Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Vzniká zaměstnanci nestátní firmy nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, respektive bez ni a na kolik dní, dle §128 zákoníku práce, i v případě uzavření regisrovaného partnerství, dle č. 115/2006 Sb?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Mám dotaz ohledně poskytování informací od realitní kanceláře M&M reality. Měl jsem obecný dotaz na konkrétní nemovitost, neboť byla v průběhu 3 let opakovaně nabízena, vždy s větší cenou - dotaz, zda se jednalo vždy o stejného prodejce a další dotaz co je míněno u inzerátu aktualizováno, když všechny mnou zkontrolované údaje byly stejné, konkrétně cena, popis, obrázky, realitka, makléř,.. . Z důvodů, že jsem neuvedl telefonní číslo, mi odmítli podat informace, neboť jim to systém neumožňuje. Neuspěl jsem ani se stížností. Mám o tuto nemovitost zájem, bohužel nikdo jiný ji nenabízí. Mám mobil a číslo pouze služební, nechci porušovat pravidla firmy a dávat je soukromým osobám. Pořizovat další mobil se mi nejeví zrovna adekvátní a aktuální. Je nějaká jiná možnost? U státní a veřejné správy je platná legislativa ČR, u soukromoprávních také něco obdobného existuje. Děkuji předem za odpověď. Ivan.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, jsem jednatelem v s.r.o. Společnost se dostala do situace, kdy by bylo vhodné vyhlásit konkurz - není schopná splácet dodavatelům faktury, nemá dostatek zakázek, aby mohla dál fungovat. V rámci úspor zrušila nájem kanceláře, prodala auto v majetku (peníze použila na úhrady závazků), druhé auto (na úvěr - měsíční splátky) převedla na fyzickou osobu , aby dál nemusela platit splátky, na které nevydělá. Jediný zaměstnanec dostal výpověď, aby se nezatěžovala odvody z mezd. Bohužel ani to nestačilo. Majetek už žádný nemá, něco je v zásobách , ale jsou asi neprodejné a pohledávky jsou staré několik let. Dluh u dodavatelů bude cca ve výši 100 tis. ,asi 4-5 firem dohromady. Vůči státu nedluží nic. Jde mi o to , jak nyní nejlépe a správně postupovat - a co dělat, v případě, že ve firmě nemám 50 tis. na soudní poplatky u návrhu na konkurz? A já (jednatel) ve firmě nepracuji, dříve jsem měla ve firmě DPP , nyní už nic - jsem zaměstnaná na HPP jinde, ale ani já jako fyzická osobu nemám tolik peněz na účtu?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobry den. Jeste bych se chtela zeptat. Kdyz jsem do zari schopna platit pouze pulku mesicni splatky uveru (v tu dobu nastupuji zpet do prace po materske) a banka mi po veskere komunikaci se neni ochotna nijak domluvit, muzou na me poslat exekuci? Dekuji za vasi odpoved.z
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Zaměstnankyně v PP od 14.2.2000.V květnu 2002 nastoupila MD a tu střídavě s RD čerpá dosud.Tato linie byla přerušena v r. 2014(od 6.5. do 6.7.), kdy jí byla vystavena neschopenka, kterou zaplnila mezeru mezi končící RD a nástupem další MD. (Porodila postupně 6 dětí).Za rok 2002 si dovolenou nenárokuje. Do zaměstnání po vyčerpání poslední RD nastoupí 21.8.2017 s tím, že nejprve vyčerpá nashromážděnou dovolenou za dobu 15 let, kdy čerpala MD a RD. Můj dotaz zní: Na kolik dnů dovolené jí vznikl nárok a podle jaké legislativy se při výpočtu takové dovolené postupuje? Zákl. výměra dovolené u zaměstnavatele jsou 4 týdny.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dovolenou. Změnila jsem zaměstnání a do nové společnosti jsem nastoupila dne 15.4.2017. Na výplatní pásce jsem měla vypočítanou poměrnou část dovolené (13.5 dne), což je správně. Chtěla bych se zeptat, kolik dní dovolené si budu moci vybrat po zkušební době (2 dny dovolené jsem si již vybrala ve zkušební době)? Chtěla bych si vzít dovolenou celých 5 dní, ale nevím zda na to mám nárok. Pokud mi dovolená nebude stačit, je možné si vzít neplacené volno? Děkuji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, v mé pracovní smlouvě ze 4.1.2010 je uvedeno, že "pracovní poměr se sjednává na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou". Tato věta již není dále nijak časově, ani jmenovitě (kterou kolegyni zastupuji) omezena. V současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem (u obou mi byla vyplacena PPM), navazovala jsem z jedné mateřské na druhou a včera jsem obdržela poštou sdělení se zněním: Pracovní poměr, jež vznikl 4.1.10 končí dnem návratu zaměstnance z mateřské a rodičovské dovolené, za něhož nástup trval, a to dne 30.11.2014. Tento pracovní poměr končí dnem 30.11.14 Zarážející na tom je, že kolegyně, kterou jsem měla zastupovat (avšak její jméno ve smlouvě nefiguruje) již dostala výpověď pro nadbytečnost s odstupným v září roku 2013, od té doby jsem stále byla zaměstnancem, vyřídila si žádost o druhou mateřskou dovolenou od března 2014 a byla mi vyplacena PPM... ) Již jednou jsem v souvislosti s nárokem na PPM od pana JUDr. Zdeňka Navrátila obdržela informaci, že s ohledem na neurčitost stanovení doby trvání pracovního poměru je názoru, že pracovní poměr je ve skutečnosti sjednán na dobu neurčitou se všemi s tímto spojenými důsledky (odstupné, výpovědní lhůta, atd.) Proto by mě zajímalo, zda v mém případě zaměstnavatel pochybil a mám nárok na případné odstupné a pokud tomu tak skutečně je, jak bych měla dále postupovat a domáhat se svých práv. Moc děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si banka při běžném spotřebitelském úvěřu může stanovit splátkový kalendář (rozložení jistiny a úroku) jaký chce, nebo zda výše jistiny, kterou klient splácí vychází z nějakého vzorce, který musí být dodržován. Setkal jsem s úvěry v podobné výši kde u jednoho je měsíční splátka 5200 Kč (3500Kč jistina a 1700Kč úrok) u druhého splátka 4300 (1300 Kč jistina a 3000 Kč úrok). V obou případech se jedná o počáteční měsíce splácení. Pokud bude chtít klient předčasně splatit, v druhém případě bude značná část úroků uhrazena velmi brzy, je toto v pořádku a je splátkový kalendář plně v kompetenci banky nebo se musí řídít nějakými regulemi při stanovování splátkového kalendáře. V obou případech se jedná renomované bankovní domy. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dne 18.12.2015 jsem poskytl půjčku na smlouvu o půjčce ve výši 150 tisíc + úrok 20% splatnou do 18.12.2016.Dlužník ani jeho ručitel mě neinformoval o jejich dalších půjčkách a ručitel o své insolvenci,kdy mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře dne 8.3.2013.Naopak mě ujišťovali,že mají skvělé investice a brzy dluh celý splatí.Dlužník mi splácel dluh v různých částkách celkem uhradil 79 tisíc a poté dluh přestal splácet a od 15.7.2016 již nesplácí nic,pořád jen slibuje,že mi bude dávat měsíční splátky a také ručitel,ale nic se neděje.Dlužník se dostal do insolvence a dne 14.6.2017 mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře.O insolvenci jsem nevěděl a zjistil jsem to až nyní,kdy se nemohu přihlásit jako věřitel a také ručitel,který ručí za tuto půjčku se nepřihlásil do insolvence dlužníka.Je možné po někom z nich žádat úhradu zbylé dlužné částky + úroky? Smlouvu jsem vyhotovil v jednom provedení a také potvrzení o převzatých částkách jsem nedával.Převzaté částky jsem si zapisoval do svého notesu a podepsal.Oni nemají kopii smlouvy ani kopie dosud zaplacených částek.Zatím jsem se na nikoho neobrátil ani na firmy na vymáhání dluhu ani na exekutora ani na soud,jelikož jsem zjistil,že insolvenční soud je nadřazen nad soudem obecním a exekutorem.Navíc ručitel na mě podal trestní oznámení za zasílání vyhrůžných zpráv,policie toto vyhodnotila jako přestupek a magistrát mi uděli asi nějakou pokutu.Teď se snažím aspoň dovolat 10x denně dlužníkovi a ručiteli většinou to neberou a pokud někdy ano ,tak zase jen slíbí,že začne splácet a pořád nic.Prosím o radu.Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Moje žena a její sestřenice jsou podílové spoluvlastnice(každá 1/2) několika lesních parcel. Dohodly se, které parcely kdo bude užívat. (výměrou cca srovnatelné). Chtěli bychom vypořádat toto podílové spoluvlastnictví tak, aby parcely připadly té, která je na základě dohody užívá. Chci se zeptat, zda je nutný znalecký odhad ceny těchto parcel, a jaký je konkrétní postup pro realizaci tohoto vypořádání(co na kterém úřadu vyřídit). Jak by to bylo s případným placení daně z tohoto vypořádání vyplývající ? děkuji za odpověď Trtílek
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,můj syn se odstěhoval a nechce si změnit trvalý pobyt,má dluhy a já mám strach aby mě díky němu nepřišli do bytu exekutoři,co mám prosím udělat,aby už neměl trvalý pobyt u mne,děkují.p. Brada
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, babička je nájemcem bytu a v noci jí začal kapat kohoutek u vany. Voda protekla do prodejny pod jejím bytem. Majitel zařídil výměnu kohoutku a posléze informoval babičku, že zaplatí jak samotný kohoutek, tak i škodu způsobenou v prostorech pod jejím bytem – 1500 Kč za vymalování. Zajímalo by mě, zda babička musí škodu uhradit nebo zda je to povinnost majitele. Babička je přeci nájemcem bytu, proč by měla platit něco, co není její (kohoutek) a z bytu si to pak ani nemůže odnést. Není chybou pronajímatele, že se o koupelnu vůbec nezajímá a nechává jí v devastujícím stavu? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. V oblasti pracovního práva prosím o vyjádření, zda zaměstnavatel postupoval správně. Od roku 2009 do 31.12.2014 jsem byl zaměstnán na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou /trvalý pracovní poměr). K 1.1.2015 byla moje pracovní pozice zrušena a zaměstnavatel mi nabídnul pozici nižší, případně odstupné. Souhlasil jsme se zařazením na nižší pozici, k 1.1.2015 jsem dostal pracovní smlouvu na dobu určitou (1 rok) se zkušební dobou 3 měsíce. Přestože jsem předtím zastával pozici, která byla obdobného charakteru a vyžadovala stejné kvalifikační požadavky, po dobu 5ti let, byl jsem finančně ohodnocen jako úplně nově nastupující zaměstnanec.31.3.2015 mi končí tříměsíční zkušební doba a 1.4.2015 nastupuji na plánovanou (a zaměstnavateli avízovanou) operaci s předpokládanou dobou léčení 8 týdnů. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr ve zkušební době ? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,maminka mi chce darovat část svého pozemku s malou budovou, kterou bych si chtěla opravit. Jak postupovat?? Jak pozemek předat (jak zaměřit, jaké smlouvy, daně apod.),kde všude je třeba situaci oznamovat. Nevím si rady jak začít. Předem moc děkuji za odpověď. Eva
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, můj tchán se před 40 lety po smrti svého otce dohodl ústně se svým bratrem o užívání části pozemku, který zdědil ten bratr. Byla to dohoda "něco za něco" - tchán zase nechal v užívání jiný pozemek bratrovi. Momentálně onen bratr nechal svůj majetek přepsat na svého syna a ten se domáhá "vrácení" své části pozemku, zakazuje tam i vstup a v případě, že např. na tento pozemek vběhne pes, dává podnět na přestupkovou komisi a pod. Neplatí zde institut vydržení? Má se tchán obrátit na soud, i když nemá nic v ruce, čím by toto dokázal? Pravděpodobně pouze výpovědi ostatních sourozenců.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, je možné uzavřít pracovní smlouvu DPP s definovanou, předem jasnou měsíční odměnou? Neboli zkrátka mít ve smlouvě napsáno, ze odměna je měsíční ve výši například 2000kč a nemít tam vůbec specifikováno částku za hodinu? Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den mam dotaz již 4 roky platím insolvenci 3000 kč nyní mam nastoupit do zaměstnaní plat by měl byt 11.000 kč potřebovala bych vědět kolik mi seberou a kolik mi zbide na žití jsem sama z dítětem
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, upřesňuji svůj dotaz.Konto pracovní doby zaměstnavatel rozvrhne na celý rok. Podle výpočtu dle zákoníku při úvazku 40h /týdně,52týdnů vychází 2080h na rok.Ty hodiny skutečně odpracuji,kdežto u pravidelné prac.doby svátky které jsou v týdnu zaměstnanci neodpracují(pokud by je odpracovali je to přesčas)a dostanou je zaplaceny. Na rok 2017 to vychází na 2000h a 80h plac.svátky. Chápu výpočet dle zák.práce ,jen chci znát důvod podle mě jsou zaměstnanci s nepravidelnou dobou ošizeni. Alena
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, pracuji ve společnosti, která existuje od roku 1992. Vydáváme knihy. Máme společnosti dvě, s.r.o. a z.s. (donedávna o.s.), vydává občas knihy s dotacemi ministerstva kultury. Nyní nastala situace, kdy jsem kvůli tomu, že brzo vydáme nové knihy a ve skladu není místo, přeházela celý sklad a našla krabice se starými dokumenty. Tím myslím veškeré účetnictví, faktury vydané a přijaté, mzdy, dodací listy, dokumenty o komisních skladech, atp. Těch krabic je opravdu hodně, navíc v kanceláři máme desítky starých šanonů. Co z toho musíme dle zákona uchovávat? Můžu něco z toho skartovat s jistým vědomím, že nikdy nepřijde kontrola, která by se po tom ptala? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Zorka H.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Reakce a dodatek k uveřejněnému dotazu Nárok a výše diet řidiče MKD ze dne 19.6.2008 02:04 Odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr Chtěl bych se na tomto fóru veřejně omluvit dotčeným stranám za uvedené invektivy a uznávám že uvedené popsané skutečnosti nejsou zcela pravdivé.Prošel jsem poučením o jednotlivých složkách mzdy , která krom určité výšky základu zahrnuje další prémiové složky . Pokud má kdokoliv zájem o podrobnější informace o práci řidiče MKD a finanční ohodnocení u spomenuté společnosti,informujte se na personálním oddelení nebo přímo u ředitele dopravní společnosti . Ještě jednou se všem veřejně omlouvám a prosím správce těchto stránek o odstranění celého mého dotazu ze dne 19.06.08. 01:42 DĚKIJI.