Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dotaz v poradenství: Archivace účetních dokladů

6.2.2018 10:49   |   Sekce:  Právní poradna   |   Téma:  Finanční právo

Dobrý den, pracuji ve společnosti, která existuje od roku 1992. Vydáváme knihy. Máme společnosti dvě, s.r.o. a z.s. (donedávna o.s.), vydává občas knihy s dotacemi ministerstva kultury. Nyní nastala situace, kdy jsem kvůli tomu, že brzo vydáme nové knihy a ve skladu není místo, přeházela celý sklad a našla krabice se starými dokumenty. Tím myslím veškeré účetnictví, faktury vydané a přijaté, mzdy, dodací listy, dokumenty o komisních skladech, atp. Těch krabic je opravdu hodně, navíc v kanceláři máme desítky starých šanonů. Co z toho musíme dle zákona uchovávat? Můžu něco z toho skartovat s jistým vědomím, že nikdy nepřijde kontrola, která by se po tom ptala? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Zorka H.

0.0.   |   odpovídal(a):  Zdeněk Navrátil, JUDr.

V tomto případě je třeba postupovat dle zákona o účetnictví a archivnictví. Délka, po kterou je třeba uchovávat jednotlivé dokumenty, je odvislá od jejich povahy. V zásadě se ale pohybuje v rozmezí od pěti do deseti let (účetní závěrky, apod.).

Sdílení a tisk

Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.

Podobné dotazy:
 • Bankovní poplatky

   2017-05-20 19:01:00  |   2017-05-22 09:56:00

  Dobrý den, mám vedený účet v EUR u Reiffeisen banky. Již několikrát se mi stalo, že při výběru EUR v Německu mi byl naúčtován poplatek za tzv. konverzi měny. Jak je možné tento poplatek účtovat, když k žádnému převodu měn nedošlo? Výběr byl uskutečněn z účtu vedeného v EUR a výběr probíhal také v EUR. Děkuji za odpověď.

 • Spotřebitelský úvěr

   2016-01-23 13:04:00  |   2016-01-25 09:42:00

  Dobrý den, měla bych dotaz k účtování poplatků za předčasné splacení půjčky. Jedná se o neúčelovou tzv. americkou hypotéku z roku 2006. V té době byla nastavena určitá pravidla předčasného splacení, hypotéka byla posléze postoupena jinému subjektu a konečné podmínky předčasného splacení by měly podle banky být – poplatek mimo změnu fixace – 10% z mimořádné splátky, v době změny fixace – 5% z mimořádné splátky. Domníváme se, že pro tento typ hypotéky je platný zákon č. 145/2010 Sb. – tj., že poplatek za předčasné splacení nesmí být vyšší než 1 % - jedná se o neúčelovou hypotéku s částkou nižší než 1,8 milionu. Máme pravdu my nebo banka, která vyúčtovala poplatek 5 %?

 • Družka, závazek, exekuce

   2014-12-10 13:42:00  |   2014-12-10 14:27:00

  Dobrý den obracím se na Vás s tímto dotazem.Jednomu známému zemřela družka v roce 2009 a on za ní platí od r.2009 až doposud exekuci.Strhávají mu pravidelně částku 1.500Kč ze starobního důchodu.Ptám se,zdali na to mají právo,pokud družka nežije?Neměli ani žádný společný majetek.Děkuji Vám velice za odpověď.

 • Šek

   2016-01-25 16:32:00  |   -0001-11-30 00:00:00

  Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak postupovat, když jsem v dědickém řízení zdědil šek vydaný v USA na jméno mé zemřelé matky? V mé bance (GE) mi bylo řečeno, že nevyplatí šek znějící na jiné jméno, ani na základě potvrzení od notáře. Předem děkuji za jakékoliv info či pomoc.

 • Převedení účtu

   2017-05-16 21:43:00  |   -0001-11-30 00:00:00

  Dobrý den, chci změnit banku. Jak přesunout SIPO, aby vše navazovalo a nebyla jsem "neplatič"? V nové bance mně radili, abych si vytvořila SIPO účet (klientský účet je již založen), na důchodovém mně radili, abych počkala (převod cca. 2-3. měsíce) než na účet půjdou pravidelné příjmy... U původní banky jsme raději výpověď ještě nepodali(výpovědní doba je měsíc), i když v nové bance radili dát výpověď co nejdříve. Jsem nejistá,jak postupovat? Děkuji za radu. Jana

Zprávy a aktuality

Daňová poradna: nejčastější dotazy

24.02.  |  Redakce

S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.

Potřebujete rychle peníze?

22.08.  |  Komerční sdělení

Každý, kdo potřebuje peníze, má jako první variantu banku. A donedávna ani jiná možnost půjčky nebyla. Dnes je naštěstí finanční trh plný různých…

Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí

23.02.  |  Michal Bureš

Díky zimní olympiádě se oči světa upírají na jih korejského poloostrova. Tedy ne všechny oči se dívají, protože se u nich olympiáda zkrátka nevysílá - například v Severní Koreji. My se podíváme na hlavní ekonomické ukazatele obou korejských zemí a ukážeme si cestu, která vedla k rozdílným výsledkům.
Zobrazit další zprávy a aktuality
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova