům, kteří mají současně i prac.poměr? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je možné vyplatit odměnu za rok 2007 zaměstnanci, který u nás
byl zaměstnán do 31.12.07, ale od 1.1. je zaměstnancem naší sesterské společnosti?
Pokud ano, mohu o odměně účtovat na stejné účty jako zaměstnance (521/331)?
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
mám prosbu. Jak je to s uplatňováním výdajů procentem u zednických prací? Podnikatel začal podnikat v dubnu 2007. 1) Jaká je procentní sazba uplatnění výdajů, když je předmět podnikání na ŽL zednictví? 2) Ke konci roku jsou závazky i pohledávky - dávají se pohledávky do příjmů a závazky do výdajů roku 2007? 3) Uvádějí se zvlášť zaplacené zálohy na soc. a zdr. pojištění nebo jsou již započteny ve výdajích stanovených procentem?
Děkuji za odpověď. Ondráková
Dobrý den, vlastním polovinu domu a druhou vlastní můj bratr. Chtěl by se se mnou finančně vypořádat. Jaká je nejlepší forma? Může si bratr vzít nějakou půjčku přímo pro tento účel? Jaké s tím budou spojené poplatky ( daň z příjmu, daň z převodu nemovitosti )? Pokud bych bratrovi svou polovinu daroval ( a on by mě vyplatil "bokem", budu platit nějaké daně? Pokud bych mu svou polovinu oficielně prodal, jaké bych platil poplatky a daně? Děkuji
Podílové spoluvlastnictví
Tchán a tchyně jsou vlastníky(SJM) bytu a 1/4 společných prostor(podílové spoluvlastnictví) v bytovém domě o čtyřech bytech. A navíc je kolem domu zahrada také v podílovém spoluvlastnictví. Na základě ústní dohody každý obhospodařoval část pozemku. Nyní se vyměnil jeden vlastník a ten chce jiný kus pozemku(dle jeho názoru s výhodnější polohou) než minulý vlastník. Má právo dožadovat se jiného místa, když tchán s tchýní ho využívají mnoho let a mají zde své záhony stromy apod.? Jak řešit takový spor? Počítá se cesta ke garáži za část plochy pozemku(není jako cesta zanesena v katastru), takže by mohl tchán s tchýní po přesném rozměření pozemku dostat po odečtení plochy cesty menší díl? Děkuji.
Se zaměstnankyní byl ukončen pracovní poměr k 31.10. na základě soustavného neplnění pracovních povinností. Do 10.12. pobírala nemocenské dávky.
Zaměstnankyně byla řádně odhlášena na SP i ZP, byl odeslán zápočtový list i ELDP na PSSZ.
Následně došlo k soudní při, kdy se zaměstnankyně domáhala náhrad a neplatnosti výpovědi.
Výsledkem jednání byla mimosoudní "dohoda o narovnání" jejímž obsahem je:
1. vyplacení náhrady mzdy v určité výši
2. oprava zápočtového listu co do způsobu ukončení pracovního poměru- uvedení způsobu skončení "dohodou" (zde ještě není zcela jasné, zda bude v dohodě o narovnání zachováno stejné datum ukončení, tj.31.10. 2007 nebo zda bude bývalá zaměstnankyně i nadále trvat na datu skončení pracovního poměru až k 8.1.2008)
V této souvislosti bych se ráda zeptala na následující, tj. buď
1) Náhradu mzdy vyplatíme dle data na mimosoudní dohodě - z náhrady mzdy odvedu SP, ZP, zálohu na dani - tj. odvody dle platných předpisu letošního roku
Nejsem si jista dalšími povinnostmi, které by nám z tohoto titulu vyplývaly - oprava odhlášek, ELDP apod.
nebo
2) tato náhrada se nechová jako "mzda" a tudíž se vyplácí v btto a je jen klasickou nákladovou položkou?
Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se nemocenská na pracovní úraz počítá také až po prvních třech dnech, jako klasická nemocenská. Děkuji
Dobrý den, zaměstnanec u nás pracoval celý rok 2007.Od 1.1.2008 je ve starobním důchodu. Můžu mu udělat zúčtování daně za rok 2007? nebo si ho musí udělat sám?
Děkuji
Zaměstnankyně nasoupila na mateřskou dovolenou v roce 2007, od 1.6.2008 bude pobírat PPM. Na kolik dnů dovolené za rok 2008 má nárok?
Dobrý den, prosím Vás chci se zeptat, zda u zaměstnankyně, která pobírá vdovský důchod a má úvazek na 4 hodiny denně a nedosahuje mzdy 8.OOO,-- Kč se odvádí zdravotní pojištění z částky, kterou vyděla, nebo z minimální mzdy. Děkuji
Dobrý den. Prosím o radu ohledně optimalizace daně z příjmu za r. 2008 – fyzická osoba. Jsem již více let starobní důchodce. Na celý rok 2008 mám uzavřeny dvě souběžné smlouvy o pracovní činnosti se dvěma různými zaměstnavateli.
U zaměstnavatele „A“ vykonávám práci po dobu cca 9 měsíců (obsluha kotelny) za měsíční hrubou mzdu Kč 4.040,-. S tímto zaměstnavatelem jsem také podepsal „prohlášení k dani“. Zaměstnavatel mi správně sráží odvody na sociálního a zdravot. pojištění, avšak ze superhrubé mzdy mi nevypočítává ani nesráží daň – uplatňuje měsíční slevu na dani, kterou ve výplatnici uvádí jako „sleva na poplatníka Kč 2.070“.
U zaměstnavatele „B“ pobírám průměrně měsíčně kolem Kč 8-9.000,- hrubého. Zde nemám podepsáno „prohlášení k dani“, zaměstnavatel správně sráží odvody na sociál. a zdrav. pojištění a také měsíční zálohu na daň ve výši 15% ze superhrubé mzdy, neuplatňuje měsíční slevu na dani.
Mám v úmyslu zrušit prohlášení k dani u zaměstnavatele „A“ a podepsat jej u zaměstnavatele „B“, a to z toho důvodu, aby měsíční sleva na dani mohla být průběžně uplatňována u zaměstnavatele „B“, což se mi z hlediska průběžných celkových měsíčních netto-příjmů od obou zaměstnavatelů jeví jako výhodnější (slevu na dani by uplatňoval zaměstnavatel „B“, který by mi vlastně žádnou zálohu na daň nesrážel, a to s ohledem na skutečnost, že faktická měsíční záloha na daň by nedosahovala Kč 2.070,- (nebo jen zcela výjímečně).
Mzdová účetní zaměstnavatele „A“ mě však upozorňuje, že při realizaci mého úmyslu budu celkově tratit (??), neboť u zaměstnavatele „A“ by se muselo postupovat ve smyslu § 6 čl. 4 zákona (tj. aplikace samostatného základu daně pro zdanění daní vybíranou srážkou per 15% - „zvláštní sazba daně“); na takto sraženou daň údajně nelze aplikovat slevu na dani dle § 35 ba. A dále tvrdí, že se v takovém případě relevantní příjmy (mzda) a tedy související srážky na pojistném a na dani do „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti……..“, které by jinak zaměstnavatel „A“ potvrzoval, vůbec neuvádějí – čili mi ani takové potvrzení nemůže vydat !?
Prosím o Váš komentář a radu, jak danou situaci optimalizovat, aby finální čistý příjem (při aplikaci slevy na dani a event. bonusu) byl maximalizován. Pěkně děkuji. M. Němec.
Dobrý den.
Náš zaměstnanec má nárok na daňové zvýhodnění na dítě ve výši 890,--Kč měsíčně.Čásku mu musíme měsíčně poukázat z fin,prostředků firmy neboť na odvodech na daních jeho i celé firmy celkem máme O./tedy není z čeho odečítat/Řeší zákon jak často žádat fin.úřad o chybějící částku-měsíčně,ročně nebo si můžeme vybrat.Děkuji za odpověď.