NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den,
jsem OSVČ a vedu podvojné účetnictví. Z daňových výdajů odečítám pojistné na soc.a zdrav.poj.Odečítá se toto pojistné také ze základu pro přehledy na OSSZ a ZP. Děkuji O.B.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně daně z příjmu fyzických osob. Celý minulý rok 2008 jsme byla na rodičovské dovolené a přivydělávala jsem si formou DPP a na smlouvu o dílo u jiných zaměstnavatelů. Vzhledem k výši těchto příjmu podávám daňové přiznání, kdy na ř. 32 tohoto přiznání uvádím nulu, jelikož z DPP se neplatí soc. a ani zdravotní pojištění, a daň tak NEVYPOČÍTÁVÁM ze superhrubé mzdy. Je to tak v pořádku? Rovněž mi není jasné, zda mohu uvést na ř. 84 tohoto přiznání sražené zálohy na daň z příjmu DPP,které provedl zaměstnavatel (jsou to zálohy ve výši 15% z příjmu bez slev na dani).Předem moc děkuji.
Krejčová
Dobrý den.U firmy pracuji dva roky na trvalý pracovní poměr se smlouvou na dobu neurčitou.Pro neuvážené rozhodnutí se majitel firmy dostal do platební neschopnosti a dluží mi výplatu a poslední dva měsíce.Nutí mě k rozvázání pracovního poměru dohodou k 31.3.09. Jakým způsobem mohu vymáhat dlužnou částku a přiznání odstupného.Jaký je termín výplaty odstupného.Majitel je bez jakýchkoliv fin. prostřeků a má jen nemovitý majetek s minimálním vybavením.Děkuji Václav Jirásek.
Dobrý den,mám sjednané životní pojištění dle KZP13 u ČSOB, které platím ročně.24.2.09 jsem podala výpověď smlouvy a 1.3.09 mi započalo nové pojistné období. Z ČSOB mi odpověděli že dle &800 odst.1 obč.zák.pojištění zanikne s 6-týdenní výpovědní lhůtou ke dni 1.3.2010 s výplatou odbytného, ze kterého mi prý strhnou rizikové pojistné, pokud sama nezaplatím zase za celé roční pojistné období. Musím opravdu zaplatit za celý rok a co moje výpověď, je neplatná? Mám ji podat znovu, alespoň 6 týdnů před 1.3.2010, nebo mám spoléhat na to, že už tam moji výpověď mají a tudíž jen čekat, jestli mi něco z toho odbytného (smlouva uzavřena 28.2.03) po odečtení všech poplatků pošlou?Předem děkuji za odpověď
Dobry den, uvazujeme o uzavreni smlouvy o ziv.pojisteni, v zaplave nabidek neni jednoduche se vyznat a vybrat,ale obecne na co si dat pozor a ceho si vsimat.Predem dekuji
Dobrý den,ráda bych se zeptala na podpůrčí dobu platnou od 01.01.2009.Naše pracovnice vyčerpala k listopadu 2008 podpůrčí dobu ve výši 359 dní.V únoru 2009 začala opět marodit, nesplnila podmínku 6 měsíců bez čerpání nemocenských dávek. Od roku 2009 prvních 14 dní vyplácí náhradu zaměstnavatel a já se domnívám,že ji mohu zaplatit pouze zbývajících 5 pracovních dnů, tj.7 kalendářních dní.Domnívám se správně?Nerada bych pracovnici připravila o její nárok.
Děkuji za odpověď
Tůmová Milena
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující: jsem začínající OSVČ a můj příjem je měsíčně 45000 Kč, výdaje nutné pro podnikání činí 26000 Kč. Potřeboval bych zjistit kolik zaplatím daň, zdravotní, sociální a kolik mi vlastně zbyde? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den
Manželka začla podnikat při mateřské dovolené
, měla druhým rokem rozdíl mezi příjmy a výdaji 202.000,- . Mateřská skončila 30.3.2007
Stará se o tři děti 17 , 13 a 5 let , bylo jí řečeno,
že je osvobozena do sedmi let věku nejmladšího, od placení zdravotního pojištění . Nepobíráme žádné příspěvky od státu na děti . Zisk byl za rok 2006 , kdy poté uplatňovala strátu z roku 2005 ve výši 130.000 ,pro finanční úřad bez odpočtů na děti zůstal zisk 70.000,- . Nyní dostala dopis od zdravotky , že za rok 2006 , respektive za příjem z roku 2006 dluží na zdravotním 17.500,- bez penále .
Je to opravdu tak ? Musí to platit ?
Dobrý den,prosím poradte .Jsem zaměstnána na dobu neurčitou,ted jsem v pracovní neschopnosti která mě končí 31.3.2009.Od 1.4.2009 mám dostat výpověd,z důvodu nadbytečnosti,ale zaměstnavatel po mě chce abych podepsala výpověd dohodou.Budu mít i tak nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu s tříměsíčním odstupným?A z jaké doby se mě bude vypočítavat odstupné(v pracovní neschopnosti jsem byla od 20.2 do31.3.2009)Moc děkuji za odpověd.
