FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MAJETKOVÉ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Pojistník u pojištění nemovitosti

Přítel vlastní RD,ale má německé občanství.Vroce 2004 uzavřel pojištění nemovitostí k tomuto RD, ale jako Němec ji nemohl uzavřít na svéjméno, ale na jméno svého známého. Včera se dozvěděl, že už je to jinak a že smlouvu může uzavřít jen vlastník uvedený v katastru nemovitostí, a dříve uvedená smlouva z r2004 je neplatná. Ráda bych věděla jak to doopravdy je. Děkuji Konečná


odpovídal(a): Redakce

Nesouhlas s pojistným plněním

Dobrý den. Bytový dům ve vlastnictví SVJ je standardně pojištěn u poj. Allianz. Dům byl poškozen výbuchem plynu v sousedním domě ( byl zničen ), statika domu je narušena a je neobyvatelný. Statik rozhodl, že jediným řešením současného stavu je zpevnění domu ocelovými lany vedenými jak zvenčí, tak vnitřkem jednotlivých bytů. Toto odsouhlasila pojišťovna jako jediné možné plnění. Nemovitost je stará 40 let, postavena v rozporu s předpisy platnými v době výstavby ( zjištěno při posuzování stávajícího poškození ). Dle vlastníka došlo k trvalému a zásadnímu snížení hodnoty nemovitosti, zhoršení kvality případného bydlení , tržní hodnota klesla na minimum. Pojistník – SVJ – nesouhlasí s navrženým postupem, neboť tento nepovede k uvedení nemovitosti do původního stavu. Má pojistník právo přizvat jiné odborníky k získání dalšího názoru – statiky, soudní znalce, právníky apod. a nárokovat plnění pojišťovny v širším rozsahu? Je rozhodnutí jednoho konkrétního statika závazné - pro pojišťovnu, pro pojistníka? Jedná se o mediálně známý případ výbuchu plynu v domě ve Frenštátě p. R.



odpovídal(a): Redakce

Výpověď smlouvy

Dobrý den,mám uzavřeno pojištění domu a domácnosti u Kooperativy na dobu neurčitou, pojistné platím jednou ročně a mám zaplaceno do 8/2012.O pojištění u Kooperativy však už nemám zájem (uzavřeno nové a jinde) ,proto jsem chtěla smlouvu ukončit k 31.10.2011, pojišťovna mi ale oznámila, že můj návrh neakceptuje a pojistná smlouva dále trvá.Na uzavření nového pojištění u jiné pojišťovny jsem přistoupila (19.10.2011) proto, že mi tam bylo řečeno, že Kooperativa MUSÍ vyhovět mé žádosti a přeplatek na pojistném mi vrátí.Jelito jsem tomu věřila...Teď nevím, jak ze situace ven.Může mě Kooperativa nutit k tomu, abych měla nadále pojištění, o které již nemám zájem a nezbývá mi tedy nic jiného než podat 6t před koncem pojistné doby novou výpověď a být 2x pojištěná?Nebo můžu alespoň vypovědět novou smlouvu?Moc děkuji za odpověď.L.Grufíková


odpovídal(a): Redakce

Pojištění nemovitosti při spoluvlastnictví

Dobrý den,nevím si rady s pojištěním domu. Vlastním dům - ideální polovinu a ráda bych si pojistila celou nemovitost, jelikož polovina nelze. Spoluvlastník už pojištěnou nemovitost má, ale pokud by se stalo něco na mé polovině, nic bych nedostala. Chci se zeptat jak se bude postupovat, v případě, že dům bude pojištěný 2x, já nahlásím pojistnou událost. Budu muset o tomto informovat spoluvlastníka, nebo bude pojištovna jednat pouze se mnou? V pojištovně mi nejsou schopni na tuto otázku odpovědět, ráda bych to měla nějak zanesené ve smlouvě,ale bohužel, nevím jak. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění nekryje celou škodu

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Vytopila jsem pračkou sousedku o patro pod námi. Jelikož to bylo po měsíci po nastěhování, neměli jsme pojištění domácnosti. Sousedka ovšem toto pojištění měla,přesto z pojištovny kvůli nevýhodně sestavené smlouvě dostala náhradu jen za část škody. Má právo po nás žádat zbytek náhrady? A pokud ano, může si určit jakou rychlostí a jak velké splátky musí být. Chce po ás splátky, které si nemůžeme finančně dovolit platit měsíčně nebo máhradu škody uhradit najednou. Má na to tedy právo, nebo jí máme dát jen tolik, kolik jsme schopni? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zánik pojištění - smrt pojištěného

Dobrý den, sestra mojí matky měla u pojišťovny uzavřené pojištění obytných budov, které v srpnu 2009 zaplatila. V listopadu 2009 zemřela a pozůstalost přešla na matku. Chtěla bych vědět, kdy v tomto případě pojištění zaniká. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rozdíl mezi povodní a záplavou

