Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

• DPČ a rodičovský příspěvek

03.05.2017 12:33  |   04.05.2017 08:16   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPČ ale zároveň ještě stále pobírám rodičovský příspěvek. Bude se mi ze mzdy kromě daní strhávat i zdravotní a sociální pojištění? Nebo ho za mě dokud pobírám rodič. příspěvek stále hradí stát? A já odvádím pouze daně? Děkuji

• Podnikání, vedlejší činnost

26.04.2017 18:52  |   04.05.2017 08:18   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, prosím o zodpovězení těchto dotazů: 1. pokud zažádám a získám ŽL v měsíci květnu ale začnu podnikat až v měsíci srpnu, mám mezi touto dobou nějaké podnikatelské povinnosti? O ŽL žádám už teď protože musím projít konkurzním řízením ve kterém už bych ráda uvedla že ŽL vlastním. Moje situace je taková že mi teď poběží 2 měsíční výpovědní lhůta v zaměstnání do konce června a pak počítám s tím že budu červenec vedena na ÚP. 2. Lze přejít s hlavní podnikatelské činnosti na vedlejší, pokud bych zjistila že toto podnikání neuživí? A jak to ohlásit, popřípadě co se pak děje se zálohami na sociální pojištění děkuji

• Povinná účast na důchodovém pojištění v roce 2017

10.04.2017 18:46  |   11.04.2017 15:29   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám jako OSVČ povinnou účast na důchodovém pojištění v roce 2017. V minulém roce jsem pracovala 3 měsíce jako OSVČ na hlavní činnost, hrubá mzda činila 75 740,- Kč. Od ledna 2017 jsem již zaměstnanec s hrubou mzdou 18.000 Kč a nadále pracuji jako OSVČ na vedlejší činnost. Na základě daň. přiznání mi byla vypočtena měsíční záloha 1 475,- Kč za soc. pojištění. Jako zaměstnanec platím soc. pojištění ze svého platu z HPP, a navíc mám ještě odvádět 1 475,- jako OSVČ - pojištění tak mám platit dvakrát? Děkuji za ujasnění. TS

• Neschopenka ve výpovědní lhůtě

30.03.2017 16:00  |   11.04.2017 15:39   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobry den, Žena podala výpověď a běžela ji výpovědní lhůta, její cista mzda byla v zamestnani 18 000 Kč. Během výpovědní lhůty se dozvěděla, že je těhotná a paní doktorka ji hned od prvního měsíce poslala na neschopeknu. Teď je cca měsíc na neschopence a koncem měsíce ji končí výpovědní lhůta. Jak dale pokračovat? Případně by nás zajímalo kolik bude žena dostávat peněz stávající měsíce a potom po porodu. Zatim žádné dítě nemáme, ja jsem zaměstnán a moje čistá mzda činní 18 000 Kč. Jeste doplním, že ve stávající práci byla žena něco málo přes rok. Předtím byla zaměstnaná také rok po dokončení vysoké školy. Takže má dohromady opracované lehce přes 2 roky. Žádné jiné přídavky, podpory... nepobirame. Mnohokrát děkuji za odpověď. Nedaří se mi dotaz vložit do jiné sekce, proto je v této.

• Sociální a zdravotní pojištění u více DPČ

02.08.2016 16:28  |   04.05.2017 08:22   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem studentka a mám uzavřené dvě dohody o pracovní činnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak je to se SP a ZP. V jednom zaměstnání mám podepsané prohlášení o dani, u druhého uz samozřejmě ne. U obou má mzda přesahuje 2499 Kč. Tudíž mi odvádí SP a ZP a ja se ptám, je správné, že k odvodu dochází u obou zaměstnavatelů? Nemělo by být SP a ZP odvedeno jen jedenkrát a podruhé by to mělo být osvobozeno? Moc tomu nerozumím, ale jakožto student mi to ve výsledku dává hodně velkou částku, kterou musím odvést. Predem děkuji za odpověď.

• Sociální a zdravotnípojištění při práci na Slovens

11.07.2016 07:36  |   20.07.2016 14:35   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním v případě, že bych zaměstnaná na Slovensku? Musela bych platit sociální a zdravotní pojištění v ČR nebo to platí zaměstnavatel na Slovensku? S pozdravem Monika

• Dálkové studium

02.06.2016 12:04  |   16.06.2016 08:22   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den. Je mi 19 let a jsem studentka střední školy. Od září přecházím na dálkovou formu studia SŠ. Chtěla bych se zeptat jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním a zda i nadále budu moci mít brigádu DPP do 10 tisíc bez odvádění daní. Děkuji za odpověď.

• Pracovní neschopnost a smlouva na dobu určitou

19.05.2016 08:40  |   16.06.2016 08:25   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den,mužete mi prosim poradit,jsem v prac.neschopnosti od 3.2/2016 a k dnešnímu 19.5/2016 prac.nesch.stále přetrvává, prac.smlouva na dobu určitou a to do 31.3/2016 mi ale vypršela už před 3týdny,znamená to tedy že od 31.3 nemám nárok na nemocenskou dávku??ze zaměstnání mi zatím nic nepřišlo a ani mě nekontaktovali,poradíte?Dvořák

• Mohu si doplatit chybějící dobu pojištění?

03.05.2016 10:24  |   16.06.2016 08:42   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Mohu si doplatit chybějící dobu pojištění? V roce 2002 jsem měl HPP, který skončil 10.12.2002. Souběžně jsem měl jako VČ podnikání OSVČ po celý rok, z této aktivity jsem neměl povinnost být pojištěn, proto jsem za tento rok pojištění nehradil. Od 7.1.2003 jsem byl v pracovní neschopnosti po 35 dnů a současně od 1.1.2003 jsem byl řádně pojištěn. Při vyčíslení odpracované doby pro výpočet důchodu podle výměru ČSSZ mi chybí za rok 2002 celkem 20 dnů (je uvedeno pouze 344 dnů doba pojištění). Podotýkám, že celkovou dobu pro vzniku nároku na důchod z pohledu účasti na pojištění splňuji (46 roků a 359 dnů). 1. Je možné dodatečně tuto dobu za "přetržku" doplatit? 2. Jakou formou to lze případně provést - za VČ jako OSVČ nebo za HČ? 3. V jaké výši by tento případný chybějící doplatek byl?

• Doplacení zdravotního pojištění

27.04.2016 16:38  |   30.04.2016 10:26   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně doplacení zdravotního pojištění. Dočetla jsem, že minimální mzda pro rok 2016 je 9 900 Kč. Nastupuji do práce po rodičovské dovolené na zkrácený úvazek 0,5, kdy moje měsíční mzda bude činit 9 300 Kč. Pokud je mzda nižší než minimální mzda je nutné si doplatit zdravotní pojištění. Ptala jsem se na to na personálním odděnení u mého zaměstnavatele a tam mi tvrdili, že minimální mzda je 9 200 Kč, proto si nic doplácet nemusím. Všude se ale dočítám, že minimální mzda od r. 2016 je 9 900 Kč. Zajímalo by mě teda, jak to je správně a jestli si musím tedy zdravotní pojištění doplácet sama? Děkuji za odpověď. Ospálková Petra

• Vedlejší příjem studenta

01.04.2016 16:02  |   20.04.2016 10:32   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, v červenci 2014 jsem dostal Neamatérskou smlouvu s jedním nejmenovaným fotbalovým klubem, kde jsem uveden jako OSVČ. Byl jsem ten rok student a můj příjem za tento rok činil 20 000 Kč. V lednu 2015 jsem ukončil studium a nahlásil to na zdravotní pojišťovnu, podle které jsem měl každý měsíc odvádět cca 1200 Kč. V roce 2015 jsem měl příjem již 78 000 Kč, ale nic jsem nenahlásil na Sociálním úřadu. Teď mě však začali známí strašit ohledně placení záloh sociálnímu úřadu. Od kterého roku se mě to týká? Děkuji

• Nárok na mateřský příspěvek a porodné

29.04.2015 23:54  |   29.05.2015 09:19   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. A pokud ano, co vše v mém případě musím doložit při žádosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď

• Vedlejší činnost - placení záloh na pojištění

29.04.2015 18:08  |   29.05.2015 09:19   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, měl bych dotaz. S kamarádem chceme založit s.r.o. On pracuje a já studuji. Jak to budu mít já s placením záloh na pojištění, když to budu mít jako vedlejší činnost? Na internetu jsem nenašel informaci o studentovi a zároveň spolumajiteli firmy. Děkuji.

• Podnikání studentů - sociální pojištění

21.10.2013 15:25  |   29.10.2013 12:53   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Zdravím, jsem 18 letý student střední školy.Chtěl bych si vydělávat pomocí programu Google Adsense.Na to si musím zařídit živnostenský list.Od získání živnostenského listu ale prý budu muset měsíčně platit sociální a zdravotní pojištění.Co tedy kromě daní bych musel ještě dál platit a jak zjistím kolik by to bylo ?

• Sociální a zdravotní - kombinované vs. prezenční

31.10.2012 17:28  |   01.11.2012 08:42   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, mám povinnost platit sociální pojištění, pokud studuji kombinované studium (se statusem studenta a fakulta za mě platí zdravotní pojištění), ale nepracuji ani nejsem registrovaná na úřadu práce? Prosím, neodpovídejte formou "je to stejné jako u prezenčního studia", jak už se mi stalo, protože s jistotou vím, že to stejné není. (U prezenčního studia přece platí sociální fakulta.) Děkuji za odpověď.

• Kombinované studium a SZP

14.10.2012 14:16  |   22.10.2012 08:20   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem studentka prezenčního studia VŠ, ale chtěla bych přestoupit na kombinovanou formu studia. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění, pokud zaměstnání ještě nemám?

• Sociální pojištění u kombinovaného studia

03.10.2012 11:00  |   08.10.2012 14:15   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního pojištění. Jsem absolventkou VŠ a nyní studuji další vysokou školu kombinovanou formou - tedy už nemám status studenta. Nejsem registrovaná na úřadu práce a právě jsem si našla brigádu. Jsem povinna platit si z výdělku z brigády sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď!

• Práce na dohodu a pojistné

29.08.2012 06:01  |   29.08.2012 09:47   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, měl bych dotaz, mám možnost dostat práci u České pojišťovny , ale byla by to Práce na dohodu. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, odvádím si ho sám? Vidíte nějaká úskalí této formy práce?

• Dohoda o provedení práce a SZP

31.07.2012 11:26  |   01.08.2012 14:16   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Z Dohod o provedení práce se od 2012 platí soc. a zdrav.pojištění, a to od výdělku 10tisíc měsíčně. To jsem pochopila, ale nikde nemohu najít informaci...ten výdělek se sčítá i v případě práce pro více zaměstnavatelů? Příklad: u jednoho zaměstnavatele beru cca 5 tisíc měsíčně, u druhého 6 tisíc, u třetího 4 tisíce... děkuji za odpověď, případně odkaz.

• Studenti a podnikání

06.05.2012 15:07  |   16.05.2012 08:48   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, Jsem student a mým snem je založit si e-shop -zatím jako "přivýdělek" ke studiu.A proto mám otázku,jestli založením živnostenského listu přicházím o výhody od státu.(placení pojištění apod.) děkuji

• DPČ a pojistné u studentů

14.10.2011 10:57  |   17.10.2011 13:54   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den,ráda bych se informovala,jak mám postupovat jestliže jsem studentka VŠ (prezenční denní studium do konce studia mi zbývá poslední rok) a za měsíc (18.11.2011) mi bude 26 let, tedy musím začit platit státu zdravotní pojištění. Potřebovala bych vědět, zda mám platit již od listopadu či až od prosince a zda mi nějak pomůže fakt, že pracuji na DPČ, takže by mi to zaměstnavatel mohl například ztrhávat z platu?! Ještě by mě zajímalo, jaká to je částka? Poslední dotaz se týká toho, jestli mohu pracovat u 2 zaměstnavatelů (např. mít 2 DPČ), protože jsem dostala velice zajímavou nabídku na brigádu, ale ihned nechci opustit moji jistou a stávající brigádu, když si nebudu 100% jistá, že mi bude nová práce vyhovovat, jak po pracovní, tak i po finanční stránce. Díky za informace.

• Dohoda o pracovní činnosti a SZP

23.08.2011 17:16  |   31.08.2011 14:17   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem posledním rokem studentkou vysoké školy a letos v říjnu mi bude 26 let, tudíš si nejspíše musím platit soc. a zdr. poj. Mam však brigádu na dohodu o pracovní činnosti. výdělek 65kč na hodinu,měsíčně cca 2500kč. Kolik mi od října bude zaměstnavatel strhávat? Je lepší být zaměstnán a aby strhával z platu zaměstnavatel nebo si pojištění platit sama. Předem děkuji

• DPČ - sociální a zdravotní pojištění

30.05.2011 14:14  |   01.06.2011 14:57   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, chci se zeptat zda-li u DPČ se vypočítává také superhrubá mzda, tzn. zaměstnavatel odvádí za zaměstnance cca 35% za sociální a zdravotní pojištění? Anebo superhrubá mzda je pouze u HPP a veškeré pojištění a DPČ odvádí pouze zaměstnanec?

• Studenti, sociální a zdravotní pojištění a daně

29.05.2011 22:16  |   01.06.2011 13:43   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den...poslední 4 roky jsem studentem vysoké školy a přitom mám práci na poloviční úvazek. Podotýkám, že od listopadu 2010 už je mi 26 let. Jinak celé 4 roky předtím mám na výplatní pásce sociální a zdravotní pojištění, ale neměl to platit stát za mě, když jsem byl student pod 26 let? Respektive nemělo by se mi něco vracet vždy za ten rok to sociální pojištění? V práci jsem odevzdával vždy potvrzení o studiu a každý rok vyplňoval ty růžové papíry daňové, ale nikdy se mi nic nevrátilo. Jde mi o to, jestli jsem něco nepropásl nebo se nemělo nějak speciálně žádat o navrácení atd... Děkuji za vysvětlení

• SZP - dálkové studium

28.03.2011 17:15  |   04.04.2011 09:37   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den,chtěla bych se zeptat:byla jsem studentem gymnázia denní forma,po neúspěšně dodělané oktávě jsem studovala oktávu znovu ale dálkově,přičemž jsem měla zato,že zdravotní pojištění za mě hradila škola,resp stát....každý tvrdí něco jiného,chci se zeptat na Váš názor,zda tedy zdr.poj.doplatit za onen rok dálkového studia,mnohokrát děkuji LIV

• SZP při ukončení studia

14.02.2011 16:13  |   15.02.2011 08:40   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, v pátek jsem ukončila studium na VŠ s tím, že od září chci opět na VŠ nastoupit. Můžu mít brigádu (dohoda o provedene praci) i když budu zaregistrovaná na ÚP a kdo za mě platí socialni a zdravotni pojisteni nebo si ho musim platit sama a kolik to je? Mám nárok na nějakou podporu když už zmíněnou brigádu mám od 18let nebo to již od noveho roku 2011 nejde (brát podporu a mít brigádu) Moc dekuji za odpoved

• Ukončení studia a SZP

14.01.2011 14:44  |   14.01.2011 15:06   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Do konce února 2011 jsem vedena jako studentka VŠ a zdravotní a sociální pojištění za mne tedy platí škola. Co však potom? Mám povinnost platit si sama zdravotní a sociální pojištění? V jaké výši? Chtěla bych minimálně na půl roku a možná déle odjet do zahraničí. Musím pojištění v ČR platit i v tomto případě?

• Sociální a zdravotní pojištění studentů

01.11.2010 13:34  |   01.11.2010 13:58   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobry den mam dotaz ohledne platby soc. a zdrav. pojisteni. Jsem studen ktery dosahne zhruba za 4 mesice veku 26. Pobiram castecny invalidni duchod a chtel bych se zeptat jak to bude s placenim vyse zminenych pojisteni ? Dekuji Jehryn

• Sociální a zdravotní pojištění studentů, 26 let

30.09.2010 21:41  |   01.10.2010 13:30   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem studentka druhé VŠ (první mám ukončenou titulem), v lednu mi bude 26let. Chtěla bych se zeptat, zda budu platit sociální a zdravotní pojištění a kolik to bude. Děkuji za odpověď.

• Dohoda o pracovní činnosti - SZP

30.08.2010 16:10  |   06.09.2010 15:30   odpovídal(a): Pololáník Lukáš

Dobrý den, jsem studentkou denního studia a věk mi nepřekročil 26 let. Již přes rok pracuji na dohodu o pracovní činnosti, ze které se platí sociální a zdravotní pojištění. Chtěla jsem se zeptat, zdali když je plátcem tohoto pojištění za mě i stát, mám nárok na jeho vrácení - či možnost vrácení alespoň nějaké rozdílu (při podání daň. přiznání kvůli vrácení srážkové daně). Známá mi říkala, že jsou určené nějaké minimální částky ročního odvodu a máme nárok na vrácení přeplatku na těchto pojištěních (měsíčně vydělám více jak 8 000 Kč hrubého). Předem děkuji za odpověď.

• Doplatek zdravotního pojištění

29.07.2008 09:48  |   29.07.2008 11:08   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, jsem zaměstnána na zkrácený úvazek (35 hod./týden),pobírám částečný invalidní důchod a v srpnu budu mít 5 dní neplaceného volna. Potřebji vědět, kdo, v jaké výši (z čeho se vypočítá) a do kdy musí být zaplaceno zdravotní pojištění. Děkuji, P.R.

• Mateřská a podmínka účasti na nemocenském pojištěn

13.07.2008 11:36  |   15.07.2008 07:43   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pracovní smlouvu mám od 2.1.2008 a termín porodu 30.9.2008. Předtím jsem byla evidována na ÚP.Nevím jestlí tím pádem splňují těch 270 dní. V případě,že by se počítal den porodu tak mi to vyjde jen tak tak a pak tedy nevím, kdy si v tomto případě zažádat o mateřskou. A ještě bych měla dotaz ohledně toho, kdyby se dítě narodilo o něco dříve, tak jestli je stále směrodatný termín porodu. Moc děkuji za odpověd.

• Mateřská jako OSVČ

11.07.2008 11:22  |   15.07.2008 07:31   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, Prosila bych o radu.. Jsem momentálně těhotná, za pár týdnů bych měla jít na mateřskou dovolenou, ale jsem OSVČ, platím si zdravotní i sociální pojištění a nevím, zda budu mít nárok vůbec na nějakou mateřskou podporu. Současně jsem přerušila živnost, ikdyž jsem pořád OSVČ a jsem spolupracující osoba s manželem, který je také podnikatel. Poraďte mi, zda mám vůbec nárok na nějaké peníze a od kdy.. slyšela jsem, že nemám, tak se chci informovat, zda ano, a co vše by bylo potřeba k vyřízení... Děkuji. Pěkný den. Andrea.

• Sňatek a pojištění u studenta

10.07.2008 18:31  |   11.07.2008 06:20   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem studetnka VŠ orezenční formy, k tomu mám na dohodu o pracovní činnosti sjednanou brigádu. V září se budu vdávat a zajímá mě, zda mým sňatkem vznikne povinnost platit si zdravotní a sociální pojištění sama a případně v jaké výši. Díky

• Brigáda v zahraničí a zdravotní pojištění

23.06.2008 13:27  |   23.06.2008 13:42   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, jsem studentkou v Německu a prázdniny v ČR bych ráda spojila s nějakou brigádou. Mám ale odhlášené zdravotní pojištění v ČR a přihlášené tady v Německu (Technische Krankenkasse). Musím se znovu v ČR přihlásit na pojišťovnu nebo mohu pracovat s německým zdravot. pojištěním? Děkuji

• Pojištění a studium v zahraničí

18.06.2008 15:53  |   19.06.2008 07:17   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobry den, v zimnim semestru 2008 vyjizdim do zahranici na semestralni studijni pobyt (5 mesicu). Protoze cilova zeme neni clenskym statem EU, sjednala jsem si na dobu pobytu komercni cestovni pojisteni, jehoz soucasti je i kryti lecebnych vyloh ap. Protoze jsem jiz dovrsila vek 26 let, neni jiz za me platcem pojistneho stat, ale muj soucasny zamestnavatel - pracovni pomer ovsem pred svym odjezdem ukoncim a v zahranici vydelecnou cinnost neplanuji (budu pobirat stipendium). Je, prosim, v mem pripade mozne odhlasit se ze zdravotni pojistovny v CR (pobyt neni delsi nez 6 mesicu) a vyhnout se tak povinnosti zbytecne platit pojistne (5 mesicu nebudu zamestnana a povinnost platit by byla tedy na mne)? A jak je to se socialnim pojistenim? Musim ho po dobu sveho pobytu mimo CR platit? Dekuji za informaci.

• Souběh sociálního pojištění při práci v zahraničí

01.06.2008 15:34  |   02.06.2008 09:48   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobry den, nastoupila jsem do zamestnani v zahranici, ale rada bych si platila socialni pojisteni v Ceske republice. Na jakou instituci se mam v tomto pripade obratit?

Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova