FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POVINNÉ RUČENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výpověď smlouvy

Dobrý den. Oslovil mě a manželku nejmenovaný pojišťovací agent,který po dohodě který přišel až do bytu a uzavřeli jsme každý na své vozidlo povinné pojištění, i když stávající nebylo ještě ukončeno, ani nebylo o ukončení zažádáno. V současné době máme tedy uzavřené dvě pojistné smlouvy na jedno vozidlo. Tímto jsem se chtěl zeptat, zda-li je možné jednu z těchto smlou ukončit dřívě, i když se nedovršil výroční den. Nová smlouva je v platnosti od 1.6. 2010. Podle mého názoru si myslím, že je zbytečné platit dvě pojistky povinného pojištění na jedno vozidlo. Ve stávající pojišťovně, které jsme oba dva již leta věrní nebyl z naší strany žádný dluh, pojištění platíme včas. Jak říkám, byl to z naší strany takový úlet, a chtěli bychom toto napravit. Děkuji za odpověď. L. Abrahám


odpovídal(a): Redakce

Úskalí výběru pojišťovny

Dobrý den. Lze říci jaká jsou největší ryzika při výběru pojišťovny ke sjednání odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.Hradí některé pojišťovny 100% škody, nebo všechny odpočítávají amortizaci? Jaká je úspěšnost domáhat se soudní cestou úhrady odečtené amortizace na majiteli vozidla, které škodu způsobilo.



odpovídal(a): Redakce

Šetření dopravní nehody, plnění z povinného ručení

Dobrý den, dotaz mám z oblasti povinného ručení.Kdy mi přijde vyrovnání - pokud jsem poškozený z dopravní nehody , ale nehoda je ještě v šetření policie ČR . Na pojišťovně mi sdělili - až po uzavření šetření.Je to správně ?


odpovídal(a): Redakce

Dědictví_nezaplacené povinné ručení

Dobrý den, můj dotaz je, jak by bylo možno prodat nebo odhlásit a sešrotovat auto, když majitel auta zemřel a auto nebylo zahrnuto do dědictví. Na autě vznikl dluh za neplacení povinného ručení. Jsou tři pozůstalé děti, z toho dvě děti nejsou k sehnání(někde ve světě) a dotaz rozšiřuji o to, kdo má dluh na povinném ručení zaplatit nebo se nemusí doplatit? Podstata problému je v tom, že není možno sehnat souhlas všech pozůstalých. Co s tím lze dělat? V současné době není auto provozováno.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu

Dobrý den,mám dotaz ohledně povinného ručení.Obdržela jsem od ČKP výzvu k zaplacení 1200kč 15 dní x 70 kč.Pracuji jako delegátka v zahraničí a půl roku před odjezdem jsem dala výpověd povin.ručení,protože v zimě nejezdím.Pojištění skončilo 20.9.09 a já jsem se vrátila 3.10.09 a 4.10.09 jsem odevzdala SPZ do depozita v domnění, že je vše v pořádku.Ale nebylo a ČKP mi zaslala výzvu k zaplacení těchto 15 dní.Cítila jsem se poškozená,proto jsem jí moji situaci popsala a čekala jsem,že v zákoně /který jsem porušila/ 168/99§24c musí být možnost k zohlednění a našla jsem odst.4,který myslí na podobné případy.ČKP může zohlednit a prominout výzvu, když nastane případ jako můj?Už mi na můj dotaz neodpověděli.Auto stálo v garáži a nejezdilo. Mám zaplatit? Poradte. Děkuji Dana


odpovídal(a): Redakce

Zrušení předchozí smlouvy

Dobrý den, přepojisťovala jsem os.vůz u ČP k ročnímu výročí smlouvy, přes internet, do internetové aplikace jsem upozorňovala na požadavek zrušení předchozí smlouvy (též u ČP). Nyní po mě ČP požaduje zaplacení obou pojistných smluv. Je vůbec možné, aby jedna pojišťovna mohla uzavírat více povinných ručení (havarijních pojištění) na jeden vůz a jak je to pak s plněním případných nastalých škod? Pakliže věděla ČP, že jedno pojištění již mám, uzavřela se mnou nové a staré nechce zrušit, není to podvod?


