FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze zahrnout, v rámci Přehledu OSSZ o…

Dobrý den, lze zahrnout, v rámci Přehledu OSSZ o příjmech a výdajích OSVČ, do výdajů také odpisy majetku jako v případě Přiznání k dani z příjmů?


odpovídal(a): Redakce

Co když nemám na zaplacení pojistného?

Dobrý den. Mám investiční životní úpojištění za 5240 Kč/ročně (pokrytí - smrt 103.651 Kč, invalidita na placení pojistného 4371 Kč/měsíčně). Celkem od r. 2002 vloženo přes 30 tisíc Kč. Chci platit méně, protože už na to nemám, a mít jen pojištění (životní, případně s úrazovým). Co navrhujete za řešení ? Zrušení pojistky, byť přijdu o většinu peněz, mi nevadí; nemám už na ty další vklady. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám problém ohledně formuláře pro CSSZ…

Dobrý den. Mám problém ohledně formuláře pro CSSZ = ( Jedná se o formulář Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2006. Řádek č. 23 VÝDAJE -> uplatňuji výdaje procentem z příjmů. Mám vyplnit řádek pouze po odpočtu vydajů procentem z příjmů bez záloh na pojištění uhrazených pro zdravotní pojišťovnu a sociální správu nebo i se zálohami od zdravotní poj. a sociální správy? To samé se týká formuláře pro zdravotní pojišťovnu (VZP oddíl A ř. 2 -> výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů ze samostatné výdělečné činnosti v roce 2006.) Díky hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné ukončení smlouvy bez nároku na odkupné

Dobrý večer, odjížděl jsem do zahraničí a chtěl jsem předčasně ukončit životní pojištění DYNAMIK. Počítal jsem se sankcí podle smluvních podmínek. Pracovník vyplnil univerzální žádanku se slovy: "Klient žádá o zrušení smlouvy a vyplacení odkupného". Pojišťovna zrušení smlouvy odmítla se slovy, že na odkupné nemám nárok a že smlouva je stále platná. Já jsem odkupné nepožadoval, to dopsal pracovník pojišťovny. Co mohu dělat v případě, že pracovník udělal chybu? Mám dále platit pojistné?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám problém s výší SP za rok 2006.…

Dobrý den, mám problém s výší SP za rok 2006. OSVČ byla v roce 2006 vykonávána pouze jako hlavní a až od 1.5.2006, tedy 8 měsíců. Při vyplňování přehledu za rok 2006 podle poučení snižuje se minimální vyměřovací základ (56508,-Kč)o 4709,-Kč za každý měsíc, kdy ..... To však neodpovídá výsledkům při použití "kalkulačky" na internetu a bohužel také podle vyjádření pracovnice ÚP Praha 4 a i jinde. Zřejmě postupují podle této "kalkulačky", kde minimální vyměřovací základ za 8 měsíců vychází výrazně vyšší než postupem podle poučení k formuláři. Rozdíly ve výsledcích neumí pracovnice ÚP vysvětlit. Který postup je správný? Děkuji za odpověď, popř. za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnanec a můj příjem za rok 2006…

Jsem zaměstnanec a můj příjem za rok 2006 převyšuje 150.000,-Kč.Zároveň podnikám jakovedlejší činnost.Čistý výdělek za rok 2006 je 45.000,-Kč. Budu muset platit zálohy na soc.pojištění.Děkuji./jaká je hranice pro plecení a neplacení záloh/


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosbu, můžete zhodnotit naše…

Dobrý den, mám prosbu, můžete zhodnotit naše čerstvě uzavřené pojistky (vážně uvažuji o jejich zrušení ). Krátce po uzavření těchto smluv nám výrazně poklesl měsíční příjem a mám také pochybnosti o výhodnosti. 1.Životní pojištění pro případ dožití 81 DV za běžné pojistné - Kooperativa pojistná doba 29 let pojištění pro případ dožití 246 104 Kč/ měs. 600 Kč, pojištění pro případ úrazu nesjednáno V podstatě se jedná asi jen o spoření s malým rizikem i výnosem. 2. KZP komplet univ. živ. pojištění 1.000 Kč měsíčně od 1.11.2006 do 1.11.2041 pro případ smrti 300.000kč, vážné choroby 100.000 kč, invalitida následkem úrazu 500.000, smrt následkem úrazu 200.000, trvalé následkyúrazu 200.000 od 1% poškození s progresivním plněním Není výrazně levnější obyčejná úrazová pojistka? a případně nechat životku taky především na spoření bez připojištění úrazu. U této pojistky lze údajně využívat mimořádné vklady a výběry s úrokem cca 4%. Tyto dva druhy pojistek nám vnutil na mě, manželku i na 16letého syna. Celkem tedy 6 pojistek. Již jsem se rozhodl, zrušit na syna obě pojistky a uzavřít mu úrazovku, ale nevím, co dál zrušit a co případně ponechat a platit 30 let. Vše jsme uzavřeli 1.11.2006 a zaplatili jsme pouze 1. splátku. Výpověď je zřejmě 6 týdnů, takže budeme dlužit cca 20.000 Kč dvěm pojišťovnám. Jak jsou důslední s vymáháním dlužného pojistného? Tyto pojistky nám vnutil pracovník ZPF akademie, byl dost přesvědčivý a doporučil nám ho kamarád, ale potom, co jsem četl na netu, tak se to nezdá příliš výhodné. Tak nevím, jestli zrušit vše a spořit např. přes Conseq, Pioneer, kde jsou určitě nižší naklady a uzavřít úrazové poj. nebo nechat 1 životku na mě a na manželku kvůli daňovým odpisům. Jak vlastně přepočítají pojišťovny naspořené peníze při přechodu na EUR? Prosím o brzkou odpověď a s pozdravem Pavel Tomsa


