FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Elena

Dobrý den.V loňském roce jsme si s manželem vzali…

Dobrý den.V loňském roce jsme si s manželem vzali úvěr na stavbu rodinného domu.V současné době uvažujeme o nějakém zajištění úvěru pro případ smrti a trvalé invalidity. Nyní nevíme, jestli by bylo lepší založit investiční životní pojištění nebo jen životní pojištění a spořit více na penzijním připojištění. Zajímalo by mě, jak je to s investičním životním pojištění. Jestli je to tak,že třeba po 20 letech (poj.na 20let) dostaneme tu naspořenou částku + výnosy (pokud teda nějaké budou) nebo dostaneme peníze za aktuální hodnotu, kterou budou mít v den odkupu podílové listy, takže když bude fond prodělávat tak dostaneme míň. Jde mi o to, jestli je u tohoto pojištění garantována návratnost vložených peněz třeba i bez výnosu. Za odpověď děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se pojištění, …

Dobrý den, mám dotaz týkající se pojištění, mám sjednány toto 4 produkty (prosím raději se ani neptejte proč tolik a proč tak špatné...) Kapitol (kooperativa) důchodové - životní pojištění 41RG s těmito parametry: (tech. úrok 2,4%) 3840 Kč roční splátka na 42 let 4 roky zaplaceno - doživotní renta 12.000,- měsíčně + 153.000 případný invalidní důchod - aktuální odkupní cena ca 2500. (nejde zredukovat, zamrazit nic jen vypovědět nebo platit) Generali životní pojištění Z60 - smrt 2000kč, roční pojistné ca 4000 a na to navázané úrazové pojištění pro jednotlivce: pojištění smrti úrazem 100.000,- a trvalá invalidita následkem úrazu 400.000 již od 0.OO1% invalidity - roční splátka ca 1500 CZK - zase na 42 let, 4 roky zaplaceno. A do třetice: Uniqua investiční životko: Finance Life 12 tis. Roční pojistné (uplatňuju na něj odpočty na ZD) Mám také hypotéku na 1 mil. Kč Protože mám mnoho produktů a chtěl jsem oddělit Investování (raději přes fondy než přes IŽP) od pojištění a tak mi bylo fin poradcem doporučeno toto řešení: Vypovědět kooperativu a obě generali (uniqu si nechat) a uzavřít nové životní pojištění pouze na krytí rizik: Flexi od pojišťovny české spořitelny (měsíčně za 300) s tímto krytím: 10.000 smrt z jakýchkoli příčin 1.000.000 smrt následkem úrazu 1.000.000 trvalé náslekdy úrazu úrazu Vyhovuje mi rozsah krytí toho pojištění (kryje závazek hypotéky) ale zdá se mi ta pojistka drahá... Navíc je to další životko a nebylo by lepší jen nějaké úrazové pojištění? Nechci další spořící produkt a pokud možno nechci přijít o finance vložené do těch pojištění které tam byly vloženy... Co si vy myslíte o navrhovaném řešení? Máte nějaký lepší návrh? Díky za informaci (jsem již vaším klientem tak mě prosím odpovězte přes mail nebo web, nechci další schůzku s vaším poradcem)



odpovídal(a): Elena

Dobrý večer! Chcem poďakovať za odpoveď a zároveň…

Dobrý večer! Chcem poďakovať za odpoveď a zároveň mám ešte pár dotazov. Pracovala som ako slovenka v Čechách na HPP 3 roky a odvádzala tu všetko, na Slovensku som bola tým pádom odhlásená a bola vedená tu. Problém je v tom, že som zmenila zamestnávatela a pracujem na dohodu asi 2 mesiace, keď som zistila, že si nemožem sama platiť nič tak som sa rozhodla pre živnosť. Ale ešte potrvá asi mesiac, kým si ju vybavím, takže nemám zdravotné poistenie ani tu, ani na Slovensku. Na Slovensku sa mi neoplatí na mesiac po troch rokoch obnovovat. Chcela by som sa teda spýtat, či mi vzniká nejaká povinnost platit zdravotné poistenie a či existuje nejaké komerčné poistenie pre prípad poistnej udalosti - ako je úraz a pod. kým si budem moct platit normálne v Čechách zdravotné. Tiež budem cestovat a bez poistenia nechcem. Je v tomto prípade nejaké? A ešte jedna otázka, co potrebuje slovenský občan na ohlásenie živnosti v Čechách, mám možnost vybaviť si české občianstvo, ale myslím, že by to trvalo určite dlhšie ako ohlásenie živnosti. Vopred veľmi ďakujem za odpoveď. Je fajn, že existuju tieto stránky!!!


