FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímám se o pojištění vozidel…

Dobrý den,zajímám se o pojištění vozidel.konkrétně mi nastala situace,že mám na sebe odhlášené auto které jsem nepřehlásil.s autem jsem nejezdil a ted bych ho chtěl nechat zlikvidovat,zajímá mě jaké jsou (jestli jsou)nároky na povinné ručení od doby,kdy bývalý majitel odhlásil vozidlo,tudíž v době kdy jsem veden jako potenciální majitel.Dobačiní 11 měsíců.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V roce 2004 jsem měl pracovní uraz…

Dobrý den. V roce 2004 jsem měl pracovní uraz kolene, ktery byl uznan a odškodnen.Dne 12.11.2013 jsem byl na operaci téhož kolene následkem potíží, které nastaly z duvodu onoho urazu z roku 2004. Mám nárok na nějaké pojistné plnění,nebo alespon uhradu nakladu na léčení? Jaká je zde promlčecí lhuta? děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu ohledně ukradeného…

Dobrý den,prosím o radu ohledně ukradeného automobilu.Necelý rok jsem měla sjednané havarijní pojištění vozidla(i proti kradeži)vždy bylo vše řádně zaplaceno, jen jednou se stalo že jsem měla mít zaplacené do 15 a platba odešla až 23 v měsíci.Schodou okolností mi 16 tehož měsíce bylo auto ukradeno.Pojišťovna vše vyřídila a když měla posílat částku na učet,napsali že nemám nárok že pojistka nebyla zaplacena k 15 v měsíci(celou dobu neposlali žádnou upomínku ani nic jiného,vůbec jsem o tom nevděla.Dá se v tehle situaci ještě něco dělat? mám ještě nárok na vyplacení pojistky děkuji Martina


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění: Dobrý den, jsem studentka…

Zdravotní pojištění: Dobrý den, jsem studentka VŠ a před týdnem mi bylo 26 let. Od října 2013 mám uzavřenou DPČ. Zároveň NEmám podepsaný "růžový papír"-nevím, jestli v tomto hraje nějakou roli. Chci se zeptat, jak je to v tomto případě s placením Zdravotního pojištění. Jestli jej za mne už zaměstnavatel platil, když mi bylo pod 26 let a nic se tedy nemění, nebo jej za mne jako za studentku platil stát a tudíž se teď něco musí změnit. Pokud nastala změna, jak to tedy je? Musím si ZP pojištění platit sama nebo to udělá zaměstnavatel nebo se na platbě podílíme oba, popř. v jaké výši. Je nutno pak na tyto okolnosti zaměstnavatele upozornit?


odpovídal(a): Redakce

chtěl bych se zeptat teď přes zimu jsem byl na ÚP…

chtěl bych se zeptat teď přes zimu jsem byl na ÚP ale našel jsem si brigádu, pracuji na Dohodu o pracovní činnosti a měsíčně budu vydělávat okolo 6 tisíc tak jsem byl z ÚP vyřazen, Teď za leden ale bude má první výplata někde okolo jen 1500kč - 2000kč díky tomu, že jsem nastoupil až později a nevím jak to bude s zdravotním pojištěním zda-li mám požádat zaměstnavatele jestli se mi bude automaticky strhávat nebo budu muset jít na pojišťovnu a být samoplátce...nevím si rady a potřeboval bych poradit co dál, předem Děkuji za každou radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.1.2014 jsem v předčasném důchodu.…

Dobrý den, od 1.1.2014 jsem v předčasném důchodu. Pracuji však dále jako OSVČ - vedlejší prac.poměr. Dotaz: platí pro mne nějaké změny v platbách OSSZ a zdrav. pojivně oproti platbám,které jsem platil v době kdy jsem ještě nebyl v důchodu? Děkuji Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může u automobilu v majetku firmy…

Dobrý den, může u automobilu v majetku firmy platit povinné ručení soukromá osoba?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za přepážkou, kde jsem pracovala mě…

Dobrý den, za přepážkou, kde jsem pracovala mě přepadl ozbrojený muž a oloupil. Utrpěla jsem těžký psychický šok, na základě kterého jsem byla půl roku v pracovní neschopnosti s dg. F 43.1.Zaměstnavatel tuto událost považuje za pracovní úraz, ale Pojišťovna České spořitelny, kde mám sjednané úrazové pojištění odmítla pojistné plnění s tím, že se nejedná o úraz. Ráda bych věděla, zda mám nárok na pojistné plnění a zda se mohu odvolat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravíčko, mám dotaz hlavně ohledně sjednaného…