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, respektive mně zajímá, jaký je rozdíl v tom, že pojištění je uzavřené proti povodni a pojištění proti záplavám? Není to jedno a totéž? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění nemovitosti a vícenásobné pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně pojištění nemovitosti, konkrétně rodinného domu (RD). Jedná se o RD s jedním číslem popisným, ve kterém jsou dvě bytové jednotky (každá na jedné straně domu). Jsme dva spoluvlastníci "ideální" poloviny domu a já se chci zeptat, zda je možné pojistit pouze polovinu RD. Podotýkám, že dům není fyzicky rozdělen. Popřípadě, zda lze pojistit pouze jednu domácnost a jestli lze pojištění domácnosti (pouze 1 bytové jednotky) uzavřít současně s pojištěním stavby RD. Taky by mě zajímalo, jak je to s plněním pojistné události, pokud je nemovitost pojištěna u více pojišťoven.


odpovídal(a): Redakce

Časová a nová cena

Dobrý den, mám pojištění domácnosti od české pojišťovny (96) z roku 99. Zajímalo by mě zda je vhodné tuto pojistku domácnosti měnit. A případně které pojišťovny nabízejí nejlepší podmínky. Měla bych zájem především o pojištění proti krádeži, vytopení bytu a požáru. Dále by mě zajímalo, pokud mám 20 let staré zařízení bytu jak se počítá ohodnocení pro pojistnou událost.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění domácnosti, poj. odpovědnosti za škodu

Dobry den, potreboval by som poradit v oblasti poistenia domacnosti. Byvam v podnajme v Prahe spolocne s dvoma spoluziakmi, na najom a naklady spojene s najmom sa skladame. Chceli by sme si poistit domacnost pre pripad kradeze a pre pripad, ze by sme nechtiac sposobili nejaku skodu prenajimatelovi (napr. vytecenie pracky a nasledne poskodenie podlahy). Nie su mi jasne dve veci a v poistovniach dostavam rozne odpovede a preto sa radsej obraciam na Vas: 1. Musime si kazdy poistit svoje veci zvlast? Povazuje sa takeho byvanie v podnajme za spolocnu domacnost? 2. V pripade, ak by napriklad vytiekla pracka, kryje skodu na podlahe poistenie odpovednosti za skodu, ktore je sucastom niektorych poistnych zmluv? Popripade, ako sa je potrebne poistit, aby som bol chraneny voci neumyselnej skode, ktoru sposobim v byte, kde byvam v podnajme ? Dakujem.



odpovídal(a): Redakce

Vytopení sousedi

Dobrý den, mám následující dotaz: Firma nám rekonstruovala rozvody vody. Došlo k prasknutí trubky a vytopení 3 pater pod námi. Firma se přiznala a vše se řešilo z jejího pojištění. Nyní se po 7 měsících ozvali sousedi, že jim nebyly vyplaceny peníze, protože firma údajně pojišťovně nedoložila potřebné dokumenty a řízení bylo ukončeno. Sousedi požadují náhradu škody po nás jako majiteli bytu. Máme se možnost nějak bránit? Nemá pojišťovna nás jako majitele bytu povinnost informovat, resp. neměli bychom se stát účastníkem řízení? Respektive, zda-li ještě lze nějakým způsobem takto docílit, aby se řízení znovu obnovilo a firma nebo my dodali požadované dokumenty tak, aby mohlo dojít k výplatě peněz z pojistky?


odpovídal(a): Redakce

Pojištění přerušení provozu

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o doporučení pojištění přerušení provozu .Pracuji v privátní ordinaci ve středu města , obor provozování angiologie. Předem děkuji. Zehmeisterová


odpovídal(a): Redakce

Rozhodčí doložka

Dobrý den, včera jsem sjednal pojištění u české pojišťovny a.s. na Pojištění odpovědnosti za škodu občanů. Pro formu jsem si přečetl i všeobecné podmínky a doslova mě vyděsila informace, že v případě sporů rozhoduje rozhodce, čili je tam rozhodčí doložka, která znemožňuje obrátit se na soudy ČR. Je to standardní?Dle mě je souhlas rozhodčí doložkou zadělávání si na problémy. Ale u České pojišťovny..? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Krádež v domácnosti

Dobrý den, mám pojištění domácnosti u poj.Generali,a před nedávnem došlo k poj.události-vykradení bytu. Událost byla nahlášena na PČR, pojišťovně, příšly formuláře,ve kterých pojišť. chce abychom doložili nabytí šperků účtenkou.Od většiny šperků již doklady nemáme, jednalo se o dary prarodičů,popř. koupené na dovolené v zahraničí, před více jak 12 lety atd. Mám dotaz zda se dá účtenku nahradit nějakým čestným prohlášením,fotografii,či jiným způsobem.Nejedná se o nějaké velké množství šperku,pár řetízků čí snubní prsten má v domácnosti každý.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pojištění nemovitosti několika vlastníků