Dobrý den paní Sedláčková,
mám dotaz na nárok na PPM. Zajímalo by mě, jestli se od 1.1.2009 započítává do té čekací lhůty 270 dnů i pracovní neschopnost.
Moje situace je taková: Do dubna 2008 jsem byla studentka, sama jsem požádala o ukončení studia. 2.5.2008 jsem na stoupila na plný úvazek do práce. Od 26.11.2008 jsem na pracovní neschopnosti - rizikové těhotenství. 18.2. jsem nastoupila na MD, ten samý den jsem předala zaměstnavateli formulář od dr.
Lhůtu 270 dnů bych tedy splňovala 27.1.2009. Teď jsem se ale dočetla, že PN se od 1.1.2009 do lhůty nezapočítává.
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká unifikovaná oceňovací tabulka A ohledně doby nezbytné pro léčení následkem úrazu. Přetrhl jsem si křížový vaz a prodělal jsem plastiku. Zajímalo jak to pojišťovna bude posuzovat? respektiva Česká pojišťovna.
Děkuji Doležal
Dobrý den,prosím o radu.Jedná se o byt v podílovém spoluvlastnictví ve výši 1/6 vůči celku (podíl na domě). Můj manžel uvedený byt kupoval za cenu 500.000,-kč v roce 2005, v roce 2007 ho prodával za cenu 650.000,-Kč. V bytě měl trvalý pobyt více jak 2 roky v okamžiku jeho prodeje. Kupní cenu za byt obdržel v lednu roku 2008. Daň z převodu nemovitosti byla ihned po převodu nemovitosti na kupující zaplacena, ale nyní jsme se od FÚ v Litvínově dozvěděli, že měla být i přiznána daň z příjmů z prodeje nemovitosti, jelikož nebyla dodržena podmínka osvobození od této daně dle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Tudíž byla daň vyměřena, i s penále za nezaplacení. Já jsem však měla za to, že na podílové spoluvlastnictví se použije ustanovení § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů, kde se jasně hovoří i o příjmech z prodeje spoluvlastnického podílu, čili že zde bude platit, že příjem manžela z prodeje bytu bude osvobozen od daně dle tohoto ustanovení, nebot jednak měl jakožto prodávající v prodávané nemovitosti bydliště déle jak 2 roky, a jednak finanční prostředky z prodeje bytu byly veškeré použity na uspokojení bytové potřeby. Místní FÚ však používá ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů,čili na příjmy z prodeje nemovitosti neuvedené pod § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů. Jsem však toho názoru, že takto by měl FÚ postupovat např. u družstevního bytu, ne u bytu v podílovém spoluvlastnictví? prosím o Váš názor, zda je daný postup FÚ správný a zda si mylně nevykládám zákon.
Je student nad 26let prezenčního doktoranského studia, pokud má krom studia příjem z vedlejší samostatné činnosti povinnost platit minimální zálohy na sociální pojištění měsíčně 1720, na OSSZ mi bylo řečeno,že stát takovéhoto studenta nepovažuje za studenta a tudíž se vedlejší příjem pro něj stává hlavní a proto vzniká povinnost této v uvozovkách minimální měsíční zálohy 1720? je proti tomu nějaké schůdné řešení?
Dobrý den, v roce 2008 jsem byla po celou dobu na rodičovské dovolené. Během roku jsem uzavřela 2 smlouvy o dílo, které mi vynesly 17 600 Kč. Šlo o stejnou činnost jen u jiných zaměstnavatelů. Jsem povinna podat daňové přiznání? A jak je to ze zdravotním a sociálním pojištěním? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podnikatel podnika v rodinnem dome - obchod, cast pripadajici na prodejnu ma zarazenu v majetku firmy. Zaradit nemovitost do 5 nebo 6 odpis.skupiny?
Dobrý den, FO vede daňovou evidenci. Má neuhrazené závazky již od roku 2005. Závazek je technické zhodnocení a odepisuje se (cca 200000,--).Má se tento závazek v roce 2008 dodanit? Co znamená závazek, z jejichž titulu nebyl uplatněn výdaj?Děkuji.
Dobrý den, prosím o sdělení zda je přijatá dotace z Programu rozvoje venkova ČR pro začínajícího zemědělce na nákup zemědělského pozemku zdanitelným příjmem. Děkuji
Jak jsou zdaněny příjmy jednatele sro (není zaměstnanec)
Dobrý den,
jsme firma s velkoobchodem kosmetiky.Zúčastnili jsme se veletrhu na Slovensku, kde jsme měli pronajatý stánek.Tyto služby nám byly vyfakturovány s DPH.Promítne se to v našem daňovém přiznání.Děkuji
Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem na rodičovské dovolené a za poslední 3 měsíce 2008 jsem byla OSVČ, rozdíl mezi příjmy a výdaji byl 8800 Kč. Prosím Vás o informaci zda se liší vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění nebo je stejný a to 1/2 z příjmů po odečtu výdajů? Platí to, že má činnost je považována jako vedlejší? Děkuji moc za Vaši odpověď. Jolana P.