Zdravíčko, mám dotaz hlavně ohledně sjednaného…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 12.01.2014 15:08


Zdravíčko, mám dotaz hlavně ohledně sjednaného ižp co již nějakou dobu platím a když už sem píši, tak mě napadlo, že vám sepíši všechny smlouvy co se mě tu za tu dobu sešli, v jaké jsem situaci a co dál. Zda je ponechat, či změnit a vlastně co nimi potřebuji krýt. S rodiči jsem koupil RD ve kterém žiji i spřítelkyní, která je v 1.ročníku na vyšší a je na mě tudíž dá se říct finančně závislá. Nemá žádný příjem. Na RD si naši vzali hypotéku na kterou také přispívám (mé jméno v ní nefiguruje). Je tu nachystané podkroví na vestavbu další bytové jednotky, kterou se snažíme postupně z volných pěnez postupně budovat. Tudíž myslíme již na nějaké bydlení, s postupem času rodina atd. Mě je 23, jí 20. A taky bych rád řešil otázku daleké budoucnosti, penze a tak. V tuto chvíli mám tyto smlouvy: IŽP Koop 4BN smrt - 200 000,- smrt úrazem - 200 000,- těl.pošk.úrazem - 50 000,- pobyt v nem. - 200,- / den první cca 3 měsíce měsíční pojistné 1000,- poté navýšeno na 1500,- (neřešte prosím proč tomu tak bylo, díky) počátek 1.2.2010 na 45 let. vybrané fondy C-quadrat balanced / dynamic v poměru 30% / 70% Když mi přišla výroční zpráva k 8.2.2013, na účtu nebyly žádné kladné hodnoty. (nečekal jsem velké výnosy, vím že ze začátku jsou poplatky a tak, ale 0,- jsem taky nečekal- to mě celkem vystrašilo, je to normální nebo se mám obávat a začít to řešit jinak) Drobný dotaz k ižp: jestliže by se stalo, že vybrané fondy budou ztrátové, může se stát že se stanu dlužníkem? Dále tu mám penzijko u allianz na 300,- /měsíčně ještě za starých podmínek, počátek k 1.12.2012 , zde asi není moc co řešit, ale i tak to sem píši (slečna má na sebe stejně tak toto, ale na 100,-) A dále pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu zaměstnání od Generali. Ročně cca 1800,- tam si taky myslím že není moc co jineho vymyšlet, nevím. Limit plnění 100 000,- , rozšíření o připojištění řidiče s limitem 30 000 a spoluúčast na 1000,- Kdyby tu byl někdo tak hodnej, podíval se mi na to a zkusil napsat vůj názor, zda to tam již nechat, či třeba ižp zrušit a nahradit běžnou úrazovkou + investovat jinak... zase bych nerad začínal od znovu, i když podle té vyroční zprávy tam stejně nic není. Jsem zvědav, teď v únoru by mě měla přijít další, tak uvidím co bude. Nevěděl jsem do jaké kategorie to zařadit, ale nejvíc se to opírá o pojištění. Mockrát Vám děkuji Libosh

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 13.01.2014 14:01


Dobrý den, to je práce pro finančního poradce a myslím tím odborníka, nikoliv prodejce pojistek. Obecně je nevýhodné předčasně rušit IŽP. Navíc jsou tyto produkty velmi nákladné a to, že máte na účtu nulu je možné. Dlužníkem se stát nemůžete, ale je faktem, že nemáte garantovaný výnos. Pokud chcete spořit či investovat, IŽP není vhodným produktem, protože jak již název napovídá, je to pojištění.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji