FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Jiné ET kol

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li může pojišťovna zamítnout plnění pokud mám jiné ET kol než je uvedeno v TP? Rozměry pneu, velikost a šířka disku sedí dle TP , jen ET je o 1mm větší, může to být problém? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Havarijní pojištění mimo pozemní komunikaci

Dobrý den, máme havarijní pojištění (havárie, živel, krádež). Couvala jsem a narazila jsem do zdi u babičky není to pozemní komunikace, ale soukromý pozemek. Zajímá mě, jestli se to vztahuje do havarijního pojištění, kde by jsme měli spoluúčast. děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Náhrada škody se odkládá

Dobrý den, dnes 11.3.2016 se nám na autě stala škodná událost, za jízdy se otevřela přední kapota a rozbila nám čelní sklo na autě. Máme připojištění skel u pojištovny, autosklo jsme dali vyměnit firmou a vyplnila za nás i papírování a zadala to na pojištovnu ale z pojištovny nám přišel dopis že náš nárok odkládájí bez náhrady, v návaznosti na všeobecné pojistné podmínky VPP čl.21 odst.1), dá se nějak prosím zjistit proč si připojistím auto když pojištovna není ochotná mi proplatit autosklo, když si pojistku zaplatím a chci po ní jen náhradu za autosklo, a žádné další náhradné díly, které byli poškozené u auta taky??? Pak nechápu proč si mám něco připlatit když mi to aj tak pojištovna nezaplatí a jen zbytečně tahají peníze, kdyby jsme měli aspon nějaké nehody ale jezdíme bez nehod.... Děkuji za odpověď Zuzana


odpovídal(a): Redakce

Nezpůsobilé vozidlo a postoj pojišťovny

Dobry den, chci na auto pouzit jiny rozmer pneu, nez je predepsany. Konkretne pro muj vuz je predepsany napr. 195/55 R15, ale ja bych rad obul 195/60 R15 (ten v TP uveden neni). Jde o to, ze predepsany rozmer neni tak moc pouzivany a tedy je o dost drazsi, nez obvyklejsi druhy rozmer. Slycham ale nazory, ze stanu-li se ucastnikem dopravni nehody a budu mit nespravny rozmer pneu, bude to automaticky moje vina, resp. mi bude kraceno pojistne plneni. Jak to tedy je? Diky


odpovídal(a): Redakce

Jak ukončit pojištění?

Dobrý den, nestihl jsem podat výpověď havarijního pojištění 6 týdnů před koncem pojistného období o další období ovšem nemám zájem. Pojišťovna mi k ukončení nabízí scénář neuhradit pojistné a vyčkat na ukončení upomínkového řízení, následně po mě bude vymáháno pojistné za dobu upomínkového řízení. Cituji odpověď pojišťovny: "Jak jsem uvedl již v našem telefonním hovoru, pro výpověď pojistné smlouvy platí lhůta podání nejméně šest týdnů před koncem pojistného období. Jde o lhůtu dle zákona č. 37/2004 Sb. o pojistné smlouvě, § 22 odst. 1 (výpověď ke konci pojistného období). Vzhledem k tomu, že pro termín zániku 08.03.2013 nebyla tato výpovědní lhůta dodržena, bude pojištění vypovězeno ke konci dalšího pojistného období, tj. k 08.03.2014. V případě nezaplacení pojistného Vám bude dne 23.04.2013 zaslána upomínka. Nebude-li pojistné na základě upomínky uhrazeno, zanikne pojištění 36. dnem od jejího doručení." Lze prosím v dané situaci vypovědět pojistné jinak, než nevýhodným způsobem prodlužovaným čekacími lhůtami? Díky Jakub Jirák


odpovídal(a): Redakce

Neznámý viník škody na vozidle

Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu.Vozidlo zaparkované u chodníku před domem mi jiné projíždějící vozidlo poškodilo, k újmě na zdraví naštěstí nedošlo.Šetřením policie nebyl viník zjištěn.Z jakého typu pojištění mohu uplatňovat náhradu škody? Rozsah mého havarijního pojištění je:živel, odcizení, vandalismus. Byla jsem přesvědčena, že tato pojistná událost vandalismu odpovídá, avšak vypadá to, že pojišťovna bude věc posuzovat pravděpodobně jako havárii, neboť kritériem vandalismu je pro ni prokazatelný úmysl cizí osoby věc poškodit. Já jsem se však domnívala, že v rámci havarijního pojištění jsou pro případ havárie kryty škody vzniklé pojištěnému na vlastmím vozidle, pokud škodu zavinil právě sám pojištěný, nikoliv třetí neznámá osoba. Jak tedy rozlišovat vandalismus a havárii, resp. jak se pro obdobné případy poškození vozidla pro příště pojistit? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Petra.


odpovídal(a): Redakce

Spoluúčast

dobry den mam otazku ohledne havarijni pojistky a spoluucasti.ve smlouve mam napsanu spoluucast ve vysi 10% s pojistneho plneni a min vysi mam 5468kc moc nechapu ten dvoji vyznam treba pokud budu mit skodu ve vysi 20000 tudiz by mela byt spoluucast 2000kc.proc tedy je sjednavana ta minimalni vyse 5468.ve smlouve je celkova pojistna cena 274300kc a je tam napsano minimalni spoluucast 2% z poj,castky to vychazi na tech 5468kc. nechapu proc je to takto brano.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Plnění z havarijního pojištění

dobry den,mam dotaz ohledně pojištění motorového vozidla. na svém voze platím havarijní pojištění a minulý týden mě jistý pán na parkovišti naboural-jsem poškozeý. Mohu uplatnit odškodnění jak z jeho poviného ručení tak zároven i ze svého havarijního pojištění když už ho platim? nebo nejde obojí? děkuji za ospověd a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání dlužného pojistného

V roce 2001 jsem prodal osobní vůz Ford Mondeo. Nyní mi přišel nedoporučený dopis od firmy zabývající se vymáháním pohledávek, že dlužím za havarijní pojištění, penále plus 1000 kč poplatek agentuře.Pohledávka 4206, úroky z prodlení 2073. Mohu kupní smlouvou doložit, že k prodeji došlo dříve než mi vypověděla Podnikatelská pojišťovna smlouvu pro neuhrazení pojistného.Vím, že po prodeji jsem toto měl oznámit pojišťovně a je to moje chyba.Existuje nějaká možnost jak se vyhnout placení alespoň vymahačské agentuře? Jejich jednání je skandální a arogantní. Nevztahuje se na na toto promlčecí doba? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Havarijní pojištění staršího vozu

Dobrý den, již několikrát naše auto bylo terčem útoku vandalů, kteří mi postupně ničí auto. Jednou vylámané zámky, rozbité okno u spolujezdce a ted nám někdo chtěl ukrást přední sklo. Protože je to každou chvilku, tak jsme si mysleli, že si dáme havarijní pojištění. Máme 12 let starého Golfa a známý mi říkal, že nemá smysl uzavírat havarijní pojištění u auta, které je starší cca 7 let, protože pojišťovna v případě havárie nebo odcizení vyplácí stejně jenom nějakou nízkou, zůstatkovou cenu bez ohledu na pojistnou částku. Myslela jsem si, že pojišťovna zaplatí případnou škodu po havárii v plné výši, samozřejmě po odečtení spoluúčasti a taky jsem si myslela, že v případě odcizení vozidla vyplatí částku, na kterou bylo auto pojištěné. Víte někdo jak to doopravdy je? Moc díky předem za odpovědi!



odpovídal(a): Redakce

Odcizené vozidlo

Dobrý den, v červnu mi bylo zcizeno auto. Mám havarijní pojištění u České pojišťovny. Minulý týden jsem odevzdala vše potřebné, včetně rozhodnutí Policie ČR pojišťovně. Teď mi přišla z pojišťovny zelená karta a složenka na další splátku pojištění. Platím vždy jednou za rok. Musím pojištění platit i nadále? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Krádež vozidla

Havarijní pojištění - krádež vozidla Dobrý den, má dotaz ohledně havarijního pojištění vozidla proti krádeži. Koupila jsem auto, které mi bylo zcizeno druhý den užívání, 20.den po koupi vozidla /bylo v úschově/ Původní majitel jej odhlásil, ale měl jej stále pojištěné havarijně a i proti krádeži, pojistka běžela dál, byla zaplacena. Já jsem se jako nový majitel stále nepřihlásila, technický průkaz je zneplatněn proštípnutím, ve velkém technickém je záznam o novém majiteli, nikoli nahlášení. Jak je to s pojištěním vozidla, vztahuje se na auto i po odhlášení ze strany původního majitele? Mohu žádat plnění? Děkuji Pavla Mohu žádat o plnění pojišťovnu?


odpovídal(a): Redakce

Havarijní pojištění

Dobrý den, musí mít havarijní pojištění motorové vozidlo ve státním podniku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Odstoupení od smlouvy

Mohu do dvou měsíců od uzavření odstoupit od zákonného a havarijního pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Úrazové pojištění spolucestujících

Dobrý den,u havarijního pojištění mi doporučila pojišťovna si připojistit i sedadlo spolujezdce.Má smysl připojištěni sedadla spolujezdce jestli se na něj vztahuje zákonna pojistka?Děkuji Bohdan K.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď havarijního pojištění

Dobrý den, můžete nám prosím poradit se zánikem havarijního pojištění výpovědí? Máme sjednáno pojištění vozidla u České pojišťovny od r.2005. Sjednána je čtvrtletní platba, domníváme se, že se jedná o běžné pojistné. Můžeme pojištění ukončit k výročí pojistného období, tedy v průběho roku ke každé čtvrtletní splátce s výpovědní lhůtou 6 týdnů? Např. počátek pojištění 1.3.2005, dne 1.4.2007 se podá výpověd k výročí nejbližší čtvrtletní splátky tj.ke dni 1.6.2007, je to možné? Domníváme se, že tato možnost je uvedena v ZÁKONĚ o pojistné smlouvě §3 písmeno s). Pojistné období se odlišuje od doby, na niž je pojištění sjednáno. Pojistné období je doba, která je stanovena s ohledem na platbu pojistného, tedy časový úsek, za niž se platí pojistné. Děkujeme za zprávu.


odpovídal(a): Redakce

Neznámý viník nehody a výplata z garančního fondu

Dobrý den! Na křižovatce do mě naboural neznámý řidič a ujel. Policie mě uznala za NEviníka nehody, škoda na autě je menší než 10 000,- , což je má minimální spoluúčast u havarijního pojištění. MUSÍM tedy náklady uhradit sám, přestože nejsem viníkem nehody?? Děkuji za odpověď