Dobrý den,prosím o informaci.Jedná se o pojištění nemovitosti,bydlím v bytovce,ve které nevlastním byt.jednotku,ale stejně jako dalších 7 spoluvlastníků,část v %.Spadáme pod správu domů,která nam nechala pojistit nemovitost.Ve staré,již ukončené smluvě o poj.nem. byla jako pojistník i pojištěný uvedena správa domů,v nové smlouvě je jako pojistník uvedena správa domů a jako pojištěný jeden z vlastníků % části domu.Pojistná smlouva je na celý objekt,na částku 10560000.Každý vlastník platí měsíčně sp.domů poplatek na poj.nem. dle velikosti podílu,ale nikdo nepodepsal plnou moc,ani nic podobného,že s novým pojištěním nem. souhlasí.Zajímalo by mne,jak by to bylo v případě škodné události,všichni poplatek platí,ale kdo by dostal odškodné od pojišt'ovny,správa domů a jen jeden vlastník?Děkuji za odpověd'


odpovídal(a): Redakce

Přiměřená výše pojistného?

Dobrý den,chci požádat o radu, při pojištění domácnosti i se zodpovědností, při spočítání majetku přibližně 250000,-,mi vypočítali platit ročně 1370,-kč, zajímalo by mě zda, tato částka zodpovídá skutečnosti, děkuji za odpověď, Milena


odpovídal(a): Redakce

Pojištění bytu

Dobrý den, mám tento dotaz. Pronajímám byt v osobním vlastnictví a vždy jsem požadovala po mých nájemcích aby si uzavřeli pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě (proti případným škodám obyvatelům domu). Mohu si toto pojištění uzavřít já na můj pronajímaný byt? (Abych ho po nich nemusela vyžadovat). Případně jaké pojištění byste mi doporučili při pronajímání bytu? (Kromě pojištění domácnosti a domu). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Neuhrazení poslední platby pojistného

Dobrý den, měla jsem pojištění domácnosti na můj byt, který jsem ovšem již prodala. Pojištění mi zaniklo pro neuhrazení poslední platby k 30.6.08. Nový majitel mi i přes mé opětovné dotazy neoznámil, že mi byl zaslán doporučený dopis s žádostí od pojišťovny, abych dluh uhradila. Nyní mi přišel platební rozkaz ze soudu, abych uhradila dlužné pojistné a další výlohy, které činí 6000Kč. Dluh byl ve výši 480Kč. Je tento postup pojišťovny oprávněný? Mohu se nějak bránit, když mi nebyla doručena ani jedna výzva k uhrazení? Dluh, který mám samozřejmě uhradím, ale částka šest tisíc za vymáhání právní kanceláří se mi jeví jako přehnaná. Existuje nějaký sazebník těchto úkonů? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neexistence pojištění domácnosti

Dobrý den, cca před půl rokem nám vyměnili v panelovém domě stupačky a také hadičku na přívod vody do WC. Nyní, před 14 dny praskl nejprve ventil ve stupačce sousedům v patře nad námi (vytopeno až do mandlovny v přízemí). Po této "povodni" si naše sousedka, která bydlí pod námi, odstěhovala nábytek ze svého obývacího pokoje do mandlovny v přízemí, což jsou společné prostory. Následně praskla v našem bytě hadička k přívodu vody do WC. Vytopeno opět až do prostorů mandlovny, tzn. voda jí zaplavila nábytek, který tam měla uložený. Sousedka nemá pojištěnou domácnost, ani my jsme neměli pojištěnou domácnost. Sousedka nyní požaduje, abychom jí nahradili škodu za nábytek, který měla uložený v mandlovně. Prosím o radu, zda má na to právo. Mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pojištění stroje

Dobrý den. Ukončila jsem podnikání, v kterém jsem měla pojištěný stroj u Alianzu. Po ukončení činnosti jsem nezvládala splácet leasing a tak, jsem stroj prodala a bylo mi zděleno, že veškeré záležitosti budou vyřízeny. Pojištění, ale nebylo zrušeno. Dnes po mně chce pojišťovna od 5.3.07 do5.9.08 uhradit pojistnou částku. Je možné dokladováním, že jsem daný pojistný předmět již nevlastnila, obejít úhradu dlužné částky? Co po mně pojišťovna bude vyžadovat za doklady, v případě, že je možné to pro mně kladně vyřídit? Kam se mám obrátit pro odbornou radu, jestli to budu potřebovat?Předem děkuji za odpověď.