Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: DANĚ
odpovídal(a): | Redakce |
Chystám se objednat zboží z litevského velkoobchodu. Jsem neplátce DPH a zboží plánuji následně prodávat v českém eshopu. Dostal jsem od něj ceník, který nezahrnuje VAT (DPH). Upozornil jsem ho, že nejsem plátce DPH a pokud se nemýlím, budu muset zaplatit litevské DPH, které by mělo být 21 %. Litevský velkoobchod mi napsal, že můžu nakoupit jako soukromá osoba a zaplatit daň jen 5 %, která se na tyto osoby vztahuje v Litvě. Pokud bych zaplatil jen těch 5 %, budu muset v České republice na finančním úřadu doplatit zbylých 16 % nebo mám od litevského velkoobchodu nakoupit zboží a zaplatit jim 21% daň nebo zaplatím jen 5 % a v České republice už nic doplácet nebudu? Děkuji za odpověď.
Téma: DPH |
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v roce 2018 jsem byla zaměstnaná na DPP ve spolku a zároveň jsem obdržela grant od zahraniční organizace (registrovaná jako charita v UK) na vzdělávací a výzkumné účely, smlouva je jen dohoda mezi mnou a danou organizací o poskytnutí tohoto grantu, není mezi námi žádný zaměstnanecký vztah. Chci se zeptat, zda jsou tyto příjmy osvobozené od daně a zda je mám uvádět ve svém daňovém přiznání? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den Chtěl bych se zeptat, řešíme odkoupení FVE včetně pozemku a chtěl bych se zeptat jak je to s daní za pozemek, který je veden v Katastru jako orná půda. Někdo nám tvrdil, že pokud je na pozemku FVE, pak má pozemek úplně jinou hodnotu a nenahlíží se na něj jako na ornou půdu, i když není problém pak po ukončení činnosti demontovat konstrukce a vrátit vše do původního stavu.. Na pozemku se nachází "budova" - Trafo stanice. + Ještě bych se rovnou chtěl zeptal, jak je to s daní, když kupujeme FVE - pozemek a technologie od Německého firmy? Musíme platit DPH ? Mockrát děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, dceři byla v r. 2018 prodána polovina nemovitosti formou dražby v exekuci. Výtěžek dražby byl rozdělen mezi banku a exekutora. Jak se tato situace dotkne přiznání k dani z příjmů? Musí vydraženou sumu uvádět v přiznání, i když to de fakto nebyl její příjem? Svou polovinou nemovitosti ručila hypoteční bance.Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat ohledně uplatnění slevy na manželku, co a jak se započítává do hranice 68000 kč. Konkrétně mi jde o příspěvek v mateřství. Vím, že jako takový se započítává, ale jde mi o prosincovou mateřskou. Podpora v mateřství za 1.12.17-31.12.17 přišla na účet 5.1.2018. Počítá se tedy jako příjem do roku 2017 nebo 2018? Tato částka nám rozhoduje o ne/překročení limitu 68000. Děkuji za odpověd.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Chystáme se prodat pozemek, který jsme nabyli ještě jako partneři (nemanželé). Loni jsme se vzali a v katastru je pozemek jako spoluvlastnictví (tedy ne SJM). Já jsem nyní na RD bez jiných příjmů. 1) Kdo bude podávat přiznání k dani z příjmů za pozemek, pokud ho prodáme ve stávající situaci - tzn. že prodávat budeme společně? Každý si musí za rok 2019 podat sám přiznání a zahrnout do něj polovinu příjmů i polovinu výdajů a zaplatit tak půlku daně? Při momentálně rozjednané kupní ceně se v tomto případě příjmem nevejdu do limitu 68 tis. v rámci slevy na manželku a tak budeme o ni ochuzeni? A počítá se do tohoto limitu příjmu polovina prodejní ceny nebo jen prodejní cena mínus výdaje? 2) Z dotazů zde na webu jsem dospěla k závěru, že je možno spolupodíl převést do SJM a poté se dohodnout, že bude danit jen 1 z manželů - danil by v tomto případě celé manžel a tudíž by si mohl uplatnit slevu na manželku? A jak toto převedení do SJM provést s co nejmenšími náklady? 3) Máte jiný tip/trik, jaké úkony před prodejem provést tak, ať je to pak pro naši situaci daňově co nejvýhodnější? Zvažovali jsme možnost darovat spolupodíl manželovi, ale právní služby s tím spojené byly tak vysoké, že by se nám to nejspíš ani nevyplatilo... Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o radu. Žena, která je po celý rok 2018 na rodičovské dovolené (živnost má od r.2017 do r. 2020 pozastavenu), si přivydělala jednorázově od 3 zaměstnavatelů - firem po sobě během roku 2018 na DoPP celkem 45.000 hrubého, u jednoho zaměstnavatele bylo podepsáno prohlášení Poplatníka daně (růžovka), všechny DoPP byly do 10.000,- Kč. Má povinnost podat DP za rok 2018? Když má pozastavenu živnost tak pravděpodobně nebude podávat z tohoto příjmu přehledy SP a DP? Děkuji Pospíšilová
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, môže si občan SR, ktorý je zamestnaný celý rok v ČR uplatniť v daňovom priznaní hodnotu daru za darovanie krvi?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych se dotázala, zda pěněžitá pomoc v mateřství a ročicovský příspěvek se započítávají do úhrnu příjmu od všech zaměstnavatelů. Pro rok 2018 chci podat daňové přiznání a mám kombinaci příjmů: část z pronájmu (srpen - prosinec), proplacení dovolené mezi čerpáním MD a RD (půlka dubna až zač. června) , část pěněžité pomoci v mateřství (leden - půlka dubna) a rodičovský příspěvek (zač. června - prosinec).Řeším, jaké příjmy si uvést do úhru příjmů pro provedení daňového přiznání jako FO. Moc děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, koncem roku 2016 jsem začal studovat nastavbové studium MBA, které jsem v březnu 2018 ukončil diplomem. Cena studia převyšovala 120 tis. Kč. Mohu si odečíst částku 10 tis Kč od daňového základu za rok 2018 v rámci úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v roce 2018 leden - červenec jsem byla zaměstnána (Kraj Vysočina - trvalé bydliště). Srpen- prosinec jsem byla vedena na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti (Olomoucký kraj - trvalé bydliště). Můžu si uplatnit odčitatelnou položku (2070,- Kč/měsíc ) za celý rok 2018? A ke kterému finančnímu úřadu mám podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v loňském roce byly mé příjmy z překladatelské činnosti 75000. Na každou knihu jsem uzavřela smlouvu o díle a živnostenský list nevlastním. Kvůli dokončovaní studia toto byly mé jediné příjmy, ale do kategorie student již nespadám. Prosím o informaci, zda je nutné tuto častku danit, a pokud ano, tak jak výši daně vypočítat. Daňové kalkulačky, které jsem zatím viděla, byly vytvořené pro OSVČ s vlastním IČ, která já ale nemám. Děkuji za odpoveď, hezký den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím může si otec uplatnit školkovné, pokud s dítětem měl společnou domácnost pouze od ledna do konce srpna? Matka je na RD, ta si ho uplatňovat nebude. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, na vašich stránkách uvádíte, že v případě, kdy požaduji v daňovém přiznání FO uznání odpočtu zaplacených úroků z hypotečního úvěru, dokládá se výpis z katastru nemovitostí jen při prvním uplatňování odpočtu. Můj zaměstnavatel ale požaduje tento výpis z katastru přiložit k daň. přiznání každý rok. Zdůvodňuje to tím, že jim to tak bylo řečeno na nějakém školení. Jak to teda, prosím, ve skutečnosti je? Vaše informace vychází z nějakého právního předpisu, vyhlášky, doporučení? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si jako živnostník uplatňující paušální výdaje mohu odečíst DPH zpětně za posledních 12 měsíců ode dne, kdy se povinně stanu plátcem DPH. Příklad: Nejsem plátce DPH, koupím si teď pc (cena 100k vč DPH). Za 3 měsíce se povinně stanu plátcem DPH. Mohu si u prvního přiznání k DPH odečíst 20k s dokladem k tomuto PC, který sem zakoupil předtím?
Téma: DPH |