Zdravíčko, mám dotaz hlavně ohledně sjednaného ižp co již nějakou dobu platím a když už sem píši, tak mě napadlo, že vám sepíši všechny smlouvy co se mě tu za tu dobu sešli, v jaké jsem situaci a co dál. Zda je ponechat, či změnit a vlastně co nimi potřebuji krýt. S rodiči jsem koupil RD ve kterém žiji i spřítelkyní, která je v 1.ročníku na vyšší a je na mě tudíž dá se říct finančně závislá. Nemá žádný příjem. Na RD si naši vzali hypotéku na kterou také přispívám (mé jméno v ní nefiguruje). Je tu nachystané podkroví na vestavbu další bytové jednotky, kterou se snažíme postupně z volných pěnez postupně budovat. Tudíž myslíme již na nějaké bydlení, s postupem času rodina atd. Mě je 23, jí 20. A taky bych rád řešil otázku daleké budoucnosti, penze a tak. V tuto chvíli mám tyto smlouvy: IŽP Koop 4BN smrt - 200 000,- smrt úrazem - 200 000,- těl.pošk.úrazem - 50 000,- pobyt v nem. - 200,- / den první cca 3 měsíce měsíční pojistné 1000,- poté navýšeno na 1500,- (neřešte prosím proč tomu tak bylo, díky) počátek 1.2.2010 na 45 let. vybrané fondy C-quadrat balanced / dynamic v poměru 30% / 70% Když mi přišla výroční zpráva k 8.2.2013, na účtu nebyly žádné kladné hodnoty. (nečekal jsem velké výnosy, vím že ze začátku jsou poplatky a tak, ale 0,- jsem taky nečekal- to mě celkem vystrašilo, je to normální nebo se mám obávat a začít to řešit jinak) Drobný dotaz k ižp: jestliže by se stalo, že vybrané fondy budou ztrátové, může se stát že se stanu dlužníkem? Dále tu mám penzijko u allianz na 300,- /měsíčně ještě za starých podmínek, počátek k 1.12.2012 , zde asi není moc co řešit, ale i tak to sem píši (slečna má na sebe stejně tak toto, ale na 100,-) A dále pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu zaměstnání od Generali. Ročně cca 1800,- tam si taky myslím že není moc co jineho vymyšlet, nevím. Limit plnění 100 000,- , rozšíření o připojištění řidiče s limitem 30 000 a spoluúčast na 1000,- Kdyby tu byl někdo tak hodnej, podíval se mi na to a zkusil napsat vůj názor, zda to tam již nechat, či třeba ižp zrušit a nahradit běžnou úrazovkou + investovat jinak... zase bych nerad začínal od znovu, i když podle té vyroční zprávy tam stejně nic není. Jsem zvědav, teď v únoru by mě měla přijít další, tak uvidím co bude. Nevěděl jsem do jaké kategorie to zařadit, ale nejvíc se to opírá o pojištění. Mockrát Vám děkuji Libosh


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel již pobírá starobní důchod, ale…

Dobrý den, manžel již pobírá starobní důchod, ale nebyl mu do jeho výše započítán plat za 4 roky ,kdy byl zaměstnán v soukromé firmě ( probíhal tam souběh s OSVČ, takže dobu započítanou má ). Firma nenahlásila patřičné údaje na sociální správu. V daňových přiznáních za tyto roky však tyto příjmy má uvedené, včetně celkové částky odvodů na sociální a zdravotní pojištění, výplatní pásky máme jen sporadicky. Firma již není k nalezení, takže nemůžeme potvrzení ani jiné doklady získat. V vzhledem k tomu, že plat byl docela slušný, určitě by bylo dobré mít ho započítaný do důchodu. Dá se ještě nějak jinak sociální správě doložit a nechat započítat takový příjem? Děkuji Táňa



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím můžete mi sdělit, zda se práce…

Dobrý den, prosím můžete mi sdělit, zda se práce prováděná na dohodu o provedení pracovní činnosti započítává do důchodu a zda zaměstnavatel hradí sociální a zdravotní pojištění při této dohodě a jaká musí být minimální hrubá mzda, ze které se obě pojištění počítají. Děkuji. Kotková M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Chtěla bych vědět kolik je max.počet…

Dobrý den Chtěla bych vědět kolik je max.počet let k výpočtu % za odpracované roky. Je mi 59 let a pracuji od 15let.Mám tedy odpacováno 44let, bude mi započítáno x % x 44let do výpočtu důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke konci minulého roku mi skončila u…

Dobrý den, ke konci minulého roku mi skončila u zaměstnavatele smlouva na dobu určitou (půl roku), předtím jsem na plný úvazek nepracovala. Nyní jsem však v 9. týdnu těhotenství. Jsem tedy v ochranné lhůtě, bude mi bývalý zaměstnavatel platit mateřskou a dokdy nejpozději je třeba podat Žádost o peněžitou pomoc v mateřství? Abych splnila účast na nemocenském pojištění, platím si ještě 3 měsíce sociální a zdravotní pojištění. Mohu se po této době až do začátku pobírání mateřské přihlásit na ÚP nebo mi tak zanikne nárok na mateřskou? Popř. co by pro mě bylo nejlepší, když jsem otěhotněla v zaměstnání a zároveň mi pak skončila prac. smlouva. Nyní mě nechce nikdo zaměstnat. Děkuji předem za radu!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rozhodl jsem se ukončit úrazové…

Dobrý den, rozhodl jsem se ukončit úrazové pojištění diamant u ČP pojištění se spořením. V ČP mi řekli, že mi vyplatí pouze odbytné (11370,-Kč) a ne kapitálovou hodnotu (14927,-Kč). V ČP mi sdělili, že kapitálovou hodnotu by mi vyplatili pouze při dodržení celé délky pojištění tedy ještě cca 6 let. Můj poradce z fa. Kapitol mi řekl, že kapitálovou hodnotu by mi nevyplatili nikdy, ani na konci pojištění, že se jedná o naspořené peníze včetně různých poplatků, které si ČP vždy strhne takže i kdybych vydržel až na konec pojištění tak by mi vyplatili pouze odbytné (tedy nižší částku než kapitálovou hodnotu). Kdo má tedy pravdu? A co jsou povinni mi vyplatit při předčasném ukončení smlouvy?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem v ID je mi 55 let a zatím jsem na…

Dobrý den,jsem v ID je mi 55 let a zatím jsem na ÚP.Chtěla jsem se zeptat až skončím po 3 letech na ÚP a pokud bych nenašla práci,kolik si musím platit sociálního pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám možnost pracovat v zahraničí, kam…

Dobrý den, mám možnost pracovat v zahraničí, kam budu denně dojíždět. Samozřejmě budu platit sociální a zdravotní pojištění tam, ale musím platit totéž i u nás. Ráda bych chodila k doktorovi v ČR. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3 stupně a…

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3 stupně a zajímalo by mne zda mohu chodit přitom do práce pokud si najdu taková, ve které by mi má invalidita překážela jen minimálně, nebo jak někteří tvrdí, že nesmím vůbec pracovat. Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od roku 2014 mám být zaměstnám v…

Dobrý den, od roku 2014 mám být zaměstnám v Ruské federaci na pracovní vízum. Zajímalo by mě, zda s touto zemí máme dohodu o soc. pojištění, tedy zda odpracované roky budou započteny u nás. Zda je nutné u nás platit i nadále soc. a zdrav. pojištění v době pracovní činnosti v RU. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Upomínka o zaplacení pojistného Dobrý den, měl…

Upomínka o zaplacení pojistného Dobrý den, měl bych jsem k Vám dotaz ohledně upomínky k zaplacení pojistného. Dnešního dne mi přišla upomínka na uhrazení soukromého životního pojištění, které jsem měl uzavřít 4.4.2012. Již nepamatuji, jestli se jednalo o nabídku, co mi přišla emailem nebo poštou od pojišťovny (typ nabídek, co vám přijdou aniž by jste si o ně požádaly). Ale čím jsem si jist, tak jsem písemně žádnou smlouvu s pojišťovnou neuzavřel,žádnou smlouvu jsem nepodepsal ani mi nepřišla žádná platná pojistná smlouva. Tudíž neproběhla ani jedna splátka. Je mi divné, že se pojišťovna ozvala s první upomínkou až skoro po roce a půl. Děkuji za radu. Přeji Vám hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, minulý týden mi přišel doporučený…

Dobrý den, minulý týden mi přišel doporučený dopis-rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ohledně vrácení přeplatku důchodového pojištění zemřelé tchýně. Už jsem 2 roky rozvedená a rozvodem jsme s tchýní ztratily veškeré kontakty. Bydlela s bývalým manželem (synem zemřelé) v jednom rodinném bytě, samozřejmě důchod všechen vybral on. Chtěla bych poradit, jak mám docílit toho aby zbytek vrácení přeplatku zaplatil bývalý manžel, který s ní nejenom bydlel, ale všechen její důchod vybral on. Bohužel toto rozhodnutí přišlo na mé jméno, protože asi před 9 lety, jsem byla donucena bývalým manželem abych tchýni založila účet já. Jsem opravdu zoufalá, s bývalým manželem se vůbec nadá komunikovat, natož když jde o peníze. Moc děkuji za jakoukoli pomoc či radu.