FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POVINNÉ RUČENÍ

odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení - bonus

Dotaz ohledně započítání bonusů povinného ručení. Nikdy jsem neměl dopravní nehodu. U kooperativy mám započteno 84 měsíců (automobil bez nehody). Předtím a střídavě v započteném období jsem vlastnil (a měl pojištěn) i motocykl. Nyní, s přestávkou asi 4 let, budu pořizovat další motocykl. Bude mi započten stejný (obdobný) bonus 84 měsíců, nebo je postup při započtení jiného prostředku odlišný? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení_amortizace

Dobrý den Jako poškozený uplatňuji nárok na povinné ručení. Dozvěděl jsem se, že po skončení opravy a vyčíslení její ceny po mě pojištovna (ač jsem poškozený a viník je znám a nehodu nahlásil) může žádat tzv. amortizaci. Tedy doplacení části ceny opravy. Je toto opravdu možné? Děkuji za odpověď Honza Vorel



odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení

Dobrý den,děkuji za odpověd,ta škoda na čelním skle byla 8tisíc,ale před dvěmi lety-23měsíci,od té doby žádná škodná událost nebyla,tak nerozumím tomu proč to pořád zvyšují ještě teď,na ČP mi to aninebyli schopní vysvětlit!


odpovídal(a): Redakce

Složenka na pov. ručení

Potřebuji nutně pro manželku předvyplněnou složenku na povinné ručení od poj. Generali. Mohl by jí někdo s čísly účtu a s variabilním, konstantním ap. symboly zaslat na email: pavelradil@centrum.cz? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení - malus

Dobrý den,mám dotaz ohledně povinného ručení.Ručení u ČP trvá 2 roky,na začátku byla 1 škodná událost a to čelní sklo u jiného řidiče,rok na to mi samozřejmě zvýšili sazbu,ale je možné,že ji zvyšují i po 2 letech? Na začátku se platilo 9300 ročně,teď po 2 letech už po mě chtějí 13000. Od toho roku 2007 jsem měla jen tu 1 škodnou událost. Děkuji za odpověď L.F.


odpovídal(a): Redakce

Srážka se zvířetem

Lze hradit z povinného ručení škodu na vozidle způsobenou srážkou se zvířetem (srna, atd.)? Pokud ano, jak je nutné postupovat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné plnění

Začátkem února do mě nabouralo vozidlo 11.2 u mě byl likvidátor a nabídl mi 3 možnosti vyrovnání,jelikož se mám starší VW Vento dal mi na náhradní díly 50%.Vozidlo jsem zčásti opravil sám a zčásti opravna,poté jsem zaslal doklady k proplacení na pojišťovnu. To bylo 6.3.09. Zajímalo by mne jak dlouhou dobu mají pojišťovny na vyřízení finančního plnění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Automobil neprošel…

Dobrý den, prosím o radu. Automobil neprošel technickou prohlídkou, je nutné v takovém případě platit povinné ručení? Technická prohlídka proběhla v listopadu 2008, od té doby nebyl automobil v provozu (ale nebyl odhlášen z evidence, měl SPZ). A někdy v té době vypršela pojistka (povinné ručení). Majitel chce auto prodat a převést na mne a žádá uhradit povinné ručení zpětně, je to v takovém případě nutné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacený přeplatek pojistného

Dobrý den, problém je následující. V lednu 2009 jsem prodal automobil, následně jsem zrušil povinné ručení u čsob pojišťovny. Dopis o zrušení pojistky přišel hned vzápěťí, ale pouze stím že případný přeplatek bude zaslán na udaný účet. Nyní jsem zjišťoval proč stále nic nepřišlo na ifnolince a bylo mi řečeno, že jelikož jsem měl v červnu 2008 pojistnou událost nemám na žádné vrácení peněz nárok. I přes to že pojistné jsem platil ročně od října do října. Opravdu nemám na tento přeplatek na pojistném nárok? děkuji za odpověď Marek


odpovídal(a): Redakce

Totální škoda na vozidle

Dobrý den. Uzavřel jsem zákoné i havarijní pojištění. Potřeboval bych poradit co musím udělat, abych mohl zrušit pojistné. jde o to že jsem měl autonehodu a likvidace byla provedena formou totální škody na vozidle. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Kdy volat a nevolat policii k dopravní nehodě?

Dobrý den, dočetla jsem se, že od ledna při dopravní nehodě se škodou do 100 00Kč není nutné volat policii, ale musí se sepsat záznam o dopravní nehodě. Mám auto na leasing a zajímalo by mne, zda musím volat k případné dopravní nehodě se škodou menší než 100 000Kč policii.


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den,potřebuji poradit se svým problémem, dne 21.9.08 mi skončila leasingová smlouva a tím i povinné ručení, v té době jsem zde nebyla a neuzavřela jsem nové povinné ručení. Co osud nechtěl, můj tatínek se rozhodl dne 24.9. auto přeparkovat a při tomto manévru se střetl s mopedem. Vina byla na straně mého tatínka. Sepsalo se hlášení a zaslalo na pojišťovnu. Pojišťovna poškozeného informovala, že nemůže plnit, protože jsem neměla platné povinné ručení. Ptám se, existuje nějaká ochranná lhůta po skončení jednoho povinného ručení a vyřízrení nového? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Více než jedna pojistka na jedno auto

Dobrý den, chtěla bych se informovat o zákonném pojištění k osobnímu vozu. Byl zakoupen vůz v autobazaru s tím, že byl financován nejmenovanou společností - půjčka. Aniž bych věděl, že je mi uzavřeno ve smlouvě automaticky uzavřeno povinné ručení, resp. zákonné pojištění a i havarijní. Navštívil jsem místní pojišťovnu a chtěl jsem uzavřít povinné ručení - zákonou pojistku. Paní beze všecho uzavřela další smlouvu o povinném ručení. Když jsem se dověděl skutečnost, že již jedno zákonné pojištění mám, šel jsem nově uzavřené zrušit. Zde byla nutná výpovědní lhůta, během které samozřejmě musím uhradit poměrnou část povinného ručení za dny, než výpověď vyprší. Je toto běžný postup? Nemají mít takoví pracovníci seznam-program, který je upozorní, že klient již jedno povinné ručení má? Je oprávněné platit dvě zákonné pojistky? Jestli je jednou dané Zákonné pojištění vozidel a je jednou z nezbytných povinností každého vlastníka vozidla, proč není vlastník upozorněn na skutečnost, že již jedno povinné uzavřené má a není nutné uzavírat (nevědomky) další. A nebo v neposlední řadě druhé, později uzavřené, nepaltit. Ať mi nikdo neříká, že pokud by v této době došlo k autonehodě, že by mi bylo proplaceno pojistné - škody z obou pojišťoven. Mohla bych dostat informaci, jak to tedy je. Děkuji Vám předem za ochotu. Hezký den, MB.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz zda-li jsou pojišťovny,…

Dobrý den, mám dotaz zda-li jsou pojišťovny, které při povinném ručení zvýhodňují držitele zdravotního průkazu ZTP. Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na pojistné výši…

Dobrý den, chci se zeptat na pojistné výši pojistného plnění z povinného ručení. Moje sestra měla menší nehodu s autem Škoda Octavia, rok výroby 2000. Zezadu do ní najelo auto a promáčklo nárazník. S viníkem nehody na místě sepsaly protokol o nehodě, viník nahlásil škodu své pojišťovně (Česká pojišťovna). Auto dala do servisu a tam jí řekli, že bude muset zaplatit rozdíl mezi tím, co uhradí pojišťovna a kolik bude stát nový nárazník (amortizace). Mají na to právo? Jak se stanovuje výše pojistného plnění? Ptám se, protože mi asi 2 kolegové říkali, že měli něco podobného se starším autem a pojišťovna jim zaplatila celou škodu. Zajímalo by mě, co může sestra od pojišťovny žádat. Předem děkuji. Simona Smutná


odpovídal(a): Elena

Pojištění čelního skla

Dobrý den, chtěla bych si pojistit čelní sklo na automobilu. Je možné si ho pojistit u jiné pojišťovny než u které mám uzavřené povinné ručení ? A u které pojišťovny je to nejvýhodnější ? Děkuji za odpověď. Libuše


odpovídal(a): Redakce

Bonusy za bezeškodní průběh při změně pojišťovny

Mel bych dotaz ohledne povinneho ruceni. Chci si pojistit (u pojistovny A) druhe vozidlo, na ktere chci uplatnit bezeskodni prubeh z meho prvniho vozidla (pojistovna B). Je mi pojistovna A povinna vydat potvrzeni skodniho prubehu, ktere pote predlozim pojistovne B?


odpovídal(a): Redakce

Segmentace podle stáří vozidla

Slyšela jsem, že pojišťovny mají snižovat pojistné za pojištění automobilu podle stáří vozidla, ale neděje se tak. Můžete mi, prosím, sdělit, jak to je a které pojišťovny se tímto řídí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pojištění vozidla registrovaného v Británii

Dobry den Chtel bych se zeptat jestli je mozne u ceskych pojistoven pojistit auto registrovane v zahranici-konkretne v UK. Dekuji Petr Podskubka


odpovídal(a): Redakce

Výpověď smlouvy - dar vozidla

Dobrý den,přítel mi chce darovat auto,já chci ale změnit pojišťovnu povinného ručení. Stačí pojišťovně předložit jen darovací smlouvu a pojištění zrušit? Má uzavřeno u KOOPERATIVY. Děkuji Katka