Dobrý den, prosím, potřeboval bych poradit v…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 23.03.2011 08:23


Dobrý den, prosím, potřeboval bych poradit v oblasti životního pojištění a důchodového pojištění. Moje přítělkyně si cca před 1,5 rokem založila dva produkty od své sestry, která v té době pracovala pro poradenskou firmu Kapitol. Takže oba dva produkty jsou u Kooperativy. Přítelkyni je 23 let, svobodná, bez dětí, ve společné domácnosti se mnou, bez závazků, nerizikové zaměstnání. Investiční ŽP Perspektiva 7BN (-tuším) - Platba měsíční - 600 kč - PČ - 300 000 kč pro případ smrti nebo dožití - smrt úrazem, trvalé následky či cokoli dalšího nesjednáno - sjednáno navíc pouze pojištění pobytu v nemocnici (pojistné plnění 300/den až po třech dnech v nemocnici) - obmyšlené osoby - nazadáno - výplata pojistné částky - buď pojistná částka nebo stav účtu bude-li vyšší - do 65 let Dotazy směřující k tomuto produktu: 1) Chápu dobře, že když u ní dojde k např. dopravní nehodě a tomu nejhoršímu...K pojistnému plnění vůbec nedojde? Že k němu dojde jen při přirozené smrti? 2) Není to tím pádem celé k ničemu? Důchodové pojištění Moje Budoucnost - platba půlroční 741 kč (130/měs) - ve smlouvě uvedeno: roční důchod 6000 kč, jednorázové plnění 85 870 kč (cca) - oprávněné osoby v případě smrti - nesjednáno - do 65 let - nic dalšího nesjednáno Dotazy směřující k tomuto produktu: 1) Takže až přítelkyně bude ve věku 65 let, sama si určí zda-li chce v té době směšných 85 000 jednorázově nebo roční důchod 6000 (což je ani ne 600 kč měsíčně) ? 2) U tohoto produktu se nic nespoří, je to tak? Je to čistě jen pojištění? Nebo co to vlastně je? Tomuhle produktu vůbec nerozumím... 3) Přispívá na to stát? Všeobecně: 1) Jaký mátě Vy osobní názor na tyto produkty? 2) Co byste dělal Vy na našem místě? Produkty nejsou dlouho založené, nebude to taková ztráta, máme je zrušit a založit efektivnější a prospěšnější produkty a začít od znovu? Nebo je jen u dané pojišťovny přeměnit na výhodnější (nevím, zda-li je možné přejít z jednoho produktu na jiný...) ? 3) Přítelkyně by si chtěla ukládat penízky na pozdější dobu, nějak rozumně, nebude lepší nějaké spoření či penzijní připojištění? Časem bychom si chtěli pořídit bydlení, pravděpodobně až po svatbě společnou hypotékou... Já mám stavební spoření od KB a PP ING. Cokoli další potřebného mohu posléze uvést. Moc děkuji a omlovám se za tak dlouhý dotaz... Tomáš Dokoupil. Chomutov Krásný den a ještě jednou děkuji

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 23.03.2011 09:05


Dobrý den, co se týče Investičního ŽP Perspektiva 7BN, domnívám se, že chápete správně - tedy že smrt úrazem není zahrnuta. Pravděpodobně nejsou zahrnuta ani pojištění, např. vážných onemocnění atd. To, zda je ten produkt k ničemu či nikoliv, záleží na potřebách Vaší partnerky. Ona si takovou smlouvu sjednala. Samozřejmě chápu, že lidé často podléhají různým prodejcům pojistek a bezmyšlenkovitě uzavírají různé smlouvy, aniž by si byli vědomi, co vlastně podepisují. Z mého pohledu je takto nastavena k ničemu. Domnívám se, že na trhu existuje spousta mnohem lepších produktů nebo by bylo vhodne upravit stávající parametry smlouvy.

K druhému produktu: Důchodové pojištění Moje Budoucnost. Pod pojmem důchodové pojištění se skrývá jedna z forem kapitálového životního pojištění. Nezaměňovat tedy s penzijním připojištěním, na které přispívá stát a kde si člověk spoří. U důchodového pojištění stát nic nepřispívá, ale je možno si zaplacené pojistné odečíst od základu daně, stejně tak u výše uvedeného IŽP. Co se týče výhodnosti důchodového pojištění, odpověděl jste si sám ve Vaší otázce: víte kolik se celkem zaplatí na pojistném a víte kolik pak Vaše partnerka obdrží. Čísla hovoří jasně.

Je tedy na vašem uvážení, jak se smlouvami naložíte. Podle mého názoru by asi bylo nejjednodušší smlouvy zrušit. Jak jste psal, nebude to taková ztráta. Doporučuji ale vše ještě prokonzultovat s nějakým kvalitním poradcem, který Vám přesně vysvětlí každý parametr smluv. U IŽP by snad bylo možné parametry upravit, přidat další přípojištění, pracovat s výší pojistného... Zda si pak sjednávat další (snad už kvalitnější) pojistku také zvažte. Potřebuje ji Vaše partnerka vůbec? Pokud ano, doporučuji vyhnout se poradcům/prodejcům, kteří se snaží za každou cenu vnucovat ŽP (vysoké provize). Pozor na známé, kteří jsou tlačeni firmou k vyšší a vyšší produkci (v takové roli byla asi sestra Vaší partnerky) nabo na prodejce, co na Vás obdrželi kontakt od známých - to je častá strategie poradenských sítí, jako je Kapitol apod. Neprohloupíte, když si necháte vyhotovit několik nabídek a ty pak porovnáte. Zkuste pobočky pojišťoven nebo nějakého renomovaného poradce, který má za sebou již historii a nestojí mu zato ničit si reputaci. Přeji hodně štěstí, protože vyznat se v dnešní džungli finančního zprostředkování není nic jednoduchého.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji