FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA OBCHODOVÁNÍ S AKCIEMI

odpovídal(a): Redakce

Kde obchodovat?

Dobrý den. Mám warranty a bondy vydané firmou ORGANIC MISSION GLOBAL AG se sídlem Frankfurt am Main, Westhafenplatz 1. Mohli byste mi poradit, kde je mohu zobchodovat ? (Byly vydány v roce 2012.) A v případě, že o nich nebudete mít možnost sehnat jakoukoliv informaci, prosím, sdělte mi, kam se mam obrátit.


odpovídal(a): Redakce

Garanční fond

V ČR existuje Garanční fond, ze kterého se vyplácejí náhrady zákazníkům obchodníka s cennými papíry, který není schopen plnit své závazky vůči svým zákazníkům (max. do výše ekvivalentu 20 tis. EUR). Tento fond zřejmě nekryje případy platební neschopnosti obchodníků se sídlem v zahraničí, i když jejich produkty občanům ČR nabízejí a nákup zprostředkovávají české obchodní subjekty. ČSOB, ČS a.s., GE Money, Citi a další mají v nabídce fondy KBC, Pioneer, Amundi a jiné, jejichž sídlo zřizovatele a správce je např. v Lucembursku, Belgii, Rakousku. Jsou také obchodníci v těchto a dalších zemích povinnými přispěvateli do jejich lokálního Garančního fondu? Lze počítat s případnou náhradou českému zákazníkovi ze zahraničního Garančního fondu? Stanoví povinnost účasti v Garančním fondu obchodníkům s cennými papíry nějaké obecně závazné nařízení EU?



odpovídal(a): Redakce

Obchodování s cennými papíry

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li osoba s licencí investičního makléře může obchodovat na cizí účet "soukromě", tedy bez investiční společnosti. Děkuji. Fiebich


odpovídal(a): Redakce

Kde prodat cenné papíry?

Dobrý den, nechal jsem si vyhotovit výpis z Centrálního depozitáře cenných papírů, jaké cenné papíry vlastním z bývalé kupónové privatizace a ke dni 25.06.2010 jsem vlastnil tyto cenné papíry: J&T asset management, investiční společnost a.s. id. č. emitenta 0047672684 : typ cenného papíru 31- podílový list OPF v počtu 1200, jmenovitá hodnota 1 CZK; a dále Themis - společnost pro podporu vývozu a.s. id. č. emitenta 0044740000 : typ cenného papíru 01- akcie prioritní v počtu 9, jmenovitá hodnota 1000 CZK. Mám dotaz, zda-li tyto cenné papíry mají v dnešní době obchodovatelnou hodnotu a v případě, že ano, dají se někde prodat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Máme nějaké akcie na Slovensku.Můžete…

Dobrý den.Máme nějaké akcie na Slovensku.Můžete mi sdělit, kde se dotázat,jaký je jejich stav?Děkuji.Dubinský.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímá mě svět finančního investování…

Dobrý den, zajímá mě svět finančního investování. Sem téměř na začátku vzdělávání, poradily by ste mi literaturu, kurzy, webové stránky..., které by mi pomohli vyznat se v tomto odvětví a umožnily potom snad rozumně investovat


odpovídal(a): Redakce

Jak naložit s bezcennými akciemi?

Dobrý den, mám na účtu v bývalém SCP několik akcií, které už jsou zřejmě bezcenné, např.: Vítkovické stavby ISIN CS0005019058, Glass TV components CS0008428264, Jatky Plzeň CS0008446951, SVIT Zlín CZ0005076653. Mám dotaz, zda je možné tento účet nějakým způsobem zrušit? Pokud to není možné tak ještě dotaz: V jaké hodnotě by byl tento "majetek" posuzován při dědickém řízení? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Investiční dotazník

Dobrý den, na základě jakého zákona nebo vyhlášky lze od 1.1.2011 požadovat při uzavírání investičního životního pojištění na klientovi vyplnění investičního dotazníku? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Investiční zprostředkovatel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda a případně jak je možné získat registraci nebo spíše licenci k poskytování investičních služeb. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

opce

Dobrý den, je možné požádat o vysvětlení těchto tří příkladů s opcemi a jejich možných variant? a) Je-li parametr delta Call opce roven ?, potom na 500 prodaných Call opcí : nakoupíte 125 Put opcí (jak by to bylo v případě delta put opce roven -?, nebo + - 1/2 nakoupených call nebo put opcí) b) Parametr Delta Call opce je roven ?, kolik bude činit parametr delta u stejné Put opce: - 3/4 ( vůbec nevím, jak dojít k tomuto výsledku a jeho dalším variantám ) c) Krátká pozice v akcii se zajistí proti poklesu cen: a) nákupem Call opce Krátká pozice v akcii se zajistí proti vzestupu cen ? dlouhá pozice v akcii se zajistí proti poklesu i vzestupu cen ? krátká pozice v Put opci se zajistí proti poklesu i vzestupu cen? dlouhá potice v Call opci se zajistí proti poklesu i vzestupu cen? velmi děkuji, budete-li mi moci odpovědět. Vašková Kateřina



odpovídal(a): Redakce

cena akcie vs. ziskovost společnosti

Dobrý den, mám dotaz ohledně ceny akcii. Platí obecně, že když a.s. je ve ztrátě, tak cena akcii této společnosti klesá a naopak, když a.s. dosahuje zisku cena akcii roste? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

On-line data BCPP

Dobrý den, chtěl bych začít obchodovat s akciemi ze začátku v segmentu Kobos s menšímy objemy a zatím pouze na pražské burze. Nikde v zahraničí zatím ne. V tuto chvíli obchoduji pouze " virtuálně " to jen abych si ověřil zda moje predikce fungují či nikoliv. Jediné co mi tak trochu vrtá hlavou je, že až budu chtít nakoupit akcie ve skutečnosti, tak vlastně nevím kde je uvedená jejich skutečná a reálná cena za kterou nakoupím a pak někdy prodám pokud jde o segment Kobos, tak jsou k mání informace " nejlepší nákup, nejlepší prodej, poslední obchod" a tak dále. Na jných serverech je pouze SPAD a KOBOS nikoliv. Nebo jsou to informace podobného tipu. Tak nevím. Stále hledám jasnou informaci o tom, jak se v průběhu obchodování vyvíjí cena akcie. Mohl by jste prosím poradit jak se v tomto zorientovat? Moc Díky Pavel F.


odpovídal(a): Redakce

Lednový efekt, cílová cena

Dobrý den, snažím se trochu zorientovat v Tradingu a rád bych se zeptal na pár věcí. Tak například co zanmená pojem " lednový efekt? ". Čím je tento krátkodobý nárůst cen akcií způsoben? Týká se to i akcií zahrničních? Zejména US? Dále prosím o vysvětlení, co přesně znamená cílová cena akcie? Na základě čeho ji analitici určují? Mění se pravidelně, nebo nárazově? Pokud nárazově, tak co je signálem k její změně? Předem děkuji za zodpovězení dotazu a přeji hezký den. Pavel F.


odpovídal(a): Redakce

Zveřejňování účetních závěrek

Dobrý den, mám dotaz. Na jaké webové adrese zveřejňují akciové společnosti svojí účetní závěrku? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Kolaterál

Dobrý den, mám dotaz, respektive mi není jasné, co znamená kolaterál v souvislosti s cennými papíry? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dluhopisy

Zdravicko, mam nejake volne prostredky a resim otazku kam je sikovne vlozit, samotna tahle otazka je vicemene nekonecna diskuse. Ale ja jsem se zapletl do dluhipisu, o kterych jsem do ted vedel takove ty zaklady, ale praxe jak vidim je hodne jine kafe. Prubezne budu vkladat cislovane otazky do meho "vykladu" :D mockrat diky za odpoved na jakoukoliv z nich. ZAMER? dluhopisy jako "sporici" produkt s cilem 5% p.a. (vicemene je klidne drzet do splatnostni, pokud nepotrebuji rychle "hotovost") JAKE DLUHOPISY? no zjistil jsem, ze dluhopisu jsou mraky, puvodne jsem si to predstavoval, ze koupim nejake dluhopisy Coca-Coly (ci jine silne instituce) ci statni atd... ale pochvili jsem zjistil, ze vlastne nemam brokera, s kterym bych mohl v USA ty dluhopisy obchodovat (mam FIO), neb tyhle legrace na NYSE, CBOT nejsou?? aspon se mi zda Tak jsem se trochu zklidnil a zustal jsem u CR, kde mame na nasi slavne Prazske burze precejenom taky neco malo ( http://www.bcpp.cz/Cenne-Papiry/Default.aspx ), jako prvni jsem si na musku vzal Statni dluhopisy, posleze jsem koukal a hele oni jsou tu i korporatni JAK SPOCITAT VYNOS? vysvetlovat teorii radsi ne :D tady mate kalkulacku http://www.moneychimp.com/calculator/bond_yield_calculator.htm vpodstate jde o to, ze je nejaka sazba, uvazujme fixni, tak to je proste rocni uroceni, dale v tom hraje roli to, ze nominal dluhipisu (co vam vyplati na konci) je treba 10000, ale prodava se za 9900, takze mate jako by vyhodu a urok je vetsi k tomu slouzi ta kalkulacka na vypocitani realneho uroku. 1) nechapu fungovani ceny?? Neb na vicero mistech nachazim cenu 99Kc chvilema, ale nominal je 10000Kc, pak to zase vyskoci nahoru a dolu?? Logicky si rikam ze by se mela cena pohybovat kolem nominalu a ne kolem 100, ne? viz http://www.skodik.info/prechodne/dluhopis.jpg viz http://www.bcpp.cz/Cenne-Papiry/Detail.aspx?isin=CZ0001002547 -> pomalu by se to dalo snad scalpovat nebo je to procentualni zmena ceny dluhopisu ci co to je? Pak jsem ale koukal na podrobnejsi data o obchodovani (http://ftp.pse.cz/results.ak/AK.CSV) a zjistil jsem ze na 90% dluhopisu nejsou zadne obchody pres den?? 2) co to znamena? Ze se to vse vlastne nejak neobchoduje? jak mohu tedy nejaky dluhopis koupit, dam limit a cekam par dni?? Treba vyse uvedeny dluhopis se obchodoval naposledy 16.11. 3) Jak ho pak muzu koupit pres limit buy? Ci je to vicemene nekoupitelne? 4) proc jsou takove urokove rozdily statnimi dluhopisy ruznych vydani a splatnosti, tedy ono je to jasne, ze rozdily budou, ale oni jsou i po prepocitani do realnych vynosu, nektery dava 3% a jiny 6%?? Pritom mi prijde ze dluhipisy s blizsi splatnosti maji snad jeste vyssi vynos. Prikladne dokaze mi nekdo vysvetlit rozdil mezi: CZ0001000731 ST.DLUHOP. 6;40/10 vs CZ0001001242 ST.DLUHOP. 2;55/10 - oba jsou to dluhopisy stejneho statu, dokonce stejne splatnosti a rozdil 4% ??? 5) mohl by mi nekdo doporucit nejaky dluhopis co lze koupit, nejlepe v CR s vynosem tak 5-6% p.a.? Vidim jich plno, ale mam otazky viz vyse 6) kde nakupovat US dluhipisy (korporatni/federalni), tedy burza s jakym brokerem taky nejlepe?? + pripadne nejake vhodne tipy na rocni vynos >5% 7) kdyz je dluhopis VAR, podle ceho se stanovuje sazba? Kde najdu ten algoritmus jak ji stanovuji? No to by zatim stacilo na vyjasneni, osobne si myslim, ze je to velmi zajimava kapitola, ale na internetu je toho velmi velmi malo konkretniho, vsude se pisou plky typu "dluhopisy zajimava oblast trhu" a jine kravoviny ale jak na to realne nikdo nepise. DULEZITA POZNAMKA NA KONEC Myslim, ze se to tyka uplne kazdeho! Neb neverim, ze tu nekdo traduje s 100% sveho majetku, tradujete treba s 30% apod ci jak kdo... ale rozhodne to chce mit nejake rezervy, ktere se nekam odkladaji a proc je davat na sporici ucet dnes s 2%?? Ono klidne si je ted nedavejte nikam, ale inflace klepe na dvere a az bude 5% tak bude jina legrace, tohle je otazka, kterou myslim musi resit kazdy a kdo ne, tak je tak trochu lajdak, pardon. Diky moc za odpovedi a preji hezky den, Dominik!


odpovídal(a): Redakce

Danění výnosů

Dobrý den, mám na Vás jeden dotaz. Uvažuji o koupi vládní obligace. Četl jsem, že pokud vložím 50 000 Kč do vládních obligací na 10 let, budu mít každý rok výnos z dané částky 1 700 Kč, takže se za 10 let to dělá 17 000 Kč. A otázka zní, zda-li musím každý rok výnos těch 1 700 Kč zdanit? Sazba, jestli se správně domnívám je 15 % dle zákona o dani z příjmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Danění zisků

Dobrý den. Chtěl bych se živil prodejem opcí na akciové indexy. Činnost by probíhala na detroitské burze, tedy v zahraničí. Rád bych věděl, jak bych měl příjmy danit jako FO a jaké náklady mohu uplatnit. Lze postupovat dle par.7? Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění? Jaká živnost tyto aktivity pokrývá pro případ, že by se jimi zabývala s.r.o. a nikoliv FO? Předem vám děkuji odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kontrak na cukr

Zdravíme všechny komoditní obchodníky a prosíme o radu. S kolegou se snažíme pochopit, jaká je nominální hodnota pohybu v grafu. Sledujeme nyní trh SUGAR u brokera xtb, a momentální hodnota vstupu je 22.83 Stoploss nastavujeme na hodnotu 23.24. rozdíl je tedy 0,32 bodu. chceme tuto hodnotu převést na nominální, abysme věděli jaká je riskovaná částka z obchodního účtu. u brokera jsme nalezli specifikaci komodity takto: "Nástroj, jehož cena vychází z tržní hodnoty 1 libry cukrové třtiny s dodací lhůtou 2, 3 nebo 5 měsíců" Nominální hodnota kontraktu (lot): Cena 100 liber cukrové třtiny * 20000 USD Hodnota bodu: 0,01 zdroj: http://www.xtb.cz/forex.php?p=335 pákový efekt je v našem případě 100 jak spočítáme nominálí hodnotu pohybu o 0,32 bodu? počítáme jako 20 000 / 100 = 200, což by měla být hodnota jednoho celého bodu my máme 0,32 bodu, tedy 200 / 0,32 = 64 je tedy nominální hodnota 64 dolarů na 0,32 bodu? řekl bych, že nám tam chybí pákový efekt, tedy * 100, pak by to bylo 6400 dolarů, ale to nám přijde nerálné. naveďte nás prosím ke správné rovnici, děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Strategie Foolish Four

dory den, chtela by zeptat o strategii Dow (investice v akcie podle strategie Foolish Four). 24.55% za rok. Co jste o tom vite i realni tenhle procent nabo ne? Jaky realni ročni procent od akcie v indexovem fonde S&P500, aspon priblizne nebo stredni procent za posledni 10 let?