FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě bych měl jeden dotaz. Pokud budu…

Dobrý den, ještě bych měl jeden dotaz. Pokud budu posílat výpověď, tak musí být tato výpověď úředně ověřena ? Respektive úředně ověřen podpis pojistníka. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpověď do 2 měsíců

Dobrý den, uzavřel jsem životní pojištění u KOOP, počátek pojištění měsíc řijen. Ovšem jsem se dostal do finančních problému, takže nemůžu pojistné splácet. První splátku jsem ještě neprovedl. A chtěl bych se zeptat, zda po mě nebudou vymáhat pojistné. A stačí zasplat do společnosti pouze dopis o zrušení smlouvy ? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Investiční životní pojištění

Dobrý den, chci se zeptat, domníváte se , že je správné, v 55 letech uzavřít investiční životní pojistění Future od GP na 21 let, s pojistnou částkou pro případ smrti 2000Kč, měsíční pojistné 1000Kč, z důvodů možnosti odečtení pojištění od základu daně, tak jak mi radí můj finanční poradce. Domnívám se, že daňová úspora bude nižší , než vysoké poplatky za zřízení a vedení účtu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna pojišťovny

Dobrý den, mám životní pojištění u ČP (již 8 let), je mi 28 let a chtěl bych změnit tuto pojišťovnu za Generali, převedel bych si všechny naspořené peníze na novou smlouvu u Generali. Na slouvu u ČP si uplatňuji každoročně daňový odpočet a to bych dělal i u té nové smlouvy. Zhruba za 5 let bych si chtěl do té doby naspořené peníze u Generali vybrat, ale spořil bych si dál. Otázka: Musel bych pak státu vracet slevy na dani, ikdyž nezruším smlouvu? Konec smlouvy u ČP je v mých 65 letech. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dlužné pojistné

Dobrý den, asi před rokem jsem si založil živ.poj.Bohužel mi poradce špatně vysvětlil princip tohoto produktu a já přišel nejen o nemalé peníze ale taky dnes dlužím na pojistném. Podle poradce se jednalo o spoření s nulovou pojistnou částkou.Bohužel jsem hloupě naletěl tomu že si budu spořit a posílat platby třeba jako na stav.spoření.Prostě jsem sem tam neposlal a smlouva zanikla.Že žádné peníze nedostanu mě už ani tolik nevadí ale musím platit to pojistné? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nezaplacené pojistné

Dobrý den, v roce 2002 uzavřel manže životní pojištění, zaplatil poj.poradci první splátku a od té doby neplatil nic(prostě se na to vykašlal). Nyní mu přišla upomínka o uhrazení dlužné částky 1332Kč + 392Kč úroky. Je možné uplatnit promlčení lhůtu se zasláním dopisu, že s dlužnou částkou nesouhlasí? Děkuji Černá M.


odpovídal(a): Redakce

Dočasné životní pojištění

Dobrý večer, mám dotaz ohledně Dočasného životního pojištění.Jde o pojištění bez spoření a potřebovala bych vědět, zda když nezaplatím 3x pojistné, tak pojistka zaniká?Musím uhradit dlužné pojistné ikdyž jsem po pojišťovně nikdy nic nepožadovala, pojišťovna mi v ničem neplnila. Je nutné zasílat výpověď? Děkuji za radu. S pozdravem Ilona


odpovídal(a): Redakce

Odbytné-životní pojištění

Dobrý den, zrušila jsem životní pojistku na kterou mi přispíval i zaměstnavatel, bude mi vyplaceno odbytné. Jakým způsobem doložím finančnímu úřadu výši základu daně z odbytného, která je dle §8 DZP tvořena příspěvky zaměstnavatele, kdo mi toto potvrzení vydá, mzdová účetní nebo pojišťovna? Kam v přiznání k DZP za 2009 tento samostaný základ daně uvedu a jakou sazbou ho zdaním? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek pojištění

Dobrý den, přišlo nám upozornění od České pojištovny, že máme doplatit neuhrazené 2 měsíční poplatky za živ. pojištění z roku 2003. Už nejsem schopnej dohledat jestli jsme to tehdy zaplatili. Ma banka takhle dozadu (6let) vůbec právo pož. částku chtít? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

Ochrana spotřebitele

Dobrý den, uzavřela jsem životní pojištění Dynamik Plus u České pojišťovny. Před třemi měsíci jsem smlouvu vypověděla a ČP se mi neustále omlouvá, že došlo k technické chybě, díky které se nedaří spočítat odbytné. Již o měsíč překročili stanovenou výpovědní lhůtu! S penězi jsem počítala. ČP mi již měsíč tvrdí, že je to otázkou pár dní, kdy chybu odstraní. ČP mi nehodlá říci, kde je jaký problém a nejsou schopni říci, za jak dlouho jej vyřeší. Navíc již témeř měsíc disponují s mými penězi "na bezúroční úvěr" - ty mi tímto neoprávněně drží a mě vzniká škoda. Na koho se obrátit, aby se ve věci začalo něco dít. Mnohokrát děkuji za odpovědi a připomínky. Kristýna



odpovídal(a): Redakce

Předčasné zrušení životního pojištění

Dobrý den. Sjednala jsem si kapit.živ.poj.dinamik.ok jsem podstive platila 550kc. Po roce jsem se rozhodla ho zrusit,jelikoz je to pro mne velika financni zatez.Na pojistovne mi pani oznamila,ze abych dostala nejakou korunu,musela bych u smlouvy zustat min.2 roky a az pote se mi zacnou penize sporit a mela bych narok na nejakou malou castku pri odstoupeni. Je to tak mozne??To jsem ty penize jen tak vyhodila?Ve smlouve jsem o tech dvou letech nic nenasla.Posim poradte,dekuji Nikola.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění-pojistné plnění

Dobrý den, mám uzavřeno kapitálové životní pojištění Dynamik u ČP. Spoření mám do 70let s tím, že měsíční částka, která se ukládá na spoření je 1.000Kč - na konci spoření tak naspořím cca 500.000, pojistná částka pro případ smrti je 100.000. Nyní mi bylo řečeno nezávislou finanční poradkyní, že pokud bych umřela před dovršením 70let, rodině by bylo vyplaceno pouze 100.000, a částka kterou jsem po celou dobu spořila by zůstala ČP. Zdá se mi to jako nesmysly a proto Vás prosím o radu jestli je to opravdu takto. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Více smluv životního pojištění

Dobrý den, chci se zeptat, zda můžu mít sjednány 2 smlouvy na Kapitálové a investiční životní pojištění(včetně úrazového) u dvou různých pojišťoven a zda v případě úrazu nebo dožití,mně bude vyplacena částka z obou smluv nebo mám jen nárok na jedno celkové plnění-nevím, jak je to podle zákona. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Investiční živostní pojištění

Dobrý den,mám dotaz na investiční životní pojištění Generali tarif Z.60.Toto pojíštění mám sjednané od 1.7.2003 na deset let,měsíční vklad 532kč.Je toto pojíštění výhodne,nebo ho mám zrušit.Mám pochyby, aby při uoknčení smlouvy mé penízé byly naspořeny v té sumě kterou jsem vložil!Momentálě jsem ztratný cca.4500kč a to za poplatky za rizika pro případ smrti,správní poplatek,počáteční náklady.Děkuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Zrušení smlouvy KŽP

Dobry den, v roce 2004 jsem resil vystavbu za pomoci hypoteky od CMHB. Protoze to v te dobe bylo vyhodne, uzavrel jsem ji s Kapitalovym zivotnim pojistenim od Kooperativy. Nyni po skonceni 5 let fixace jsem se nedokazal dostat na normalni nakladovou miru tohoto hypotecniho uveru a tento jsem preuveroval. Samozrejme jsem "pouze" celych 5 let platil uroky a ma "zadluzenost" se nijak nesnizila. Chtel bych proto nejakym zpusobem pristi rok ziskat alespon cast financi z tohoto Kapitaloveho pojisteni ale tak abych nemusel vratit fin.uradu odecty na danich, ktere jsem v nejvyssi vysi kazdy rok uplatnoval. Je to nejak mozne ?


odpovídal(a): Redakce

Technická úroková míra u KŽP

Dobrý den, v roce 1995 jsem sjednala dceři Kapitálové životní pojištění věna pro případ sňatku nebo dožití dítěte podle tarifu V2 u pojišťovny Kooperativa. Dnes jsem byla informovaná, že u tohoto produktu je dosažená kapitálová hodnota zhodnocována technickou úrokovou mírou ve výši 4,5%, v součastné době se tato hodnota pohybuje u nově sjednávaných produktů kolem 2,4%. Proto, cituji "Z tohoto důvodu bylo stanoveno, že za rok 2008 nepřipsala pojišťovna na takto výhodně úročené produkty podíl na zisku. Je tento postup pojišťovny správny? Může mi pojišťovna odepřít podíl na zisku? Ve smlouvě je uvedeno: Podíly zvyšují pojistnou čásku pro případ sňatku nebo dožití a přiznávají se po dobu trvání pojištění až do výročního dne počátku pojištění v roce, v němž dítě dovrší 18 let.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení v 2měsíční lhůtě

Hezký den všem, ráda bych se obrátila s dotazem ohledně ukončení pojistné smlouvy a založení smlouvy nové u stejné pojišťovny tj. Kooperativa. K 1/3 09 jsem uzavřela smlouvu s pojišť.agentem na produdkt invest.život. pojištění 6BN. Dne 6/4 09 pojišťovna obdržela žádost o ukončení pojistné smlouvy a převedení prvního zaplaceného pojistného ve výši 1. 500 Kč na smlouvu novou, kterou jsem uzavírala s jiným pojišť. agentem na produkt o stupeň nižší tj. 5BN. Pojistná smlouva 6BN zanikla výpovědí do 2 měsíců od sjednání ke dni 15/4 09 (viz písemné vyjádření od Kooperativy). Háček je v tom, že mi z prvního zaplaceného pojistného vrátí pouze 49 Kč!! I když jsem dodržela výpovědní lhůtu 2 měsíců a zůstala jsem nadále klientem Kooperativy?!Celá kapitálová hodnota nebyla tak převedena na novou smlouvu s tím, že počátkem každého měsíce jsou hrazeny poplatky za pojistné riziko pro případ smrti, pro případ pobytu v nemocnici a za vedení účtu a dále náklady spojené s uzavřením pojistné smlouvy. Kooperativa se odvolává, že pojistitel má nárok na poplatky za celý měsíc (březen+duben09) v němž došlo k zániku tohoto pojištění (viz písemné vyjádření k 1/7 09), ale já změnila pouze produkt nikoli pojišťovnu. Má tedy skutečně Kooperativa nárok mi převést na smlouvu 5BN pouze částku 49 Kč namísto 1 500 Kč? Děkuji moc za Vaši odpověď. Dagmar Šp.


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání dlužného pojistného

Dobry den, pred par dny mi prislo postou, uplne obycejnou postou, od M.B.A. finance - coz je firma ktera vymaha dluhy, ze dluzim CSOB pojistovne 900,- korun a poplatek za vymahani cca 700,- a ze mam neprodlene zaplatit tyto castky. Jedna se o smlouvu, ktera zanikla v prosinci roku 2000 , coz je 9 let. Za prve nevim o te smlouve skoro nic, jen to ze v te dobe mi bylo 18 let a chodil po dome nejaky pojistovak, ktery snami tuto smlouvu uzavrel. Nicmene je to 9 let zpatky a ted mi chdoi dopisy, ktere jsou psany jak kdyby vyhruznym stylem, nejsou doporucene a priom zadaji zaplatit do 5ti pracovnich dnu. M.B.A. finnce mi kopii smlouvy neda, protozeji nema, koupila jen pohledavku od CSOB. Cele jejich chovani mi prijde nechutne a nesolidni. Jakak je promlceci doba? maji na to narok? jak se muzu branit? Muzou ne me poslat exekutora? popripade prosim poradte nejake cislo zakona kde bych to nasel, nebo se mohu obratit na Vas? i za pripadny poplatek? Dekuji Petr Blaha


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění a hypotéka

Dobrý den, máme s přítelem už 1 rok kombinovanou hypotéku (kapitálové životní pojištění AXA, hypotéka Volksbank). Rádi bychom převedli tuto hypotéku na normální a životní pojištění zrušili - lze to vše bez sankcí, poplatků a bez ztráty peněz na životním pojištění? Prosím o radu, jak nejvýhodněji postupovat. Děkuji Hana Vohanková


odpovídal(a): Redakce

Kapitálové vs investiční životní pojištění

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem: Mám uzavřené kapitálové životní pojištění podle sazby KZP1. Pojistka byla uzavřena 1.4.1997 u IPB, dnes je to ČSOB. Garantované zhodnocení je 5%, konec pojištění je 1.4.2030, částka pro případ dožití je 200 000, měsíční platba je 500. Stav k 1.1.2009 je 52 349 (bylo několik předčasných výběrů). Finanční poradce doporučil tuto smlouvu zrušit, a nahradit jí Výběrovým životním pojištěním MAXIMUM od ČPP na 16 let s měsíčním pojistným 1000 Kč. Pojistná částka pro případ smrti je 400 000, lineárně klesající. Po 16 letech by podle jeho modelu při 5,6% růstu bylo odkupné 238 000 a pojistné plnění pri úmrtí 241 000. Použil Kohoutovu vyváženou strategii. Je jeho doporučení správné a je 5,6% růst reálný?