odpovídal(a): Elena

Dobry den, Před 2 lety jsem pracoval v České…

Dobry den, Před 2 lety jsem pracoval v České Republice (trvalé bydliště mám v SR), kde jsem využíval možnosti připojištění přes Vaší společnost. Jelikož již tady nadále nepracuji smlouva mi byla zrušena s tím že do tří let mohu požádat a vyplaceni naspoření částky. Vím že potřebuji potvrzeni z pojišťovně ve které jsem byl po tuto dobu pojištěn. Co jiného mi ještě schází a na koho se tedy mohu obrátit. Začínám mít totiž pocit že když jsem platil všechny pobočky mi byly nápomocné a teď když chci své peníze spět se mnou každý odmítá mluvit. Pevně věřím že je to jenom nedorozuměni a tenhle problém zdárně s Vaší pomocí vyřeším. Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den mám uzavřenou smlouvu ještě s IPB…

Dobrý den mám uzavřenou smlouvu ještě s IPB pojištovnou na pojištění domácnosti na 400 000 + připojištění podlahy na 70 000 se spoluučastí 1000 kč na každé . nyní bych chtěla navýšit pojištění domácnosti na 700 000 , bez dalšího pojištění podlahy a dále pojistit i odpovědnost za škody všech členů rodiny. také mám dotaz - zda když vlastním -osobní vlastnictví nějaký další byt , který nemá pojištěnou domácnost a z tohoto bytu by zateklo k sousedům , jestli by tato událost šla hradit z pojištění odpovědnosti. Poradte mi prosím , jak mám zrušit starou pojistku a založit si novou přes internet, abych využila vámi nabízené slevy. Děkuji JK


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v…

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě poškození motorového vozidla větví (stromem). Máme uzavřené pouze povinné ručení (bez živelných pohrom). Strom je na pozemku města, budeme požadovat náhradu škody od města ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Zd

Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať, či je nejaká poistovna v ČR, v ktorej by som mohla byť ako slovenka samoplátca verejného zdravotného poistenia. Pracuju na DOPP a kým si vybavím živnost chci si platit aspon poistenie. Vo VZP mi povedali, že to nejde, ale na stránkach nejakej komerčnej poistovne ¨sa to riešilo, že by to v červnu mohli zaviest u nej. komerčnej poistovne. Ďakujem


odpovídal(a): Elena

Investiční životní pojištění

Dobrý den, můžete mi prosím poradit které z nabízených produktů investičního životního pojištění je nejlepší? Resp. jak poznám, že se mi zhodnocování investic vyplatí? Víceméně se nabídky různých firme podobají, nabízejí růst cca 7-10% z dlouhodobého hlediska cca 10 let a více, ale když se podívám na historii výnosnosti fondů, tak jsou ztrátové, cca -7%. Nevím, jaký produkt mám vybrat, resp. podle jakého kritéria mám výběr udělat? Můžete mi prosím poradit? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den! Před časem jsem vám psala, jak je to…

Dobrý den! Před časem jsem vám psala, jak je to s placením pojistného, když si chci zařídit ŽL.Jsem ve starobním důchodu.Odepsali jste mi, že pojistné neplatím, protože by to byl vedlejší příjem, platím jen daně z příjmu. Teď jsem se dočetla na internetu/ŽL/, že musím platit zdravotní pojištění.A také sociální do určité výše.Nevím, jestli jsem to dobře pochopila.Člověk, pro kterého budu pracovat na ŽL, mi řekl, že musím zaplatit tzv.povinnou daň, která dělá ročně kolem 7000,-Kč,měsíčně asi 500,-Kč. Prosím, napište mi ještě jednou, jak to s tím pojištěním je.Mám na mysli měsíční platby.Teprve chci začít podnikat na ŽL. Děkuji Mgr.Alena Vítovská


odpovídal(a): Elena

Jaké životní pojištění vybrat.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, který nabízených produktů životního pojištění je pro mne nejvýhodnější. Nejsem závislá na hypotéce, je mi 28 let, bezdětná, očekávám, že produkt mi v budoucnu nabídne zajištění důchodového věku, příp. ochranu před nenadálou životní situací, jsem ochotna nést větší míru rizika. Představa spoření je cca 1000-1500 Kč/měs., mám uzavřeno penzijní připojištění. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Elena

mám půjčovnu oděvů v pronajaté provozovně města,…

mám půjčovnu oděvů v pronajaté provozovně města, ale jinak je dům majetkem vlastníků bytu. V domě prasklo potrubí s vodou a voda natekla do mého krámku a způsobila mi značnou škodu na oděvech a obuvi.Nejsem pojištěna. Budu nucena použít značně na elektřinu drahý sušič vlhkosti. Lze alespoň nějak při té katastrofě získat nějakou kompenzaci, snad úlevu na nájmu a podobně. Město zřejmě uplatní plnění pojistné události, ale to se mne víceméně netýká a jak mám postupovat s tím, že ne vlastní vinou mi kromě jiných škod faktura za elektřinu v dalším období sušení vyletí hodně vysoko.Nevím si rady a dle zkušeností vím, že úředníci města nebudou oplývat ochotou, aby mi nějak škodu nahradili. Co radíte, jak to lze vyřešit, může mi město z plnění něco uhradit jako kompenzaci škody na mém majetku? Děkuji vám, jsem v dost zoufalé situaci, začínají mi plesnivět svatební šaty a obleky, nebo´t je nemám kam přestěhovat...Moc děkuji za rychlou radu. Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při žádosti o spotřební úvěr v roce…

Dobrý den, při žádosti o spotřební úvěr v roce 2004 jsem se nechal přemluvit a zároveň uzavřel k tomuto spotřebnímu úvěru "Úvěrové životní pojištění". Pojištění dle pojistné smlouvy bylo sjednáno k úvěru poskytovanému pojištěnému na základě úvěrové smlouvy, uzavřené mezi pojištěným a Českou spořitelnou.Rozsah tohoto "Úvěrového životního pojištění" bylo sjednáno pro případ smrti z jakýchkoliv příčin,plné invalidity z důvodu úrazu nebo nemoci a dlouhodobé pracovní neschopnosti z důvodu úrazu nebo nemoci.Pojistné plnění v případě dlouhodobé pracovní neschonosti následuje od 29.dne trvání pracovní neschopnosti. Od 10.12.2007 jsem byl v pracovní neschopnosti až do začátku dubna 2008. Dnem 31.12.2007 jsem ukončil prac.poměr dle § 42,odst.1,písm.m),zák.č.361/2003 Sb.Po skončení pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě jsem požádal o plnění pojistné události.Dle § 167 v návaznosti na § 158 výše citovaného zákona byl mi vyplácen výsluhový příspěvek, který byl po dobu pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě snížen a byly mi vypláceny nemocenské dávky.Bylo tak postupováno v souladu s § 160,odst.2 téhož zákona. Protože jsem uvedl na žádosti likvidaci pojistné události,že jsem ukončil prac.poměr a že jsem od 1.1.2008 v důchodu, -protože pojem "osoba pobírajíci výsluhový příspěvek" je pojmem neznámým, bylo mi sděleno,že nesplňuji podmínky stanovené pro likvidaci pojistné události,jelikož již nejsem v trvalém pracovním poměru.Plnění pojistně události dle uzavřeného úvěrového životního pojištění se vztahuje pouze na osoby v trvalém pracovním poměru,což je bohužel uvedeno ve smlouvě,na což jsem při uzavírání smlouvy upozorněn nebyl a bohužel věřil jsem tomu,co mi bylo při podpisu smlouvy sděleno ústně. Na vyplacené vyplacené nem.dávky po dobu nemoci v ochranné lhůtě a nemoc v ochranné lhůtě nebylo bráno zřetel. Nepobírám starobní důchod a jsem veden na Úřadu práce. Mou chybou při podpisu smlouvy bylo,že jsem si ji před podpisem řádně neprostudoval,ale stejně bych na to laicky nepřišel,protože jsem věřil,že plnění pojistných události uvedených ve smlouvě platí po celou dobu pojištění(až do splacení úvěru),že není podmíněna trvalým pracovním poměrem. Po dobu mé evidence na ÚP v případě plnění z některého důvodu pojistné události,není možno uplatňovat plnění pojistné události,jelikož nejsem v trvalém prac.poměru Proto se cítím v této situaci podveden. Zajímal by mne Váš odborný názor na tuto situaci. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Budu platit zdravotní a sociální pojištění, když…