odpovídal(a): Redakce

Úhrada škody z povinného ručení

Dobrý den, Stala se mi dopravní nehoda, kde viníkem nehody je pojištěný u méně kvalitnější pojišťovny ( nejlevnější na trhu ). Jelikož autorizovaný servis nemá s touto pojišťovnou smluvní podmínky, chtějí abych opravu zaplatil já a poté to vymáhal po pojišťovně ( jsem poškozený tím, že jsem odkázaný na auto každý den a teď mám ještě z vlastní kapsy platit opravu a možná někdy peníze od pojišťovny uvidím?) Druhou variantu mi nabídli, že auto zůstane v servisu do té doby, než jim přijde platba. (podle sdělení pojišťovny to může trvat i 3týdny). Můžu se proti tomu nějak bránit? 3týdny auto nechci nechávat někde stát a zároveň platit škodnou událost na mém voze, kdy jsem vlastně poškozeným také nehodlám. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení a garanční fond

Dobrý den, podle informací z informačního serveru ČKP je, resp. bylo, mělo moje vozidlo sjednané povinné ručení na 1 rok, čili podle těchto informací je již nepojištěné. Od pojišťovny jsem však obdržel zelenou kartu na další rok, takže mám u sebe doklad o tom, že vozidlo je dále pojištěné. Jak to tedy je?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné plnění u dopravní nehody

Dobrý večer, měl sem dopravní nehodu a chtěl bych se zeptat na kolik Kč mám přibližně nárok a jak je to s amortizací u Škody Fabia sedan 1,2HTP r.v. 2003 (PC 320 000Kč) najeto 23000km. Řidič druhého vozidla mi nedal přednost v jízdě a v záznamu o dopr. nehodě uznává vinu ve 100% plnění. Předběžné ocenění škody cca 110 000Kč. Obě vozidla pojištěna u ČP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Škoda způsobená cyklistou

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o pomoc.Do mého zaparkovaného vozu (na vlastním pozemku před domem) narazil opilý cyklista a poškodil lak vozidla. Cyklistu odvezla přivolaná záchranná služba, protokol o nehodě jsem si vyžádala u policie. Následně jsem vozidlo nechala opravit a s dokladem o opravě jsem navštívila viníka nehody se snahou o dohodu. Ten mi však sdělil, že škodu neuhradí. Havarijní pojistku nemám, viník také pojištěný není a mého uzavřeného povinného ručení také náhradu čerpat nemohu. Jak mám nyní postupovat, abych dosáhla úhrady škody? Na koho se mohu obrátit? Děkuji



odpovídal(a): Michal

Jak se máte?

Dobrý den, jak se máte?


odpovídal(a): Redakce

Bonus u povinného ručení

Dobrý den. Mám již deset let sjednané povinné ručení u Kooperativy. Zdálo se mi, že platím příliš vysokou pojistku (beznehodový průběh po celou dobu) a když jsem se tam šla zeptat, řekli mi, že mám pravdu, že platím hodně, že bonusy se započítávaly jen prvních pět let, pak že bych musela přijít a sepsat s nimi novou smlouvu. Takže po deseti letech beznehodového proběhu pojištění vlastně platím plnou sumu. Připadá mi to podivné, u ČP, kde mám pojištěné druhé auto, mi bonusy započítávají automaticky. Chtěla bych vědět, zda mám nárok na vrácení části pojistného. Děkuji a hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Likvidace vozidla

Dobrý den mam dotaz 13.02.2009 sjem nachal ekologicki zlikvidovat autovrak ke kteremu mam doklad o likvidaci.Dodnes jsem ale tento vrak nijak neodhlasoval.Musím mit do teto dobi zaplacene povinne rucení?dekuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Cena likvidovaného vozidla

Dobrý den, podnikatel FO si dovezl téměř nové auto z EU (min.najeto), vložil jej do podnikání. Nyní měl dopravní nehodu, kterou nezavinil a auto je k úplné likvidaci. Prosím o radu podle čeho se nyní bude řídit pojišťovna v plnění? Podle čeho určují cenu vozu? Děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pojistné události

Koncem minulého roku jsem měl menší dopravní nehodu, kterou u pojišťovny nahlásil viník dopravní nehody. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o velkou částku a viníkem byl můj švagr, jsem později pojistnou událost zrušil. Pracovník pojiťovny mne ubezpečil, že je to bezplatné. nyní mi z pojišťovny došla žádost o zaplacení nákladů na prošetření události, bez jakých koliv podkladů. Jednala pojišťovna správně. Nebo mne jejich pracovník mylně informoval? Děkuji za odpověď. S pozdravem Miloš Tichý , Nová bystřice


odpovídal(a): Redakce

Zamítnutý nárok na škodu

Dobrý den.Zavinila jsem malou dopravní nehodu - při parkování jsem nedobrzdila auto a narazila do skútru.Poškozený to nahlásil na mou pojišťovnu, přijel likvidátor a zhodnotil situaci jako totální likvidaci skútru. Dnes mi přišlo oznámení, že pojišťovna nárok v plném rozsahu zamítá z důvodu: "rozsah poškození neodpovídá deklarovanému vzniku dopravní nehody". Při nehodě byli i dva svědci, tak nevím, co přesně tato věta znamená a co můžu ještě dělat, aby aspoň část škody uhradili. Platím povinné ručení i havarijní pojištění. Děkuji Trojanová


odpovídal(a): Redakce

Pojistné plnění nižší než vzniklá škoda

Dobrý den,měla jsem dopravní nehodu. Druhý řidič vyjel z vedlejší silnice a já, jedoucí po hlavní do něj narazila. Bylo to v obci, byla zjištěna má vyšší rychlost, s čímž nesouhlasím, ale prozatím se to neprojednávalo. Na mém vozidle vznikla totální škoda a nyní (před projednáním na městském úřadě) mi pojišťovna druhého řidiče vyplatila z povinného ručení pouze 70% z obecné ceny vozidla před poškozením (po odečtení ceny zbytku poškozeného vozidla), údajně z důvodu mé spoluviny.Nevím, z čeho vycházela při stanovení onoho procenta a zda v této fázi šetření je možné toto určit? Děkuji. R. Kašparová


odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení - amortizace

Dobry den,nedavno jsem mel dopravni nehodu.Pan mi nedal prednost v jizde,bylo to i sepsane policii a pan uznal chybu.Za nic nemohu a pojistovna mi nechce zaplatit opravu auta.Presne toto mi rekla: Poridil jste auto za 300tis. je 3roky stare 97tis najeto.Skoda na aute je 250tis. max vam muzeme vyplatit 180tisic. Je to trosku divne nemyslite?Kdyz si vemem ze auto pred 3roky stalo 950tisic.V dobe kdy jsem ho kupoval za 300tis. stalo 450tis v bazarech. Mel jsem ho od znameho. Zajimalo by me jak pojistovna muze brat v potaz cenu za kterou jsem ho koupil kdyz by je to prakticky nemelo vubec zajimat?Tady malej priklad: Pan 1 si koupi od pana 2 BMW za 50tis. bude rok stare a nove bude mit hodnotu 1,5milionu.Takze pojistovna mu uzna zhruba 35tis max? kdyz treba skodu bude mit 400tisic a navic nehodu nezpusobil? Dalsi vec, mam havarijni pojisteni na castku 670tisic. mohu to nejak uplatnit?(u havarijni mi rekli to same ale pak nechapu k cemu to pojisteni platime...)Kdyz se odecte amortizace porad by tam melo prez 450-500tis hodnota auta byt. Prosim jak mam postupovat a mam nejakou nadeji aby mi opravili celou skodu?


odpovídal(a): Redakce

Povinné ručení - amortizace

Dobrý den, mám stejný dotaz jako byl již zodpovězený 26.5.2009 paní Žákovou. Jako poškozená uplatňuji nárok na povinné ručení a byla mi vyčíslena amortizace. Jedná se o čelní sklo a byly mi vyčísleny téměř 3.000 Kč. Je možné toto ještě nějakým způsobem zachránit a to, když mám doklad o výměně skla 3 měsíce před nehodou? Sklo bylo téměř nové, takže dle selského rozumu by na něj neměla být žádná amortizace či velice malá. Moc děkuji za odpověď Petra Vlčková


odpovídal(a): Redakce

Výpoveď povinného ručení

Dobrý den, mám dotaz ohledně smlouvy o povinném ručení.Zaslali jsme výpověď České pojišťovně, ta nám ale napsala, že pojištění může být zrušeno výpovědí pouze ke konci pojistného období, u nás tedy až 31.10.2009 a výpověď má být doručena 6 týdnů předem, vše je prý v souladu se zákonem č. 168/1999 Sb., § 12,odst. 1, písm. f, a zákon č. 37/2004 Sb. - § 22 odst. 1. Výpověď jsme posílali s 2-měsíčním předstihem, tedy naše smlouva měla zaniknout k 31.7.2009 (do té doby máme ručení zaplacené). Procházela jsem si výše uvedené zákony a postup pojišťovny se mi nezdá. Je to tak,jak to píše nebo platí naše výpověď? Moc Vám děkuji za pomoc. MS