Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: DANĚ
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o radu ohledně danění příjmu z pronájmu. Vlastním 50% nemovitosti, s druhým majitelem 50% jsem dohodnutý, které části nemovitosti užíváme, máme spolu trvale výborné korektní vztahy. Nyní bych, po dohodě se spolumajitelem, chtěl pronajmout nebytové prostory, které jsou v části nemovitosti užívané mnou. Spolumajitel je zcela srozuměn s tím, že nájem bude vyplácen mně a já si ho celý ponechám a také zdaním. Je možné naše vztahy v tomto smyslu smluvně upravit? Nejde o vzájemnou nedůvěru nebo obavu z nějakého problému mezi námi, jde čistě jen o to, jestli z hlediska danění příjmu je vůbec možné naše vztahy upravit tak, abych byl poplatníkem daně jen já, abychom se nedostali do problémů s FÚ. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o radu...v březnu 2019 jsme podali DPFO (vyšel přeplatek na dani 32.000) a v dubnu jsme podávali dodatečné DPFO z důvodu nižší částky přeplatku, (pouze 15.000), jak účtovat toto dodatečné daňové přiznání, na částku 17.000? Předpisem 426 a 341? Musím použít účet Jiný výsledek hospodaření minulých let? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, pracuji ve firmě, kde je podmínkou status studenta, který dokazujeme potvrzením o studiu. Měl jsem zpoždění s doložením potvrzení a z firmy se nahněvaně ozvali, že to dokládají na FÚ a že s tím teda mohou být problémy. Nicméně nevidím důvod, proč by měl status studenta FÚ zajímat. Jde o příjem asi 5k/měsíc. Nebo se mýlím? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem zaměstnanec a podnikám na vedlejší činnost, neplátce DPH, výdaje paušálem a zisk nepřesahuje limit. Začala jsem nyní spolupracovat se zahraniční společností se sídlem v Londýně, která mi za provedené zakázky bude posílat platby na PayPal v GBP. Bude se jednat o malé částky (cca 25 GBP jednou měsíčně asi po dobu tří měsíců). Co je třeba v tomto případě uvádět? Četla jsem něco o identifikované osobě, ale nejsem si jistá, zda se to vztahuje na tento případ, a jak postupovat, aby bylo vše v pořádku. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, před rokem (v listopadu 2018) mi byly darovány peníze od babičky z Polska, které jsou uloženy na polském bankovním účtu. Vyřizoval jsem tam nějaké dokumenty Zpráva o nabytí vlastnictví nebo vlastnických práv (SD-Z2) a obratem jsem dostal dokument Informace o části přijatých příjmů fyzických osob, které nebydlí na území Polska (IFT-1R). Zajímalo by mě, jestli můžu s těmito penězi disponovat již na území ČR nebo to ještě musím i tady někde nahlásit, případně co k tomu budu potřebovat? Jedná se o částku v přepočtu lehce nad 1 mil Kč. Peníze by měly být zdaněny na území Polska. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pracuji na dohodu, kde si vydělám 4500Kč/měsíc, tedy 54000Kč/rok. Od 1.9.2019 jsem obnovila živnost jako vedlejší činnost a jde mi o to kolik si můžu na živnost vydělat, aby manžel dostal slevu na manželku? Výdaje budu uplaťňovat paušálem 60%. Pokud jsem to pochopila správně, tak zisk můžu mít nějakých 23000Kč (zisk bez jakýchkoliv výdajů). Moc děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, pracuji na HPP u jedné firmy. Pro jednu překladatelskou firmu jsem vypracovala jeden překlad, dále v tom pokračovat nebudu. Práce byla vykonána na smlouvu o dílo. Nyní mi chtějí vyplatit odměnu, která činí 900 Kč. Je nutné tuto částku danit? Našla jsem na internetu, že takto nízká částka se nemusí přiznávat, ale chci mít raději jistotu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsme plátci DPH CZ, dodavatel služby plátce DPH SK,jedná se o fa za službu brandbank services(nafocení,zvážení,změření našich výrobků podle GS1) Fa má Datum vystavení 17.6., DUZP 17.6., ale došla pozdě až 13.9.2019.na fa je uvedeno VAT revers charge. přepočítám kurzem k datu DUZP 17.6.,. do řádku 5 daň. přiznání, ale váhám, jestli nepodat dodatečné daň. přiznání za 6/2019, když zadám DUZP 17.6,samozdanění za 9/2019 a kontrolní hlášení,kde v A2 bude datum 17.6., ale vše odešlu až za září.
Téma: DPH |
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chci se zeptat, zda-li jako ZTP a student zároveň, mám nějakou speciální výhodu co se týče odvodu daní ze dvou brigád. Co jsem zjistil je, že se za mě nemusí odvádět soc. a zdrav. (Pokud jsem to správně pochopil) Příklad: Dejme tomu, že bych bych vydělal na brigádě s prohlášením 9.800 a na brigádě bez prohlášení 5.000, tak na kolik vychází odvody při ZTP. Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz ohledně zpracování mezd. Je nutné zpracovávat mzdy za 1 firmu v jednom mzdovém softwaru? Vedení firmy, ve které pracuji, chce předat část mezd externí účetní, která pracuje v jiném mzdovém softwaru než my. Prý, že to žádný zákon nezakazuje. Ale nebudou jedny mzdové rekapitulace, ale ze dvou účetních programů, odvody se musí sečíst z obou rekapitulací a vyplnit ručně přehledy na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Domnívám se, že účetnictví a mzdy za jednu firmu se musí účtovat jako celek. Vedení mě ujišťuje, že to není protizákonné a nechce s tím nic dělat. Mají pravdu? Děkuji za odpověď.
Téma: Účetnictví |
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně prohlášení poplatníka a uplatňování slevy. Do 12.8.2019 jsem pracovala na DPP u jednoho zaměstnavatele, měla jsem podepsané prohlášení a uplatňovala slevu na dani každý měsíc (Výdelky nad 10 000). 22.8.2019 jsem podepsala novou smlouvu DPP a podepsala také prohlášení. Nedošlo mi, že by to tak být nemělo. Bude to nějaký problém, když jsem uplatňovala slevu na dani v jeden měsíc u obou zaměstnavatelů? Nyní jsem chtěla ukončit DPP, protože tento měsíc nastupuji na HPP do jiného zaměstnání a slečna, se kterou jsem DPP chtěla zrušit k 30.9.2019, tak mi řekla, že zašle požadavek na zrušení slevy poplatníka a že se uvidí, zda mi to zruší k 30.9.2019. Ale já budu 10.10.2019 podepisovat novou smlouvu a ráda bych uplatňovala slevu, a nevím, jak mám zjistit, že jsem u starého zaměstnavatele tu slevu na dani ukončila k 30.9.2019? Děkuji moc, snad to zní srozumitelně. Hezký den, Irena Vašíčková.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, trochu se v této problematice ztrácím, a proto prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nemám zaměstnanecký poměr, jsem OSVČ, během rodičovské nemám živnost pozastavenou (na živnostenském úřadě mi bylo řečeno, že kvůli rodičovské pauze pozastavovat nemusím), ale živnosti se po dobu rodičovské nevěnuji (přehled OSVČ podávám). Přivydělávám si na DPP (s podepsaným prohlášením) do 10 000 Kč. Pokud by se mi odměna na DPP zvýšila nad hranici 10 000 Kč, jak je to se zálohami na zdravotní a sociální pojištění? Čeká mě jejich placení, i když stále pobírám rodičovský příspěvek? Nebo se mě v tomto případě týká srážková daň 15 %? O kolik se reálně sníží čistý příjem? Děkuji za radu, hezký den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, dcera studuje doktorantské studium. Mám nárok na ulevu na daně i když dceři bylo již 26 let?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, zamestnávateľ nám poskytuje príspevok na ubytovanie formou nepeňažného plnenia. Na výplatnej páske mám kolónku - RL zúčt. ubytování (2296kc) a mám to na ľavej strane, kde sú moje zdaniteľné príjmy. V kolónkach hrubá mzda a hrubý příjem mám rovnaké sumy, ale v kolónke úhrn příjmu, základ ZP a základ SP už mám hrubú mzdu navýšenú o sumu 2296kc. Na stránke svazu účetní ČR som sa dostal k takejto citácii: "Od daně z příjmů ze závislé činnosti je dle § 6 odst. 9 písm. i) zákona o daních z příjmů osvobozena hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně. Přechodné ubytování splňující podmínky nepodléhá dani z příjmů ze závislé činnosti, ani sociálnímu a zdravotnímu pojištění. V případě, že by bylo poskytnuto přechodné ubytování v hodnotě nad 3 500 Kč měsíčně, podléhala by částka nad 3 500 Kč měsíčně dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. Pokud je však příspěvkem na bydlení myšlen příspěvek v peněžní formě, bude celý podléhat dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance." Ďaľšia vec je, že koordinátori nám stále tvrdia, že ubytovna stojí viac ako 6000 mesačne. Z výplaty mám aj zrážku zo mzdy za ubytovanie v sume 956kč. To je spolu niečo cez 3200kč. Po prepočítaní mojej hrubej mzdy na čistú cez kalkulačku čistej mzdy mi suma nesedí, čiže mi bola zrazená daň z príjmu a odvedené odvody za toto nepeňažné plnenie. Bola to chyba účtovníčky alebo je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, chcela by som sa informovať o dani z predaja nehnuteľnosti, odvádza sa v štáte, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza? Náš prípad je, že predávajúci trvale bytom ČR, zdedil nehnuteľnosť v SR, ktorú poručiteľ - zustavitel vlastnil viac ako 5 rokov, a chce ju predať nám občanom SR, platí sa daň z predaja nehnuteľnosti u Vás v ČR v tomto prípade? U nás v SR nemusí tento pán podávať daňové priznanie,lebo v tomto prípade je to oslobodené od dane z predaja chcela som sa teda spýtať,či má nejaké daňové povinnosti u Vás v ČR. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem osvč, mám řemeslnou živnost a v daňovém přiznání uplatňuji výdaje paušálem 80% z příjmů. Chci se zeptat, jestli si ho mohu sám změnit z důvodu žádosti o hypotéku na 60% a po roce opět zpět na 80.
odpovídal(a): | Redakce |
Zdravím, již jsem psal jeden dotaz týkající se tohoto tématu, jenže mi asi nebylo úplně porozuměno. Moje otázka zní zda výše mého výdělku jako studenta, může ovlivnit slevy na daních mého rodiče který za mne slevu na dani uplatňuje. Jelikož mám brigádu nejen o prázdninách ale i přes školní rok, rodiče mi začali říkat abych si hlídal kolik si dohromady na brigádě vydělám, jelikož prý existuje limit výdělku který když překročím, budu já (nebo moji rodiče) vracet určitou částku na daních, (maximální částka se má pohybovat okolo 64 000 kč/ rok a vracet se má více než 10 000 kč) Podle toho co jsem doposud vyčetl z internetu je jedna z podmínek uplatnění slevy ta, že dítě nesmí být výdělečně činným, upřímně moc nevím co si pod pojmem mám představit. Představuji si částku kterou když překročím stanu se výdělečně činným a tudíž se sleva nebude moct uplatnit. Problém je že když jsem si cokoli zkoušel vyhledat na internetu tak jsem nic s touto tématikou nenašel, takže nevím jestli je to pravda nebo jen hoax.
odpovídal(a): | Redakce |
Zdravím, Zaslechl jsem se že když si jako student vydělám za rok víc než 64 000 Kč, při tom když můj rodič uplatňuje měsíční slevu na daních za děti tak musím vracet určitý počet peněz (myslím okolo 14 000 kč) na daních. Zkoušel jsem si dohledat víc ale našel jsem jen že podmínka uplatnění úlev na děti může být využita když dítě není výdělečně činným, ale nikde jsem nenašel částku kterou můžu maximállně vydělat, a jestli se to počítá z hrubé či čistě mzdy. Je toto pravda? Případně jaká je maximální částka výdělku?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Směňoval jsem pozemek s městem u domu za tři parcely ostatní komunikace, které jsem dal městu. Já dal městu 3x větší výměru v m^2. Vše proběhlo v pořádku až dokud jsem zašel na finanční úřad a vypočetli daň ze směny. Vypočítali směrnou hodnotu a vyšlo jim 166 Kč za m^2 a že já mam platit daň za to co jsem dal, nikoliv co jsem dostal, což mi přijde divné když na titulní straně je daň z nabytí. Dále je mi divné jak přišli na cenu 166,- Kč za m^2 když to není v intravilánu. Tržní cena je daleko nižší. Můžete poradit děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, nacházím se před bezpečnostní prověrkou (osvědčení FO) NBÚ, kde je jedna z povinností dodat příjmy za posledních X let. Jelikož ale sám NBÚ k tomuto nemá žádný "vzor", tak nemám tušení co mám mít vlastně připravené. Jejich popis nabízí dost možností (ani paní na telefonu moc neuspřesnila) a já bych to chtěl vyřešit co nejjednodušeji. Budu citovat: potvrzení zaměstnavatele o příjmech s uvedením jejich výše po odečtení povinných zákonných odvodů (čistý příjem), v případě jiného druhu příjmu daňové přiznání (je třeba, aby předložená kopie daňového přiznání byla opatřena podacím razítkem podatelny finančního úřadu, v případě podání poštou doložen např. podací lístek, při podání datovou schránkou potvrzení od finančního úřadu o podání, které je žadateli vždy finančním úřadem do datové schránky zasláno, nebo potvrzení o podání daňového přiznání zaslaného žadateli od finančního úřadu e-mailem) nebo jiný doklad potvrzující tento příjem, za posledních 5 let (např. výpis údajů daně z příjmů fyzických osob příslušného finančního úřadu, v případě podpory v nezaměstnanosti – potvrzení příslušného úřadu práce, dále potvrzení o rodičovském příspěvku, sociálním příspěvku, zaopatřovacím příspěvku, dávkách pěstounské péče, porodném, pohřebném, vdovském důchodu, příspěvku na bydlení, odchodném, příspěvku za službu, doklad o vyplacených dividendách, potvrzení o příjmech z brigád u jednotlivých zaměstnavatelů, potvrzení o vyplaceném stipendiu, potvrzení o pojistém plnění z úrazového pojištění, rozhodnutí o výši přídavku na dítě, pokud je již žadateli vyplácen, rozhodnutí o sociálních dávkách, které jsou přiznány v případě neposkytnutí podpory v nezaměstnanosti, rozsudek o schválení dohody rodičů o výši výživného na děti, v případě prodeje nemovitosti, automobilu smlouvu o prodeji, v případě příjmu z pronájmu daňové přiznání nebo nájemní smlouvu…) postačí v prosté kopii. Mockrát děkuji za odpověď, blíží se mi termín dodání a už kvůli tomu nemůžu ani v klidu usnout...