Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnankyni ve s.r.o.…

Sekce: Mzdy | Téma: Odstupné

Otázka: 13.05.2012 14:58


Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnankyni ve s.r.o. byl ukoncen prac. pomer dohodou, kterou podepsala - kde je uveden duvod netykajici se ze zakoniku prace §52 pismena a-c, ale zdravotni stav zamestnance (ne kvuli praci)(casto byla nemocna),presto se dohodli na odstupnem. Z §67 vyplyva, ze je odstupne ve vysi nejmene troj. prům. platu vyplaceno pokud je dana vypoved ci dohoda podle §52 pismena a-c, v nasem pripade ze zdravotnich duvodu - nevim kam toto zaradit (pod jake pismeno) a tedy zda by mohl zamestnavatel vyplatit jen dvojnasobek prům. mzdy, ci kolik musi v tomto pripade - ze zdravotnich duvodu (ne kvuli praci) vyplatit odstupne, ci zda nemusi, ale chce - je to pak danove uznatelne? Ci kdyz by bylo v dohode uveden duvod §52 pismeno f - byl by narok na odstupne?- kdyz by zamestnavatel i v tomto pripade chtel vyplatit odstupne - bylo by to danove uznatelne? Dekuji predem za Vasi odbornou pomoc. Hezky den.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 28.05.2012 19:23


Dobrý den, zaměstnavatel by měl nárok na odstupné a jeho výši uvést přímo v dohodě o ukončení pracovního poměru. Odstupné, které není vyplaceno dle § 67 ZP je třeba nejen zdanit, ale i odvést sociální a zdravotní pojištění. Výše odstupného v tomto případě záleží jen na zaměstnavateli, pokud již ta výše není uvedena v ukončení PP. I zaměstnavatel bude mít z hlediska odvodu pojistného vyšší mzdové náklady. Tento příjem bude u zaměstnance zdaněn, takže u zaměstnavatele se bude jednat o daňově uznatelný náklad.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mateřské. Od 3.listopadu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná na HPP u svého zaměstnavatele od 1. června 2019. Do ledna 2019 jsem byla zaměstnaná v jiné firmě,poté jsem byla vedena na ÚP. Bylo mi řečeno, že se mi výše mateřské bude počítat z průměrné hrubé mzdy výdělku za poslední rok. Tam by tedy měla spadat i ta firma, ve které jsem byla do toho ledna 2019. Teď mi ale bylo řečeno, že se mi bude počítat pouze výdělek z posledního zaměstnání a to je od toho června 2019. Chci se jen zeptat, jak to tedy doopravdy je. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Peněžitý příspěvek v mateřství

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu peněžitého příspěvku v mateřství. Jsem momentálně na RD a ráda bych nastoupila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli na původní smlouvu. CCa na rok, něž otěhotním podruhé. Předpokládám, že z rodičovské dovolené bych plynule přešla na druhou mateřskou dovolenou. Z jakého základu by se mi případný druhý peněžitý příspěvek v mateřství vypočítával? Z původního úvazku před prvním těhotenstvím, nebo ze zkráceného, na který bych pracovala během rodičovské dovolené? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zápočet DPČ nad 3000Kč do odpracované doby pro výpočet výše důchodu

Dobrý den, jsou odpracované měsíce na DPČ s výdělkem nad 3000 Kč( tj. s placením soc.pojištění) započítávány do odpracované doby pro výpočet výše důchodu? Je tato doba také započítávána do odpracované při žádosti o podporu v nezaměstnanosti na ÚP? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské dávky - OSVČ, zaměstnanec

Dobrý den, měla bych dotaz k vyplácení nemocenských dávek - zda mám nárok na nějaké vůbec. Jsem poslední 1,5 měsíce v zaměstnaneckém poměru - HPP, ale předtím jsem 1 rok pracovala jako OSVČ a platila jsem si 287,- kč nad rámec povinného pojištění. Nyní se mi stal úraz a budu zřejmě na neschopence 6-8 týdnů. Dostanu vůbec vyplacenu nějakou nemocenskou po dobu nemoci? Děkuji předem za laskavou odpověď. Olga


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ v důchodu

Jsem starobní důchodkyně a zároveň pracuji na DPČ. Dohoda je sjednána písemně na 66 hod v měsíci. Hodinová mzda činí 100 Kč. Odměna tedy činní měsíčně 6500 Kč. Z odměny je mi srážena zálohová daň a zdravotní a sociální pojištění. Je to v pořádku, vzhledem k tomu, že za mně hradí zdravotní pojištění stát a sociální pojištění není povinné ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou při čerpání dovolené v předchozím čtvrtletí

Pro stanovení náhrady mzdy za dovolenou je rozhodující průměrný hodinový výdělek za předchozí čtvrtletí. Ten se vypočítá vydělením hrubé mzdy za 3 měsíce počtem odpracovaných hodin. Pro účely výpočtu tohoto hodinového průměrného výdělku můj zaměstnavatel odečítá z hrubé mzdy náhrady za dovolenou poskytnuté v oněch rozhodujících třech měsících. Je to správné? Hrubá mzda je definována jako souhrn všech příjmů včetně náhrad za dovolenou. Ani "kalkulačka" pro výpočet náhrady neuvádí, že by se hrubá mzda měla o něco ponížit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

ZMR a srážky na exekuci

Dobrý den, nastoupila k nám na DPČ ( přesněji zaměstnání malého rozsahu ,,ZMR..dále jen,, za max. do 2999Kč hrubého měsíčně ) zaměstnankyně (starobní důchodkyně má důchod )a má 1x nepřednostní exekuci z roku 2009 . Prosím o radu, jak se posuzuje ZMR..jako DPP nebo jako DPČ ? Na DPP k nimž se váže exekuce rozhodnutím výkonu před 1.9.2015 se nesmí srážet, pokud by ZMR bylo obdobné, nesrážím též ? Nebo se ZMR chová jako DPČ a bude se z ní srážet též? Paní byla dosud na hpp, jako druhý plátce jsme neměli nezab.část za povinnou, nez.část uplatňovala ossz u důchodu, exekutor rozhod....toto jen info. Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

OZP x DPP a DPČ ... sociální, zdravotní a daně 2019

Dobrý den. Jsem OZP I.stupně, v roce 2019 budu pracovat pouze na DPP a DPČ pro různé firmy. Potřebovala bych vědět, na co si dát pozor, zda a jaké musím platit odvody, pokud nedosáhnu v daném měsíci na minimální příjem a zda musím doplácet, i když na příjem dosáhnu, ale pouze u jednoho zaměstnavatele. Má toto zaměstnávání pro mě i jiné nevýhody, na které si musím dát pozor? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a mateřská

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně Dohody o provedení práce u jiného zaměstnavatele s jiným typem práce, než u zaměstnavatele na HPP, kde byla pobírána mzda, ze které bylo odváděno sociální i zdravotní pojištění, daň. DPP trvala v roce 2018 a nově bude podepsána i na rok 2019. Jde o to, že od 16.7.2018 jsem u svého hlavního zaměstnavatele v pracovní neschopnosti, příjem z DPP mi stále chodí. Je to měsíční částka ve výši 1700 Kč čistého (2000 Kč - daň). Nyní mi jde o to, že od data 23. ledna 2019 bych měla nastoupit na "mateřskou", datum porodu je určen na termín 6.3.2019. Mohu mít stále DPP v běhu a pobírat danou částku 1700,- Kč měšíčně? Našla jsem spoustu diskuzí, kde se uvádí, že v šestinedělí nemůžu mít žádný příjem, popř. jak je to po dobu pobírání "mateřské". A zda-li by byl možný ještě jeden dotaz. U zaměstnavatele, kde byl hlavní prac. poměr mi zůstalo za rok 2018 ještě 8 dnů dovolené. V roce 2019 budu od 23.ledna na mateřské, u které se uvádí, že se bere, jako bych u zaměstnavatele odpracovala daných 60 dnů pro nárok čerpání dovolené na rok 2019. Dovolená zaměstnancům náleží ve výši 20 dnů na kalendářní rok. Jak by to prosím bylo v této situaci, mám možnost zažádat zaměstnavatele o proplacení této dovolené? Nerada bych si po ukončení mateřské, před nástupem na rodičovskou vybírala dovolenou s tím, že nejsem v ochranné lhůtě a mohl by být rozvázán pracovní poměr (ten je sjednán ale na dobu neurčitou). Předem Vám děkuji za Vaši velkou ochotu a snad posílám dotaz do správné sekce. Michaela


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den, z jakých položek je počítá průměrný měsíční výdělek, od kterého se odvozuje náhrada mzdy za dovolenou? •měsíční plat •zvýhodnění sobota, neděle •příplatek za prostředí •příplatek za noční •příplatek za odpolední •prémie •odměny •dovolená •dosobní překážky zaměstnance …….



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.