FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

nabízí nějaká pojišťovna pojištění domácnosti…

nabízí nějaká pojišťovna pojištění domácnosti,které by zahrnovalo pojistné plnění na škodu způsobenou zatékáním,atmosférickými srážkami,či táním sněhu a ledu?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás mám uzavřené penzijní…

Dobrý den, prosím Vás mám uzavřené penzijní připojištění od roku 2004, v letošním roce dovrším 58 let a již mám rozhodnutí o přiznání předčasného důchodu. Mohu vybrat penzijní připojištění bez sankcí, nebo musím čekat až do 60 let. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, potřeboval bych poradit v…

Dobrý den, prosím, potřeboval bych poradit v oblasti životního pojištění a důchodového pojištění. Moje přítělkyně si cca před 1,5 rokem založila dva produkty od své sestry, která v té době pracovala pro poradenskou firmu Kapitol. Takže oba dva produkty jsou u Kooperativy. Přítelkyni je 23 let, svobodná, bez dětí, ve společné domácnosti se mnou, bez závazků, nerizikové zaměstnání. Investiční ŽP Perspektiva 7BN (-tuším) - Platba měsíční - 600 kč - PČ - 300 000 kč pro případ smrti nebo dožití - smrt úrazem, trvalé následky či cokoli dalšího nesjednáno - sjednáno navíc pouze pojištění pobytu v nemocnici (pojistné plnění 300/den až po třech dnech v nemocnici) - obmyšlené osoby - nazadáno - výplata pojistné částky - buď pojistná částka nebo stav účtu bude-li vyšší - do 65 let Dotazy směřující k tomuto produktu: 1) Chápu dobře, že když u ní dojde k např. dopravní nehodě a tomu nejhoršímu...K pojistnému plnění vůbec nedojde? Že k němu dojde jen při přirozené smrti? 2) Není to tím pádem celé k ničemu? Důchodové pojištění Moje Budoucnost - platba půlroční 741 kč (130/měs) - ve smlouvě uvedeno: roční důchod 6000 kč, jednorázové plnění 85 870 kč (cca) - oprávněné osoby v případě smrti - nesjednáno - do 65 let - nic dalšího nesjednáno Dotazy směřující k tomuto produktu: 1) Takže až přítelkyně bude ve věku 65 let, sama si určí zda-li chce v té době směšných 85 000 jednorázově nebo roční důchod 6000 (což je ani ne 600 kč měsíčně) ? 2) U tohoto produktu se nic nespoří, je to tak? Je to čistě jen pojištění? Nebo co to vlastně je? Tomuhle produktu vůbec nerozumím... 3) Přispívá na to stát? Všeobecně: 1) Jaký mátě Vy osobní názor na tyto produkty? 2) Co byste dělal Vy na našem místě? Produkty nejsou dlouho založené, nebude to taková ztráta, máme je zrušit a založit efektivnější a prospěšnější produkty a začít od znovu? Nebo je jen u dané pojišťovny přeměnit na výhodnější (nevím, zda-li je možné přejít z jednoho produktu na jiný...) ? 3) Přítelkyně by si chtěla ukládat penízky na pozdější dobu, nějak rozumně, nebude lepší nějaké spoření či penzijní připojištění? Časem bychom si chtěli pořídit bydlení, pravděpodobně až po svatbě společnou hypotékou... Já mám stavební spoření od KB a PP ING. Cokoli další potřebného mohu posléze uvést. Moc děkuji a omlovám se za tak dlouhý dotaz... Tomáš Dokoupil. Chomutov Krásný den a ještě jednou děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, již vím,že když předčasně ukončím…

Dobrý den, již vím,že když předčasně ukončím smlouvu o životním pojištění,musím dodanit částky,které jsem v předešlých letech uplatňovala jako daňové odpočty.1)Zajímalo by mne,kdo mi vystaví potvrzení o těchto částkách které mám dodanit,když jsem byla zaměstnána u 3 zaměstnavatelů a 2x jsme si podávala DP sama.Potvrzení,které jsem ročně obdržela,mají u sebe bývalí zaměstnavatelé.2)Jestliže požádám o potvrzení příslušnou pojišťovnu,tak mi vystaví celkovou částku za dobu trvání pojištění.Již si nepamatuji,zda jsem uplatnila odpočty každoročně,nebo jsem vynechala.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem bytové jednotky v…

Dobrý den, jsem vlastníkem bytové jednotky v bytovém domě o 8 bytech. Bytovou jednotku mám pojištěnou a pojištění je vinklováno bance, u které mám hypotéku. Někteří ze zbývajících vlastníků pojištění sjednáno mají , jiní ne. Jako SVJ se nemůžeme dohodnout, jak zajistit pojištění celého domu (i nepojištěných bytů), včetně střechy a společných prostor. Návrh uzavřít ještě jednu pojistku na dům jako celek se mně nelíbí. Už z principu se mi nechce platit 2x pojištění, když plnění by bylo jen jednou. Nehledě na to, jestli vlastně není protiprávní, mít pojištěnu jednu věc dvakrát. Lze nějak zajistit pojištění celého bytového domu prostřednictvím jednotlivých pojistek všech vlastníků? Je součástí takovýchto pojistek i pojištění poměrných částí společných prostor, stupaček, střechy atd.? Jak by probíhalo plnění za škodu třeba na střeše, pokud by měl každý tuto pojistku a třeba u různých pojišťoven? A jak ošetřit, aby si i ti, kteří dosud pojištění nemají, toto sjednali? Pokud tato moje laická představa není správná, jak jinak se to dá řešit? Děkuji předem za odpověď Pozn.: Pro mou banku není přípustné, aby byl pojištěn celý dům a z tohoto pojištění byla vinklována poměrná část za můj byt.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, uvažuji o tom, že přestanu spořit na…

Dobrý den, uvažuji o tom, že přestanu spořit na penzi prostřednictvím penzijního připojištění. Nechci stávající PP úplně zrušit, protože to by nebylo vůbec výhodné. Je možné prostě jen přestat posílat své příspěvky a nechat pouze ty od zaměstnavatele? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Můj manžel má…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Můj manžel má uzavřené životní pojištění 10.let. Zde platí částku 817,- z toho jde 600,-na spoření a 2 životko od roku 2005 na 700,- kde už jsou vyšší pojistné částky, ale i zde je spořící složka.I já mám životní pojištění od r. 2005 se spořením. Chci je zrušit jelikož pojistné částky jsou už nevyhovující (daly by se navýšit) ale hlavně proto že vysoká částka jde na spoření a snížit lze jen minimálně (o 100,-).Chci nové životní pojištění kde bychom byli pojištění oba dva i s dítětem ale pouze úrazovou složku. Avšak váhám zda nebude lepší navýšit úrazové pojištění u starých smluv s tím že by spořící složka zůstala nebo zda je zrušit (kvůli krátké době trvání příjdu o většinu vložených peněz)a založit nové pouze úrazové pojištění a peníze zhodnocovat jinde než na životním pojištění. Z daní jsme si nic neodepisovali. Můžete mi poradit kterou variantu mám zvolit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ponížení pojistného / zrušení pojistné smlouvy

Dobrý den, měla bych dotaz, udělala jsme si od známého pojištění u České pojišťovny Profi Invest. Platím měsíčně 1500, z toho 306 je sjednané úrazové pojištění. Od ledna jsem na úřadě práce a již tuto částku nemohu platit, tak jsem chtěla snížit pojistné na max 500,- Nová smlouva celkové pojištění za základní pojištění 300,- Indexace pojištění: Ano, konec pojištění je březen 2046, pojištění pro případ smrti nebo dožití 10 000kč, úrazové se nemění 306,- a celkové lhůtní pojištění 606,- měsíčně. Chtěla jsem s ezeptat, co říkáte na toto pojištění a co by se stalo v případě, že bych ho chtěla zrušit, má ho od září roku 2010. Přišla bych o celý vklad? Tedy 10 500 kč? Děkuji za případnou odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Uplatněné slevy na dani - ostatní příjem §10

Dobrý den. V roce 2010 jsem zrušila životní pojištění. Vím, že uplatněné slevy na dani musím uvést v aktuálním daňovém přiznání. Zajímalo by mě, jestli je třeba nějak doložit, že se jedná o dříve uplatněné slevy na dani nebo zda částku stačí uvést jen jako ostatní příjem.


odpovídal(a): Redakce

Jsem právnická osoba typu s.r.o. Nemám žádné…

Jsem právnická osoba typu s.r.o. Nemám žádné zaměstnance. Vyplácím si odměnu jednatele. Mohu využít ve svůj prospěch příspěvek na penzijní připojištění ve výši 24 000 Kč ročně hrazený z prostředků mé firmy? Bude tato platba osvobozena od daně z příjmu právnických osob? A jak v tomto případě naplnit §24 zákona o daních z příjmů? Stačí forma „vnitřního předpisu"?



odpovídal(a): Redakce

Syn je momentálně bez práce,ale od dubna 2011…

Syn je momentálně bez práce,ale od dubna 2011 nastupuje do zaměstnání.Na úřad práce se nenahlásil,ale sociální a zdravotní si chce zaplatit sám.Neví ale,jak se částka vypočítává.Dosud pracoval od června 2010 do února 2011,takže necelý rok.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele a volba pojišťovny

Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvku zaměstnavatele, když zaměstnavatel poskytuje tento benefit, je možné si pojišťovnu vybrat a nebo musím mít to s jakou pojišťovnou má zaměstnavatel smlouvu? Je nějaký zákon, který by toto ošetřoval?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat- je nutné…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat- je nutné platit jako OSVČ sociální pojištění z vyměřovacího základu daně 55 200Kč, OSVČ po dobu 12měsíců, bez záloh na soc. pojištění. Jinak jsem zaměstnána na HPP, kde za mne platí daně a pojištění zaměstnavatel. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moc bych prosila o radu ohledně…

Dobrý den, moc bych prosila o radu ohledně odchodu do předčasné penze. Otec dosáhne 11.října 2011 věku 61 let. Uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. Víme že žádost se musí podat 4měsíce před dnem, kdy chce do důchodu nastoupit. Vzhledem ke změnám nevíme, kdy žádost podat, aby se mu důchod krátil ještě za podmínek do 30.9.2011. Jestli je možné podat žádost například v září 2011 s tím, že by do důchodu "nastoupil" 1.1.2012 (a důchod by se mu krátil 0,9% -podmínky do 30.09.2011). A nebo, aby mu byl důchod krácen dle stávajících podmínek, tak by musel svoji žádost podat na začátku měsíce června a s tím, že by "nastoupil důchod od 1.10.2010 - což si ale myslím, že by se mu důchod krátil zase o další započaté období. Nemohu zjistit zda je při podání žádosti o předčasný důchod rozhodující datum podání žádosti , nebo datum ke kterému chci na důchod uskutečnit. Moc děkuji za radu. Ala


odpovídal(a): Redakce

Zdanění uplatněných odpočtů

Dobrý den, letos v březnu jsem předčasně zrušila 2 životní pojistky, na které jsem po dobu 3 let uplatňovala odečet od základu daně. Chtěla bych se zeptat jakým způsobem příští rok dodaním v daňovém přiznání to co jsem si za ty 3 roky odečetla, když jsem na MD a letos čerpám jen rodičovský příspěvek a nemám žádný zdanitelný příjem, tudíž si nebudu ani podávat daňové přiznání za rok 2011. Snad jsem to napsala srozumitelně...děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dodanění při ukončení pojistné smlouvy

Dobrý den, když mám uzavřené životní pojištění, které v průběhu roku ukončím, dostanu odbytné a okamžitě uzavřu nové pojištění v jiné pojišťovně, musím ze starého pojištění provádět dodanění příjmu? Pokud ano, tak jakého příjmu. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dotazuji se, zda je možné uplatnit na…

Dobrý den, dotazuji se, zda je možné uplatnit na havarijní pojištění opravu palivové soustavy vozu v případě jejího poškození závadným palivem které jsem do auta dotankoval sám (nelze uplatnit na čerpací stanici, jelikož ke znehodnocení paliva došlo až v mém nádobě před dolitím do auta)? Připadám si stejným viníkem jako když nabourám.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dostal jsem nabidku přes agenta z…

Dobrý den, dostal jsem nabidku přes agenta z OVB, zřídit si úrazové pojištění od Kooperativy pod názvem Perspektiva 7BN. Tak jsem se chtěl poradit zda ten to produkt je výhodný.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné zrušení životního pojištění

Dobrý den, jde nějak všeobecně vystihnout nejlepší dobu zrušení životního pojištění Dynamik? Toto pojištění jsem si sjednala 11. 8. 2006 a konec mám stanovený na 10.8.2040, tzn. toto pojištění mám na 34 let. Počáteční částka byla 800 Kč. Díky indexaci jsem dnes na 1034 Kč a už si více nemůžu dovolit tak vysoké pojistné platit. V České pojišťovně mi ale sdělili, že při zrušení přijdu o většinu peněz, které tam mám a byli téměř skoupý na slovo, když jsem se zeptala, kdy by bylo tedy nejlepší pojištění ukončit, abych tak přišla o co nejnižší částku. Máte nějakou radu? Děkuji za jakoukoli odpověď. Hana Šídová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat v jaké výši budu…

Dobrý den, chci se zeptat v jaké výši budu platit zdravotní pojištění a to v případě, že odcestuji do zahraničí? Budu si ho tedy platit sama a to nejméně po dobu 3 měsíců. Děkuji za odpověď Jarmila