odpovídal(a): Redakce

U jaké pojišťovny je nejlepší pojistit auto ve…

U jaké pojišťovny je nejlepší pojistit auto ve variantě All risk ? Vůz 1,2 HTP, 40 kW, rok výroby 2006,Škoda Fabia, spoluúčast 5%, pořiz. cena 280000Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás tento dotaz. dne 18.1. 07 …

Dobrý den, mám na Vás tento dotaz. dne 18.1. 07 (během vichřice) mi mé půl roku staré auto poškodil pád střešní krytiny z bytového domu mého souseda. Soused má pojištění nemovitosti i vč. pojištění z odpovědnosti. Škodu u své pojišťovny nahlásil. Ta si auto dojela vyfotit do servisu, auto mi opravili a nyní, po 3 týdnech nám pojišťovna odepsala, že se na to pojištění z odpovědnosti dle § 420 O.Z. nevztahuje a tudíž nic nezaplatí. Je to možné?Děkuji za odpověď.M: Ž.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dva dotazy: Nemohu nikde najít,…

Dobrý den Mám dva dotazy: Nemohu nikde najít, jak vypočítat v daňovém přiznání kolonky pojištění se 2 spolupracujícími osobami. K dyž jsem měl 1 spol.osobu, vše se dělilo 50% a od 28.7.06 mám 2 spol. osoby a nevím jak vypočítat pojištění. Kolik procent mám převádět na sebe.(jestli se to odvíjí od poměru příjmů a výdajů) tak manželka (celý rok)má 22% a dcera, která pracuje od 28.7. má 8%. Každá si podává přiznání sama. Druhý dotaz je že dcera pracovala 1.a2.měsíc 2006 na dohodu o pracovní činnosti a podepsala prohlášení o daních. Zahrnují se jí tyto 2 měsíce do přiznání ? Moc děkuji za odpověď. Novák



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prestoze jsem pracovala delsi dobu…

Dobry den, prestoze jsem pracovala delsi dobu jako financni poradce, nikdy jsem se v nabidce financnich produktu nesetkala s moznosti pripojisteni pro "oddluzeni" v pripade umrti. Nevim, jak tento produkt spravne oznacit, jiz jsem o nem slysela. Jedna se o to, ze v pripade smrti nebudou potomci povinni splacet dluhy pojisteneho, je to veci pojistovny. Dekuji za odpoved, P.K.


odpovídal(a): Redakce

Manžel by rád uzavřel rizikové životní pojištění…

Manžel by rád uzavřel rizikové životní pojištění pro případ smrti, případně i pro případ smrti úrazem nebo následken závažného onemocnění s výši pojistného úvěru asi 500 000 až 800 000 kč a to asi na dobu 5 až 7 let po dobu studií našehno syna. Které pojišťovny toto poskytují a jaká bývá měsíční platba. Je možno i uzavřít k tomuto rizikovému pojištění nějaká další připojištění? Nemáme zájem o spořící složku. Děkuji za ospověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byl bych moc rád kdyby jste mi poradil…

Dobrý den, byl bych moc rád kdyby jste mi poradil v jedné věci ohledně smlouvy o pujčce a její platnosti. Vím že se na první pohled zdá jakoby se to nehodilo k tomuto tématu ale opak je pravdou a popradě jsem v této věci bezradný. V nedávné době jsem půjčil jednomu člvěku peníze s tím, že mi je zhodnotí na burze roční částkou 25 procent. Podlehl jsem tomu a dal mi k podepsání smlouvu o půjčce napsanou na PC kde se mi zavazuje penize půjčené k ůčelu zhodnocení do roka vratit. Jediné co je ve smlouvě vlastní rukou je podpis. Smlouva není nikterak ověřena bylo to jen mezi náma dvěma. Najednou se stalo to čeho jsem se obával po člověku se slehla zem a já teď nevím zda mám nárok na své peníze a jestli je taková smlouva o půjčce která není nikterak ověřená platná. Děkuji vám mnohokrát za kakoukoli odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odpočet životního pojištění před 60. rokem

Dobrý den, uzavřela jsem kapitálové životní pojištění do 60let. V srpnu mi bude 28 let a pojištění je sjednáno na dobu od 1.2.2007 do 1.2.2039. Poradce pojišťovny, se kterým jsem pojištění uzavřela mi řekl, že si budu moci úroky v ročním zúčtováná daně uplatnit. Opravdu je to tak, když mi v danou dobu konce pojištění nebude 60 let, ale až v srpnu daného roce ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz zda se platí daň z…

Dobrý den, měl bych dotaz zda se platí daň z pojistného plnění - trvalé následky při nepracovním úraze. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Delsi dobu jsem byl mimo republiku tak nemam…

Delsi dobu jsem byl mimo republiku tak nemam zadne zkusenosti s pojistenim.Mam renovovany byt 2+1.Renovace me stala 300 000Kc + hodnota majetku bude asi stejna castka.Nevim jakou pojistovnu si vybrat na pojisteni sveho bytu proti vykradnuti,pozaru a take v pripade ze vytopim sve sousedy(v pripade poruchy pracky).Nevim zda jsem pokryl vse co na byt potrebuji pojistit. Dale bych potreboval pojistit me (mam 31let)mou pritelkyni(28 let) a mou dceru(4 mesice).Jakou pojistku vybrat?? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, timto se Vas chci zeptat, zda-li…

Dobry den, timto se Vas chci zeptat, zda-li byste mi mohli pomoci vybrat vyhodne pojisteni nemovitosti (bytove jednotky)? Jsem budoucim vlastnikem bytu, ktery je v soucasnosti rozestaveny. Byt si porizuji pres hypotecni uver a jako jednu z podminek od banky mam - zajistit pojisteni nemovitosti (konkretne byt). Tato oblast neni muj obor a tak jsem ochotna za pomoc s vyberem tohoto pro mne duleziteho pojisteni uhradit i financni castku. Samozrejme vse dle predem dohodnutych podminek. Byt je v soucasnosti (pred kolaudaci) zhodnocen na castku 1.600 tisic, pojistit bych ji chtela vcetne zivelniho pojisteni pro pripad zaplavy, povodne a poskozeni vodou unikajici z vodovodniho radu, proti kradezi ci jinych beznych poskozeni. Byt se nachazi v Praze 22 (Uhrineves). Pokud mi muzete pomoci a vyse uvedene informace nebudou dostacujici , prosim kontaktujte mne na kontatnim emailu. Predem dekuji za jakkoukoli odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Soc. a zdrav. pojištění u příspěvku zaměstnavatele

Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat, zda platí u příspěvku zaměstnavatele zaměstnanci na životní pojištění ve výši 8000 - 12 000 Kč ročně , aniž by se z této částy platilo sociální a zdravotní pojištění jak u zaměstnavatele , tak u zaměstnance, tak jak to platilo v roce 2006. A v případě, že by byl příspěvek např. 20 000 ročně jak by to bylo se soc. a zdrav.pojištění m a kde je možné tuto informaci nalézt. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní dotazník ke smlouvě

Dobrý den, Kamarádka podepsala smlouvu o životním pojištění, ale ve smlouvě chybí zdravotní dotazník. Ráda bych se zeptala, zda je zdravotní dotazník nedílnou součástí smlouvy nebo není nutný.Jestliže ano, podle jakých předpisů. Díky Vladka


odpovídal(a): Redakce

Přeji dobrý den DOTAZY: 1. 3roky jsem měl plný…

Přeji dobrý den DOTAZY: 1. 3roky jsem měl plný invalidní důchod (od roku 1993 až do roku 1996). Během tohoto plného invalidního důchodu jsem byl i 2roky současně zaměstnán (z platu jsem odváděl zdravotní a sociální pojištění). Počítá se tato odpracovaná doba (ty 2 roky) do celkové doby zaměstnanosti pro výpočet starobního důchodu ? 2. V roce 1996 mi byl plný invalidní důchod odebrán a byl mi přiznán částečný invalidní důchod, který mám dodnes. Po celou dobu tohoto částečného invalidního důchodu jsem zaměstnán. Jak se mi bude počítat starobní důchod (nárok na starobní důchod mám v srpnu 2007: v 57 letech = mám odpracováno 13roků v IAA kategorii - hlubinné doly)? Předposlední rok rozhodného období mám 1994 (STOP OVZ IČ důchodu = 16 431 Kč) Celková doba zaměstnanosti: 40 roků (k srpnu 2007) ... tato doba je bez těch 2roků, viz bod.č.1 (to nevím zda se tam ta doba připočítává) Za odpověď předem děkuji S pozdravem Gabriel Baják