FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli osoba…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli osoba ve starobním důchodu s živnostenským listem na drobné broušení, který nemá výdělek vyšší než 15000,- ročně, má povinnost platit zdravotní pojištění. Prosím o odkaz na konkrétní zákon. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nízká pojistná částka - jak z toho ven

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně IŽP. Mám je sjednané u ING, IŽP-investor plus od roku 2006. Měsíčně platím 500 Kč. Smlouvu mám uzavřenou do 65 let. Pojistná částka pro smrt je 30 000 kroun. Nyní, kdy jsem si založila rodinu, mně přijde částka pro případ smrti směšná. Pojištění mi doporučíl a zřídil ,, kamarád,, jen za učelem svého obohacení, ale na to jsem bohužel příšla až teď. Díky tomu mám na všechny ŽP výhradně negativní názor. Nyní zvažuji, zda smlouvu hned nezrušit a jak přijít, o co nejmín penez. Za 4 roky jsem tam vložila cca 36 000, vcetně mimorádných částek. v ING mi nyní řekli, že si mohu vybrat 100 porcent - 20 000.korun!!! Nechapu, proč tak malo!! Je možné vybrat tuto částku a pak smlouvu zrušit?? Nebo je lepší ji zrušit az po delši době? Děkuji za Váš názor



odpovídal(a): Redakce

Dovolte mi, abych Váši poradnu požádal o radu. U…

Dovolte mi, abych Váši poradnu požádal o radu. U České pojišťovny mám uzavřenou havarijní pojistku, ze dne 16.12.2009. Dne 22.11.2010 jsme požádál písemně pojišťovnu prostřednictvím jejich pobočky o ukončení pojištění. Bohužel, písemně oznámili 26.11.2010, že pojistnou havarijní smlouvu nelze stornovat (6 týdnů atd.) a nejbližší možné datum pro storno je výroční datum tj. 16.12.2011! Žádné plnění nebylo s pojistky doposud čerpáno, automobil je vlastní, r.v. 2008, bez leasingu. Můžete mi prosím poradit co nastane, když neuhradím nejbližší následujcí 1/4-letní splátku, tj. 16.12.2010? Dojde k ukončení pojištění nebo budou pojistné nárokovat i s úroky či jinak? Děkuji za odpověď. Jaromír Sedláček


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu o kapitálovém…

Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu o kapitálovém životním pojištění, kterou jsem uzavřel v květnu 2007. Rád bych slyšel nezávislý názor. Konec pojištění v 75 letech (bylo mi v 2007 29 let), pojištění pro případ smrti 10.000,-Kč, pojištění pro případ dožití - aktuální hodnota účtu pojistníka, pojistné za měsíc 517,-Kč (z toho 217 na úrazové pojištění), pojistné pro případ smrti následkem úrazu 250.000,-Kč, pro případ trvalých následků 500.000,-Kč, pro případ tělesného poškození úrazem 62.000,-Kč, v pojistném zahrnuto doplňkové úrazové pojištění s tělesným poškozením úrazem Díky moc za reakce


odpovídal(a): Redakce

Zdravím, nedaří se mi nalézt, jaký základ je…

Zdravím, nedaří se mi nalézt, jaký základ je použit u výpočtu důchodu od státu za náhradní dobu.Tedy pokud jsem veden na úřadu práce,jak se toto přímo započítává do penze. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

chci nahlásit změnu trvalého bydliště k pojistce…

chci nahlásit změnu trvalého bydliště k pojistce č-1282548128 ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PLACENO ČTVRTLETNĚ 1383 KČ PÚVODNÍ ADRESA-K.ŠMIDKÉHO 1824/11 OSTRAVA NYNÍ BÍLOVECKÁ 205/23 OSTRAVA


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám už asi 2 roky životní pojištění…

