Dobrý den. Mám už asi 2 roky životní pojištění…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 06.12.2010 21:14


Dobrý den. Mám už asi 2 roky životní pojištění FLEXI od České Spořitelny (Vienna Insurance). Jsem v nejvyšší rizikové skupině a čas od času jezdím i do zahraničí, a tak musím měnit různé podmínky v tomto pojištění (jde o zvýšení rizika a tak navýšení i častky, kterou pojišťovně platím v ČR - 930 Kč). V červenci 2010 jsem sepsal s pojišťovacím agentem v Táboře návrh na změnu pojistné smlouvy právě kvůli mému výjezdu do zahraničí. Bylo mi řečeno, že mám začít platit zvýšenou částku, až mi přijde domů podepsaný doplněk základní původní smlouvy s přesnou částkou. V srpnu 2010 jsem tedy odcestoval, ale žádný doplněk smlouvy mi nepřišel. Dále jsem tedy platil až dodnes částku - 930 Kč. Byl jsem tedy podle všeho nepojištěn na prostředí a riziko, v kterém se nacházím. Teď v prosinci mi na trvalé bydliště ale přišel dopis, kde mi pojišťovna píše, že bych měl uhradit částku za období od 1. do 30. listopadu 2010, a to 3100 Kč. Volal jsem na telefonní linku České Spořitelny, co to má znamenat. Po přepojení mi pán na druhé straně sdělil, že změnu akceptovali a pojištění platí od 1. září 2010 a tak mám až do prosince měsíční částky uhradit (cca 12400 Kč). Zeptal jsem se, jak mohu něco platit, když jsem ani nebyl vyrozuměn a žádný doplněk či potvrzení změny smlouvy mi nebyl doručen. Nemluvě o tom, že ani částku, kterou bych měl platit jsem neznal. Zástupce ČS mi odvětil, že se to možná ztratilo na poště a že to není jejich problém. Měl jsem jim prýl zavolat a dožadovat se o zaslání této smlouvy. Nicméně celou částku chtějí uhradit. Nevím, jak by má družka v případě mé smrti vymáhala od pojišťovny pojistku v období od srpna do prosince 2010 bez jediného potvrzení či akceptačního dopisu České pojišťovny, který jsme samozřejmě neobdrželi. Zdá se mi, že toto je nekorektní jednání pojišťovny. Nezaslali ani v období od září až do konce listopadu jedinou upomínku či upozornění, že bych měl něco někde platit, takže jsem platil jen částku 930,-Kč/měsíc, kterou normálně platím. Myslím, že bych měl začít platit zvýšenou částku až teprve tehdy, kdy se mi dostane do rukou doplněk o změně smlouvy a akceptace mého návrhu na změnu s datem, od kdy změna platí. Jestli došlo k pochybení České pošty v doručení doporučeného psaní od České Spořitelny, měla by tedy pojišťovna žádat nahrazení případné škody právě Českou poštu a ne mě. Trošku mi to přijde, že pojišťovna vyčkávala, jestli se mi něco stane v nebezpečném prostředí v nejproblémovějším období a když se nic nestalo, po 4 měsících žádá zpětně o zaplacení pojistného v částce, o které jsem nevěděl její výši, od kdy platí a jestli změnu pojišťovna vůbec přijala. Prosím vás o radu, jak postupovat, kdo je v právu, jestli jsem něco zanedbal a jesli má pojišťovna v takovémto případě vůbec právo jednat tímto způsobem. Nemohu se zbavit pocitu, že tady nejsem zákazníkem já, ale snažím se pojišťovně vnutit své peníze a vlastně bych měl být vůbec rád, že mě mají za klienta. Děkuji Vám za případnou radu a pomoc. Michal Mairych

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.12.2010 14:35


Dobrý den, obecně pojištění vzniká prvním dnem po uzavření pojistné smlouvy. Totéž platí i pro změnu pojistné smlouvy. Domnívám se, že jste byl poněkud mylně informován pojišťovacím agentem a z toho vzniklo celé nedorozumění. Otázka je, co lze a co nelze v tuto chvíli prokázat. Doporučuji se obrátit na Právní poradnu na Finance.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji