Prohlášení poplatníka

Sekce: Mzdy | Téma: Daň z příjmu

Otázka: 31.07.2009 12:07


Dobrý den, můj dotaz se týká "Přihlášení o dani z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků", dále jen "Přhlášení", pro studenta. V červnu a červenci student pracoval u agentury a tam měl podepsané toto Přihlášení, "prý až do konce roku". V srpnu si u jiné agentury našel brigádu a chtěl by toto přihlášení podepsat u této agentury, kde mu řekli, že se Přihlášení může měnit každý měsíc. Musí, ale donést nějaký doklad o zrušení původního prohlášení. V srpnu již u prvně zmíněné agentury, kde pracoval v červnu a červenci již pracovat nebude. Problém však nastal, když mu v předchozí agentuře bylo řečeno, že Přihlášení zrušit nelze. A pokud ano, musela by se přepočítat mzda z června i července, a poté by musel vrátit daně, které byly uvedeny jako odečitatelné. Tímto argumentovala agentura, u které má být Přihlášení zrušeno. Další argument byl, že když u nich student nebude pracovat v měsíci srpnu, nebude se toto Přihlášení uplatňovat. Mé otázky: 1) Jde Přihlášení o dani z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků zrušit k 1. dni v danému měsíci? 2) Student v srpnu nebude mít u jedné agentury brigádu, ale dostane mzdu za červenec. Může podepsat jiné Přihlášení na měsíc srpen u jiné agentury u níž si sjednal brigádu? 3) První Agentura argumentuje tím, že pokud u nich nebude student pracovat, tak se přihlášení o dani FO podepsané v červnu "prý do konce roku" nebude uplatňovat. A tedy student může toto Přihlášení uplatńovat jinde. Je toto správně? 4) V případě zušení Přihlášení k 1. srpnu. Musel by student vracet nějaké daně té první agentuře(finančnímu úřadu) za odpracované dny v červnu a červenci? P.S.: Myslím si, že Přihlášení lze mít podepsané jen u jednoho zaměstnavatele a pokud by bylo zrušeno původní Přihlášení od 1. srpna, žádné daně by student agentuře vracet nemusel za odpracované dny v červnu a červenci. Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Dušánek

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.08.2009 13:33


Dobrý den, Prohlášení poplatníka jako takové zrušit nelze a v průběhu roku jej student může podepsat u více zaměstnavatelů. Jde jen o to, aby si na základě Prohlášení neuplatnil slevu na dani na poplatníka u dvou zaměstnavatelů současně v jednom měsíci. Prohlášení tedy můžete mít podepsané u více zaměstnavatelů, ale uplatnit slevu na dani si můžete v daném měsíci vždy jen u jednoho. Při ukončení práce v první agentuře a práce jen u druhé agentury není třeba první Prohlášení nijak rušit. Student je podepíše u 2. agentury znovu a tam mu budou uplatňovat slevy na dani jen za měsíce, kdy u nich vykonával práci. Druhé agentuře může např. doložit ukončení práce v 1. agentuře, ale ani to není třeba. Slevy na dani se uplatňují jen v měsících, kdy je nějaká mzda a kdy tedy student pracuje. Pokud v daném měsíci pracuje jen u jedné agentury, tak mu bude sleva uplatněna jen jednou a není třeba řešit, zda je nebo není podepsané Prohlášení i jinde, když tam v tom měsíci nepracoval. 1) Prohlášení poplatníka rušit není třeba. 2) Při práci jen u jedné agentury může student mít podepsané Prohlášení i u jiné agentury. Sleva na dani mu bude poskytnuta jen jednou, tam kde vykonával práci. Ano, prohlášení může podepsat. 3) Ano, první agentura má pravdu. 4) Nic rušit není třeba !!! Výpočet mzdy u 1. agentury zůstává stejný a u 2.agentury lze podepsat Prohlášení znovu. Druhé agentuře není třeba dokládat žádné zrušení předcházejícího Prohlášení !!!!


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.



Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Minimální vyměřovací základ

Dobrý den, bude se zaměstnankyni, která pracuje na 1/2 úvazek s hrubou mzdou 12 000,- Kč měsíčně dopočítávat ZP do minimálního vyměřovacího základu? Má tři děti ve věku 4,6 a 8 let. Vyplácení rodičovského příspěvku jí skončilo v červenci 2020. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obnova statusu studenta_DPP

Dobrý den, v lednu jsem u zaměstnavatele podepisovala prohlášení k dani, do února jsem měla status studenta a nebylo mi nic strháváno z výdělku, minulý měsíc jsem měla zápis do studia a dodala jsem potvrzení o studiu, včera jsem dostala výplatní lístek a v něm mi bylo strženo 15%, v potvrzení o studiu je uvedeno, že školní rok začíná až od září, ale je tam i zároveň červnové datum od zápisu. Na pojišťovně mi řekli, že status mám od zápisu, nevím tedy, jestli se v práci nevloudila nějaká chybička a mám se ozvat, nebo je to jedno a lze si to dovybrat v ročním zúčtování daní, ikdyz je to u zaměstnavatele u kterého jsem podepisovala prohlášení k dani.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet dostupného

Dobrý den, zaměstnankyně má smlouvu na dobu neurčitou, pracovní pozice manager oddělení (z této pozice odcházela na MD a následně rodičovkou dovolenou), dva měsíce před nástupem na MD měla ale nemocenskou. Termínově - 1. 9. 2017 - nástup na MD, nemocenská od 30.6 do 31.8.2017. Aktuálně by se měla vrátit po 3 letech zpět (díte má 3 roky 13. 10. 2020). V pracovní smlouvě měla sjednaný přímo druh činnosti manager oddělení. K mým dotazům: 1) zaměstnavatel pracovní pozici zrušil, tj. má v termínu návratu nárok na výpověď (2 měsíce - mohou tam být překážky na straně zaměstnavatele a poté 3 x odstupné) nebo na dohodu s nárokem na odstupné. Prosím jak by se v tomto případě počítalo odstupné, když dva měsíce před nástupem na MD byla na nemocenské? 2) Nevím z jakého časového období by se v tomto případě počítalo odstupné, tj. jde mě o to zda by se nějak počítalo z nemocenské nebo z předpokládaného průměrného výdělku (zde se bavíme o fixu i variabilu, tj. z celé hrubé mzdy nebo jen fixu?) 3) Ideálně říct z jakých měsíců se nárok bude počítat Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Používání služebního vozu pro soukromé účely

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem smlouvu na používání služebního vozu pro soukromé účely. K hrubé mzdě se mi dle zákona připočítává 1% z pořizovací ceny vozu a hradím palivo za soukromé cesty. Jaký je správný postup, když jsem v kalendářním měsíci nepoužil vůz k soukromým účelům? Připočítává se i tak 1% z pořizovací ceny vozu k hrubé mzdě? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doklady k cestovním náhradám

Dobrý den, je možné zúčtovat doklady týkající se pracovních cest (např. jízdné, platba hotelu, půjčovné za auto atd) v jiné aplikaci než samotné vyúčtování cesty? Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou? V cestě by bylo vyúčtované jen stravné. Ostatní výdaje, které vznikly při cestě by byly vyúčtované v jiné aplikaci. Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou, není to v rozporu s něčím? Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při rodičovské

Dobrý den. Nastoupila jsem do práce a stále pobírám rodičovský příspěvek tudíž nemohu doložit ukončení rodičovské dovolené. Můj zaměstnavatel má problém s mou původní pracovní smlouvou. Prý za mě nemůže z této původní pracovní smlouvy odvádět sociální pojištění, protože na ní nemám ukončenou rodičovskou dovolenou. Je to tak? Na základě tohoto problému, chce abych uzavřela dohodu o provedení práce, která je pro mě nevýhodná. Už nevím na koho se obrátit. Je opravdu takový problém nastoupit na původní místo ještě před vyčerpáním rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,moc prosím o radu.Pracovala jsem ve firmě kde jsem po 28 letech musela skončit ze zdravotních důvodu.Poté jsem se nahlásila na pracovní úřad a evidovala jsem se.Byla jsem tam asi měsíc a našla jsem si práci na poloviční úvazek v dm drogérii kde jsem odpracovala pouze 3 týdny,byla tam smlouva na dpč.Vedoucí jsem se zřejmě nezamlouvala tak jsme se dohodli na výpovědi dohodou.Po té jsem se opět zaevidovala na úřad práce,podpora mi byla vypočítaná z dm drogérie která činí 5000.kč Je tohle normální aby mi to bylo vypočítané z 3 tydnů?Nevím co mám dělat,tohle nemám ani na zaplacení bytu,jsem samoživitelka.Kam se obrátit?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na minimální mzdu na rok 2020

Dobrý den, chci se zeptat od kdy přesně se minimální mzda zvýší? Od února, tedy za leden, nebo už od ledna, tedy za prosinec? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výplata podpory v nezaměstnanosti

Kamarád je zaevidován od 30. září na ÚP a obdržel rozhodnutí o podpoře v nezaměstnanosti. Na účet mu přišla dávka za 1 den měsíce září a 30 dnů měsíce října ve výši 65 %. Jelikož si přesně nedovedeme vysvětlit zákon o podpoře, tak by nás zajímalo, zda dostane za listopad zaplaceno 29 dnů ve výši 65 % a 1 den ve výši 50 % anebo ten 1 den v měsíci září bude brán jako 1. měsíc výplaty podpory? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mateřské. Od 3.listopadu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná na HPP u svého zaměstnavatele od 1. června 2019. Do ledna 2019 jsem byla zaměstnaná v jiné firmě,poté jsem byla vedena na ÚP. Bylo mi řečeno, že se mi výše mateřské bude počítat z průměrné hrubé mzdy výdělku za poslední rok. Tam by tedy měla spadat i ta firma, ve které jsem byla do toho ledna 2019. Teď mi ale bylo řečeno, že se mi bude počítat pouze výdělek z posledního zaměstnání a to je od toho června 2019. Chci se jen zeptat, jak to tedy doopravdy je. Děkuji za odpověď.