Budu platit zdravotní a sociální pojištění, když v září nastupuji do školy (dvouleté denní studium) a podnikám.


odpovídal(a): Elena

Životní pojištění versus penzijní připojištění

Co je lepší produkt pro zabezpečení se na stáří?Životní pojištění(ŽP) nebo penzijní připojištění(PP)? Jaké jsou výhody ŽP oproti PP a naopak? Nebo je vlastně PP druh ŽP?


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, při žádosti o spotřební úvěr jsem se…

Dobrý den, při žádosti o spotřební úvěr jsem se nechal přemluvit a zároveň uzavřel životní pojištění k tomuto úvěru. Dnem 31.12.2007 jsem ukončil prac.poměr dle § 42,odst.1,písm.m),zák.č.361/2003 Sb.Od 10.12.2007 jsem byl v pracovní neschopnosti až do začátku dubna 2008.Proto jsem požádal po skončení o plnění pojistné události.Dle § 167 v návaznosti na § 158 výše citovaného zákona byl mi vyplácen výsluhový příspěvek, který byl po dobu pracovní neschopnosti v ochranné době snížen a byly mi vypláceny nemocenské dávky.Bylo tak postupováno v souladu s § 160,odst.2 téhož zákona. Protože jsem uvedl na žádosti likvidaci pojistné události,že jsem ukončil prac.poměr a jsem od 1.1.2008 v důchodu-protože pojem osoba pobírajíci výsluhový příspěvek je pojmem neznámým, bylo mi sděleno,že nesplňuji podmínky stanovené pro likvidaci pojistné události,protože to se vztahuje pouze na osoby v trvalém pracovním poměru,což je bohužel uvedeno ve smlouvě.Na vyplacené nem.dávky, nemoc v ochranné lhůtě nebylo bráno zřetel.Nepobírám starobní důchod a jsem veden na Úřadu práce. Zajímal by mne Váš odborný názor v této situaci,protože po dobu evidence na ÚP v případě některého důvodu plnění pojistné události,jelikož nejsem v tr.prac.poměru není možno uplatňovat plnění pojistné události. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Převod pojištění

Dobrý den, mám od 1.12.2005 uzavřené životní pojištění u Kooperativy. Chtěla bych ji ihned ukončit a převést naspořené finance na jinou pojistku(penzijní)a u jiné pojišťovny, jde to ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Dobry den, chtel bych se Vas zeptat, zda je mozne…

Dobry den, chtel bych se Vas zeptat, zda je mozne, aby se zamestnanec s platnou pracovni smlouvu mohl sam nahlasit na OSSZ a na zdravotni pojistovnu? Dekuji


odpovídal(a): Elena

Rizokové životní pojištění

Příští rok bude dceři 18 let. Chceme jí uzavřít pojištění. Jaké byste doporučili. Nechceme spořit, pouze aby byla dostatečně pojištěna pro případ úrazu a trvalých následků. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Výpověď smlouvy

Dobrý den. Nechal jsem se přemluvit k životnímu pojištění u kooperativy, teď toho lituji a rád bych smlouvu ukončil. Pojišťovna po mě chce úhradu pojistného do konce období(ještě nemám zaplaceno) to je do března 2009. Musím částku určitě uhradit, nešlo by to nějak obejít? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, chci se zeptat. Před deseti lety jsem…

Dobrý den, chci se zeptat. Před deseti lety jsem uzavřela životní pojištění u IPB - dnes ČSOB. Nyní mě poradce oslovil s tím, že je nutné si promluvit o změnách, které pojistka nabízí a to, zkrácení pojistné doby z 70ti let na 60 let. V čem je tato změna výhodná, v čem ne, mám původní smlouvu měnit, nebo to je pouze tah pojišťovny jak ušetřit. Díky moc za odpověď. Veronika