Dobrý den. Mám už asi 2 roky životní pojištění FLEXI od České Spořitelny (Vienna Insurance). Jsem v nejvyšší rizikové skupině a čas od času jezdím i do zahraničí, a tak musím měnit různé podmínky v tomto pojištění (jde o zvýšení rizika a tak navýšení i častky, kterou pojišťovně platím v ČR - 930 Kč). V červenci 2010 jsem sepsal s pojišťovacím agentem v Táboře návrh na změnu pojistné smlouvy právě kvůli mému výjezdu do zahraničí. Bylo mi řečeno, že mám začít platit zvýšenou částku, až mi přijde domů podepsaný doplněk základní původní smlouvy s přesnou částkou. V srpnu 2010 jsem tedy odcestoval, ale žádný doplněk smlouvy mi nepřišel. Dále jsem tedy platil až dodnes částku - 930 Kč. Byl jsem tedy podle všeho nepojištěn na prostředí a riziko, v kterém se nacházím. Teď v prosinci mi na trvalé bydliště ale přišel dopis, kde mi pojišťovna píše, že bych měl uhradit částku za období od 1. do 30. listopadu 2010, a to 3100 Kč. Volal jsem na telefonní linku České Spořitelny, co to má znamenat. Po přepojení mi pán na druhé straně sdělil, že změnu akceptovali a pojištění platí od 1. září 2010 a tak mám až do prosince měsíční částky uhradit (cca 12400 Kč). Zeptal jsem se, jak mohu něco platit, když jsem ani nebyl vyrozuměn a žádný doplněk či potvrzení změny smlouvy mi nebyl doručen. Nemluvě o tom, že ani částku, kterou bych měl platit jsem neznal. Zástupce ČS mi odvětil, že se to možná ztratilo na poště a že to není jejich problém. Měl jsem jim prýl zavolat a dožadovat se o zaslání této smlouvy. Nicméně celou částku chtějí uhradit. Nevím, jak by má družka v případě mé smrti vymáhala od pojišťovny pojistku v období od srpna do prosince 2010 bez jediného potvrzení či akceptačního dopisu České pojišťovny, který jsme samozřejmě neobdrželi. Zdá se mi, že toto je nekorektní jednání pojišťovny. Nezaslali ani v období od září až do konce listopadu jedinou upomínku či upozornění, že bych měl něco někde platit, takže jsem platil jen částku 930,-Kč/měsíc, kterou normálně platím. Myslím, že bych měl začít platit zvýšenou částku až teprve tehdy, kdy se mi dostane do rukou doplněk o změně smlouvy a akceptace mého návrhu na změnu s datem, od kdy změna platí. Jestli došlo k pochybení České pošty v doručení doporučeného psaní od České Spořitelny, měla by tedy pojišťovna žádat nahrazení případné škody právě Českou poštu a ne mě. Trošku mi to přijde, že pojišťovna vyčkávala, jestli se mi něco stane v nebezpečném prostředí v nejproblémovějším období a když se nic nestalo, po 4 měsících žádá zpětně o zaplacení pojistného v částce, o které jsem nevěděl její výši, od kdy platí a jestli změnu pojišťovna vůbec přijala. Prosím vás o radu, jak postupovat, kdo je v právu, jestli jsem něco zanedbal a jesli má pojišťovna v takovémto případě vůbec právo jednat tímto způsobem. Nemohu se zbavit pocitu, že tady nejsem zákazníkem já, ale snažím se pojišťovně vnutit své peníze a vlastně bych měl být vůbec rád, že mě mají za klienta. Děkuji Vám za případnou radu a pomoc. Michal Mairych


odpovídal(a): Redakce

Mám osobně uzavřené pojištění odpovědnosti z…

Mám osobně uzavřené pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Současně i zaměstnavatel za mě u jinné pojišťovny uhradil další pojistné z odpovědnosti zaměstnance. Jelikož pojistné plnění mi může být poskytnuté pouze z jedné pojistné smlouvy, chtěl bych jednu pojistnou smlouvu zrušit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, ale z vážných rodinných…

Dobrý den, jsem OSVČ, ale z vážných rodinných důvodů jsem tento rok téměř nepracovala a za rok byl můj příjem po odečtení výdajů pouze 23.000,--. Musím i tak platit sociální pojištění? Některý měsíc jsem nevydělala ani na úhradu pojistného. Děkuji Klára


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat na nějáké levné a…

Dobrý den,chci se zeptat na nějáké levné a výhodné úrazové pojíštění?Moje povolání je CNC frézař



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 27 let, jsem svobodná a…

Dobrý den, je mi 27 let, jsem svobodná a bezdětná. Ráda bych se zajistila pro případ úrazu s trvalými následky nebo vážné nemoci (např. rakovina). Ráda bych takové pojištění, ze kterého bych mohla v případě potřeby uhradit například nadstandardní léčbu nebo úpravu bytu v případě trvalé invalidity. Klasické životní pojištění, jehož součástí toto bývá, však nepotřebuji. Můžete mi, prosím, poradit, zda existuje na trhu nějaký takový produkt nebo jaké pojištění by v tomto případě bylo vhodné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s placením zdravotního a sociálního když jsem v II. stupni invalidity a zároveň zapsaná na úřadu práce. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnána na…

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnána na dobu určitou. Vzhledem k tomu, že se budu stěhovat, musím dát výpověď a určitou dobu být nezaměstnaná. Chci se zeptat: V případě, že budu nezaměstnaná (určitě ne déle než měsíc, stěhuji se do Prahy), jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Mám se někde nahlásit jako nezaměstnaná? Je třeba platit ještě něco dalšího v době nezaměstnanosti? Děkuji moc za odpověď, Markéta Kučerová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Jsem zamestnana v Anglii, kde…

Dobry den, Jsem zamestnana v Anglii, kde odvadim a platim veskere pojisteni. Zacatkem pristiho roku se vracim do Ceske Republiky z duvodu zdravotnich problemu a ocekavane operace kolene, ktera mi zajisti pracovni neschopnost minimalne na pul roku. Chtela jsem se zeptat, jestli po operaci budu mit narok na nemocenskou a kdyz, z ceho se vypocitava? Jestli ne, mam narok na nejakou socialni podporu? Co proto udelat? Dekuji za odpoved P. UHROVA


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně životního pojištění…

Dobrý den, mám dotaz ohledně životního pojištění a zda-li si bude možno v rámci návrhu důchodové reformy vyvázat (převést) část peněz ze sniž.soc.pojištění na individuální účet mého životního pojištění, které mi slouží jako spoření na důchod? A jak to buse s penzijní fondy po této navrhované reformě?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Utrpěla…

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Utrpěla jsem pracovní úraz - v pracovní době jsem zkolabovala a poranila si při pádu kotník - a jsem v dlouhodobé prac. neschopnosti a léčení. Je vhodné žádat i výplatu bolestného od zaměstnavatele (když za úraz zaměstnavatel v podstatě nemůže)? Je možné současně žádat odškodnění od své pojišťovny, kde mám sjednáno soukromé úrazové pojištění? Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás o radu, dcera OSVČ, v jaké výši by…

Prosím Vás o radu, dcera OSVČ, v jaké výši by měla v příštím roce 2011 platit sociální a nemocenské pojištění, v případě, že bude chtít v tomto roce nastoupit mateřskou dovolenou. V letošním roce je příhlášena k nemocen. pojišť. a platí minimální pojištění. Děkuji Omlouvám se, ještě doplňuji svůj dotaz, zajímá nás kolik si platit, aby mateřskou pobírala ve výši kolem Kč 14000,--.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obrátila se na mne Česká pojišťovna…

Dobrý den, obrátila se na mne Česká pojišťovna ohledně smlouvy Dynamik. Smlouvu je uzavřena do roku 2013, zřídil ji můj otec, který mne takto pojistil. Otec ale v roce 2004 zemřel. Protože jsme o smlouvách u České pojišťovny tušili, ale nenašli k nim doma žádné materiály, byl se po úmrtí otce zeptat v pojišťovně bratr a řekli mu, že žádné nejsou. Celá věc se proto až do listopadu 2010 neřešila. Nyní se mi ozvala pojišťovna s tím, že na kontě zbývá jen zhruba 3,5 tisíce Kč, neboť se po dobu neplacení z uspořené částky strhávalo. Při sjednané schůzce se zaměstnankyní pojišťovny mi řekla, že je nejlepší smlouvu hned zrušit a peníze vybrat a že jako osoba pro případ potřeby byla uvedena moje matka, která má nárok na 100 tisíc korun.... je možné, že bych na jednu smlouvu dynamiku byla pojištěna já i můj otec? a tedy moje matka měla skutečně nárok na peníze za úmrtí? (zaměstnankyni pojišťovny moc nevěřím, jelikož byla nesmírně zmatená a údajně takový případ ještě nezažila:() mám nějakou šanci ohradit se proti postupu pojišťovny, která mne šest let neinformovala a strhávala peníze z účtu? Děkuji mnohokrát za odpověď Jana M


odpovídal(a): Redakce

Dobry den mam dotaz,jsem po operaci rameniho…

Dobry den mam dotaz,jsem po operaci rameniho kloubu.Jsem dlouhodobě nemocná.Ale neni to nasledek po uraze,je to vrozena vada.Mam pojisky ktere se vstahuji na uraz ,na které nemam uplatněni.Ale chtěla bych se optat jestli mam narok na denni odškodné.Pojiska IPB-KZP1,a druha pojistkaFLEXI životni pojistka-česke spořitelny.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, k 31. 12. 2010 jsme dostali jako…

Dobrý den, k 31. 12. 2010 jsme dostali jako zaměstnanci výpověď z důvodu ukončení firmy dle par.52 ZP.Prosíme o radu jak to bude v případě že za nás firma neplatí zdravotní ani sociální pojištění i když ho máme uvedeno ve výplatní pásce.A to již nehovoříme o tom, že mám dluží již 4 měsíce výplaty.Můžeme být jako zaměstnanci nějak postihováni když firma nemá zaplaceno pojištění.Děkuji Vám předem za odpověď.